Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2246 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Araba Kiralama Sirketi Benden 750TL Kaza Masrafi Talep Etti

Üye Baris50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    76
    40 mesaja 138 teşekkür aldı

Araba Kiralama Sirketi Benden 750TL Kaza Masrafi Talep Etti

Selamlar,

24.02.2018 Tarihinde Cizgi Rent a Car Kayseri subesinden bir arac kiraladim. Arac kiralarken icinde olan hizmetler sunlardi:

Full Kasko
    Teker ve Cam Kaskosu
    Araba calinmasina karsi kasko
    Sinirsiz kilometre
    vs.

Ertesi gün ayin 25.inde karsi seritten gelen kamyonetin üzerinden kilit tas tam benim aracin ön tamponuna düstü, ön tamponda 3 ayri yerinden catlak olustu. Hemen Cizgi Rent a Car firmasinin istanbul subesine telefon actim, "polisi arayin, tutanak tutun" dediler. Polis beni ilce Jandarma'ya yönlendirdi. Jandarma bana tutanak verdi, kamyonetlerin sahibini buldu. Tutanagi doldurduk beraber, imzaladik.

Arac teslim günü tutanak eksik diye (Karsi tarafin aciklama kismi bos diye) Tutanak kabul edilmedi denip, benden 750 TL ücret talep edildi, tamir vs. ücreti. Ödemedim.

Ardindan Mail yolladilar:

"Evraklarınızı tam teslim etmediğiniz için kasko devreye girmemektedir. Bu durumda ilgili hasarın ücreti kullanıcıya rücu edilir. eksper raporuna istinaden yedek parça,onarım,hizmet ve yatar gün bedeli dahil olup sizden yedek parça ücreti 750 tl talep edilmektedir."

Ben bu ücreti ödemek istemiyorum, bir sorun olur mu? Bu olaya yakin bir sorun yasayan oldu mu? Tavsiyeleriniz nelerdir?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı
    Aleyküm selam arkadasim, gecmis olsun öncelikle.

Tabi isin hukuki yönünü bilemiyorum ama sen üstüne düseni yapmissin. Tutanagi adam gibi tutmadilar ise bu senin sucun degil ki, hem karsi tarafta imzalamis adamlar piyasada. Illa ki onlarin telefonuda adreside vardir! Hem karsi taraf sucunu kabul edip imza atmis daha neyin aciklamasi olacak ki anlamadim?

Almanya da mi yasiyorsun Türkiye de mi?

4. hope41 üyemize teşekkür edenler:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Sigortanın ödemeyi red ettiğine dair yazılı bir belgeyi görmek istediğini söyle. Bakalım yalan mı gerçek mi ortaya çıksın.

Bunlara belli olmaz, sigortadan parayı alırlar birde senden çarpmaya çalışmasınlar.

Ödemezsen iki yol var. Ya adamlar üstüne su içer, yada seni dava ederler. Dava ederlerse ve kaybedersen, mahkeme ücretide üstüne iner.

Bence anlaşma yoluna git eğer sigorta gerçekten ödemediyse. 500 TL anlaş, anlaştığına ve hiç bir başka bir hak talep etmediklerine dahil bir belge al ama.

Almanyada ise durum şöyle. Eğer kamyonetin üstünden düştüyse ve ispatlayabilirsen, karşı taraf öder. Ancak tekerden kaydıysa görünmez kaza olduğu için kaskon öder.

Tahiminimde sıkıntı burada. Karşı taraf konuyu aydınlatmamış oluyor. Ve sonradan sorsanız bile karşı taraf komyonumdan düştü demez bence.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (05 Mart 2018 Saat 17:33 ) değiştirilmiştir.

6. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    76
    Selamlar,

Tesekkürler Öncelikle cevaplar icin. Almanya'da yasiyorum, 1 haftaligina Türkiye'ye gittim bunlar geldi basima. Karsi taraf sucu falan kabul etti, imzaladi tutanagi. Kiraladigim yer sikinti cikardi, kabul etmiyormus güya sigorta sirketi dediler. Bende ödemedim 750 TL'yi. O zaman 600'a anlasalim dedikleri an zaten niyetleri kendi acimdan belli oldu diye düsündüm. Simdi Almanya'dayim, hic birsey olmadi. Email yollamislar ödeyin yoksa hukuki yollara basvuracaz diye.

