Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2237 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 36 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Abfindung'dan sonra ne kadar süre Arbetslosengeld alinabilir?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    144 mesaja 324 teşekkür aldı
    yasa hekimoglu
    ha iste bende onu demek istiyorum.
    Cünkü ilk iki ay (ocak+subat) ayligi alindi fakat dige 10 ay icin aylik gelir alinmadigi icin o 10 ayin vergisi dahil edilmemesi gerek.yil sonu vergi denklestirmesi okey belki baska giderler falan filan vardir o yil sonuda tekrar yapilir.
    Tamam neyse aldim cevabimi tesekkürler.
    Iyi hafta sonlari
    Konu Haziran tarafından (24 Şubat 2018 Saat 00:04 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Hocam sperre zamanı geçtikten sonra işsizlik parası alacaksın. Onlarıda hesaplayacaksın

İstersen bir gün çalış yılsonu vergi denkleştirmesinde vergiler senelik hesaplanır aylık değil
    Konu hOrOz tarafından (24 Şubat 2018 Saat 00:13 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    144 mesaja 324 teşekkür aldı
    Dogru haklisin hocam, arbeitslosengeld' de gelir gibi hesaplanacak.Bunuda göz önünde bulundurmak gerek.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    309
    100 mesaja 132 teşekkür aldı
    Arkadaslar konuyu dagitmak istemem ama benimde bir sorum var.Bunun icinde ayri konu acmak istemedim.
    Farz edelim Abfindung ile cikis aldim.Tahminen 1 sene Arbeitsamtdan para alicam.
    Yasim 55 olunca Betriebsrenteyi hak ediyorum.
    Acaba bu bir sene Arbeitsamt dan para alirken Türkiyede emeklilige bas vurub almaya basliyabilirmiyim?
    Parayi nesi yatirdim sadece beklemedeyim.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Galaxy3764, Cok karisik bir konu, Cikis sebebi Betriebsbedingt olur Kündigungsfrist einhalten yapilirsa sperre yememe aldigin abfindung unda arbeitslosengeld e anrechnen yapilmamasi sansin olabilir. Bu durumu is yerinde iyice konusup o sekil cikis vermelerini saglaman gerekir isyeride büyük ihtimal buna yanasmayabilir, öyle olsa bile arbeitsamt cikmani gerektirecek gecerli bir sebep olarak kabul etmezse mahkemelik olursunuz. Cikista gecerli bir nedenin olmazsa 12 haftaya kadar sperre yerken issizlik parasi alma hakki süresininde %25 i silinebiliyor.

Böyle durumlarda genelde tazminat alip isten cikanlar önce baska bir yerde ise basliyor bir süre sonra ordan ayriliyorlar

Türkiye de emekli ayligi alma hakkini elde edebilmek icin yurtdisinda yasadigi ülkeden hicbir gelir almamak gerekiyor buna issizlik ve sosyal yardim paralari dahildir, tek istisna emekli ayligidir, yasadigi ülkede emekli ayligi aliyor olmak Türkiye den emekli ayligi almaya engel degildir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    309
    Sagolasin Hekimoglu Zaten olursa sadece is verenin bana sunacagi abfindungla cikarim.Yani onlar bana teklif ederlerse.
    Onlar bana teklif ederlerse zaten 55 yasinda betries renteyi hak ederim.Simdi 54 yasindayim.
    Yani bu olayi ilerisi icin düsünüyorum.
    O zaman issizlik parasi alirken Türkiyedeki Emekliligi baslatamam diyorsun.
    Duruma göre anca issizlik parasi bitince basvurmam lazim degilmi.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Evet usta, issizlik parasi bitip baska herhangi bir gelir sosyal yardim almadiginiz zaman Türkiye deki emekliligi baslatabilirsiniz.

9. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    309
    Arkadaşlar nihayet bugün Abfindung teklifini sundular.
    93700 € Brutto olarak. Mayıs sonuna kadar imzalamam lazım. Sene sonu çıkış alacağım. Bir dahaki sene başıda 2019 abfindungu verecekler. Benim daha çözemediğim olay bu paradan ne kadar steuer kesilicek. Birde bu 1/5 regelung olayı bu abfindungda nasıl oluyor. Daha mı karlı oluyor? 2019 için vergi denkleştirilmesinde para 💰 geri 🔙 alınır mı?
    Arbeitsamt ne sperre verir.
    Birde ruhezeit diye bir şey varmış bu ne oluyor.
    Cevablarınız için teşekkürler
    Konu Galaxy3764 tarafından (15 Mayıs 2018 Saat 20:25 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye yusuff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    12
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    is bulup cikarsa ne olur.

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    @Galaxy3764
    Allah hayirli etsin agiz tadiyla yedirmek nasip etsin. Benim bildigim 1/5 Regelung olayinda senden kesilen vergi biraz daha az oluyor.Ne kadar vergi kesecekler sorusunu en iyisi kendi Lohnsteuerberaterine hesaplattir cünkü senin durumunu en iyi bilen odur.Sanirimm Arbeitsam sana 3 ay sperre verir.

13. Acemibiri üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    8 mesaja 12 teşekkür aldı
    Bana Ağustosun sonunda cıkış verdiler. Kündigungsfrist altı ay olduğu için çıkışımı 28.02.2019 tarihine verdiler. 2002'de Ausbildung'a başlamıştım ve 2005'in ocak ayından beri kaufm. Angestellter olarak çalışıyorum. Çıkış nedeni betriebsbedingt yazıyor. Şirket iflas etmis değil ama yukardan Stellenabbau veya Sparmassnahme emri geldi dediler. Avukat'a gittim Kündigungsschutzklage einreichen yaptı.

