Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2221 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Temeli dönüs

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    2 mesaja 2 teşekkür aldı

Temeli dönüs

Slm arkadaslar,
    Ben 42 yasindayim ve Alman vatandisiyim cocuklarim da alman esim Türkiye Vatandasi. Ben 2009 dan beri malülen emekliyim ve Türkiye ye kesin dönüs yapmak icin ne yapmam gerek? Bilen arkadaslar allah rizasi icin yardimci olursa sevinirim.

2. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    77
    21 mesaja 31 teşekkür aldı
    usta senin ikamet ettigin civarda calisma musavirligi veya calisma ateseligi yokmu resmi devlet dairesi dururken kopyala yapistir internet gazete bilgileri istiyorsun sonra pisman olursun kulaktan duyma bilgilerinen verecegin karar senin gelecegin ile ilgili

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    520 mesaja 1,096 teşekkür aldı
    Alıntı Laz ziya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm arkadaslar,
    Ben 42 yasindayim ve Alman vatandisiyim cocuklarim da alman esim Türkiye Vatandasi. Ben 2009 dan beri malülen emekliyim ve Türkiye ye kesin dönüs yapmak icin ne yapmam gerek? Bilen arkadaslar allah rizasi icin yardimci olursa sevinirim.
    Usta malulen emekli oldugundan öncelikle yapman gereken Rentenversicherung la görüsüp temelli Türkiye ye yerlesmek istedigini söylemek zorundasin. Almanya disina yerlesildiginde malullük maasindan kesinti söz konusu olabiliyor. 185 günden fazla Almanya disinda kalindiginda Alman saglik kurumundan yararlanma hakkinida Türkiye de kullanamayacaksin, eger Türkiye dede emekli olduysan oranin saglik sigortasindan faydalanabilirsin. Alman saglik sigortasindan temelli dönüsten sonra faydalanamayacagin icin emekli ayligindan sigorta primi kesilmez eger ayliginda kesinti yaparlarsa bu durum bir nevi durumu dengeleyebilir. Rahatsizligini bilmiyorum ama Rentenkasse Almanya disinda maluliyetinle ilgili saglik kontrollariyla ilgili sorun cikartirmi bilmem görüsmeden ögrenilmez. Alman vatandasi olanlar icin yoksa mavi kart alman yararina olacaktir.

@ton sen buradaki paylasimlardan ne anliyorsun bilmiyorum da insanin bilmedigi konularda baskalarinin fikirlerinden de faydalanip öyle karar verdigini düsünüyorum. Elbette her yazilan cizilen dogrudur diye bir kural yok hangimiz her konuda dört dörtlük bilgiye sahibiz. Seninde burada bildikleriyle baskalarina yardimci olmaya calisan arkadaslari zan atinda birakacak aciklamalardan kacinmani tavsiye ederim. Sonucta cogu zaman en yetkili kurumdan bile dogru bilgileri almak mümkün olmuyor bu sebepten yasanan tecrübeler cok önemlidir yabana atilmamalidir.

5. 3 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    @ton
    Kardesim buraya soran kisi burda basindan gecen veya tecrübesi fikri olan kisiden bir ön bilgi almis olurki müracat edecegi veya muhattab olacagi mercileri iyi kötü ögrenir ona göre oralara gider ve orda memurlarla konusurkende burdaki aldigi bilgiler yardimci olabilir.

Söyle anlatayim:
    ben bilmedigim konuda buraya soruyorum, arkadaslar tabiki beilenler veya tecrübesi olanlar cevap verirken eksi veya arti yönlerinide söylüyorlar.Bende gidip o islemimi hallederken bana yanlis bir uygulama yapilmaya kalkildiginda hayir söyle söyle hakkim varmis neden? dedigimde bazen düzeltmeler yapildigina sahit oldum.
    Bir sorununu cözmek veya bir isini halletmek ici önceden o is hakkinda bilgi sahip olmak daima iyidir.
    Konu Acemibiri tarafından (27 Mart 2018 Saat 13:15 ) değiştirilmiştir.

7. Acemibiri üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)