Alinti ile yolluyorum emailleri:

Merhaba;

Bahsi geçen aracı 03.03.2018 tarihinde Kayseri şubemize hasarlı olarak teslim etmiş bulunmaktasınız. Hasar ilgili resimler ektedir. İlgili hasar onarım bedeli olarak 750 tl ödemeniz gerekmektedir.
    ödeme ile ilgili hesap bilgileri;
    Türkiye İş Bankası Antalya Lara Şubesi (6203)

Hesap ismi: MIZRAKLI OTO KİRALAMA BİLİŞİM TEMİZLİK PEYZAJ LTD STI

Türk Lirası (Turkish Lira) : TR55 0006 4000 0016 2030 0991 64

Euro : TR49 0006 4000 0026 2030 0352 47

Swift Kodu : ISBKTRİSXXX

iyi çalışmalar
    Saygılarımla / Best Regards
    Benim Cevabim:

Merhaba,

Bu arabayı alırken içinde olan ücretlere tabi hizmetler ekteki bilgidedir. Dolayısıyla arabada full kasko mevcuttur. Ben suçlu olayım olmayayım araba sigortalıdır. Parayı ödemeyeceğim.
    Onlarin Cevabi:

merhaba;

Evraklarınızı tam teslim etmediğiniz için kasko devreye girmemektedir. Bu durumda ilgili hasarın ücreti kullanıcıya rücu edilir. eksper raporuna istinaden yedek parça,onarım,hizmet ve yatar gün bedeli dahil olup sizden yedek parça ücreti 750 tl talep edilmektedir. Ödemeniz beklenmektedir. Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda hukuki süreç başlayacak olup var olan taşınmazlarınıza ve banka hesaplarınıza eksper raporunda belirlenen ücret tahsil edilene kadar tedbir konulacaktır.
    iyi günler
    Benim Cevabim:

Merhaba,

Evraklar tamdı, sadece karsi tarafin açıklama kısmı boştu. Bu da taşı düşüren kamyonetlerin sahibinin suçu zaten kabul edip, kaza hakkında bilgisinin ve şahit olmamasindandir. Zira zaten benim açıklama kısmı herşeyi anlatmaktadır.

Bundan ziyade ne kazada suç bende nede karşı taraf kazaya itiraz ediyor. Ama siz yinede benden ücret talep ediyorsunuz. Ayıptır!
    Onlarin Cevabi:

Merhaba;

Olay sizin beyan etmiş olduğunuz gibi gerçekleşmiş olsa dahi Sanayi ve Ticaret bakanlığının belirlenmiş olduğu yönetmelik doğrultusunda sigorta şirketleri matbu ve resmi evrak,mühür,imza,beyan eksiliği durumunda hak mağduriyeti yaratmaktadır. Mevcut durumda var olan eksiklikler nedeni ile yaşanan hak mağduriyeti ile hasar bedeli araç sizin kullanımızda iken meydana geldiğinden ötürü size rücu edilmiştir. Yaşanan mağduriyetin daha büyük çaplı olmasını istemediğimizden ödeme yapmanız beklenmektedir.

Ödeme yapmadığınız taktirde yedek parça bedeli,onarım işçilik bedeli, aracın serviste kaldığı yatar gün bedeli ve hizmet bedelleri hukuki yollar ile tarafınıza yansıtılacaktır. şuan anlaşmaya açık olan kısım yedek parça bedeli olan 750 tldir.

İyi günler
    Bu cevaptan sonra birdaha cevap yazmadim.

Ettiği Teşekkür
    76
    Bunlarda Tastan sonra olusan hasarlar:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Eger Jandarmanin tutanakta bir imzasi varsa, geri yaz, kendinin hukukcu olmadigini, bu isin ehli olan kuvvet kolluklarini cagirdigini, onlarin tutanagi eksik olsa imzalamayacagini, yine eksik ise, jandarma kuvvet kolluklarinin tam veya kismen hatasi olmus olacagini, bu durupda onlara düsen payi talep ettiginde miktarin geri kalan kisimini karsilasayacagini ve baska sözün olmadigini yaz. Ayrica formda bir eksik varsa, bunun hukiki olarak tamamlama sansi oldugunu ve tekrar sigortaya sunma sansi oldugunu yaz.

