Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2238 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 77 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ev almayi düsünüyorum

Üye
    Ettiği Teşekkür
    136
    11 mesaja 13 teşekkür aldı

Ev almayi düsünüyorum

selam arkadaslar bir sorum olcakti.. kendime burdan almanyadan ev almayi veya yaptirmayi dusunuyorum..

ev yaptiran ve alan arkadaslara sorum olcakti.. sizce yaptirmakmi daha iyi yoksa yapilmis evi almakmi en fazla 20-25 yasinda ev olcak daha eskilerini ben istemiyorum..

yaptiran arkadaslar varsa hangi firmada ve ne tür ev yaptirdiniz fertighausmu yoksa masivbau mu ??

biraz anlatirsaniz sevinirim biraz tecrube yapmak istiyorum bu ise girmeden once

selamlar

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Vallahi bütce meselesi bu konu. Benim gelirim iyi oldugu halde 600 bin Euro borcun altina girmeye korktum ama para sorun degilse kendin yaptir. Ben cok iyi tutulan bir semtten Reihenhaus aldim A-Z ye evin heryerini yeniledim. Tüm masraflarla 230 bin Euroya geldi. cok sükür. Heryere yakin cocuklar icin okul imkani filan cok iyi. Ben ev yaptirsam önce belediyeye gider arsa icin yazilirdim. Köyler ve sehir disi daha uygun ama ulasim cok önemli bunlar benim icin ilk etabta en önemli olan. Almanlarin dedigi gibi Lage Lage Lage!

4. yasi üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    136
    11 mesaja 13 teşekkür aldı
    aynen arkadasim katiliyorum.. benim gelir durumumda iyi ben asagi yukari 300000 euroluk evlere bakiyorum.. 1970 li evler bile 230000euro istiyorlar o eski eve o kadar vercegime yenisini yaptiririm 300 bine daha iyi

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Gelir iyi falan bunlar relatifdir. Çok basit bir kural var. Eğer evi 20 yıl içinde fazla sıkışmadan borcunu ödeybiliyorsanız iyidir. Aksi taktirde zarardır.

Bugün fazla bir kapitaliniz yoksa 300.000 Euroluk bir ev size 400-450.000 dönüyor. Üstelik faizler artık yükseliyor. Bittiyor artık o 1-2 % faiz kredileri. Faizler önümüzdeki 10 yıl içinde geri 7-8 % çıkması bekleniyor. Yani 300.000 Euroya aldığını bir ev 500-550.000 Euro'ya gelmiş oluyor.

Çoğu kişiler bu faiz oranlarını bakkal hesabı gibi hesaplandığını sanıyor. Oysaki ger kalan ana borç paradan her ay tekrar faiz ödüyorsunuz.

Çok basit bir örnek. 70.000 ev kredisi, faiz geri 5.5 % çıkarda ve sizde aylık 600 Euro taksit öderdeniz, borç 18 senede bitiyor.

Ayrıca faizlerin yükselmesi, ev değerlerinin geri düşeçegini gösteriyor. Yani bugün size 300.000 olan evi, faizler yükselince 200.000 zor satıyorsunuz. Çünkü faizler yükselince evlere talepler düşüyor.

Birde çoğu kişiler ev alırken sosyal riskleri göz altına almıyor. 300.000 aldığınız, 450.000 döndüğünü düşünürsek, 1000 Euro taksit öderseniz 450 ay yapıyor. Buda yaklaşık 38 sene yapıyor. Bu arada hastalanma riskiniz yüksek, işsiz riskiniz yüksek. Lafta herked diyorki, ödeyemezsek, oturduğumuzu kar biliriz, üstünede para biriktirmiş oluruz. Teoride öyle. Ama kendimiz 30 yıldan daha yaşlı bir evi beyenmiyoruz. Başkası niye beyensin?

Ayrıca 10 - 15 sene sonra çocuklar evlenip gidecek. Sonra o koca evin masrafını cek bakalım.

