Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2259 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Betriebsrente

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    3 mesaja 3 teşekkür aldı

Betriebsrente

Selam arkdaslar

Babam geçen ay vefat etti. Bende banka hesabini gözden gecirdim. Babamlar 01.2014 de benim yanıma taşındılar. Babam firmasına taşındığını söylemeyi unutmuş ve firma 2014 Betriebsrente için mektup yollamış ( vergi için her sene yolluyorlarmış ) mektup babama ulaşamayınca geri firmaya gitmis. Firmada 8 sene aldigi Betriebsrente yi ödemeyi durdurmuş. Yanı tam 4 sene Betriebsrente ödememiş. Firmaya yazdım ve cevapladılar. Bi seferlik 300 euro Sterbegeld veriyoz ama o 4 senelik verilmeyen Betriebsrentiyi veremeyiz yaziyor. Die Nachzahlung der abgeschlossenen Jahre ist nicht möglich yazmışlar. Bu parayı alma imkanımız varmı yoksa firmanın dediği gibi mi
    Yardımlarınız için tskler

2. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Betriebsrentelerde Satzung vardır. Satzungda ne yazıyorsa o geçerlidir. Alman yasaları Betriebrente'ye karışmıyor.

Ayrıca birikmiş parayı ödese bile veraset alman lazım. Kardeşlerin varsa o parayı mirascılara bölüştürmesi gerek veya diğer mirascılar sana ödenmesini kabul ettillerine dahil belge lazım. Kardeşlerin Türkiyedes Noterden isterler.

Avukata git sor. Ama mutlaka Satzungu yanında alıpta git. Yoksa avukatda birşey diyemez.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    4 mesaja 27 teşekkür aldı
    Bu arada basiniz sag olsun...

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Evet, bendende pardon.

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    Öncelikle basiniz sagolsun.

Bu cevabi en iyi babanizin calistigi yerde sendika varsa oraya sormak,sizlere en iyi cevabi yardimi anca onlar verir,cünkü kanunen betribrente diye bir sey yok.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı tr-22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle basiniz sagolsun.

Bu cevabi en iyi babanizin calistigi yerde sendika varsa oraya sormak,sizlere en iyi cevabi yardimi anca onlar verir,cünkü kanunen betribrente diye bir sey yok.
    Yok mu? Google bir yaz Betriebsrentengesetz diye.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,089 teşekkür aldı
    Bizde benzer birsey oldu

Babam emekliydi zamaninda betriebsrente almis

AMA emekli oldugu sirket iflas edip kapaninca Betriebsrente kesilmis

Rahmetli arayip sormamis Firma Yok oldu gitti Kim ödeyecek diye düsünmüs

Vefatindan sonra evraklarinda ilgimi cekti ve arastirdim

3 yil geriye dönük para aldik ve annem su an yanilmiyorsam aylik 80 Euro betiebsrente aliyor

Babamdan dolayi .... Haklari Alianza gecmis Babam rahmetli gelen mektuplari okumamis banada

göstermemis arada kaynamis gitmis Allianzta ses seda olmayinca ödemeyi yapmamis

AMA bir Telefon ve bir mektup ile toplu yaptiklar ve 3 ayda tam 3 yil olucak Annem Betriebsrente aliyor

Basiniz sag olsun ALLAH RAHMET EYLESIN

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok mu? Google bir yaz Betriebsrentengesetz diye.

Betribrente var varda her is yerinin kendine kalmis bir sey verip vermemek,aynisi yilbasi parasida bu sekil veriliyor,firma vermiyorum derse ne yapican mahkemeyemi vericen?

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Haklar Allinanza geçmiyor. Sadece Allianz muhasabe işlerini yapıyor. Haklar Köln'deki Pensionssicherungsverein'a geçiyor.

Alıntı tr-22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Betribrente var varda her is yerinin kendine kalmis bir sey verip vermemek,aynisi yilbasi parasida bu sekil veriliyor,firma vermiyorum derse ne yapican mahkemeyemi vericen?
    Buda kısmen doğru. Her işyeri Betriebsrente yapmaya 01.01.2003'dan buyana mecbur. Sadece her işyeri işcinin adîna prim ödemeye mecbur değil.
    Konu Memoli1976x tarafından (21 Şubat 2018 Saat 14:19 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye V/S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    116 mesaja 217 teşekkür aldı
    Basiniz Sagolsun.