Ayrica burayada sorabilirsin:

http://www.hukuki.net/forum.php

Yazarken mutlaka sirket ismi verme. Cünkü haksiz cikarsan, itibarini zedelemeden sana dava acabilirler.

Sonrada e-devlet den takip et adina acilan dava varmi diye.

Bu arada, ben haftalar önce bu araba kiralama sirketlerini mafya olarak degerlendirdigimde, cizgi rent a car'a millet toz kondurmuyordu. Herkes hic bir sorun yasamadik diyordu. Hasar olmayan arabada tabiki sorun yasamaz kimse.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (05 Mart 2018 Saat 22:30 ) değiştirilmiştir.

10. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Üye Ürgüplü50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ratingen
    Ettiği Teşekkür
    58
    24 mesaja 38 teşekkür aldı
    Hemserim bence bunlar cift tarafli para kazanmak istiyorlar gibime geldi öncelikle sigorta sirketinin ismini cismini ögren birde sen tlf ac durumu anlat onlar nasil bir cvb verecekler bu rente car ilaki merkezi vardir birde orayi ara onlar ne diyecekler

12. 2 kişi Ürgüplü50 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    43
    53 mesaja 77 teşekkür aldı
    kiralama sözleşmesini buraya ekleyebilirsin? orada kaza aninda yapman gerekenler yaziyormu? yazıyorsa, eksik halinde parayi senin ödeyeceğin yaziyormu. imzaladığın sözleşme herşeyi belirler bence

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

14. durak78 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Cizgi rent a car sözleşme yazınca çıkıyor googlede. Orada sadece tutanak tutulacak yazıyor. Eksik durumda ne olur yazmıyor.

16. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye erhan__79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    50
    73 mesaja 93 teşekkür aldı
    sen onlara avukatim karsi tarafin sigortasiyla görüsecek ondan sonra konusuruz yaz bakalim ne olacak

18. erhan__79 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    Beyler şimdi bir yanlışı düzeltelim

Türkiye deki Full Kasko ile Almanya daki Voll Kasko tamamen değişik

biz sanıyoruzki Full KAsko yaparsan her türlü hasarımızı karşılayacaklar diye yorumluyoruz

ama durum Türkiye de bambaşka oradaki Full Kasko her hasarı karşılamıyor

burada evrak ta eksik var deniliyorsa eksik vardır ..ilk olarak eksik olan evrakı tamamlamaktır ...

karşı tarafın suçu kabul etmesi başka bir olay evrak ta eksik olması başka bir olay

20. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    688
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    gecmis olsun,

bu arac kiralama isi cok tartisilkiyor forumda bi sürü konu var tecrubelerini paylasanlar var ben yazmistim daha önce 3..5 kurus fazla verelim kurumsal firmalardan kiralayalim diye.

bahsettiginiz firmadan gecen sene bende arac kiraladim ankarada dönüs ihlilali yapmisim polis görmüs plakaya ceza yazmis ..90 tl filandi emaill yazdilar hatta kendini avukat olarak tanitan bi adam aradi 1 hatfa icinde ödeyin vss dedi.

ama Türkiyede biliyorsunuz ceza tebliginden sonra 2 hafta icinde ödersen 15..20 prozent indirim oluyor onu hic söylemediler ne teldeki adam ne emailde yazarken benimde aklima sonradan geldi email yazdim dedim cezayi ödüyecem ama erken ödeme indirimini düstükten sonra dedim. o sekilde ödedim

Bence sen avukat sigortan varsa avukata git hic ugrusma derim.

22. SesSizliK üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    43
    53 mesaja 77 teşekkür aldı
    egerki sözleşme içerisinde ekstra belirtilmemiş ise sizin bir sorumluluğunuz yok bence. siz sözleşmeyi cizgi ile yaptınız sigorta firmasi ile değil egerki sözleşmedeki yükümlülükleri yerine getirdiyseniz gerisi sizi ilgilendirmez.