Şimdi diyeceksinizki, iyi tamam güzel konuşuyorsunda, millet nasıl yapıyor. Bende geri soruyorum, kaç kişi var etrafınızda böyle 300.000 Euroya alıp 500.000 Euro külfetin altında kalkan? Hiç. Daha durun, millet yeni yeni böyle kazık fiyata ev alıyor. Burnunu sürtecekler daha. Elinde 200.000 Euro parasî olan oda rahmetli babasından kalan para. Onuda obuk subuk bir fors için kullanıyor, sonra rüyasında babasını falan o kızarken görüyor.

Millet bir yarış içine girmiş. Falancılar almış, bizde alalım. Bak bizi mangal cağırdılar ne güzel. İyi güzelde bem 500.000 ödedikten sonra aylık 1000 Euroya ev kiralasam, 500 ay kirada otururum. Yani ömür boyu. Benim şimdi bu işten bir kárım olmadiki.

Benim ekonomik gücüm iyi. Öyleyken almıyorum. Bir daire aldım Almanya'dan yeter. Nasip olursa borçu 15 senede birmiş oluyor ve para bana geri dönüyor. 500.000 Euro masraf gelen evde benim kárım ne? Hiç.

Ha millet niye alıyor bu fiyatlara? Yarış...yarış...yarış...ve hanımcılık. Hanım eğer ekonomist değilse ne anlar evin parasının geri dönüşünden. O sadece Ayşe Fatma'ya forsu ve çocuklarının rahatını düşünür. Ama adamın canı çıkmış, 40 yıllık borç altına girmiş umrunda değil. Sonra adam bir hastalandımı ve bu borç yüzünden piskolojisi bozuldu ve agresif oldumu, boşan adamdan borçtan kurtul. Sağda solda birde anlatır, benim herif bana tokat çıkardı. Adamda sonra burda beceriksizler forumda hanım benden boşanıyor diye konu açar.

Ekonomik konularda kadın suyundan giden hemen hemen tüm erkekler sonunda mezbaya giden eşşekten daha kötüdür. Eşeğin canı alıyorlar, kurtuluryor. Size boşanan hanım ömür boyu çektiriyor.

Ha ben 500.000 Euro masrafa varan evi alırım, hanımda eve 1500-2000 Euro aylık getirirse, bağlarım aylık bankaya 2000 Euro taksit ozaman 20 sende biter okay. Ama kaç kişinin hanımı var bu kadar maaş alan? Çok nadir. Çoğu sadece ek işlere gider ve en fazla 450 Euro kazanır. Ama istediğin ev hiç aldığı maaşa göre uygun değil. Birşey dedinmide, "kadının ev geçondirme yükümlüğü dinimizde yok" der, ama ne hikmetse dinimizde son kararı erkek verir kuralını işine gelmediği için hiç hatırlamaz. Ancak eve gelir iki saat bir temizlik işi yaptıktan sonra, bir kuru fasulye ve çorba kor önüne ve içeringider 500.000 Euroluk evde bir yılda doğru dürüst ilerlemeyen bir dizin önünde çekirdek çitler. Siz erkek olarak gidin sonra 3-4 vardiya çalışın. 60 yaşına varınca kalptende bir güzel gitmek üzere oldunuzmu, hanım birde eline bakın acaba bana bir tas çorba koyarmı diye. Birşey de dedinmide, birde terslenirsiniz.

Bağzıları diyecek benim hanım asla öyle birşey yapmaz. Onun hanımı yapmiyor, benim hanım yapmıyor, sizin hanım yapmıyor, ozaman niye milletin yarısı boşanıyor? Karga yavrusunu atmaca sanarmış misali. Hadi sizin hanım istina. 10 sene sonra başlayak kemik erimem falan var deyip işi bırakmaya. Sen kalbindeki pil ile ve bel fıtığın ile halen hanım keyfi çıkacak diye çalış.

