Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2267 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 82 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Berlinden Türkiye ye ilk defa araba ile gidicegim

Üye ekpl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Heidelberg
    Ettiği Teşekkür
    33
    21 mesaja 43 teşekkür aldı
    Eyvallah ffb ustam güzel ve ayrıntılı anlattığın için..

2. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    30
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Alıntı ffb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam. O zaman bu yolculuğun pratik ipuclarina başlamayalım.

Yol üzerinde Kredi Karti kullanmayi tavisye ederim. Para bozdurma, kötü kurdan bozdurma veza izin sonunda artan para derdi yok.
    Dikkat edilmesi gereken Fremdwährungsgebühr olmaması. Yoksa bazi Kredi Karti veren Bankalar senden ~1,5% ödeme icin ek ücret alıyorlar.

Ben bu sense N26 Pre-Paid Kartina gecdim. Onlarda Fremdwährungsgebühr yok. Bu karta Para yüklüyorsun ve sadece o miktara kadar harcama yapabilirsin. Bunu sadece güvenlik yüzünden değil hemde Kontaklos olup da pratik olduğundan kullanıyorum. Yedek Kredi Kartlarım da var amma onların limiti yüksek. Birisi bununla Betrug yaparsa ugrastirabilir paranı yeri alasıya kadar.

Memlekete kadar nakit Para kullanmadan gidiyorum. Sadece Serbien (6,5 + 2,5€) /Mazedonien (3 x 1,5€)/Griechenland (3 x 2,4€) Mautsation icin biraz bozuk Euro lazim olabilir.

Österreich
    Istersen mazot alirkan direk Autobahn üzeri debilğde Autobahn kenarında Köylerden al. Tesadüfen 30 cent farkı olduğuna vardım.

Ungarn
    Maut olark e-Vignette kullaniyorlar. Vignette alirkan cok beklememek icin onu önceden online alabilrisin
    Istersen mazot alirkan direk Autobahn üzeri debilgde Autobahn kenarında Köylerden al.

Serbien
    Mayar/Sirb gümrüğü olarak Horgoš - Röszke veya Tompa var. Bütün yolcular Avrupa Birliği vatandaşı ise alternatif Gümrükler de var. Onları bu Forumda araştırabilirsin.
    Benzin almak istersen OMV Tankstellelerden almanı tavsiye ederim. En güvenlisi ve mola vermek icin de iyi yerler.

Bulgarien
    7-Tagesvignette K3 15 Leva. Örnek olarak hemen Gümrükten sonra Shell Tanstelle yok derse ve sana baska ve pahalı Vigent satmak isterse ileride baska Tankstelle den al.
    Benzin almak istersen OMV Tankstellelerden almanı tavsiye ederim.
    Shell Tanstelle mecbur kalmadikdan sonra uğrama. Beni iki kere ayrı ayrı Tanstelle kazıklamaya kalkışdılar

Mazedonien
    Gümrükte benden Çorba parası istediler.

Griechenland
    Autobahn üzeri Tankstelle yok. Mecburen Autobahn´dan cikip bir köyden/şehirden benzin almak gerekiyor.

Türkiye
    Malesef o konu bu foruma tartisildi. Direk Edirne´de gurbetci yolları üzerinde mazot alma.

Öncellikle cok tsk ederim cok net ve güzel yazmisin

Ben Izmir e gidicegim

Sizce hangi kapi daha iyi

Ipsala mi yoksa kapikule mi?

Feribot a felan binmekbistemiyorum
    Konu hurricane66 tarafından (17 Şubat 2018 Saat 23:19 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    22 mesaja 25 teşekkür aldı
    Ben 2015 ilk arabayla izine gidişimde Ipsala kapisini denedim. Sadece iki peron acip da bizi uzun beklettiler. Ben artik Bulgar tarafından gidiyorum

Feribot a binmek istemiyorum yazdin. Ozaman Bulgar tafafinden Kapikule, Ipsala tarafindan yolun en az 300km uzuyor. Plowdiw de Internet den Gümrük kapilarin yoğunluğunu takip edip Kapikule/Hamzabeyli/Pazarkule gümrük kapisina kendini yönlendirebilirsin.

