Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2260 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Evi alıyorsun ama arsasını alamıyorsun nasıl oluyor?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    3 mesaja 5 teşekkür aldı

Evi alıyorsun ama arsasını alamıyorsun nasıl oluyor?

Merhabalar
    Ev ilanlarına bakarken bir müstakil daire ilanına mail yazdım fiyatı yarı yarıya düşüktü.
    Emlakçıdan mail geldi evi alıyorsun arsası sana ait değil dedi. Başka bir şey yazmamış yani bu arsa şahsamı ait belediyenin mi?

Edit: Malesef arsanın kirası varmış şimdi öğrendim. Konu yöneticiler tarafından silinebilir. Teşekkürler.
    Konu Aslanbey34 tarafından (19 Şubat 2018 Saat 16:01 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Caykara_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Her
    Ettiği Teşekkür
    1,066
    81 mesaja 148 teşekkür aldı
    Arsa herhangi birine aitte olabilir. Zamaninda arsa sahibinden bu arazi 80 yil gibi bir süre ile kiralanmiş olabilir. Durum böyle ise her ay belirli bir miktar arsanin sahibine ödeme yapilmasi lâzimdir bu ödemenin evin parasinin geri ödemesiyle bir ilgisi yoktur. Ayni olay başima geldiği için yazdim. Arsanin kira süresinin bitmesine 40 yil vardi. Banka normalinde müsaade etmeyiz demişti ama fiyat uygun olduğundan müsaade etmişti. Kira zamaninin bitimi yaklaştikça her yil arsa sahibi ile konuşuluyormuş. Bu benim içime sinmedi ve vazgeçmiştim.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Buna Erbbaurecht deniyor. Yani mesela senin arsan var, mütahite kat karşılığı değil kira karşılığı veriyorsun.

Arsa sahibi için avantaj, arsayı satmış olmuyorsun ve sabit gelirin oluyor. Kiracı ile uğraşmıyorsun, tamir masrafı yok.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    482
    115 mesaja 290 teşekkür aldı
    bu tür arsalara Erbbaurecht deniyor ve hak sahibleri genelde privat, belediye ve kilise. internetde arastirmaya göre tercih edilmeyen genelde privat erbbaurecht, sözlesme bitiminin sonunda ne yapacagi belli olmuyormus.
    arsanin degerinden hersene 3-5 % faiz aliniyor ve her 3 senede bir faiz denklesmesi yapiliyor.
    tesvik icin 70li yillarda faizsiz 99 yilligina kiraya veren belediyeler olmus.
    su an benimde oglum icin ilgilendigim bir daire var belediye tarafindan 99 yilligina faizsiz verilmis ve 56 yil daha faizsiz kullanim hakki var. Banka sonucunu bekliyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)