Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2223 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 64 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yurtdisi emeklilik kalkacakmi ?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    10 mesaja 13 teşekkür aldı

yurtdisi emeklilik kalkacakmi ?

merhaba arkadaslar,

yurtdisi emeklilik kalkacak diye bir söylenti var, bu dogrumu?

slm.
    abbas

2. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    20 senedir bu laf dolasiyor. Bagzilarin ceplerine doldurmaktan baska birsey degil.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    524 mesaja 1,100 teşekkür aldı
    Dedikoducular bir türlü pes etmiyorlar, yok öyle birsey. :-)

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Su an icin yurtdisi emekliligi icin (3201 sayili kanun) yasalasmis bir sey yok ama her sene artan bütce acigi ilerleyen zaman icinde gündeme getirebilir,
    Uzman görüsünden alintilar,
    Devlet yeterince tedbir almazsa emekli maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelecek
    Gazeteci Ali Tezel, “Şu an için söz konusu değil ama devlet, ekonomi ile ilgili yeterince tedbir almazsa, uluslararası ilişkilerimizi düzeltmezse bir buçuk, iki yıl sonra emekli maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelecek” dedi.
    Zafer Arapkirli ile Seyr-i Sabah'a, bütçeye yük olarak görülen emekli maaşları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan gazeteci Ali Tezel "Şu an için söz konusu değil ama devlet, ekonomi ile ilgili yeterince tedbir almazsa, uluslararası ilişkilerimizi düzeltmezse bir buçuk, iki yıl sonra emekli maaşlarını ödeyemeyecek duruma gelecek" ifadelerini kullandı.
    Tezel, şöyle devam etti: "Bizim 2017 bütçemiz 645 milyar TL idi. Bunun üçte biri, yaklaşık 200 milyar TL, emekli aylıklarına ödeniyor. Ben hükümet olsam 200 milyarlık bir yükle devam etmek istemem, başka yerlere vermek isterim. Ama ortada bir gerçek var ki 11 milyon küsur emekliye sahibiz. O zaman bu 11 milyon küsur emekliyi (Nazi Almanya'sı lideri Adolf) Hitler'in yaptığı gibi yok etmemiz lazım."
    ‘BİZİM ÜLKEDE EMEK VE EMEKLİ KESİM DEVAMLI SAVUNMADA BIRAKILIR'
    "Bizim ülkede emek ve emekli kesim devamlı savunmada bırakılır ki hiç gerçek rakamlardan emekli maaşı almasın" diyen Tezel, "Söylediğim 200 milyar lira kadar emekli aylık ödemelerimiz var. 11 milyon küsür de emeklimiz var. Ortalama 1700 TL gibi bir emekli maaşları var. 21.5 milyon kadar da çalışanımız var. Yani iki çalışana bir emekli düşüyor. Geçmişte birikim olmadığı için şu anda iki çalışandan alınan prim bir emekliye yetmiyor. Bu sebeple 2016 yılı için 21 milyar TL civarında bir açığımız var. Bu da devlet bütçesinden yani genel bütçeden karşılanıyor. 2017 için bu açığın yaklaşık 26-27 milyar TL olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
    https://tr.sputniknews.com/seyr_u_sa...uruma-gelecek/

6. 6 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Ali Tezel'in böyle konusmasi normal. Muhalefete cok yakin birisi.

Söyledikleri palavra. 2000 krizinde bile Türkiye bir dakika bile ayliklari geciktirmedi. Simdi geciktirecek?

8. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    Aciklamayi yapan sahsin siyasi kisiliginden cok söyledikleri dogrumu mantiklimi diye degerlendirmenin daha yararli olabilecegi kanisindayim. Simdi bir hükümet yetkilisi cikip yok öyle birsey bizde para bitmez öylede sikintimiz olmaz cok sükür dese yahu adam hükümette dogruyu söylermi yalandir bu mu diyecegiz. Hep ön yargi hep bir taraf olma mecburiyeti hic tarafsiz gözle bakamiyoruz ne olacak bizim halimiz bu gidisle.

10. 4 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,337
    313 mesaja 611 teşekkür aldı
    Emeklilik konusu
    daha gencim zamanim var sonra öderim veya elimdeki parayi bir süre daha degerlendiririm demeyin derim.

Dünyanin hisbiryerinde Türkiye deki gibi Emekli olma sistemi yok.
    Emekli olma sartlari gittikce zorlasiyor.Kanunlar degisiyor.
    SSK dan olmak icin TR de calismislik istiyor.Mesela. SSK dan olursan 5.600 gün Bagkurdan olursan 9.000 gün borclanacaksin.
    2 gün calisma veya 1 hafta aslina uygun calisma SSK li olmaya yetiyor.
    Iscileri koruma icin Türkiyedeki kanun ciksa alinan isci 3 ay cikarilma süresi diye.Bu da olur fazla sürmez.
    Senin Türkiyede 3 ay kalman gerekir onu da sen yapamazsin.