2500 km Berlin -> Kapikule -> Canakkale Feribot -> Izmir
    2669 km Berlin -> Kapikule -> Bogazici Köprüsü -> Izmir
    2666 km Berlin -> Ipsala -> Canakkale Feribot -> Izmir
    2939 km Berlin -> Ipsala -> Bogazici Köprüsü -> Izmir

20.06.2018 izine gideceğini yazdim demek Schulfplichtige Kinder yok çünkü sizin okul tadili 05.07.2018 basliyor. O tarihde hem Kapikule veya Ipsala gümrük kapisinda çok eziyet çekmezsin. Seçenek sende çünkü birazda heves isi olduğunu yazdın
    Konu ffb tarafından (18 Şubat 2018 Saat 01:57 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    30
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Alıntı ffb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 2015 ilk arabayla izine gidişimde Ipsala kapisini denedim. Sadece iki peron acip da bizi uzun beklettiler. Ben artik Bulgar tarafından gidiyorum

Feribot a binmek istemiyorum yazdin. Ozaman Bulgar tafafinden Kapikule, Ipsala tarafindan yolun en az 300km uzuyor. Plowdiw de Internet den Gümrük kapilarin yoğunluğunu takip edip Kapikule/Hamzabeyli/Pazarkule gümrük kapisina kendini yönlendirebilirsin.

2500 km Berlin -> Kapikule -> Canakkale Feribot -> Izmir
    2669 km Berlin -> Kapikule -> Bogazici Köprüsü -> Izmir
    2666 km Berlin -> Ipsala -> Canakkale Feribot -> Izmir
    2939 km Berlin -> Ipsala -> Bogazici Köprüsü -> Izmir

20.06.2018 izine gideceğini yazdim demek Schulfplichtige Kinder yok çünkü sizin okul tadili 05.07.2018 basliyor. O tarihde hem Kapikule veya Ipsala gümrük kapisinda çok eziyet çekmezsin. Seçenek sende çünkü birazda heves isi olduğunu yazdın
    2669 kullanirim ozaman

Peki bu Feribot nasil her Saat kalkiyormu? Nekadar sürüyor? Araba rahatlikla giriyormu cünkü benim araba biraz alcak 😉

Birde hanimin birtane bilerzigi var onu gümrüklerde kayit ettirmem gerekmi? Para 10000€ altinda bildirmek gerek degil bildigim kadariyla

Üye
    Nereden
    Emekli olduğumda 6 ay Berlin 6 ay İstanbul Kartaldayım
    Ettiği Teşekkür
    474
    39 mesaja 191 teşekkür aldı
    Alıntı hurricane66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi anliyorum demek istedigini senin dedigini büyüklerim de diyor

Ama gencim, hevesliyim birkere de olsa gitmek istiyorum
    Madem bu kadar isteklisin,Git .Amma ! kimseye takilma.Tek basina git.Yolda takipten ,takip ettigin arkadasindan memnun kalmazsin.Yanlis anlama ,takipde trafik yönünden sikinti cekersin.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Herkesin söförlüğü farklı olduğu için kafa dengi birisini bulmak çok zor. Kafa dengi birisi değilse yorucu oluyor.

Ancak şunu yapabilirsin. Yola çıkarsın trafikte mutlaka senin gibi süren birisi bulunur. Bir ara onun durduğu bir yerde durursun ve tanışırsın.

Ha olmazsada yapılacak birşey yok. Bağzı kuralları dikkate almak yeter.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    22 mesaja 25 teşekkür aldı
    Senin araban nedar alcak olgunu bilemem. Benim 2010 Audi mit Sportfahrwerk rahtalikla biryere takılmadan sigiyor. Eminim daha alcak arabayla Feribota binen arkadaşlar vardır. Onlarda bir yorum yaparlar.
    Feribotlar genelde her 30 dakika kalkıyor ve gecis 20 dakika sürüyor.

Para ve bilezik konusunda tecrübem yok. Benim Hanim Bilezik takmıyor ve be en fazla 1000,- yanımda para tasiyorum. Ne olur olmaz diye gerisi Kreditkarte.