Arkadasim, benden tavsiye bu isin arkasini ara. Sonuc olarak babaniz bu sigortaya para yatirmis ve hakkki var.

Ödemeyi sonucda karsi taraf durdurmus ve Babaniz alacagini redetmemis. Her is yeri kendi anlastigi bir Sigorta sirketiyle

anlasiyor. Artik hangi Sigortaysa temasa gecin ve NET olarak geriye dönük 4 Yilli taleb edin. Tabiki onlar hemen cikip verelim demezler

Arbeitsrecht üzeri Avukat araciligiyla hakkinizi arayin. Buna bir alternativ: Eger Babniz Sendika üyesise (IG Metal) mesela, oraya danisabilirsiniz.

IG Metaldada (eger varsa) haklariniz var, arastirmanizi öneririm. Tüm yazismalarinizi YAZILLI olarak yapin. Verjährung olsa dahil , geriye dönük

3 senesini alir. Her sene kendisi icin verjährungu olur. Verjährungsfrist 3 Seneden baslayip , 10 Seneye Kadar Sigorta islerinde olabiliyor.

Tabiki bu Arbeitsrecht/Vertragsrecht olan Avukat daha iyi cözer. En kötü ihtimal 3 Seneye dönük alabilirsiniz.

Not: Alabilirsiniz derken, babanizn vefat ettigi güne Kadar hak sahibi Babaniz ,ihtimal Gemeinschaftskonto vardir, Babanizin vefat etigi günden sonra

Hinterbliebenenrente (Rentenstelleden ) Anneniz hak sahibi (eger evliyse) , ve Hhinterbliebenenrentedende aliyorsaniz kismen Betrievsrente alma ihtimali var.
    Konu V/S tarafından (21 Şubat 2018 Saat 14:40 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    V/S kardeşim, her Betriebsrente bir sigortaya bağlı değil.

Almanyada Betriebsrenteler Direktzusage, Unterstützungskasse, Pensionskasse, Pensionsfond ve Direktversicherung olarak beş tane ayrı hukuki yolu vardır. Sadece son üçü sigorta şurketidir. İlk ikisi ise değil. İşyeri battığı için babasınki Direktzusage veya Unterstützungskasseydi.

Sadece bilinsin diye yazdım, eksik aradığım için değil.

Geriye ödemeye eğer Satzungda yazmıyorsa, mecburiyetleri yok. Bu hukuda böyle.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (21 Şubat 2018 Saat 14:46 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148

Sadece bilinsin diye yazdım.
    Bende aksini iddaa etmedim Ustam, her is yeri istedigi Sigortayla anlasir.

Isimlendirdigmizde adina Sigorta diyoruz, bu Pensionstelle olur yada xxxxxxx

Almanyada Betriebsrenteler Direktzusage, Unterstützungskasse, Pensionskasse, Pensionsfond ve Direktversicherung olarak beş tane ayrı hukuki yolu vardır. Sadece son üçü sigorta şurketidir. İlk ikisi ise değil. İşyeri battığı için babasınki Direktzusage veya Unterstützungskasseydi.

Sadece bilinsin diye yazdım, eksik aradığım için değil.

Geriye ödemeye eğer Satzungda yazmıyorsa, mecburiyetleri yok. Bu hukuda böyle.
    Ustam Hak hukuk olayi, onlar istedigine göre biegen yapiyorlar. AGB yada Satzungda öyle yaziyor diye

onlarin hakli oldugunu göstermez. Sonuc olarak Arkasimizin Babasi bir yere güvenece olarak para yatirmis

ve Hukukda Vertrag olarak Hakki olmazsa, en azindan Hukuka göre Yatirim (ödenen aydat) geri vermesi gerekir.

Bu isler karisik oldugundan o yüzden bunu gercekden Vertragsrechtden anliyan bir Hukukcuya birakmak gerekir.