1. Tazminat alma olasılığım ne kadar?
    2. Tazminat miktarı hesaplanabilir mi veya neye göre belirlenir?
    3. Vergi konusunda neye dikkat etmem lazım? (Sanki sene sonuna kadar harcarsam bir dezavantajım yok diye duymuştum ama vergiyle mi yoksa Arbeitsamtla ilgili mi tam hatırlayamıyorum şimdi.)
    4. Kasım ayında Gütetermin var. Benim katılmam mecburi değilmiş. Yine de gitmemi tavsiye edermisiniz? Mahkeme devam çalışmak mı istiyorsun diye sorarsa ne demeli?
    5. İş yeri Freistellung sunar mı acaba yoksa son güne kadar çalışmalımıyım?
    6. Başka yerde iş bulmamın eğer varsa Abfindung'un miktarını olumsuz etkiler mi?
    7. Arbeitsamt konusunda dikkat etmem gereken birşey varmı?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    40
    12 mesaja 12 teşekkür aldı
    Alıntı infernoturko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana Ağustosun sonunda cıkış verdiler. Kündigungsfrist altı ay olduğu için çıkışımı 28.02.2019 tarihine verdiler. 2002'de Ausbildung'a başlamıştım ve 2005'in ocak ayından beri kaufm. Angestellter olarak çalışıyorum. Çıkış nedeni betriebsbedingt yazıyor. Şirket iflas etmis değil ama yukardan Stellenabbau veya Sparmassnahme emri geldi dediler. Avukat'a gittim Kündigungsschutzklage einreichen yaptı.

1. Tazminat alma olasılığım ne kadar?
    2. Tazminat miktarı hesaplanabilir mi veya neye göre belirlenir?
    3. Vergi konusunda neye dikkat etmem lazım? (Sanki sene sonuna kadar harcarsam bir dezavantajım yok diye duymuştum ama vergiyle mi yoksa Arbeitsamtla ilgili mi tam hatırlayamıyorum şimdi.)
    4. Kasım ayında Gütetermin var. Benim katılmam mecburi değilmiş. Yine de gitmemi tavsiye edermisiniz? Mahkeme devam çalışmak mı istiyorsun diye sorarsa ne demeli?
    5. İş yeri Freistellung sunar mı acaba yoksa son güne kadar çalışmalımıyım?
    6. Başka yerde iş bulmamın eğer varsa Abfindung'un miktarını olumsuz etkiler mi?
    7. Arbeitsamt konusunda dikkat etmem gereken birşey varmı?
    Betriebsrat Varmi calistigin firmada? ve bu konu hakkinda ne diyorlar? Sozialplan yapildi mi? Kac kisi calisiyor firmada? Baskalarinada cikis verildi mi?

Bu sorulara yanit verirsen , seni tatmin edecek bir cevap alirsin diye düsünüyorum.

16. senali üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    40
    Alıntı Galaxy3764 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar nihayet bugün Abfindung teklifini sundular.
    93700 € Brutto olarak. Mayıs sonuna kadar imzalamam lazım. Sene sonu çıkış alacağım. Bir dahaki sene başıda 2019 abfindungu verecekler. Benim daha çözemediğim olay bu paradan ne kadar steuer kesilicek. Birde bu 1/5 regelung olayı bu abfindungda nasıl oluyor. Daha mı karlı oluyor? 2019 için vergi denkleştirilmesinde para �� geri �� alınır mı?
    Arbeitsamt ne sperre verir.
    Birde ruhezeit diye bir şey varmış bu ne oluyor.
    Cevablarınız için teşekkürler
    1/5 Regelung anlasmali cikislarda uygulanmior diye biliyorum. 3 Ay sperre alirsin büük ihtimalle.

18. senali üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    Alıntı senali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Betriebsrat Varmi calistigin firmada? ve bu konu hakkinda ne diyorlar? Sozialplan yapildi mi? Kac kisi calisiyor firmada? Baskalarinada cikis verildi mi?

Bu sorulara yanit verirsen , seni tatmin edecek bir cevap alirsin diye düsünüyorum.
    Betriebsrat yok. Çalıştığım yer Hauptverwaltung ve asagi yukarı 80 kişi var. Tabii farklı farklı bölümler de çalışıyoruz. Ben mesela Buchhaltung‘da çalışıyorum. Benim bölümden bir tek bana çıkış verildi. Sozialplan yapılmadı. Toplu çıkışta yok. Şirket bir şirket grubuna ait ve Almanya genelinde 8.000 elemanı var.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    40
    Alıntı infernoturko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Betriebsrat yok. Çalıştığım yer Hauptverwaltung ve asagi yukarı 80 kişi var. Tabii farklı farklı bölümler de çalışıyoruz. Ben mesela Buchhaltung‘da çalışıyorum. Benim bölümden bir tek bana çıkış verildi. Sozialplan yapılmadı. Toplu çıkışta yok. Şirket bir şirket grubuna ait ve Almanya genelinde 8.000 elemanı var.
    Arkadasim insallah cikisi aldigin Zaman Kündigungsschutzklage yapmissindir (cikisin senin eline ulastigi günden itibaren 3 Hafta icinde itiraz etmen gerekiyor) , eger yapmadiysan malesef hic bir hakkin yok.Yinede Kasimdaki Gütetermine gitmeni tavsiye ederim , senin calistigin Betriebte Betriebsrat yok ama Firma büyükmüs.Diger Betrieblerde Kesinlikle Sozialplan yapilmistir.Irtibata gecmeye calis ve kendini bilgilendir derim ben.

21. senali üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    130
    Uyarin icin sagol. Üc hafta icinde dava actik. Zaten Rechtsschutzversicherung`da bana bunu söylemisti.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)