Gesendet von meinem P9000 mit Tapatalk

24. durak78 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    76
    Rechtschutzum Var, Onlara mi Aktarsam Bu Olayi?

Birde benim tatil öncesi rezerve ettigim araba Fiat Egea'ydi, bunlar bana Hyundai Accent verdi. Sözlesmede Fiat Egea yaziyor, verdikleri arac Hyundai Accent.

Burdan bir sey cikar mi?
    Konu Baris50 tarafından (06 Mart 2018 Saat 13:58 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    76
    Simdi E-Mail yollamislar:

Merhaba;

bahsi geçen aracının hasar bedeli ödemesi ile ilgili dönüşünüz bekleniyor.

iyi çalışmalar

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Tutanağın en önemli kısmı doldurulmamış ! Olay anını birkaç anlaşılır cümle ile anlatıyorsun

Hem senin doldurman için bölüm mevcut hemde karşı taraf için ... Olayı ikinizde anlatmanız lazım tutanak zaten o yüzden mühim kısmı..

Sen orada kendi bölümüne yazmışsındır ( Kamyonetten taş parçaları fırladı tampona çarptı iyi tamam ) gibi

Karşı tarafda aynı şekilde bölümü doldurması lazımdı ( Dikkat etmemişim kasadan taşlar karşıdan gelen araca fırladı...) gibi

Kanunlar artık değişti seninde tutanağı gözden geçirmen lazımdı aslında eksik olmaması için ..

Adamın imzası var bence sen sigortayı ara bir sor bakalım..Belkide sadece imza yeterli oluyordur.. iyi araştır

Birde kardeşim şu kiralama şirketlerinden bir uzak durun yahu ...Bak şimdi kiraladığına gittiğine gitmişine pişman olmuşsundur

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    En büyük sorun önce bizim sigortalar.

Kaza yerinde tutanak tutmak mantıken saçmalık. İnsanın o anki piskolojik durumu ile sağlıklı karar veremez. Zaten birisi eminim anayasa mahkemesine kadar gitse, kazanır. Size bir düşünme payı bırakmıyorlar.

İfade için karakola bile çağrıldığınızda, avukatınıza önce danışma hakkınız var.

Ayrıca tutanağın gayesi adaleti sağlmaksa, eksik bir kısmı varsa tamlanır. Niye hemen red? Niye sigorta demiyor, şurasını tamamlayıp gelin? İdam bile yeri geliyorda düzeltebiliniyorda, bir kağıt parçası mı düzeltilemiyor?

Türkiyede sigortalar burdanda çok üç kağıtcılar. Bura gibi herşeyi ödemiyorlar. İnsan zincirleme bir kaza yapsın, azami miktar aşıldı diye ödemiyor ve gerisini kendi cebinden ödemen gerekiyor.

Türkiyede şirketlerinin 99% sadece satasıya kadar iyi. Sonrası hepsi kaçıyor.

Biz dedikmi, vatansever olmuyoruz.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (06 Mart 2018 Saat 16:39 ) değiştirilmiştir.

29. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    76
    Alıntı OrLoW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tutanağın en önemli kısmı doldurulmamış ! Olay anını birkaç anlaşılır cümle ile anlatıyorsun

Hem senin doldurman için bölüm mevcut hemde karşı taraf için ... Olayı ikinizde anlatmanız lazım tutanak zaten o yüzden mühim kısmı..

Sen orada kendi bölümüne yazmışsındır ( Kamyonetten taş parçaları fırladı tampona çarptı iyi tamam ) gibi

Karşı tarafda aynı şekilde bölümü doldurması lazımdı ( Dikkat etmemişim kasadan taşlar karşıdan gelen araca fırladı...) gibi

Kanunlar artık değişti seninde tutanağı gözden geçirmen lazımdı aslında eksik olmaması için ..

Adamın imzası var bence sen sigortayı ara bir sor bakalım..Belkide sadece imza yeterli oluyordur.. iyi araştır

Birde kardeşim şu kiralama şirketlerinden bir uzak durun yahu ...Bak şimdi kiraladığına gittiğine gitmişine pişman olmuşsundur

Napalim araba lazim ise? Calalim mi? Mecbur kiralamamiz gerekiyor.