Ben 300.000 Euro borç çeksem, 200.000 Euroya burda daire alsam, 100.000 Euroyada Türkiyede arsa alıp mütahitte versem, bana yerine göre 7-8 daire veriir. Ayda eder 8000 TL kira geliri. Buda eder 1500 Euro. 500 Euroda ben üstne koysam 2000 Euro taksit ile 20 yılda öderim daireyi. Hadi hatırınız kalmasın 25 sene olsun. Hastalanırsam, daireyi satmak daha kolay satarım, o borcu kapatırım, cebimde birde para olur ve Tprkiyeden 1500 Euro gelirim olur ve kimseye muhtaç olmam. Yarın öldümmüde çocuklarıma borçsuz birşey kalır.

Ama millet bunu düşünmüyor. Evin forsu var dairenin yok.

İnanki Türkiye'deki insanlar burdaki insanlarda daha zeki. Türkiye'de hiç kimse 40 senede borcu biten bir işe girmez. Burdakiler girer.

Ama çoğu insanlsr bu dediklerimi duymak istemiyorlar. Hayatın sırrıda zaten bu: "Başkaların yaşadıklarından kendine baştan ders çıkarıp, aynı hataya düşmemek."

Erman Toroğlu'nun bir sözü vardır: "Anlayana davul zurna saz, anlamayana 30 cm (ofsayt) az."
    Konu Birbey 3.0 tarafından (13 Şubat 2018 Saat 00:47 ) değiştirilmiştir.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı yasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vallahi bütce meselesi bu konu. Benim gelirim iyi oldugu halde 600 bin Euro borcun altina girmeye korktum ama para sorun degilse kendin yaptir. Ben cok iyi tutulan bir semtten Reihenhaus aldim A-Z ye evin heryerini yeniledim. Tüm masraflarla 230 bin Euroya geldi. cok sükür. Heryere yakin cocuklar icin okul imkani filan cok iyi. Ben ev yaptirsam önce belediyeye gider arsa icin yazilirdim. Köyler ve sehir disi daha uygun ama ulasim cok önemli bunlar benim icin ilk etabta en önemli olan. Almanlarin dedigi gibi Lage Lage Lage!
    Cevabında en önemli konuyu atlıyorsun. Eğer 10 sene önce aldıysan, şanslısın. Bu arada evlerin fiyatı 30-50% arası arttı. Aylıklar ise en fazla 10% arttı.

Tecrübeli Üye cassano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    142 mesaja 247 teşekkür aldı
    Burada birbey cok önemli konulara deginmis. Bende kendim 340.000 Euro ya Doppelhaushälfte ev baktim. Baska hesaplari sizler bilirsiniz, notar, mutfak vs.... bunlari yazmadim.

Bankaci danisman, ayda 1450 Euro ödersem 30 sene küsür de biter dedi. Tam detayli hesap degil. Ama en az 30 sene de dedi. Demek istedigim 33 yasindayim, arti 30 sene borc eder 63 yasinda. Ne yaptim, sansa 4 odali garajli daire buldum. 10 sene ye bitiyor. Yani almanyda cok iyi geliriniz yoksa, ömür boyu borclu olmayin.

9. cassano üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Kardes ben 2014de aldim evimi. 300000€ sifir ev degil anca 3 oda bir daire bulursun. yeni bir Reihenhaus 600.000€. yer Ulm

11. yasi üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,644
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Kardesim 300 bin avroya ev pahali degilmi,,ustelik yenide degil..ben aldim 86 bin avroya 3kat mustakil..50binde modernisiren birtek Fassade kaldi..bir 7 bine de ona say..cok memnunum..o fiyata villa alinir..
    Ayrica buralara ev alanlar icin detayli hesap kitap yapmistim..
    Gule gule otur..

13. webci üyemize teşekkür edenler:

Üye Ürgüplü50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ratingen
    Ettiği Teşekkür
    58
    24 mesaja 38 teşekkür aldı
    bende rheinhaus aldim 250 bine 1,5 sene oldu simdilik cok sükür sorun yok bakalim ilerleyen zamanda karsimiza neler cikacak yer ratingen

15. Ürgüplü50 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    9
    4 mesaja 10 teşekkür aldı
    Ben 2003 de Sifirdan yaptirdim, Simsiyah Saclarim Karbeyaz oldu..inanin cok cektim.