Tecrübeli Üye erhan__79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    50
    73 mesaja 93 teşekkür aldı
    Alıntı hurricane66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2669 kullanirim ozaman

Peki bu Feribot nasil her Saat kalkiyormu? Nekadar sürüyor? Araba rahatlikla giriyormu cünkü benim araba biraz alcak ��

Birde hanimin birtane bilerzigi var onu gümrüklerde kayit ettirmem gerekmi? Para 10000€ altinda bildirmek gerek degil bildigim kadariyla
    Araban standartin disinda sonradan mudahale edilip alcaltiydiysa takilma ihtimalin var.adam basi cocuklar haric 10000 euro.bilezik kac gram?gram olarak bir limiti var.ama esinin kolunda tek bilezik sorun olacagini sanmiyorum.birde para+altin degeri toplami 10000 euromu yoksa sadece para degeri mi 10000 euro gecmemeli onu bende bilmiyorum,bilen arkadaslar vardir

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,089 teşekkür aldı
    Alcak arabalarda sorun ciksada hallediyorlar bir türlü Feribotta

2010 yilinda mesela Düsseldorf Plakali bir Lamborghini bindigini gördüm

2017 yilinda Frankfurt plakali bir Lamborghini Daha gördüm

Ve bu araclar dogustan alcak :-) yani bunlar sorunsuz inip binmis

Demek sendede sorun cikmaz cikarsada özel kumastan cuval gibi maddeden

Yastik tipi birsey var onula yardimci oluyorlar

Üye
    Nereden
    Emekli olduğumda 6 ay Berlin 6 ay İstanbul Kartaldayım
    Ettiği Teşekkür
    474
    39 mesaja 191 teşekkür aldı
    Gerçek yaşanmış bir Türkiye yolculuğunu anlatayım.
    Şimdi çoktan rahmetli olan bir arkadaşımın yaşadığı bir Türkiye yolculuğunu anlatayım.Hem de ,ruhu şad olsun ,mekânı cennet olsun.
    O zamanlar Ford Granada modeli Türkler arasinda Fort Tanus dan sonra rağbet gören modeldi.(Benimkisi steyşindi )
    Rahmetlinin hanımi,--- galiba arkamızdaki araba bizi takip ediyor demiş---Rahmetlide yok canım nereden çıkarıyorsun demiş.Hanımı --- epeyidir takip ediyor --- diyince Dur hanım şimdi anlariz demiş.Ve basmış gaza,bakmış oda hızlanıyor.Bu arada bizimki Berlin plakalı.O hollanda Bakmış olacak değil,ilk benzinliğe girmiş.Hanımına bakalım derdi ne anlarız demiş .
    Bize anlatırken --- ben diyordu arabadan indim ona tam konuşmaya başlayacağım--- takip eden---yahu kardeşim Bu ne acelelik görüyorsun seni takip ediyorum.Benim ilk seferim bağajdan anadım yolu bilmiyorum ,Türksün araba yüklü kesin Türiyeye gidiyor dedim,takıldım peşine.demiş
    Adamın samimi tavırları hoşuna gitmiş,tüm yolculiğu beraber yapmışlar.

12. 3 kişi idiye üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye arapkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    279
    58 mesaja 76 teşekkür aldı
    Valla bende bu sene ilk defa araba ile gitmeye karar verdim Salzgitter Nazilli Allah Yardımcımız olsun şimdiden araştırmaya başladım kaçta çıkayım yola yanıma içecek ne alayım hangi yol daha iyi acayip stres yapıyım valla

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Stress yaparsan kesin yolda kaybolursun..
    Oncelikle ADAC den aldigin kartla yol haritani belirle,cunku naviler oralarda bazen sasiriyor,enazindan dogru istikamete mi geriyemi gidion anlarsin:-)
    Bunun disinda 25/30 avro bozuk para yap, otoban parasi olarak bol bol harcaman gerek..
    Bunun disinda 5/10 avro bozuk 150/200 kadar avro arabanda bulundur,buyuk ve deste deste avrolari kimseciklere gosterme..
    Mumkun oldukca yariyi gecince fulle..
    Bunun disinda SIK SIK dinlen,acele etme..
    Bunun disinda macar da vignette almayi unutma..
    Bunun disinda adac den tunel ve otoban vignetesi almayi unutma..
    Bunun disinda ensaglam yol macar yunan ipsala istikameti..
    Bunun disinda turkiyeye pazar girersen banka ve postaneler kapali,kacak kopruden gecersen eve ulastiginizda pttye ugrayip cezasida icinde vignete almayi unutma..
    Yollar cok guzel ve temiz..
    Hayirli yolculuklar..
    Konu webci tarafından (20 Şubat 2018 Saat 02:00 ) değiştirilmiştir.

