Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2256 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234
Toplam 77 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 77 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ev almayi düsünüyorum

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    150.000'da ev var. Mesela Mecklenburg-Vorpommern'in biraz sehir kenarlarına çık çok var

Düşük olma nedeni, in cin top oynuyor. Fabrika yok, iş sahası az, satmak zor.

Münih'e gel, 300.000 Euroya 2-3 oda daire zor alırsın şehurik kenarında. Şehirin iç bölgesinde 500.000'den başlıyor orta halli bir daire.

Münih'e yakın 60 km Augsburg var, 3 oda orta halli bir daire 250.000 - 300.000 şehirin iç bölgesinde.

Yani demek istediğim ucuza ev bulunur Almanyada, ama yaşam kalitesi arttıkca pahalanıyor.

Ben NRW gidince, açık söyleyim, ben orda yaşamam. Bayerni gördükten sonra oralar bakımsız. Ha Düsseldorf gibi istisnalar tabiki var.

2. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelir iyi falan bunlar relatifdir. Çok basit bir kural var. Eğer evi 20 yıl içinde fazla sıkışmadan borcunu ödeybiliyorsanız iyidir. Aksi taktirde zarardır.

Bugün fazla bir kapitaliniz yoksa 300.000 Euroluk bir ev size 400-450.000 dönüyor. Üstelik faizler artık yükseliyor. Bittiyor artık o 1-2 % faiz kredileri. Faizler önümüzdeki 10 yıl içinde geri 7-8 % çıkması bekleniyor. Yani 300.000 Euroya aldığını bir ev 500-550.000 Euro'ya gelmiş oluyor.

Çoğu kişiler bu faiz oranlarını bakkal hesabı gibi hesaplandığını sanıyor. Oysaki ger kalan ana borç paradan her ay tekrar faiz ödüyorsunuz.

Çok basit bir örnek. 70.000 ev kredisi, faiz geri 5.5 % çıkarda ve sizde aylık 600 Euro taksit öderdeniz, borç 18 senede bitiyor.

Ayrıca faizlerin yükselmesi, ev değerlerinin geri düşeçegini gösteriyor. Yani bugün size 300.000 olan evi, faizler yükselince 200.000 zor satıyorsunuz. Çünkü faizler yükselince evlere talepler düşüyor.

Birde çoğu kişiler ev alırken sosyal riskleri göz altına almıyor. 300.000 aldığınız, 450.000 döndüğünü düşünürsek, 1000 Euro taksit öderseniz 450 ay yapıyor. Buda yaklaşık 38 sene yapıyor. Bu arada hastalanma riskiniz yüksek, işsiz riskiniz yüksek. Lafta herked diyorki, ödeyemezsek, oturduğumuzu kar biliriz, üstünede para biriktirmiş oluruz. Teoride öyle. Ama kendimiz 30 yıldan daha yaşlı bir evi beyenmiyoruz. Başkası niye beyensin?

Ayrıca 10 - 15 sene sonra çocuklar evlenip gidecek. Sonra o koca evin masrafını cek bakalım.

Şimdi diyeceksinizki, iyi tamam güzel konuşuyorsunda, millet nasıl yapıyor. Bende geri soruyorum, kaç kişi var etrafınızda böyle 300.000 Euroya alıp 500.000 Euro külfetin altında kalkan? Hiç. Daha durun, millet yeni yeni böyle kazık fiyata ev alıyor. Burnunu sürtecekler daha. Elinde 200.000 Euro parasî olan oda rahmetli babasından kalan para. Onuda obuk subuk bir fors için kullanıyor, sonra rüyasında babasını falan o kızarken görüyor.

Millet bir yarış içine girmiş. Falancılar almış, bizde alalım. Bak bizi mangal cağırdılar ne güzel. İyi güzelde bem 500.000 ödedikten sonra aylık 1000 Euroya ev kiralasam, 500 ay kirada otururum. Yani ömür boyu. Benim şimdi bu işten bir kárım olmadiki.

