Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2271 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234
Toplam 71 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 71 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Calistigim yetde Abmahnung aldim sorun olurmu?

Tecrübeli Üye Jaws57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    31
    35 mesaja 44 teşekkür aldı
    Tesekkürler üstad bende senin gibi düsündügüm icin yillardir ödüyorum. Ama burdaki yorumlari görünce gözüm korku sanki bosuna ödüyor gibi geldi bana

2. Sponsor Reklam
    ∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,089 teşekkür aldı
    Ben belki yanlis biliyorumdur

Isyerindeki sendika senilen Betriebsrat oluyor mu ?

Ama gercek sendika Gewerkschaft oluyor mu ?

Simdi Isyerinde Betriebsratin yaptigindan belkide Gewerkschaftin haberi dahin yoktur ki bence yoktur

Yani sapla samani karistirmayalim

Betriebsrat denilen 99% isverenin yalakasi olur isciyi degil isvereni kollar

Icinden belki cok nadir 1% Adam gibi Adam cikar

4. 2 kişi TipiTip üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye resadiyeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya-Gaildorf
    Ettiği Teşekkür
    34
    38 mesaja 63 teşekkür aldı
    Selam Arkadasim,bende bir zamanlar sendikaya üye idim,bir bana bir gün türkce bir bülten verdiler,Bu ne dedim ,okudum yok Türkiye bizim silahalrimiz ile Kürtleri öldürüyormus filan bir sürü salakca haber yaziyor.,Sendikaya iade ettik o bülteni ve cikis veriyorum dedim.Yazdim cikisi gönderdim.Bana Genel merkezden nedenini sordular bende anlattim belki 10 defa aradilar neden diye.Sonra Rechtschutz yaptirdim size muhtac olacagima öderim dedim.Sendiklarin bazi konularda hep isverenden yana oluyorlar.Bence cikis ver rechtschutz yaptir.Sendika sadece grev olurda maas alamazsan orda yardimci oluyor.Birde emekli olunca biraz para veriyor 3 ayda bir sanirim.yinede sen bilirsin.

6. 3 kişi resadiyeli üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    belki son yıllarda sendikalar yaşanan işsizlik ve işyeri kapanmalarıyla çok güç kaybettiler ..

60-70-80 li senelerde çok güçlülerdi

hatırlarım işyerlerinin hastalıkta 6 hafta krank ta maaaşların ödenmesi , 35 saat için uyarı grevleri, 30 gün izin hakkının kazanılması, kapılarda eli sopalı beklendiğini

bunlar işveren tarafından hediye edilmiş haklar değildir bunlar sendikaların uzun süre ve işçilerin grev diretmesiyle kazanılmıştır..

madem 30 sene bir yere para ödüyorsunuz arkadaş ben bunu niye ödüyorum diye soruşturmuyorsunuz ...

biraz öncede yazdım Sendikaların Betriebstrat ile alakası yoktur ... Sendika sadece onlara destek verir ... Sendikasız bir sürü Betriebsrat ta vardır

bunu ben işyerinde tam 5 sene anlattım .. işten atılma tehlikesine rağmen zar zor bir Betriebsrat kurduk .

Eğer Betriebsrat olmasaydı bugün hiç biri tazminat alamayacaktı .. İşveren hepsini 5 parasız kapının önüne koyacaktı ..

Betriebsrat olmayan firmalarda işverenin böyle bir hakkı var .. O zamanlar şiddetle karşı çıkanlar sonra iyiki yapmışız dediler

Bir Betriebsrat ta işverenin temsilcileride seçilebilinir işçininde işçiler ne kadar örgütlüyse seçim sandıklarınıda o yansır

evet bazılarına işverenin yalakası gelebilir ama görevlerinden biride işyerini savunmaktır ...

işinize gelir veya gelmeyebilir ..
    Konu hOrOz tarafından (11 Şubat 2018 Saat 16:16 ) değiştirilmiştir.

8. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Jaws57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    31
    35 mesaja 44 teşekkür aldı
    Sen isine geldigi gibi konusuyorsun on larin isi hep isverini korumaktir.haklar dogru sendika olmadan alinmaz ama anlamadigin konu betiriepsrat hep isverenden yanadir . Kurulurken isciyi düsünürek kurulur sonra isverenin adami olurlar ve sen bunu degistiremessin sonra bi kulp bulur görevlerinden biride isvereni korumaktir maddesini insanlara kabul ettirirler
    Konu Jaws57 tarafından (11 Şubat 2018 Saat 16:29 ) değiştirilmiştir. Sebep: Düzeltme

10. Jaws57 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    552 mesaja 3,594 teşekkür aldı
    Is yerinde Batak mi oynanir ya?

Kahve mi Orasi?

12. 2 kişi Mesut64 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    121
    152 mesaja 339 teşekkür aldı
    Alıntı Mesut64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Is yerinde Batak mi oynanir ya?

Kahve mi Orasi?
    Malesef cok Dogru ama bu Avrupa kurdu kuzuya bogduran bir düzen kurmus.
    Bunlar ne dese o Dogru, bunlar ne yapsa onlar hakli oluyor.Ve bizden bazilarida malesef Alman ne yaparsa dogrudur düsüncesine sahiplenerek hemen yargisiz infaz yapiyorlar.
    Bakin birsey anlatacagim.
    Bundan 6 veya 1 yil ay önce ben is yerinde bira icin bir kisiye neden gelip burda bira iciyorsun, icemzsin desem sen manyakmisin ya, Adam suda icer birada icer , sen ne karisiyorusn derlerdi öyle degilmi?
    Herkesden evet tabiki özellikle alman ne yapsa dogrudur görüsüne sahip arkadaslar hemen, bir kisinin Bira icmenin is yerinde en dogal hakki falan filan dediklerini Duyar gibi oluyorum demi?
    Peki gelinen nokta simdi su an bizm is yerinde tüm Bira otamatikleri kaldirildi ve Bira icmek, alkolü icki icmek yasaklandi!
    Ne odu?
    Hani bira icmek sorun yaratmyordu, gayet nomaldi ne oldu?
    Simdi o Alman ne yapsa dogrudurcular, yine kardesim bira icen Adam saglikli düsünemiyor, isini Temiz yapamiyor hatta kazalar neden oluyor onun icin yasaklanmistir diyecek adim gibi eminim.

Neyse bu konuy acan arkadasda Kart onyayarak benim oturma alanimi kisaltiyorsunuz diye isyan etmis ama dedigim gibi Alman ne yapsa dogrudur anlayisi icindeki arkadaslar konuyu acan arkadasin hatali oldugunu söyleyerek ve icini disini bilmeden karar verebilmisler.
    Taktir sizin !!
    Konu Haziran tarafından (11 Şubat 2018 Saat 17:23 ) değiştirilmiştir.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    523 mesaja 1,099 teşekkür aldı
    Arkadaslar, Betriebsrat in birinci dereceden görevi mevcut is yasasi kanunu dahilinde tüm calisanlarin haklarinin korunup korunmadigini takip etmektir. Olayi bu cerceveden baslayarak tartissak bence daha yararli olur kanisindayim. Cogu arkadaslar hakli olarak yasadiklari olumsuzluklarin etkisiyle calisanlari satan topluluk olduklarini ön plana cikartiyorlar ki bu sekil tartisma asil olmasi gerekenden cok uzaga gideceginden bize bir yarar saglamaz.

Hepimiz sikayet eder hatta lanetlerizde bu kötü gidise dur demek birseyleri düzeltmek icin elimizi tasin altina koymayada nedense yanasmayiz. Varmi atesli kötüleyenlerden gercekten calisanlarin haklarini korumak düsüncesiyle secimlerde aday olan? Ben aday olmadim gösterildim en yüksek oy alan ikinci aday olarak secildim is yerimizde sendika üyeleri yetersiz oldugundan isverende Arbeitsgeberverband a üye olmadigindan Tarifgebunden olmadigimiz halde ilk dönem gercekten cok güzel yararli isler yaptik Betriebsrat icinde birlik beraberlik birbirine destek üst seviyedeydi.

