Alıntı Emekli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
karadeniz usta A/T21 belgesi Hanim icin alsak ve Knappschaft Sigortasina versek bu Freiwillige versicherung asa yukari 154 euro ödemekten kurtulur mu?
Kendi yazdigim mesajimi kendim arastirma yaptiktan sonra kendimde Cevaplayayim.

Arkadaslar bu konu zanedersem cok kimseyi ilgilendiriyor.

Ben bu sene 2 ayda izine gittim ilk ugradigim yer SSK,bu AT/21 belgesi neyin nesi diye arastiriyorum.

Evet arastirma yaptiktan sonra oradaki Memur güzel bi sekil bilgi verdi bize,sonra bu belgeyi benim Hanim üzeri aldik.

Bu AT/21 belgesini orada doldurduk Memurda kendisi bize yardimci oldu,belgeyi doldurduktan sonra Memur bize yaninizda getirin diye seslendi.

Simdi gelelim bizden Almanyadan istenen belgelere.

Rentenverlauf Hanim Icin>>>>Meldebescheinigung>>>>Pasaport Vize Sayfasi Fotokopie.

Bu Almanyadaki belgelerle AT/21 belgesini ben SSK Einschreibenle yolladim,2 hafta sonra bana SSK´dan AT/21 belgesi 1 Senelik imzalanmis geri geldi.

Bugün kendi Sigortama gittim ve benim Hanim artik Türkiyedeki sigortayi kullanmak istiyor diye bilgi verdim,sebebide buradaki sigorta bana pahali geldi diye söyledim.

Sigortadaki Memur size yakin zamanda Evinize Mektupla bilgi gelir diye cevap verdi.

NOT:Arkadaslar ben aslinda bunu yazmistim ama belki gözünden kacan olmustur diye yine yaziyorum.

Benim Hanim 2016 Emekli oldu ozaman aldigi aylik 1640TL,biz ozaman Hanimin ayligini bildirmemistik buradaki Sigortaya,1 sene sonra yani 2017 sigortadan hersene gelen yoklama belgesine Hanimin ayligini bildirdik.

Benim haberim olmadan Hanimi Freiwillige Krankenversicherung olarak üyelige devam ettirmisler,Sigortadan kagit bildiri geldi Subat 2016---Aralik 2017 kadari 3600 euro civari para istiyorlar.

Hanimin ayligi 425 euroyu gectigi icin Freiwillige Krankenversicherung olarak üyelige devam ettirmisler ve her ay kendisi 154 euro ödemesi gerekiyor daha devam ödeyor,aslinda bizim hesaba göre 425 euroyu gecmiyor ama onlar baska türlü hesap ediyorlar.

Ben bu konu icin Avukata gittim ve kendisinden bilgi aldim,Avukatin bana bilgi verdigi aciklama Sigorta benden istedikleri 3600 euro Nachzahlung mecbur ödemelisin yapacak birsey yok dedi,zamaninda bildermediginiz icin Freiwillige Krankenversicherung gecmis.

Avukat kendisede hesap yapti ve evet sizin aldiginiz aylik 425 euroyu geciyor ve Sigortaya hak verdi.

Baska bir Devletten 425 euro geliri olan herkes kendisi Sigortali olmasi lazim diye bilgi verdi,Almanyada herkes Sigortali olmak mecburi kanunca böyleymis.

Ben simdi Sigortadan bilgi bekliyorum bakalim ne olacak,mektup gelince buraya yazarim insallah.

Saygilar