Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2295 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden Emekli- Almanyada Sigorta Payı

Üye
    Ettiği Teşekkür
    55
    9 mesaja 10 teşekkür aldı

Türkiyeden Emekli- Almanyada Sigorta Payı

Merhabalar,

Sorum:
    Burada çalışmayan bir Bayan,
    Eşi üzerinden Sigortalı( Krankenv.)
    Türkiyeden Emekli Maaşı aldığında bunu buradaki Hastalık Sigortasına bildirmek mecburiyeti varmış.
    Bildirdiği takdirde ne gibi yükümlülüğü olacak,tecrübesi olan varmı?
    Teşekkürler

2. Olivium üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,152 teşekkür aldı
    Burda bizim bir tanıdık bildirmiş sağlık sigortasına ayda 20€ ek ücret ödüyor.

5. atsiz77 üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    104 mesaja 179 teşekkür aldı
    Ayligi Türkiye'de 425 Euroyu gecmedigi sürece hic bir sikinti yok, familienverischert kalabiliyor, eger Almanya'dan da emekli degilse. Sinirin altinda kalsa bile mutlaka bildirsin. Yalan beyan farkli bir sonuc dogurmasa bile suctur.

Ne zaman kendide Almanya'dan emekli olursa, ozaman Krankenkasse hem Almanya'daki emeklilikten para kesiyor, hemde Türkiye'dekinden. Türkiye'deki ayliktan 11-12% kesiyorlar. Yani 1700 TL aliyorsan, yaklasik 380 Euro eder. 380 Eurodan 11-12 yaklasik 40 Euro. Bu 40 Euroyu burdaki Girokontodan kesiyorlar.

7. 3 kişi Gercekler 2.0 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    55
    ..........

Üye
    Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı atsiz77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burda bizim bir tanıdık bildirmiş sağlık sigortasına ayda 20€ ek ücret ödüyor.

Almanyadan Emekli değil
    sadece TR den Emekli olunursa da kesilirmi?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Gercekler 2.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayligi Türkiye'de 425 Euroyu gecmedigi sürece hic bir sikinti yok, familienverischert kalabiliyor, eger Almanya'dan da emekli degilse. Sinirin altinda kalsa bile mutlaka bildirsin. Yalan beyan farkli bir sonuc dogurmasa bile suctur.

Ne zaman kendide Almanya'dan emekli olursa, ozaman Krankenkasse hem Almanya'daki emeklilikten para kesiyor, hemde Türkiye'dekinden. Türkiye'deki ayliktan 11-12% kesiyorlar. Yani 1700 TL aliyorsan, yaklasik 380 Euro eder. 380 Eurodan 11-12 yaklasik 40 Euro. Bu 40 Euroyu burdaki Girokontodan kesiyorlar.

vermiş olduğun Bilgiler için teşekkürler..
    En iyisi burdaki Sigortaya sormak...
    Sonradan Başağrısı olmasın.
    Malum Otomatik Bilgi Transferi(AGİT) nden dolayı biz Yurtdışındaki Vatandaşların bir hayli sıkıntısı olabilecek

11. 2 kişi Olivium üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı Olivium Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vermiş olduğun Bilgiler için teşekkürler..
    En iyisi burdaki Sigortaya sormak...
    Sonradan Başağrısı olmasın.
    Malum Otomatik Bilgi Transferi(AGİT) nden dolayı biz Yurtdışındaki Vatandaşların bir hayli sıkıntısı olabilecek
    Baskasi üzerinden saglik hizmeti alan kisiye normalinde 6 ayda bir geliriniz,gelirkaynaklariniz varmi diye soruyorlar,yazi gönderiyorlar, gerekli bilgiyi gercekler arkadasimiz vermis Türkiye'den emekliligi 425 euronun altinda kaldigi sürece kesinti söz konusu degil.

13. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Aynı soruyu ben AOK turkce danışma hattına sordum 425€
    Geçmiyorsa kesinti yokmuş
    Geçerse 180€ ??