Ikinci dönem cogunluk verwaltung dan secilenlerin eline gecince sikintilar basladi isverenin herseyden önceden haberi oluyordu zikretmek istemedigim malum sahislar sayesinde zorlaniyor elimiz kolumuz baglaniyordu. Beni cileden cikartan olaysa bir gün isveren toplantiya geldi 3 vardiya calisilan kisimlarda makineler 7/24 araliksiz calistigi halde calisanlarin kendi aralarinda birbirlerine destek vererek yaptiklari pauseleri ödemek istemedigini söylemesi ve tek basima digerlerinin hic destegi olmadan 1 saat boyunca patronla tartismak zorunda birakilmamdi. Ben o gün patronun o istedigini geri püskürttüm ama patron disari ciktiktan sonra toplanti odasinda diger üyeleride tabiri caizse itin ..... sokup cikartmaktan geri kalmadim. Secimlere daha 1 yil olmasina ragmen saglik sorunlarimi bahane edip istifa ettim cünkü o ortamda dogru iyi seyler yapmak mümkün degildi.

Sonraki secimlerde nemi oldu dersiniz baska firmada örnegi varmi bilmem ama Betriebsleiter Betriebsrat a secilip birde baskan oldu gerisini artik siz düsünün. Iscileri temsil etme adayi olarak oy isteyen yabanci uyruklu kisilerin iki kelimeyi bir araya getirip derdini anlatacak kadar almancasi bile yoktu böyle kisilere oy verip sectiler sonrada kabahati Betriebsrat a bulmak en kolayi ama yanlis, aday olanlarin büyük cogunlugu isten cikarilmaya karsi edinecegi korunma zirhini elde edebilmek icin aday olur bir kismida isverenin adami olarak listeye kayit olur, elbette düzgün isini yapacak adaylarda vardir siz onlari tesvik edip onlara oy verip secmezseniz yakinma hakkinizda yoktur.

Sendikalar konusunda Horoz arkadasimiz detayli aciklama yapmis, eski gücünden eser kalmamis sendikalar günümüzde rechtschutz görevini bile layikiyla yapamaz hale gelmistir, neden böyle oldugu konusu politiktir girmeyecegim su kadarinida söylemeden edemeyecegim isverenlerin haklarini savunanlarin yapamadigini isci kesiminin haklarini savundugunu söyleyenlerin iktidar oldugu dönemde isimde verecegim (Schröder) döneminde yapilanlari arastiranlar olayi cözeceklerdir diye düsünüyorum.

Ben sahsen Betriebsrat tan ayrildiktan sonra sendika üyeligimede son verdim Rechtschutz icinde Arbeitsrecht zaten vardi bunu yeterli gördüm herkes kendi icin neyin iyi dogru olduguna kendi karar vermelidir.
    Konu hekimoglu tarafından (11 Şubat 2018 Saat 17:23 ) değiştirilmiştir.

15. 2 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,736
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Arkadaslar, "Isvereni korumak" tür seyler söylerken bir seyi unutmamak lazim. Isveren yok olursa, isciler de islerini kaybederler. Neden isci, patron kavgasi olur ben hic anlamam. Her iki taraf da bir cikar icin bir araya gelmisler. Patron kazanamazsa iyi maas veremedigi gibi, isci de yasamasi icin yeterli para kazanamazsa iyi bir verimle calisamaz. Tüm bunlar bence konusup anlasmakla olur. Ben eger isyerimde sahip oldugum bilgi ve calismamla eger senelerce isvereni kendime muhtac hale getiremediysem bir seyleri yanlis yapmisim demektir. Benim ise ihtiyacim oldugu kadar, onun da iyi bir isciye ihtiyaci var olmalidir. Iyi isci olmak cok calismak, calismaktan mahvolmakla mümkün degil, birikim cok önemli, tecrübe cok önemli.
    Kim ne is yaparsa yapsin, herkese kendisini o konuda iyice egitmesini tavsiye ederim. Basit bir noktada kalmayin, sürekli kendinizi gelistirin.