O Kamyonet firmalarinin sahibi geldi, söförü bulamadik cünkü hangi kamyonetten firladigini bilmiyorum tasin. Plaka istedi, bilmiyorum dedim, Söför fark etmedi bile tas firladigini, devam etti yoluna.

Bizde (Ben ve Jandarmanin buldugu Kamyonetlerin sahibi) kamyonetlerden birinin plakasini aldik, söförünün ehliyetini, aracin ruhsatini fotosunu yolladi bana Whatsapp üzeri, sen doldur tutanagi, yaz herseyi ben imzami atayim olay kapansin dedi. Bende öyle yaptim. Karsi tarafin görüsü bos kaldi, cünkü kamyonetlerin sahiibi ne görgü tanigi oldu, nede ne oldugunu yazabilecek bilgiye sahip, ancak benim yazdigimi kopyalayip yazsa yazardi. O da zaten benim aciklama kismiimda mevcut.

Bundan ziyade tutanak olsun olmasin, arabalar sigortali !

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    öncelikle gecmis olsun.

ustam trde biliyorsun kanun ve kuralar baska isler. burda normal olan orada normal olmiyabilir.

bence lafı uzatmaya gerek yok. sigortalı olabilir ama adam evrak eksik olabilir yaziyor. yada tamamlanmamış yaziyor......

herneyse kanunen nasıl oluyor nasıl ediliyor acikcasi bende bilmiyorum. bence önemli olan tr vatandaşı misin ? o zaman belki hukuken birsey yapabilirler....

bence bu konuyu trde bilen birisine sor..... yarin öbürgün trye gidince problem cikmasin....... benim sana tavsiyem bi baska araba kiralama şirketini ara ve onlara sor. basına geldigini anlat . onlar daha iyi cevap verir. adresi istiyorsan bana p.m at ben sana benim araba kiraladigim yerin adressini vereyim....

tekrar gecmis olsun

Alıntı Baris50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Napalim araba lazim ise? Calalim mi? Mecbur kiralamamiz gerekiyor.

O Kamyonet firmalarinin sahibi geldi, söförü bulamadik cünkü hangi kamyonetten firladigini bilmiyorum tasin. Plaka istedi, bilmiyorum dedim, Söför fark etmedi bile tas firladigini, devam etti yoluna.

Bizde (Ben ve Jandarmanin buldugu Kamyonetlerin sahibi) kamyonetlerden birinin plakasini aldik, söförünün ehliyetini, aracin ruhsatini fotosunu yolladi bana Whatsapp üzeri, sen doldur tutanagi, yaz herseyi ben imzami atayim olay kapansin dedi. Bende öyle yaptim. Karsi tarafin görüsü bos kaldi, cünkü kamyonetlerin sahiibi ne görgü tanigi oldu, nede ne oldugunu yazabilecek bilgiye sahip, ancak benim yazdigimi kopyalayip yazsa yazardi. O da zaten benim aciklama kismiimda mevcut.

Bundan ziyade tutanak olsun olmasin, arabalar sigortali !

32. Osmanbey34 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    76
    Alıntı Osmanbey34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle gecmis olsun.

ustam trde biliyorsun kanun ve kuralar baska isler. burda normal olan orada normal olmiyabilir.

bence lafı uzatmaya gerek yok. sigortalı olabilir ama adam evrak eksik olabilir yaziyor. yada tamamlanmamış yaziyor......

herneyse kanunen nasıl oluyor nasıl ediliyor acikcasi bende bilmiyorum. bence önemli olan tr vatandaşı misin ? o zaman belki hukuken birsey yapabilirler....

bence bu konuyu trde bilen birisine sor..... yarin öbürgün trye gidince problem cikmasin....... benim sana tavsiyem bi baska araba kiralama şirketini ara ve onlara sor. basına geldigini anlat . onlar daha iyi cevap verir. adresi istiyorsan bana p.m at ben sana benim araba kiraladigim yerin adressini vereyim....

tekrar gecmis olsun
    Tesekkürler,

Akrabalarin tanidigi bir araba kiralama sirketinin sahibi sözlesmede zaten baska bir Araba yazdigi icin hic bir sey yapamazlar dedi.

Türk Vatandasiyim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)