Yanlis anlamayin; sizde tecrübenize edindiginiz bilgilerle yardimci olmaya calisiyorsunuz, bende ayni sekilde.

Inaniyorumki sizde benim gibi arkadasin isi görülmesini arzu ediyorsunuz. Sonuc olarak 4 Senedeye dönük bir miktar para,

geride kalan Hanimina büyük yardimi olacakdir. o yüzden mücadele etmeye deger bence. Saygilar
    Konu Memoli1976x tarafından (21 Şubat 2018 Saat 20:49 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Arkadaşım sen işin manevi tarafından bakıyorsun. Manevi tarafı fark etmez. Hukukda hislere yer yoktur. Hislere yer olsa, adaletli bir karar verilemez. Onun için hukuki kurallar vardır.

Hukukta çoğu zaman birşeyi unutmak geçerli bir neden değildir. Hiç bir hakime anlatamazsınız dört yıl boyunca kesilen parayı nasıl fark etmediğinizi. Unutmak geçerli bir neden olsaydı, hiç kimse arabasına Parkschein koymazdı, cezayı yeyince ancak unutmuşum der kurtulurdu.

Manevi tarafı bırakın, hukuki tarafı önemli.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Hepinizden Allah razi olsun

Babam 80 € Betriebsrente aliyordu. Para nasıl unutuldu, o ara Dairesinden çıkıp anmeldugunu benim eve yapıp turkiyeye gittiler. Bana sparkasseden vekalet verdi ve banka işlerini ben yaptim. Ama o ara Betriebsrente diye hiç para gelmedi. Paraya ihtiyaci olduğu zaman ben cekip götürüyordum. Babamda almanyaya geldiğinde fazla ilgilenmiyordu
    Ben en iyisi bi avukata danışayım
    Firmanın Betriebsrat alamazsın dedi. Bakalim ne cikicak

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,421 mesaja 9,736 teşekkür aldı
    internette böyle bir şey yazılı
    Betriebs*renten werden nur für drei Jahre rück*wirkend gezahlt.
    Darüber hinaus*gehende Ansprüche sind verjährt. Dies gilt auch für Hinterbliebenenrenten,
    etwa dann, wenn die Frau eines Verstorbenen erst Jahre später merkt,
    dass sie Anspruch auf eine betriebliche Witwenrente hat

Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    @Schlangenkopf

En mantiklisida bu zaten.

Konu Vertrag oldugdan, kendimizden bir örnek vereyim.

Benim 2 Sene öne Hastenede oldugumda, aksilik annemde baska bir Hastaneye yatirdi Babam.

Orada bunlara Chefarztbehandlung imzalatmislar, neymis Tedavi masrafini (Mrt, Spiegelung, influsion) krankenkasse ödiyecekmis,

sadece doktorla görüsme parasini biz ödüyeceklermis. Tabiki telefonla bana söylediler, ben hemen iptal edin dedim, tüm masraflarini bize öderiz diye.

Annem daha cok rahsizlanica iptal edilmeye, kafa kalmadi Babamda. Annen hastaneden cikinca 2 Ay sonra tabiki Rechnunglar gelmeye basladi,

sonuc olarak 9000 € para istediler, tabiki tüm masraflar hesaplanmis. Yani Aok bir Cent bile ödemedi, gerekce Chefarztbehandlung.

Simdi burada herkes söyler imzalamis, hersey ortada VERTRAG var, ödemek zorundayiz. Bunun üzeri hukuki sürec basladi, ve AGB ve Sigortalar üzerinden

isin her tarfaindan bizim sucumuz, ama Avukatimiz baska kanun madelerinden isteklerini zora koydu. Mahkemeye 4 gün kala; 400 € Vergleichsangebot yapdim

ve Präzedenzfall olmamasi icin Kabul etdiler. Demek istedigim bazen kanun oldugu gibi yada anlasildigi gibi islemez. O yüzden hakkinizi aramakdan hic bir Zaman cekinmeyin.

Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    internette böyle bir şey yazılı
    Bende bunu izah etmeye calisiyorum.
    Konu Memoli1976x tarafından (21 Şubat 2018 Saat 20:51 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Schlangenkopf, sakın ama sakın mahkemeye falan çıkarsan baban Türkiye'de olupta senin evine Anmeldungu yaptığını söyleme.

Çünkü yasa gereği bu suçtur. Para cezasını kesmeyi bırak, eğer annenin yabancılar dairedinden özel izin belgesi yoktuysa, kafays takarlarsa annenin oturması bile uğraşmaya kalkarlar.

Anlamıyorum bizim milleti, niye böyle alavere yola başvururlar. Akıllanmadık gittik.

Şimdi birazda hukuki yazacam. Kimse anlamayacak ama, yinede deneyim. Arkadaşlar, Verjährung $195 BGB'de yazar. Tam şartları ise $199 Abs. 1 BGB. Horozun yazdığını bende biliyorum, ama burada o geçerli değil. Siz anlıyorsunuzki, ben 10 sende sonrada gelsem, en az son üç senesini ödemek zorunda. Hayır öyle değil. $199 Abs.1 diyorki, paranın ödenmediği öğrendiğin an üç yıl vaktin var. Geldin geldin, gelmedin, geriye dönük para alamıyorsun.

Arkadaşımızın babası 01/14 taşınmış. Steuerbescheid 02/14 gibi gelmiştir. Bu durumda 02/2017 süre doluyor. Paranın kedildiğini fark etmeye mecburdunuz. Kontoauszuga bakmazsanız o sorun sizin. Diyemezsiniz benim dalgınlığıma geldi, yeni fark ettim.

Bunu Präsidenzfall ile alakası yok. Präsidenzfall sadece kanunda net yazmayan konular için geçerli.

Avukata gindece pek birşey çıkmayacak. Mahkemeye gidilirse, vicdanlı bir hakim olursa, orta yolu bulmaya çalışır. Orta yolu bulursa hakim, herkes kendi avukat mahkemesinide öder. Ozaman alacağın paradan birşey kalmaz.

Sert bir hakim gelirseniz, red eder, birde yabancılar dairesine haber verir, yalancı Anmeldung yapmış diye. Onun risikosu daha çok.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (21 Şubat 2018 Saat 20:10 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    @Birbey

Avavere cevirdigni nereden anladiniz ? Benim Bildigim 6 Ay hic bir izin gerekmeden , Yurtdisinda buluna bilinir.

Zaten Scheinanmeldung diye birsey yok ortada, yukarida belirtmis. Birde yukarida belirtilmis, Basbasi vekalet vermis ,

Oglununda Betriebsrente aldigdan haberi yok, Annesinide yok. Burada § Paragraf koymusunuz bunu icimzde

konroll edecek kimse yok, siz Avukat saniz mesleginiz, lafim yok. Yoksa yazdiklariniz Rechtsberatunga girer,

ve bunun arkasinda dururmusunuz ?

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    V/S kendisi diyor babam dairedinden çıktı, Türkiye'ye gitti ve Anmeldungu bana yaptı. Bu durumda yılın çoğunu Türkiyede geçirmiş oluyor.

Ayrıcs hukukda objektiver gewöhnlicher Aufenthalt diye birşey var. Yani babası dairesini boşaltmasa bile, yılın çoğunu Türkiyede geçirse bile, burda kira bile ödese, o eve erster Anmeldung yapamıyor. En fazla zweiter Wohnsitz.

Anmeldungu kafanıza göre yapma hakkınız yok. Anmeldung demek, yılın çoğunu vücudunuz bedeniniz neredeyse oraya yapmaya mecbursunuz. Vücudunu bedeni babasının yılın 365 günün en az 183 günü oğlunune evinde değildi. Bu durumda Anmeldung geçersiz oluyor.

Oda yetmiyor, kafaya taksalar oğluna bir para cezası kesebiliyorlar. Çünkü oğluda o evde oturmayan kişiyi oturuyor gösterimce suç işlemiş oluyor.

Bunların hepsi bundan dolayı alavere dalavere.