Benden Size tavsiye Millet ne yapmis ne etmis Gaza gelmeyin. birakin ana parayi onun faizi ile Kral gibi Stressiz yasarsiniz..

Arkadas yazmis kulaga küpe olsun.....

Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ha millet niye alıyor bu fiyatlara? Yarış...yarış...yarış...ve hanımcılık. Hanım eğer ekonomist değilse ne anlar evin parasının geri dönüşünden. O sadece Ayşe Fatma'ya forsu ve çocuklarının rahatını düşünür. Ama adamın canı çıkmış, 40 yıllık borç altına girmiş umrunda değil. Sonra adam bir hastalandımı ve bu borç yüzünden piskolojisi bozuldu ve agresif oldumu, boşan adamdan borçtan kurtul. Sağda solda birde anlatır, benim herif bana tokat çıkardı. Adamda sonra burda beceriksizler forumda hanım benden boşanıyor diye konu açar.

17. 6 kişi Kadersiz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    ustalar herkez kendisi bilir ama bence

1. evler zaten suan pahalı. pahalı dediğim suanki durama göre örnek dairenin fiyatı normal 95000 euro ise adam 115000 euro istiyor. einfamilienhauslarda öyle ev 180000 euro ise 220000 euro istiyor. suanki durumda zaten kafadan bi 20000 ile 40000 euro arası fazla ödüyorsunuz ve kendinizi faizler düşük deyi aldatiyorsunuz.

2. asil problem 10,15,20 sene sonra başlıyor faizler cikinca o zaman ne yapacaksınız ? rate örnek 700 Euro ödüyorken 1000 euro olacak !

sayılara tam kafa yormayın bu bir örnek.

benden size tavsiye :

1. Paraniz Kapital varsa ok

2. maasiniz iyi se , firma saglam ise büyük firmalardan konuşuyorum ( 10 kisilik firmalardan konuşmuyorum )

o zaman düsünün derim

------

benim cevrem de kiler ya boşandı , ya kafayı tirsladilar ........

tabiki bu herkez icin geçerli degil ama arkadaslar cogu insanin psikolojik bu zaman da problemi var. düsünün bakalım neden ? hep stress icinde yazıyoruz !

avrupain göbeyinde yaşıyoruz. izini nasıl ödüyeceyiz yapacağız deyi düşünüyoruz ! acıyan bize acisin.
    Konu Osmanbey34 tarafından (13 Şubat 2018 Saat 23:29 ) değiştirilmiştir.

19. 4 kişi Osmanbey34 üyemize teşekkür etti:

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    gecen sene yeni umschulden (sparkasse) yaptim.. 10 sene 1.6% veya 15 sene 2.0%.. Allah´tan 15 sene yapmisim..
    okudugum kadariyla faizler yine firlayacakmis!!! zaten 15 sene sonra borcum da bitmis sayilir (ins.)..

@osmanbey ve birbey arkadasimizin dediklerine tamamen katiliyorum..
    2007 de yeni ev yaptirdim ve mercedes de calistigim halde zorluk cekiyordum ilk 2 senesinde, faizler de yüksek di (4.9%).. cok sükür tam zamaninda almisim.. simdi evin degeri nerden baksan 2 kati ve faizi de düsük..
    tilgung 3% eski vertrag dan fazla yaptigima ragmen, simdi ki abtragim eski abtrag dan 70€ daha az..

benim maasim cok iyi diyebilirim, esim de nachbarschafshilfe olarak calisiyor (450€ basis)..
    ama yinede diyorum/yaziyorum; gewinnbeteiligung/urlaubsgeld/weihnachtsgeld olmasaydi, baya bir sIkIntI yasardim (her sene izin gibi lüks seyler iptal olurdu)..

simdi ev alanlar icin sesleniyorum..
    benim yeni evim 2007 de ca.170 bin vermistim (freistehendes (tripleks)), ben bu isle bu maas ile eziyet cekti isem.. sizler, 300 bin ödeyenler (veya daha fazla) iyi hesap etmenizi tavsiye ederim..!!!
    1% tilgung la hesap etmeyen eger faizler yine cikarsa.. cocuklarinizin cocuklari öder!!!