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

15. Orcay 64 üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    522 mesaja 1,098 teşekkür aldı
    Alıntı Orcay 64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçerse 180€ ??

Orcay 64 arkadasimizin verdigi bilgiyi tamamlamak gerekirse,
    425 € yu gecen emeklilik gelirinde aile sigortasindan faydalanma hakki kaybedilir bu durumda ya privat sigorta gereklidir ( Orcay 64 arkadasimizin 180 € dan kasti budur ) ya da SGK dan yilda bir AT21 belgesi alip bagli bulunan saglik sigortasina verip sgk üzerinden sigortali olma hakki kulanilabilir.

Her iki ülkedende emeklilik ayligi alanlar icin 425 € kurali islemez, ikinci ülkeden alinan emekli ayliginin %11 i kadarini tutan miktari bagli bulunulan saglik kurumu sizden alir.

17. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Alıntı Orcay 64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçerse 180€ ??

AOKlar ya salak yada art niyetli. Kimseye söylemiyorlar AT21 olayını. Gaye para kazanmak. Birde bu bilgiyi verwn Türkçe danışma hattıysa, mutlaka biliyordur.

Arkadaşlar, niye hepiniz AOKdasınızki. Bir sürü Krankenkasse var. Değiştirin. AOK herşeyde mızmız birde kazık.

19. 2 kişi Gercekler 2.0 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    55
    ............
    Konu Olivium tarafından (14 Ocak 2018 Saat 16:55 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    55
    ..........
    Konu Olivium tarafından (14 Ocak 2018 Saat 16:54 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Gercekler 2.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    AOKlar ya salak yada art niyetli. Kimseye söylemiyorlar AT21 olayını. Gaye para kazanmak. Birde bu bilgiyi verwn Türkçe danışma hattıysa, mutlaka biliyordur.

Arkadaşlar, niye hepiniz AOKdasınızki. Bir sürü Krankenkasse var. Değiştirin. AOK herşeyde mızmız birde kazık.
    Teşekkürler

Üye
    Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Orcay 64 arkadasimizin verdigi bilgiyi tamamlamak gerekirse,
    425 € yu gecen emeklilik gelirinde aile sigortasindan faydalanma hakki kaybedilir bu durumda ya privat sigorta gereklidir ( Orcay 64 arkadasimizin 180 € dan kasti budur ) ya da SGK dan yilda bir AT21 belgesi alip bagli bulunan saglik sigortasina verip sgk üzerinden sigortali olma hakki kulanilabilir.

Her iki ülkedende emeklilik ayligi alanlar icin 425 € kurali islemez, ikinci ülkeden alinan emekli ayliginin %11 i kadarini tutan miktari bagli bulunulan saglik kurumu sizden alir.

Teşekkürler

Üye
    Ettiği Teşekkür
    124
    33 mesaja 94 teşekkür aldı
    Hele sükür bu konu biraz canlandi.

Arkadaslar bu önemli konu hakkinda bildiklerimizi yada bilgilerimizi paylasalim,benim basima gelenleri sizinle paylasiyorum.

Arkadaslar ben 2016 subat ayinda Hanim emekli olduguna dahil ve 1600 TL aliyor diye Knappschaft Sigortasina bildirmistim.

Benim Hanim suan 1800 TL aliyor ve bu parayi aldigina dahil Emeklilik bilgisi (Rentenbescheid) kopyasini Sigortaya gönderdim,bugunkü dövize göre 425 euroyu bulmuyor.

Sigortadan kagit bildiri geldi Subat 2016---Aralik 2017 kadari 3600 euro civari para istiyorlar.

Benim haberim olmadan Hanimi Freiwillige Krankenversicherung olarak üyelige devam ettirmisler,ben tabiki itiraz ettim Avukat tavsiyesiyle.

Ama zanedersem biz bu parayi hanimin emekli maasi 425 euroyu gectigi icin mecburen ödeyecegiz.

Kendi Türkiyeden emekli ayligi aldigi icin mecburen sigortali olmasi lazim.

Avukattan ve sigortadan gelen bilgileri buraya ekliyorum.