15. webci üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    50
    Alıntı arapkarizma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla bende bu sene ilk defa araba ile gitmeye karar verdim Salzgitter Nazilli Allah Yardımcımız olsun şimdiden araştırmaya başladım kaçta çıkayım yola yanıma içecek ne alayım hangi yol daha iyi acayip stres yapıyım valla
    senin takip edecegin yol leipzig, dresden.2010 dan beri bende arabayla gidiyorum hannoverden.bu yol hem daha kisa hem daha ekonomik,yollarda guzel.o kadar stres yapmana gerek yok cunku suan yollar cok iyi kolay kolay kaybolmazsin.benim ilk gittigim senelerde almanya- cek otoyolunun bir kismi bitmemisti acayip köy yollarindan gidiyorduk yada sehir merkezine girmen gerekti.sofya-kapikule bitmemisti hep köy yollarindan baya kötüydü.yaza kadar nis-pirot yoluda hazir olacak.senin guzargah-dresden-prag.brastilava-budapeste-belgrad-sofya-kapikule yada ipsala.tollticket.com adresinden slovakya ve macaristanin elektronik vignetini alabilirsin.eger internetten alirsan senin icin daha iyi olur bosuna durmamis olursun bilmedigin yerlerde.cek in vignetinide adac dan alabilirsin.yollarda omw benzinliginden baska biryerden benzin alma.arabani kitlemeden arabanin basindan ayrilma ve degerli esyalarini görünür yerde birakma.benzini banka kartiyla öde.50 euro bozuk para ayarla,sirp ve bulgar icin.pasaportlar,vignetler,oturum kartlari,arabanin ruhsati,yesil kart,ehliyet ve adac plus karti unutma.pasaport ve oturum kartlarinin tarihine dikkat et.icecek fazla birsey almana gerek yok ama buzluk gibi birsey varsa doldur tabi yollarda ugrasmaktansa daha iyi olur.ilk defa gittigin icin heyecandan uykunun gelecegini sanmiyorum ama atistirmalik kabuksuz cerez tarzi,salatalik gibi seyler al.ayriyetten atistirmalik yemekte al.simdiden hayirli yolculuklar

17. erhan__79 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    wien-------vignete 25 avro
    budapest-----vignete 14 avro
    SRB------E75/E60/MO/RO/HIRVAT/M5
    SZEGED/BAJA---E75/M5
    BELGRAD--------E75/SRB
    RÖSZKA(Horgoš veya közút alternativ)
    NOVISAD------E75/A1
    BELGRAD/ZAGREB-----------E70(belgrad cik----BELGRAD sehirici----NIS---NIS_otoban devam)!!cikmassaniz transit veya bozuk yol gidersiniz..!!!
    Bie müddet sonra ayrilan yola yaklastiginizda ya sofya bulgar uzeri yada asagidan devam yunan/ipsala uzeri,,
    THESSALONIKI/skopje/KUMANOVA

KUMANOVA----------- (makedon)
    skopje/THESSALONIKI--(makedon)
    veles------------------(makedon)

THESSALONIKI/KAVALA-----A2/E90
    KOMOTINI----A2/E90 weiter ALEXANDROUPOLI
    TURKEY----A2/E90
    IPSALA

BU rota navigationsuz TR GETIRIR..
    /MO/RO/HIRVAT/M5 bu yazilara dikkat edilmwesi gerekir,,dikkat etmeyenler belgrad veya budapest düz gidip yolu sasiriyor,,yani ülkelerin kisaltmalari dikkate alinmali,,

http://trakya.gtb.gov.tr/saha-canli-goruntu/ipsala
    Konu webci tarafından (21 Şubat 2018 Saat 14:40 ) değiştirilmiştir.

