Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2223 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Finanzamt Vergi borcum var

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Finanzamt Vergi borcum var

Slm
    Almanyada kendi isyerim üzerinden (Finanzamt) vergi dairesine (schätzung) 36,000€ 2008-2011 arasi borclandim 2014 sonu isyerini kapattim. Tr den emekliyim burda herhangi bir gelirim yok. borcum simdi 56,000€ olmus almanyada bir dairemiz var %50 benim %50 hanimin üzerine icinde kendimiz oturuyoruz 60,000€ evin borcu var . geri kalan%50 hanimin üzerine verip parmak kaldirmak istiyorum. Olurmu?
    not:Almanyada hic sosyal yardim almadim. ve almadik

cevabiniz icin simdiden tskr.

is yeri 1983-2014 calistirdim is yeri GWB isyeri 11 kisiden az oldugu icin kücük isyeri geciyordu
    2008-2011 arasi olan avrupa krizinden etkilendim.
    Konu Furkan20 tarafından (30 Mart 2018 Saat 10:17 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Çok zor bir soru. En iyisi bir Insolvenzverwaltere gitmende fayda var.

Evi hanımın üstüne geçirerek kurtulabileceğini sanmıyorum. Çok açık vergi kaçırma olur bence.

Türkiye'den ne zaman emekli oldun?

4. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    51 mesaja 72 teşekkür aldı
    Hocam selam ,

Sirkettin GbR mi yoksa GmbH mi ne ?
    Neden schätzung? iyi bir Steuerberater schätzunglara itiraz edebilir ve seni temize cikara bilir yada en azindan borcun bir kismi ni sildire bilir..Gerci senin olay taa 2008 -2011 arasinda olmus o yüzden birsey yapabilirmisin emin degilim.
    Finanzamtla anlasma yoluna gide bilirsin? bakin borcu mu ödemek istiyorum ama fazla gelirim yok, siz bana faizleri ve ana paradan indirim yapin bende borcumu ödeyeyim..Onlara bir ödeme Plani sun.

Evin senin adina olan kismini hanimin adina gecirmen hic birseyi degistirmez zira Finanzamt 5 sene geri ye dönük yapilan bütün islemleri iptal ettire biliyor.

Bugüne kadar senden "vermögenauskunft yada eski adi ile Eidestättliche Versicherung " istemediler mi ? Eve yada sahsi hesaplarina haciz neyim gelmedi mi ?

Eger GBR ise hic bosuna el kaldirma zira Finanzamtta olan borclarin sillinmiyor.

6. Romeo29 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Romeo29 Schätzung bir insan gelirini zamaninda bildirmezse yapilir. Arkadasimiz büyük ihtimal bizim Türk isyerlerin oldugu gibi bana birsey olmaz dedi ve es gecti. Böyle bir durumda itiraz etsen bile, itirazin kabul görmez. Itiraz sadece kural yanlis islenmis olursa kabul görür. Vurdum duymazliksa, gecerli bir itiraz nedeni degildir. Öyle olsa, kimse vergisini zamaninda ödemezdi.

Ayrica GbR mi yoksa GmbH cok basit cevaplamak icin. Bir Türk isyeri, eger cok iscisi falan yoksa, giderde GmbH acarmi? Biz gider 25000 Euromuzu oraya baglarmiyiz? Ayrica 3-4 yila 36000 kesmesi zaten GmbH yapacak kadar büyük bir selbständig olmadigini habericisi. Tahminen ek is olarak acti Türkiye'de bakkal calistiririm gibi sandi.

Kimse gocunmasin. Biktim artik su "Finazamt beni badirdi" konularindan. Finanzamt kimseyi istesende batirmaz, cünkü en fazla kazancinizin 42% keser. Batirabilmesi icin 100% kesmesi lazim.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (18 Mart 2018 Saat 00:44 ) değiştirilmiştir.

8. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Ben bu konulardan pek anlamam anlamadığım için soruyorum...

Yaptığın kazanca göre finansamta belirli bir vergi verilmiyormu atıyorum bu ay ( 3000 kazandın bunun 1000 finansamta ödenicek gibi )

Herkezin steuerberater i olmuyormu yani düzenli yürümesi gerekmiyormu

Bu işler nasıl yürüyor nasıl hesaplanıyor nereden öğrenebiliriz

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    51 mesaja 72 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Romeo29 Schätzung bir insan gelirini zamaninda bildirmezse yapilir. Arkadasimiz büyük ihtimal bizim Türk isyerlerin oldugu gibi bana birsey olmaz dedi ve es gecti. Böyle bir durumda itiraz etsen bile, itirazin kabul görmez. Itiraz sadece kural yanlis islenmis olursa kabul görür. Vurdum duymazliksa, gecerli bir itiraz nedeni degildir. Öyle olsa, kimse vergisini zamaninda ödemezdi.

Ayrica GbR mi yoksa GmbH cok basit cevaplamak icin. Bir Türk isyeri, eger cok iscisi falan yoksa, giderde GmbH acarmi? Biz gider 25000 Euromuzu oraya baglarmiyiz? Ayrica 3-4 yila 36000 kesmesi zaten GmbH yapacak kadar büyük bir selbständig olmadigini habericisi. Tahminen ek is olarak acti Türkiye'de bakkal calistiririm gibi sandi.