21. talo176 üyemize teşekkür edenler:

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardesim 300 bin avroya ev pahali degilmi,,ustelik yenide degil..ben aldim 86 bin avroya 3kat mustakil..50binde modernisiren birtek Fassade kaldi..bir 7 bine de ona say..cok memnunum..o fiyata villa alinir..
    Ayrica buralara ev alanlar icin detayli hesap kitap yapmistim..
    Gule gule otur..
    Evi nerde aldigina bagli
    Sen alirsin 86 bine 300 euroya kiraya verirsin
    Baskasi alir 300 bine 1000 euroya kiraya verir

*Mesela Bizim burda 86 bine tek odali daire alabilirsin oda 40-50 senelik

23. 2 kişi clon üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Talha'linho 7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    118
    64 mesaja 91 teşekkür aldı
    yer baden-würtenberg lankreiss Karlsruhe 300 000 burada yaptirman imkansiz sayilir

fayizler indi ineli kantimce fiyatlar patladi
    eskiden 100 000 lik evler oldu 170000 -180000 (buda 80-90 yasindaki binalar) (ve tamir edecaksin,noter,steuer da bunlar yok bilene bu dedim rakamda)
    kiralarda yükseldi bizim burada 800 den asa bulmak imkansiz gibi (ortalama 900-1100 kalt)
    bazi arkadaslar yaptirdi yeni Ev 450000 mal oldu (ohne keller)
    baska bi arkadas o yapdirdi 500000 (ohne keller)
    benim peder yaptirdi 400000 mal oldu (arsa haric) (ohne Keller)

arkadas nezaman borcun biticekde kurtulacan ? (herkez farkli düsünüyor)
    banka veriyor ama ömürde bitiyor

ben sahsen bitinde (TR-Almanya pendeln istiyorum kime kaldida bana kalacak bu dünya) kimseye muhtac olmuyayimda o bana yeter
    ben musakil aldim kardesimle beraber ayda 860 ödüyorum (20 sene fest yapmistim zamaninda) ve ben onu oda beni bilir

ev aptirirsan masiv derim (ben olsam öyle yaptirirdim)
    fertighaus onarda (iyi gelistirdi kendilerini ama masivi tutmaz) hele okadar para verirsen
    ama yinede kendin bilirsin

Yeni Üye antalya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    11
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelir iyi falan bunlar relatifdir. Çok basit bir kural var. Eğer evi 20 yıl içinde fazla sıkışmadan borcunu ödeybiliyorsanız iyidir. Aksi taktirde zarardır.

Bugün fazla bir kapitaliniz yoksa 300.000 Euroluk bir ev size 400-450.000 dönüyor. Üstelik faizler artık yükseliyor. Bittiyor artık o 1-2 % faiz kredileri. Faizler önümüzdeki 10 yıl içinde geri 7-8 % çıkması bekleniyor. Yani 300.000 Euroya aldığını bir ev 500-550.000 Euro'ya gelmiş oluyor.

Çoğu kişiler bu faiz oranlarını bakkal hesabı gibi hesaplandığını sanıyor. Oysaki ger kalan ana borç paradan her ay tekrar faiz ödüyorsunuz.

Çok basit bir örnek. 70.000 ev kredisi, faiz geri 5.5 % çıkarda ve sizde aylık 600 Euro taksit öderdeniz, borç 18 senede bitiyor.

Ayrıca faizlerin yükselmesi, ev değerlerinin geri düşeçegini gösteriyor. Yani bugün size 300.000 olan evi, faizler yükselince 200.000 zor satıyorsunuz. Çünkü faizler yükselince evlere talepler düşüyor.