Benim ekonomik gücüm iyi. Öyleyken almıyorum. Bir daire aldım Almanya'dan yeter. Nasip olursa borçu 15 senede birmiş oluyor ve para bana geri dönüyor. 500.000 Euro masraf gelen evde benim kárım ne? Hiç.

Ha millet niye alıyor bu fiyatlara? Yarış...yarış...yarış...ve hanımcılık. Hanım eğer ekonomist değilse ne anlar evin parasının geri dönüşünden. O sadece Ayşe Fatma'ya forsu ve çocuklarının rahatını düşünür. Ama adamın canı çıkmış, 40 yıllık borç altına girmiş umrunda değil. Sonra adam bir hastalandımı ve bu borç yüzünden piskolojisi bozuldu ve agresif oldumu, boşan adamdan borçtan kurtul. Sağda solda birde anlatır, benim herif bana tokat çıkardı. Adamda sonra burda beceriksizler forumda hanım benden boşanıyor diye konu açar.

Ekonomik konularda kadın suyundan giden hemen hemen tüm erkekler sonunda mezbaya giden eşşekten daha kötüdür. Eşeğin canı alıyorlar, kurtuluryor. Size boşanan hanım ömür boyu çektiriyor.

Ha ben 500.000 Euro masrafa varan evi alırım, hanımda eve 1500-2000 Euro aylık getirirse, bağlarım aylık bankaya 2000 Euro taksit ozaman 20 sende biter okay. Ama kaç kişinin hanımı var bu kadar maaş alan? Çok nadir. Çoğu sadece ek işlere gider ve en fazla 450 Euro kazanır. Ama istediğin ev hiç aldığı maaşa göre uygun değil. Birşey dedinmide, "kadının ev geçondirme yükümlüğü dinimizde yok" der, ama ne hikmetse dinimizde son kararı erkek verir kuralını işine gelmediği için hiç hatırlamaz. Ancak eve gelir iki saat bir temizlik işi yaptıktan sonra, bir kuru fasulye ve çorba kor önüne ve içeringider 500.000 Euroluk evde bir yılda doğru dürüst ilerlemeyen bir dizin önünde çekirdek çitler. Siz erkek olarak gidin sonra 3-4 vardiya çalışın. 60 yaşına varınca kalptende bir güzel gitmek üzere oldunuzmu, hanım birde eline bakın acaba bana bir tas çorba koyarmı diye. Birşey de dedinmide, birde terslenirsiniz.

Bağzıları diyecek benim hanım asla öyle birşey yapmaz. Onun hanımı yapmiyor, benim hanım yapmıyor, sizin hanım yapmıyor, ozaman niye milletin yarısı boşanıyor? Karga yavrusunu atmaca sanarmış misali. Hadi sizin hanım istina. 10 sene sonra başlayak kemik erimem falan var deyip işi bırakmaya. Sen kalbindeki pil ile ve bel fıtığın ile halen hanım keyfi çıkacak diye çalış.

Ben 300.000 Euro borç çeksem, 200.000 Euroya burda daire alsam, 100.000 Euroyada Türkiyede arsa alıp mütahitte versem, bana yerine göre 7-8 daire veriir. Ayda eder 8000 TL kira geliri. Buda eder 1500 Euro. 500 Euroda ben üstne koysam 2000 Euro taksit ile 20 yılda öderim daireyi. Hadi hatırınız kalmasın 25 sene olsun. Hastalanırsam, daireyi satmak daha kolay satarım, o borcu kapatırım, cebimde birde para olur ve Tprkiyeden 1500 Euro gelirim olur ve kimseye muhtaç olmam. Yarın öldümmüde çocuklarıma borçsuz birşey kalır.

Ama millet bunu düşünmüyor. Evin forsu var dairenin yok.

İnanki Türkiye'deki insanlar burdaki insanlarda daha zeki. Türkiye'de hiç kimse 40 senede borcu biten bir işe girmez. Burdakiler girer.

Ama çoğu insanlsr bu dediklerimi duymak istemiyorlar. Hayatın sırrıda zaten bu: "Başkaların yaşadıklarından kendine baştan ders çıkarıp, aynı hataya düşmemek."