Kimse gocunmasin. Biktim artik su "Finazamt beni badirdi" konularindan. Finanzamt kimseyi istesende batirmaz, cünkü en fazla kazancinizin 42% keser. Batirabilmesi icin 100% kesmesi lazim.
    Hocam Finanzamt her zaman dogru yapiyor diye birsey yok ama haklisin schätzung ola bilmesi icin bazi gecikmelerin olmus olmasi lazim.
    Arkadas hangi sebeblerden dolayi olaylari geciktirdi bilemiyorum beni de ilgilendirmez, ben sadece kendi bilgim icinde arkadasa yardimci olmak istiyorum.
    GmbH Gbr olayina gelince, cok yanlis cercevede bakiyorsun , GmbH veya Gbr olayi senin sahsi kefaletinle alakali, bak mesela benim 2 tane iscim vardi ama GmbH yaptim..Niye yarin birgün olurda sirketle alakali herhangi bir olay olursa sahsima birsey olmasin diye.
    Ayrica gelir gider olayini iyi ayarlarsan bir GmbH icin 3-4 seneli bir süre icin 36000 EUR cok fazla bir meglah olabilir.
    Yazdiklarinda hakli olabilirsin, bir cok insan tanidim daha almancayi dogru düzgün konusamadan yol yordam bilmeden, köyde bakkal dükkani isletirir gibi islere girdigini görüyorum. Tabi aklini calistirirsan ticarette sicak para cok cabuk ve cok iyi geliyor ama sen bunun arkadasini düsünmedigin zaman kisa sürede mecburen Finanzamtla sorunla yasiyorsun.

Alıntı OrLoW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu konulardan pek anlamam anlamadığım için soruyorum...

Yaptığın kazanca göre finansamta belirli bir vergi verilmiyormu atıyorum bu ay ( 3000 kazandın bunun 1000 finansamta ödenicek gibi )

Herkezin steuerberater i olmuyormu yani düzenli yürümesi gerekmiyormu

Bu işler nasıl yürüyor nasıl hesaplanıyor nereden öğrenebiliriz
    Hocam teori baska pratik baska..
    Kisaca anlatmaya calisayim:
    Aylik olarak hesaplarda en önemli ekten MwST yani alirken ödemis oldugun katma deger vergisi ve satarken müsteriden almis oldugun katma deger vergisi..Eger senin almis oldugun mallarin Mwst si satmis oldugun mallarin Mwst dan fazla ise Finanzamttan geri iade alirsin tersi durumda sen Finanzamta ödeme yapmak zorundasin. Kisa örnek vermek gerekirse senin aldigin mallarin mwst ri 7000 eur tutuyorsa ve sen o ay sadece 5000 eur luk mwst li satis yaptiysan Finanzamttan 2000 eur geri ödeme alirsin ..Aksi sekilde olursa eger sen finantzamtta ödeme yapmak zorundasin.Ilk örnek öyle cokca rastlanan bir durum degil zira her ay fazla mal alip az satis yapiyorsan saglikli bir isletmen yoktur.

Bunun disinda sene sonunda Bilanz yada Steuererklärung yapmak zorundasin ki eger kazanc elde etmissen onunda kazanc vergisini ödeyesin.

Steuerberater / muhasebeci senin getirmis oldugun evraklara ögre senin icin Finanzamtta bildigimler yapar, sen ne kadar düzenli muhasebe yaparsan ve steuerberaterin iyi ise Finanzamtla sorun yasamazsin..Ama ben buradaki bir cok türk is verenin aylik muhasebesini bir alisveris posetin icinde steuerberatere götürdügünü gördüm
    Konu Memoli1976x tarafından (19 Mart 2018 Saat 15:02 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye gentlement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    172 mesaja 424 teşekkür aldı
    simdi, beyler... 1998 yilindan beri selbständig olarak calisan ben olaya bir aciklama getireyim:

öncelikle, Finanzamt eger sana 2008 ile 2011 yillari arasinda 36.000 EUR Schätzung yolladiysa, sen HICBIR ZAMAN STEUERERKLÄRUNG yapmamissin anlamina gelir!!! Finanzamt ASLA Steuererklärung yapan bir kisiye "Schätzung" yollamaz... HIC KUSURUMA BAKMA SEN SUCLUSUN BU DURUMDA!!! Is yerin varsa ise, neden vergi beyannamelerini yapmiyorsun?

Bunun haricinde, bu Schätzung "Einkommensteuer" icinmi geldi yoksa "Umsatzsteuer" icinmi? Ayrica, bundan kurtulmanin tek caresi var; adam gibi gidip bir an önce Steuererklärunglarini yaptiracaksin! Finanzamt´in kabul etmeme sansi yok... Sadece senden duruma göre 150,- EUR civarinda "Säumniszuschlag" alir... Cünkü "Schätzung" geldikten sonra fazla vaktin yok! En gec 6-12 hafta sonra Kontona "Pfändung" gelir ve o borcu ödemedigin sürece o "Pfändung" kalkmaz haberin olsun...

YAPTIRMASSAN:

Anladigim kadari ile evin 60.000 EUR borcu kalmis ve evi diyelimki hanimin üzerine gecirdin, bunu nasil yapacaksin? Türkiye´deki gibi git hemen tapuyu onun bunun üzerine yap isi yok... Noter islerini vs. nasil halledeceksin? Bunun haricinde sen evi hanimin üzerine gecirdikten hemen sonra, diyelimki iflas ettin" Iflas Mahkemesi bunu iptal edecek ve senin hakkinda savciliga suc duyurusunda bulunacak!
    Konu gentlement tarafından (21 Mart 2018 Saat 09:46 ) değiştirilmiştir.

12. gentlement üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkaşlar hepinize teşekür ederim
    evet karar finanzamt ile anlaşmaya gitmem lazım karar verdim

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Iyi edersin. Sunu bil, vergi borcu kul hakkina girer.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)