Birde çoğu kişiler ev alırken sosyal riskleri göz altına almıyor. 300.000 aldığınız, 450.000 döndüğünü düşünürsek, 1000 Euro taksit öderseniz 450 ay yapıyor. Buda yaklaşık 38 sene yapıyor. Bu arada hastalanma riskiniz yüksek, işsiz riskiniz yüksek. Lafta herked diyorki, ödeyemezsek, oturduğumuzu kar biliriz, üstünede para biriktirmiş oluruz. Teoride öyle. Ama kendimiz 30 yıldan daha yaşlı bir evi beyenmiyoruz. Başkası niye beyensin?

Ayrıca 10 - 15 sene sonra çocuklar evlenip gidecek. Sonra o koca evin masrafını cek bakalım.

Şimdi diyeceksinizki, iyi tamam güzel konuşuyorsunda, millet nasıl yapıyor. Bende geri soruyorum, kaç kişi var etrafınızda böyle 300.000 Euroya alıp 500.000 Euro külfetin altında kalkan? Hiç. Daha durun, millet yeni yeni böyle kazık fiyata ev alıyor. Burnunu sürtecekler daha. Elinde 200.000 Euro parasî olan oda rahmetli babasından kalan para. Onuda obuk subuk bir fors için kullanıyor, sonra rüyasında babasını falan o kızarken görüyor.

Millet bir yarış içine girmiş. Falancılar almış, bizde alalım. Bak bizi mangal cağırdılar ne güzel. İyi güzelde bem 500.000 ödedikten sonra aylık 1000 Euroya ev kiralasam, 500 ay kirada otururum. Yani ömür boyu. Benim şimdi bu işten bir kárım olmadiki.

Benim ekonomik gücüm iyi. Öyleyken almıyorum. Bir daire aldım Almanya'dan yeter. Nasip olursa borçu 15 senede birmiş oluyor ve para bana geri dönüyor. 500.000 Euro masraf gelen evde benim kárım ne? Hiç.

Ekonomik konularda kadın suyundan giden hemen hemen tüm erkekler sonunda mezbaya giden eşşekten daha kötüdür. Eşeğin canı alıyorlar, kurtuluryor. Size boşanan hanım ömür boyu çektiriyor.

Ha ben 500.000 Euro masrafa varan evi alırım, hanımda eve 1500-2000 Euro aylık getirirse, bağlarım aylık bankaya 2000 Euro taksit ozaman 20 sende biter okay. Ama kaç kişinin hanımı var bu kadar maaş alan? Çok nadir. Çoğu sadece ek işlere gider ve en fazla 450 Euro kazanır. Ama istediğin ev hiç aldığı maaşa göre uygun değil. Birşey dedinmide, "kadının ev geçondirme yükümlüğü dinimizde yok" der, ama ne hikmetse dinimizde son kararı erkek verir kuralını işine gelmediği için hiç hatırlamaz. Ancak eve gelir iki saat bir temizlik işi yaptıktan sonra, bir kuru fasulye ve çorba kor önüne ve içeringider 500.000 Euroluk evde bir yılda doğru dürüst ilerlemeyen bir dizin önünde çekirdek çitler. Siz erkek olarak gidin sonra 3-4 vardiya çalışın. 60 yaşına varınca kalptende bir güzel gitmek üzere oldunuzmu, hanım birde eline bakın acaba bana bir tas çorba koyarmı diye. Birşey de dedinmide, birde terslenirsiniz.

Bağzıları diyecek benim hanım asla öyle birşey yapmaz. Onun hanımı yapmiyor, benim hanım yapmıyor, sizin hanım yapmıyor, ozaman niye milletin yarısı boşanıyor? Karga yavrusunu atmaca sanarmış misali. Hadi sizin hanım istina. 10 sene sonra başlayak kemik erimem falan var deyip işi bırakmaya. Sen kalbindeki pil ile ve bel fıtığın ile halen hanım keyfi çıkacak diye çalış.