Erman Toroğlu'nun bir sözü vardır: "Anlayana davul zurna saz, anlamayana 30 cm (ofsayt) az."
    Kardes BU nasil is.... 100.000 Euro ya nasil 8 daire aliyorsun ve o 8 daire den nasil 8000 tl aylik kira aliyorsun....
    Konu s2015 tarafından (29 Ağustos 2018 Saat 03:27 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    20 mesaja 32 teşekkür aldı
    Selam millet,

Ben burda evi alipda ödeyeni hic görmedim,millet yüklü kredi alayim diye kendi kendine kuyuya atiyor,sonrada ayriliklar basliyor,ondan sonrada neden böyle oldu diyorlar....eee ayagini yorgana göre uzat demis atalarimiz....vallahi kusura bakmayin sizin gibilere hak böyle hayat...düsünün ya 500 euro ödeme ile 300000 euro bitermi akil var mantik var....kadina kendi hava atacagim derken kendilerini maf ediyorlar bence asiri derecede ruh sagligi bozuk insanlar bunlar kusura bakmayin icimden geldigi gibi yazdim

Tecrübeli Üye gentlement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    172 mesaja 424 teşekkür aldı
    Alıntı W211 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    düsünün ya 500 euro ödeme ile 300000 euro bitermi akil var mantik var....
    kardes, 300.000 EUR krediyi hicbir banka sana aylik 500 EUR taksit ile vermez! 300.000 EUR yu aylik 1.000 EUR nun altinda verecek banka tanimiyorum ben!

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    150.000'da ev var. Mesela Mecklenburg-Vorpommern'in biraz sehir kenarlarına çık çok var

Düşük olma nedeni, in cin top oynuyor. Fabrika yok, iş sahası az, satmak zor.

Münih'e gel, 300.000 Euroya 2-3 oda daire zor alırsın şehurik kenarında. Şehirin iç bölgesinde 500.000'den başlıyor orta halli bir daire.

Münih'e yakın 60 km Augsburg var, 3 oda orta halli bir daire 250.000 - 300.000 şehirin iç bölgesinde.

Yani demek istediğim ucuza ev bulunur Almanyada, ama yaşam kalitesi arttıkca pahalanıyor.

Ben NRW gidince, açık söyleyim, ben orda yaşamam. Bayerni gördükten sonra oralar bakımsız. Ha Düsseldorf gibi istisnalar
    tabiki var.
    Ben NRW de yani kölnde yasiyorum ve bende kölnden baska yerde yasayamam

Tecrübeli Üye cassano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    142 mesaja 248 teşekkür aldı
    Valla 300.000 Euro'ya ev alip 30 sene borc ödemek'de kolay degil. Yaparsin, olmuyor degil. Gel gelelim, söyle bir maasinda komple cebinde kalsin.

Evlerin fiyati zaten cosdu gidiyor. Gecenlerde bi ev bakim dedim. Kendim zaten bir köyde kaliyorum, aslinda uygun olmasi gerek. Neredeyse yikilmis, yikalacak eve adam 190.000 Euro istiyor. Bu evin icine zaten herseyi yeniden yapmak zorundasin. Bu ev gelir 350.000 Euro'ya.

Belki'de su an en iyi ev getirisi olan. Öylesini bulmak'da zaten sans ve nasip isi.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Ev ev ev moda olmus. Alin bir daire oturun iste.

10. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye avcilar kirali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    167
    45 mesaja 111 teşekkür aldı
    Alıntı W211 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam millet,

Ben burda evi alipda ödeyeni hic görmedim,millet yüklü kredi alayim diye kendi kendine kuyuya atiyor,sonrada ayriliklar basliyor,ondan sonrada neden böyle oldu diyorlar....eee ayagini yorgana göre uzat demis atalarimiz....vallahi kusura bakmayin sizin gibilere hak böyle hayat...düsünün ya 500 euro ödeme ile 300000 euro bitermi akil var mantik var....kadina kendi hava atacagim derken kendilerini maf ediyorlar bence asiri derecede ruh sagligi bozuk insanlar bunlar kusura bakmayin icimden geldigi gibi yazdim
    Benimde icimden geldigi gibi yazayim dedim:Aslinda Ruh sagligi bozuk olan sensin!Cok gereksiz seyler yazmissin.Ev aliyorlar,sonra ayriliklar basliyor demissin,kirada oturan ayrilmiyormu?Sen hayatinda bir Baltaya sap olmadiysan,herkesi kendin gibi sanma.Adam bir soru sormus,sen tutturmussun:Haktir batmasi,Asiri Ruh hastalari bunlar,.....vb..., yakismayan sözler bunlar...Al veya alma dersin,öneride bulunursun,eksigi artiyi sunarsin,adama yardimci olursun...