Sigortadan gelen bilgi.

Avukattan gelen bilgi.

Benim anlamadigim bunlar nasil hesapliyorlar dövizi ben heryeri arastirdim,hanimin ayligi 425 euroyu bulmuyor.
    Konu Emekli tarafından (14 Ocak 2018 Saat 18:58 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    354
    13 mesaja 15 teşekkür aldı
    Selam arkadaslar bende sizinle bir seyler paylasmak istiyorum . 2015 senesinin 9. ayindan beri Türkiye üzeri emekliyim. yaklasik 6 senedir Almanyada calismiyorum. Almanyadan hic bir sekilde para almiyorum biraz kira gelirlerim var . Bu arada esim calisiyor. yaklasik iki sene önce almanyadan hastalik nedeniyle Rentenantrag yaptim tabiiki kabul etmediler . Bana sosyal mahkemeye gitmemi tavsiye ettiler . Bende avukat kanaliyla sosyal mahkemeye verdim su an devam ediyor. Türkiyedeki aldigim ayliga gelince 2016 senesinin mart ayinda AOK ya gittim durumu bildirdim. Bana bazi sorular sordular bu aylik almanyayami geliyor yoksa Türkiyedeki hesabinami geliyor? miktar ne kadar elinizde belge varmi? banka dekontu Varmi? vs. Benim bildirdigim elimde hic bir belgem yok banka dekontumda yok sadece benim adima bankaya para yatirmislar miktarida yaklasik o zaman icin 340 € civari dedim! cok sasirdilar ne yapacaklarini bilemediler. Merkeze telefon acip sordular onlarda durumun icinden cikamadilar. Bana billdirdikleri iyiki bildirdin ilerde cok basin agriyabilirdi. bu ardada oraya not aldilar bildirdigime dair . Ve dedikleri Rentenantrag yaptigim icin ( suandada mahkemesi devam ediyor) sigortamin rentekasse üzerinden yürüdügünü durumumun belli olmamasi dolaysiyla olabilecekler konusunda en fazla %20 Pflegeversicherung kesebilleceklerini söylediler.Bende kendilerine zaten aldigim para cok az bunuda keserseniz geriye ne kalirki? dedim ama onlar hakli olarak bizim yapabilecegimiz bir sey yok bizde kanunlara uymak zorundayiz dediler. Su ana kadar durumda bir degisiklik yok gecen hafta gene AOK dan bir mektup gelimis esim adina gene aile sigortasiyla ilgili soruyorlar benim durumumu gene bildirdim . Basima ne gelicek bende bilmiyorum. Bu arada benim steuerberater e durumu bildirdim kendisi bunu finanzamt,a da bildirmemiz gerekiyor diyor . Sormak istedigim bu gercekten gereklimi? bunuda bildirsem %20 de oraya keserlerse geriye ne kalicak! bu durumda olan arkadaslar varsa yada bilgisi olan. Bilgilendirirseler memmnun olurum .

Selam ve saygilar....

26. ken_guen üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Bence Ailesi çoçuğu olanlar için AOK en iyisi Türkçe danışma hattına
    Gelirsek evet bayanın Türkçesi zayıftı ve bilgisi sıfır sayılırdı sanırım bu AT 21 Belgesini daha çok Betriebskrankenkasse de olanlardan istiyorlar Saygılar.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Arkadasim, mutlaka sunu yap.

Widerspruchsbescheid iste ve Sozialgerichtde dava ac. Avukat falan tutmana gerek yok. Sozialgerichte git ve dava acmak istyorum de. Hakim dosyaya bakar ve sana ümit varmi haber eder.

Bunlar kuru hesaplarken Avrupa Birligi Merkezbankasi kurunu gözönünde almislar. Böylece 4 Euro fazla gecmis oluyorsun diyorlar. Anlayisli bir hakime dek gelirsen bu kuru kabul etmez ve yirtarsin.

Is hakime varmadan birsey yapacaksin. Ordaki memura bir krankenkasseye cikis verdigine dair belge yolla. Sonra baska krankenkasseye git. Ordaki memurin amiri belki cikmasin diye göz yumabilir.

