Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2289 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 77 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ev almayi düsünüyorum

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,280 teşekkür aldı
    Django ustam, konu burda evin almanın artık değermi değmezmi. 185.000 ile 300.000 arasında fark var. 185.000'deki hemen hemen kira gibi ödersin. Ancak 300.000'deki evi kira gibi ödeyemezsin yoksa borcu bitmez.

Djanogu ustam bugün sen al 300.000luk evi, bak bakalım 595 Euro ilr evin biorcu 20 yıl sonra daa nerde.

Arkadaşlar, burdada "ben şu fiyata almıştım nasıl değmiyormuş" gibi ve benzeri cevaplar bugünki şartlara uymuyor. O günün şarztlarında uyuyordu, artık uymuyor.

Bir arkadaşımızda babamlar yıllarca kira ödedi, ev alsalar daha kárliydi demiş. Buda tam doğru değil. Babalarımız çoğu zamam ucuz evlerde oturuyordu. Normal kira 800 Marktıysa, onlar 300-500 oturuyordu. Coğu zaman eski evleri tercih ediyorlardı, yada belediyenin veya Baugenossenschaftların evlerinde oturuyorlardı. Ayrıyeten ozamanlar bankada faizler yaklaşık 10-12%. Yani dışarda 800 Marklık olan evi aldığınız zaman faiz belinizi büktüğü için 1600 Mark taksit ödemeniz gerekiyordu. Anneniz babanız bakıyordu cepten 1100 yıllarca fazla çıkacak.

Birde ozamanlar Türkiyede İmar Bankası gibi bankalar Marka yüzde 15% faiz veriyorlardı. Ayda cepte kalan 1100 Mark, yılda 13200 Mark yapıyordu. Yüzde 15'de faiz gelirini hesapladığınız zaman 6 aylık kira birnevi geri dönmüş oluyordu. Tam hesaplamadım ama 13200 Marka 2000 faiz alıyorlardı. Etdimi size bir anda para 15200 Mark. Izinde üstüne birdaha 13200 Mark koyuyorlardı ve böyle devam ede ede beş yıl içinde 100.000 Markınız oluyordu. Bugün coğunun 300-400 bin Eurosu var. Ev alsalardı burdan ozamanın şartlarında bukadar para birikmezdi.

Babanızı eleştirirken, onları sırf cahil olarak görmeyin. Cahildiler belki, ama çoğu salak değildi. Burda ince bir fark var.

Osmanbey34 arkadaşımız herşeyi doğru özetlemiş. Bir nevi diyorki, bu fiyatlara bende almazdım.

Ama almanın bir sözü vardır: "Jeden Tag steht ein Dummer auf". İşte ev sahipleri o kişiyi arıyor. Zaten artık kendi tahminim fiyatlar düşecek yada yerinde sayacak. Önce intetnetde bakıyordum, evler 6 ay içinde satılıyor. Şimdi 3 yıldır fiyatları düşürmesine rağmen satılamayan ev çok. Kimse o borç yükünün altına girmek istemiyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (17 Şubat 2018 Saat 19:32 ) değiştirilmiştir.

2. 5 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)