Babası doğru nasıl davranırdı. Yabancılar polisine gidecekti ve oturumu ölmesin diye izin belgesi alacaktı. Yeterince geliri varsa, sicili temizse bu belgeyi sorunsuz veriyorlar. Sonra Einwohnermeldeamta gidip Türkiye'ye döndüğünü beyan etmesi gerekiyordu. Özel izin belgesi olduğu için, istediği zaman geri Almanya'ya gelebiliyordu.

Eğer oğlu kiracı ise, ev sahibi ile başı bile ağrıyabilirdi.

Türkiye'de bile oturmadığın yerde Anmeldung gösteremiyorsun. Eğer ev senin değilse, nüfus mpdürlüğü veya muhtarlık kira sözleşmeni görmenin istiyor. Zamam zaman yoklama yapıyorlar Türkiyede. Eğer orda oturmuyorsan 1000 TL idari para cezası kesiyorlar. Suçu ortaklık yapan kişiyede.

Ayrıca Betriebsrentede geçmiş olan Verjährungsfrist hariç, geçmemiş olsa bile, ortada Verletzung der Mitwirkungspflicht var.

Vekalet vermesi hukuken babasının sorumluluğunu kaldırmadığı gibi hukuki olarak çoğaltır. O vekalet sadece banka için geçerli. Eğer hayatdaki herşey için Generalvollmacht verdiysen, vekalet verdiği kişininde hatalarını üstlenmiş olur. Hukulda ben vekalet verdim, hukuki sorumluluğum kalkmaz diye birşey yok. Betriebsrentenin sahibi babasıdır. Kontonun sahibide babasıdır. Oğlunun geç öğrendiği önemsiz. Çünkü vekaletde verse, işlerini takip etmeye mecbur. Başka bir örnek ile aklınır erdirmeye çalışayım. Sen avukata vekalet verdin bir dava için. Avukatın hata yaptı ve sen zarar etdin. Zarar senindir avukatın değil. Sen ona güvenip vekalet vermişsin. Senin hukuki olarak yapabileçeğin tek iş, hata yaptığı için vekil tayin ettiğin avukatdan geri tazminat edebilirsin. Yada vaşka bir örenek. Devlet daresinde memurun birisi hata yaptı ve zararın oldu. Sen memura dava açtın. Davan red edilir. Çünkü sen davayı ancak kuruma açabilirsin. Memur sadece kurumun vekilidir. Ancak kurumdan tazminat isteyebilirsin. Kurum kendi içinde memurdan geri tazminat talep edebilir.

Herşey alavere dalavere. Testi kırıldıktan sonra herkes ağlaya avukata gidiyor. Oysaki bu ülkeye 60 yılı geçtik geleli, halen eski huylarımızdsn vaç geçmiyoruz. Hadi babasının lisan sorunu var, eğitim sorunu vardır, yol yordam bilememiş olabilir. Ama oğlu, kızu niye araştırmıyor? Herkesin cebinde internet var. 5 dakikalık iş.

Hukukcu olduğum için yazdıklarımın hepsinin arkasındayım.

Ayrıca Rechtsberatunga yazdıklarım girmez. Rechtsberatunga girebilmesi için, belirli şartlar vardır. Birinci ticari niyet olması gerek, ikinci kişinin verdi bilgiler daha önce doğru olduğuna dair teyit edilmesi gerek ve üçüncüsü o kişi beni resmi olarak görevlendirmesi gerek. Onlarca karar var Almanya'da forumda verilen biligilerin Rechtsberstungsgesetze girmediğine dair.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (21 Şubat 2018 Saat 21:45 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye resadiyeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya-Gaildorf
    Ettiği Teşekkür
    34
    38 mesaja 63 teşekkür aldı
    Selam öncelik ile basiniz sagolsun.Bazi arkadaslar yazmis babanizin ödedigi para diye ,öyle para ödeme yok betribs rente ye.onu Firma kendisi ödüyor oraya,bende bir firmada 28 yil calistim, en son isten beni cikardiklarinda 190 € alacaksin her ay dediler.Yine diyorum babanizin ödedigi bir sey oraya.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)