19. webci üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    50
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    wien-------vignete 25 avro
    budapest-----vignete 14 avro
    SRB------E75/E60/MO/RO/HIRVAT/M5
    SZEGED---E75
    BELGRAD--------E75/SRB
    RÖSZKA(Horgoš veya közút alternativ)
    NOVISAD------E75/A1
    BELGRAD/ZAGREB-----------E70(belgrad cik----BELGRAD DEVAM----NIS---BELGRAD/NIS)
    Ayrilan yoldan ya sofya bulgar uzeri yada asagidan devam yunan/ipsala uzeri,,
    HESSELANIKI/skopje/KUMANOVA
    KAVALA
    IPSALA

BU rota navigationsuz TR GETIRIR..

http://trakya.gtb.gov.tr/saha-canli-goruntu/ipsala
    arkadasim ,benim bile kafam karisti ilk defa giden icin cok karisik olmus.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    yaz kardesim..sirasi gelince elindeki kagitla rota gidersin,,
    baskada basit yolu navi kullanman,,
    sahsen ben kullanmiyorum,,
    2500/3000 km bir yolu bir satirda yazamayizki,,
    Hakli olabilirsin yalniz uzak yol icin fazla bilgi iyidir..
    Oralara gidildimi bazen bilen bile sasiriyor..
    Konu webci tarafından (20 Şubat 2018 Saat 17:52 ) değiştirilmiştir.

22. webci üyemize teşekkür edenler:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Ay amma abartdiniz ya. Yollarda hersey gayet mantikli ve acik yazili. Naviniz günecelse, hic bir sorun cikmiyor.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,089 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ay amma abartdiniz ya. Yollarda hersey gayet mantikli ve acik yazili. Naviniz günecelse, hic bir sorun cikmiyor.
    evet katiliyorum

her sene bu yol tarifleri , vs vs vs

gören okuyan sanki bunlar Rusya üzerinden Cine 15.000 km Tur düzenliyorlar sanacak

kabak tadi veriyor iyice

bazi arkadaslarin inatla ANLAMAMALARI bir baska olay

sanki adama Latince yaziyorsun , ayni soruyu cesitli sekilde 20 kere sormalar

kurusuna kadar onu bunu hesap etmeler

10 Euro daha akrli diye Yol degistirmeler vs vs vs

yaw gittiginiz yer Türkiye , hadi ortlama 2500 km diyelim ve yillardan 2018

yaw bizler gibi 70 li 80 li yillarinda gitmis olsalar demek bunlar kafayi yerler

ne navi ne dürüst bütün harita ne yol , yaw yollarda Tabela yoktu ve

bulgara aksam girilme yasaklari , yok tek tek girme yasagi konvoy halinde gidilmler bulgardan önde polis araci

simdikileri yolculuk degil be , cocuk oyuncagi simdi Türkiyeye gitmek

abartmayin yukaridada yazdim sanki afrika Asya turu düzenliyorsunuz

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    herkes siz gibi yol uzmani mi, profosörümü kardesim,,
    adamlara yardimci olduksa kötümü..
    isinize gelmesse görmeyin, okuyun veya okumayin gecin..
    isine yarayan alir gider,,hallah hallah..
    chat tilkiliginin sirasimi,,
    Konu webci tarafından (22 Şubat 2018 Saat 00:48 ) değiştirilmiştir.

Üye ekpl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Heidelberg
    Ettiği Teşekkür
    33
    21 mesaja 43 teşekkür aldı
    @TipiTip ve Birbey abilerim, bizlerden yaşca büyük olabilirsiniz. Türkiye’ye araba ile gitme konusunda da tecrübeli olabilirsiniz ama ilk defa gitmek isteyen birinin muhakkak aklında soru işaretleri vardır. Bunda abartılacak, konuyu baltalayacak ne var anlamıyorum.

Bu konu altında bazi abilerimiz bizi gayet güzel şekilde bilgilendirdi. Hiç gitmeyen birisi için önemli bilgiler bunlar, vignete, rota, keyat, kürek vs.

Bu yaz çocuk beklediğimiz için izin yok malesef, fakat seneye araba ile gitmeyi düşünüyorum o yüzden bu konuyu takip ederim bazi bilgileri telefonun notiz’ine attım bulunsun. Bilgi paylaşan abilerimden allah rağzı olsun.

27. ekpl üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)