Ben 300.000 Euro borç çeksem, 200.000 Euroya burda daire alsam, 100.000 Euroyada Türkiyede arsa alıp mütahitte versem, bana yerine göre 7-8 daire veriir. Ayda eder 8000 TL kira geliri. Buda eder 1500 Euro. 500 Euroda ben üstne koysam 2000 Euro taksit ile 20 yılda öderim daireyi. Hadi hatırınız kalmasın 25 sene olsun. Hastalanırsam, daireyi satmak daha kolay satarım, o borcu kapatırım, cebimde birde para olur ve Tprkiyeden 1500 Euro gelirim olur ve kimseye muhtaç olmam. Yarın öldümmüde çocuklarıma borçsuz birşey kalır.

Ama millet bunu düşünmüyor. Evin forsu var dairenin yok.

İnanki Türkiye'deki insanlar burdaki insanlarda daha zeki. Türkiye'de hiç kimse 40 senede borcu biten bir işe girmez. Burdakiler girer.

Ama çoğu insanlsr bu dediklerimi duymak istemiyorlar. Hayatın sırrıda zaten bu: "Başkaların yaşadıklarından kendine baştan ders çıkarıp, aynı hataya düşmemek."

Erman Toroğlu'nun bir sözü vardır: "Anlayana davul zurna saz, anlamayana 30 cm (ofsayt) az."
    Bilgin icin tessekürler ...

yalniz yazidigin gibi faizler tekrar 7-8 % cikmasi bekleniyor dedigin katilmiyorum nedeni ise ... ozaman Almanya batti demek ...

saygilar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,644
    Alıntı clon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evi nerde aldigina bagli
    Sen alirsin 86 bine 300 euroya kiraya verirsin
    Baskasi alir 300 bine 1000 euroya kiraya verir

*Mesela Bizim burda 86 bine tek odali daire alabilirsin oda 40-50 senelik
    Nrw jardesim.copluk almadik..150 bine babanin ogluna satarsin..bana resim koydurtmayin..
    689 a kiracim var..

Kicket yilmaz68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    ALLAH'IM şehitler yurdu vatanımızın her türlü nimetlerinden faydalanıp hainlik yapanları helak etsin
    Ettiği Teşekkür
    382
    138 mesaja 642 teşekkür aldı
    Birinin batmasını istiyorsanız gaz verin Almanya'da ev alsın 40 sene sürünsün...

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,644
    Gaz elektrikten ucuz, daha cabuk infaz eder..

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    beyler sidik yarisi yapmayin ben bu paraya aldim sen o paraya aldin diye !!!!!!!!

o paraya bu alinir mi bu paraya bu alinir mi diye !!!!

bazi sehirler var 100.000 Euro verirsin , ve müthis bir Müstekil Ev alirsin

burda bir cok faktörler önemlidir

ama bazi sehirler vardir , 100.000 Euro verirsin 40m² daire alir

Adam vardir kalkar 250.000 - 300.000 veriri sifir yeni ev alir

evine bakmaz ev 10 yil sonra 170.000 belki eder

ama adam vardir ve burda yakinimdan örnek vereyem ,
    Yegenim 245.000 verip eski bir ev aldi 6 ailelik 8 Garajli 7 yil icinde evin tadilati icin 180.000 - 200.000 Euro para harcadi
    Banka gecen yil everin degerini 580.000 olarak degerlendirdi

simdi herkes kendi bögesine göre konusuyor kendi cebine göre konusuyor

yukaridada yazdim sidik yarisi yapmadan konusulsun bunlar

paranin ve imanin kimde oldugu belli olmaz

ALLAH hepinize aldiginiz evlerin icinde Saglik Mutluluk Huzur Nese dolu günlerde oturmayi nasip etsin

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Benim tanıdığım ailelerden 10 Aileden sekizi boşandı geri kalan ikisi de yolda yürürken kendi kendine konuşuyor

Bence ev alacaksanız biraz beklemenizde fayda var biraz para biriktirin elinizde oldukça yüklü kapital olsun birkaç yıl sonra evler zaten ucuzlayacak faizler çıkınca

Bir söylenti daha var devlet yeniden Eigenheimzulage sistemini devreye sokmayı düşünüyor hal böyle olunca alınabilir

31. 7 kişi .onur üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)