Üye Daywalker15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    73
    20 mesaja 35 teşekkür aldı
    Alıntı Acembiri Nickli Üyeden Alıntı
    ustam imzaladim.Personal büroda mafya gibi idiler.
    Inanin betriebsrat dahi onlardan gibiydi.
    ve bana kurtzfristig bildirdiler personalbüraya gidecrksin diye.
    Betribsrat gec geldi, anlattiklarimin cogunu duymad bile.
    bana imzalayip imzalamamakta serbestsiniz demedi betriebsrat.
    Ve betriebsrsttaki bu kisi üstelik Türktü.
    O imza icerigini Kabul ediyorum anlamina gelmiyor, sadece Abmahnungu sana verdiklerine dair imzadir.
    Ayrica sen imzalamasan dahi oraya kendileri not düserler "verdik" diye

Inanin hic yardimci olmadi ve üstelik konusmadan sonra hemen cekti gitti.Hic olayin icini disini bsna sormadi.Telefon ile ona ne söyledilerse bildigi o.Tabiki parasini isverenden aliyor ben gibi kücük sahislar icin neden isveren ile kötü olsunki?

Gercekten olan bir olayda sana nasil yardimci olabilirdi ? sonucta Sandalyeler kisilere ait degil, kim gelirse o oturur.

24 yildir betriebsrsta beitrsg ödüyorum daha önce böyle büyük hic problemim olmamamisti.
    Üstelik o kisiden dün özürde dilemistim.Zaten 15 yildir falan ayni yerde calisiyoruz.Hic beklemiyordum.
    Üstelik psikolojik tedavide görüyorum erken sinirlenmekten.Bunu dahi söyledim ama nuh dediler peygamber demediler.

Sen o parayi Betriebsrat icin ödemiyorsun, o senin Gewerkschaft üyeligin icindir.
    Ve Psikolojik tedavi görmen malesef sana herseyi yapabilme yetkisi vermez.

korkum cikis falan verebilirlermi?
    Sadece bu olaydan ötürü sana cikis vermezler, iki sene icerisinde tekrari durumunda tekrar Abmahnung verirler.

Sonra itiraz etsem bu seferde bana takarlar diye korkuyorum.
    Itiraz etmek senin düsündügün gibi "Abmahnungu cekin" anlaminda degil,, senin yapabilecegin GEGENDARSTELLUNG yazmaktir,
    bu Gegendarstellungda eger yazilan Abmahnungda bir yanlislik varsa onu aciklarsin ve Personalbüro senin bu Gegendarstellungu Abmahnungla beraber dosyana koymak zorundadir.

Ama olay Dogru ise ve Abmahnungda olay Dogru yazilmis ise degmez ugrasmaya.

Üye Daywalker15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    73
    20 mesaja 35 teşekkür aldı
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar, "Isvereni korumak" tür seyler söylerken bir seyi unutmamak lazim. Isveren yok olursa, isciler de islerini kaybederler. Neden isci, patron kavgasi olur ben hic anlamam. Her iki taraf da bir cikar icin bir araya gelmisler. Patron kazanamazsa iyi maas veremedigi gibi, isci de yasamasi icin yeterli para kazanamazsa iyi bir verimle calisamaz. Tüm bunlar bence konusup anlasmakla olur. Ben eger isyerimde sahip oldugum bilgi ve calismamla eger senelerce isvereni kendime muhtac hale getiremediysem bir seyleri yanlis yapmisim demektir. Benim ise ihtiyacim oldugu kadar, onun da iyi bir isciye ihtiyaci var olmalidir. Iyi isci olmak cok calismak, calismaktan mahvolmakla mümkün degil, birikim cok önemli, tecrübe cok önemli.
    Kim ne is yaparsa yapsin, herkese kendisini o konuda iyice egitmesini tavsiye ederim. Basit bir noktada kalmayin, sürekli kendinizi gelistirin.
    Sözlerine 100 de 100 katiliyorum

Ayrica bu olayda isvereni ne ilgilendirirki kimin nerde oturdugu, ortada bir olay ve bir sikayet var, Isveren birseyler yapmaya mecburdur bu durumda.

19. Daywalker15 üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)