29. Gercekler 2.0 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    124
    33 mesaja 94 teşekkür aldı
    karadeniz usta A/T21 belgesi Hanim icin alsak ve Knappschaft Sigortasina versek bu Freiwillige versicherung asa yukari 154 euro ödemekten kurtulur mu?

31. Emekli üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı ken_guen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaslar bende sizinle bir seyler paylasmak istiyorum . 2015 senesinin 9. ayindan beri Türkiye üzeri emekliyim. yaklasik 6 senedir Almanyada calismiyorum. Almanyadan hic bir sekilde para almiyorum biraz kira gelirlerim var . Bu arada esim calisiyor. yaklasik iki sene önce almanyadan hastalik nedeniyle Rentenantrag yaptim tabiiki kabul etmediler . Bana sosyal mahkemeye gitmemi tavsiye ettiler . Bende avukat kanaliyla sosyal mahkemeye verdim su an devam ediyor. Türkiyedeki aldigim ayliga gelince 2016 senesinin mart ayinda AOK ya gittim durumu bildirdim. Bana bazi sorular sordular bu aylik almanyayami geliyor yoksa Türkiyedeki hesabinami geliyor? miktar ne kadar elinizde belge varmi? banka dekontu Varmi? vs. Benim bildirdigim elimde hic bir belgem yok banka dekontumda yok sadece benim adima bankaya para yatirmislar miktarida yaklasik o zaman icin 340 € civari dedim! cok sasirdilar ne yapacaklarini bilemediler. Merkeze telefon acip sordular onlarda durumun icinden cikamadilar. Bana billdirdikleri iyiki bildirdin ilerde cok basin agriyabilirdi. bu ardada oraya not aldilar bildirdigime dair . Ve dedikleri Rentenantrag yaptigim icin ( suandada mahkemesi devam ediyor) sigortamin rentekasse üzerinden yürüdügünü durumumun belli olmamasi dolaysiyla olabilecekler konusunda en fazla %20 Pflegeversicherung kesebilleceklerini söylediler.Bende kendilerine zaten aldigim para cok az bunuda keserseniz geriye ne kalirki? dedim ama onlar hakli olarak bizim yapabilecegimiz bir sey yok bizde kanunlara uymak zorundayiz dediler. Su ana kadar durumda bir degisiklik yok gecen hafta gene AOK dan bir mektup gelimis esim adina gene aile sigortasiyla ilgili soruyorlar benim durumumu gene bildirdim . Basima ne gelicek bende bilmiyorum. Bu arada benim steuerberater e durumu bildirdim kendisi bunu finanzamt,a da bildirmemiz gerekiyor diyor . Sormak istedigim bu gercekten gereklimi? bunuda bildirsem %20 de oraya keserlerse geriye ne kalicak! bu durumda olan arkadaslar varsa yada bilgisi olan. Bilgilendirirseler memmnun olurum .

Selam ve saygilar....

Saglik hizmeti konusunda yasadigimi yazayim siz kendi konumunuza göre hareket edin,
    Esim üzerinden saglik hizmeti aliyorum Aok,dan her 6 ayda bir konumunda degisiklik olup olmadi soruyorlar Türkiye'den emeklilik maasim 425 euronun altinda oldugu icin ilk etapda Sgk.mundan A/T21 belgesi istediler gerekli belgeleri verdikten sonra Sgk.mundan A/T21 belgesi alip Aok. ya verdim kisa müddet sonra yine esimin üzerinde saglik hizmetine devam dediler her 6 ayda bir internetten indirdigim E devlet kapisinda emekli maas miktarini TL. bazinda rakamlari euroya cevirerek miktari belirliyorlar su ana kadar hic bir talep karsisinda kalmadim.
    Almis oldugum emekli maasimi Finanzamta bildirdim,esiminde emekli olmasi sebebiyle lohnsteuer ( jahresausgleich) gerek yok durumumuzda degisik olursa bildirirsiniz cevabi aldik

33. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)