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,600 teşekkür aldı
    6 ay evel benim abim yeni (halen bitmedi, az kaldi) doppelhaushälfte aldi..
    inanin, ona benzer evi (doppelhaushälfte) benim bauträger bastan benim icin yapacakti.. o zaman (2006/07) ki fiyat 140 bin €..
    abim o eve simdi 325 bin € ödedi..
    yazikkkkkk...

13. talo176 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    Bende söyle bir soru sorayim.
    Benim 3 odali Dairem var Münihde sehir merkezinde denilebilir.
    Su an degeri 400-450 bin eur Borcu yok 5 yil önce bitirdim. Jobcenter 'den Kiracim var Kira getirisi kalt 1060 €, warm 1293 eur.
    Acaba ileri 10 yil icinde faizler artacaksa bu evin su anki degeri ilerde düsermi?
    Simdiden elden cikartsam mi??
    Kira ile devam etsem mi yoksa Kiralarda düsebilirmi?
    Konu Acemibiri tarafından (27 Eylül 2018 Saat 12:15 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende söyle bir soru sorayim.
    Su an degeri 400-450 bin eur Borcu yok 5 yil önce bitirdim. Jobcenter 'den Kiracim var Kira getirisi kalt 1060 €, warm 1293 eur.
    Acaba ileri 10 yil icinde faizler artacaksa bu evin su anki degeri ilerde düsermi?
    Simdiden elden cikartsam mi??
    Kira ile devam etsem mi yoksa Kiralarda düsebilirmi?
    Münih de evler ucuzlamaz. Oldugu gibi birak bence

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Alıntı cassano Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Münih de evler ucuzlamaz. Oldugu gibi birak bence
    Insallah cogu öyle diyor, ama yinede terettüt edmiyor degilim yani.

Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    Son yillarin istatistiklerine bi bak. Evlerin fiyatlarina, kiralarina. Kendinde biliyorsundur münihi. Münihin neresinde tam olarak.

18. cassano üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye gentlement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    172 mesaja 424 teşekkür aldı
    kardes, Münih gibi Almanya´in en pahali sehrinde hele birde sehir merkezinde daire satilirmi hic!!! Temelli Türkiye´ye geri dönüs yapilsa dahi satilmaz... Oradan gelecek kira senin Türliye´de alacagin emeklilikten cok cok daha fazla olur... Sadece kiraya verdigin kisilere dikkat edeceksin o kadar...

Asla, o evi satma!!!

20. gentlement üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Alıntı cassano Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son yillarin istatistiklerine bi bak. Evlerin fiyatlarina, kiralarina. Kendinde biliyorsundur münihi. Münihin neresinde tam olarak.
    Laimer Platz .
    Konu Acemibiri tarafından (28 Eylül 2018 Saat 12:42 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    686
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Ev ev ev moda olmus. Alin bir daire oturun iste.
    valla bu yoruma hic katilmicam imkani olan herkes bence ala bilecegi en güzel evde oturmali ama ( iMKANLAR DAHiLiNDE )

sahsen benim imkanim olsa bende isterim bahceli kendime ait güzel bi evim olsun kapisinda kendi garajim yazin bahcesinde serin oturayim grilimi yapim cayimi icim esim dostum gelsin vsss.

Daire meselesi kira vermektense yine iyi orasi ayri tabi

Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    Laimer Platz .
    Laim dedigin merkez zaten. Orada cok rahat kiralarsin, hic bir zaman da bos kalmaz. Emekli bi para, satip ne yapacaksin.

24. cassano üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)