Anlayacaginiz isler zorlanacak.Bu konuyu ben de cok düsündüm.12 sene daha var Emakli olmama.
    Benden Tavsiye Bir an önce isleminizi tamamlayin.Fiatlar artiyor.Ilerde yaslaniyorsunuz bu parayi bulamazsiniz ödemeye.
    Paranin borclanmanin hepsi ödenmeyince de degisen kanuna tabisiniz diye biliyorum.
    Para yatip islem tamamen bitince SSK dan isleminizin tamam oldugunu teyid eden Okey Belgeni aliyorsun.
    Islemin tamam oldugu yalniz yas kosulunun yerine gelmedigini yas kosulu yerine gelince emekli olacaginiz yazili.

Kredi cekin.Paraniz yoksa ama biran önce halledin.

Lohnsteuer den de absetzen yapiyorsunuz.Ben yaptim aldim.

Kanun Borclanmayi iptal ediyorum demez.SSK girisi icin giris cikislarda 3 ay kündügungsfrist koysa.Degisen maddelerle isi zorlastirir.
    Buna benzer seyler cikacaktir.
    Konu murat39 tarafından (30 Mart 2018 Saat 11:47 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeklilik konusu
    daha gencim zamanim var sonra öderim veya elimdeki parayi bir süre daha degerlendiririm demeyin derim.

Dünyanin hisbiryerinde Türkiye deki gibi Emekli olma sistemi yok.
    Emekli olma sartlari gittikce zorlasiyor.Kanunlar degisiyor.
    SSK dan olmak icin TR de calismislik istiyor.Mesela. SSK dan olursan 5.600 gün Bagkurdan olursan 9.000 gün borclanacaksin.
    2 gün calisma veya 1 hafta aslina uygun calisma SSK li olmaya yetiyor.
    Iscileri koruma icin Türkiyedeki kanun ciksa alinan isci 3 ay cikarilma süresi diye.Bu da olur fazla sürmez.
    Senin Türkiyede 3 ay kalman gerekir onu da sen yapamazsin.

Anlayacaginiz isler zorlanacak.Bu konuyu ben de cok düsündüm.12 sene daha var Emakli olmama.
    Benden Tavsiye Bir an önce isleminizi tamamlayin.Fiatlar artiyor.Ilerde yaslaniyorsunuz bu parayi bulamazsiniz ödemeye.
    Paranin borclanmanin hepsi ödenmeyince de degisen kanuna tabisiniz diye biliyorum.
    Para yatip islem tamamen bitince SSK dan isleminizin tamam oldugunu teyid eden Okey Belgeni aliyorsun.
    Islemin tamam oldugu yalniz yas kosulunun yerine gelmedigini yas kosulu yerine gelince emekli olacaginiz yazili.

Kredi cekin.Paraniz yoksa ama biran önce halledin.

Lohnsteuer den de absetzen yapiyorsunuz.Ben yaptim aldim.
    Islemin tamam olduguna dair ok belgesini nerden aliyoruz bana öyle bir belge gelmedi

Ettiği Teşekkür
    2,337
    Islemin bütün tamamsa
    Dilekce yaz.Bir eksik ne var mi diye onlar detayli sekilde yazip gönderiyorlar.

Veya emekli olmak icin dilekce ver.
    O zaman da dosyani inceleyip eksik olmadigini ve yasin beklenmesi gerektigini tastik ediyorlar.

Eksiklik ne varsa hesapda o nu bildiriyorlar tabiiki.
    Konu murat39 tarafından (30 Mart 2018 Saat 15:07 ) değiştirilmiştir.

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,736
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Bu konu defalarca islendi. Her seferinde fikrim hic degismedi: Türk ekonomisine zarar veren bu sistemin derhal kaldirilmasi gerekiyor. Toplam para öde ve devlet sana o parayi 5-7 senede geri ödesin, gerisi kár? Devlet neden zarara ugratilsin ki? Bu sisteme ben taa basindan beri karsi ciktim. Bir arkadasimiz da "Devlet, baba gibidir, vatandasina bakar" seklinde bir cevap yazmisti ama akil mantik var, sadece biz mi devletin cocuguyuz?Bu imkana sahip olmayanlarin sucu ne? Bu yük eninde sonunda onlarin da sirtina biniyor.

Hükümet hazir para girsin diye bu tür hatalar yapti ama hatanin neresinden dönerlerse o da kardir. Benim Türkiye´de calismisligim da var, bakiyorum eski arkadaslarimin bir cogu 40 yasinda emekli olmus, sasirip kaliyorum. Emekli olanlarin da tümü su an baska bir is yapiyor, nasil oluyor tam bilmiyorum ama isin sacmaligi cok acik. Üstelik 40 yasina gelmis bir insan mesleginde yeterince tecrübeye ulasmis cok yararli bir elemandir. Bunu emekli etmek bence bir firma ya da kurum icin intihardir.
    Konu mxm tarafından (30 Mart 2018 Saat 18:33 ) değiştirilmiştir.

15. 3 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    bende anlamiyorum türkiyenin emekli sistemini. akil var Mantik var, bu schneeball sistemine benziyor, yani bir nevi Titan veya ciftlik banktaki dava gibi.

Adam 40 yasinda eli ayagi Düzgün ama gelgörki emekli. onun emeklisini hem calisan vatandas ödüyor ve Hemde devlete yük oluyor. nasil buna müsaade ederler, nasil böyle kanun cikarirlar anlamis degilim. yaziktir günahtir haramdir, gücün ve kuvvetin yerinde git sana yakisir sekilde Calis ve ekmegini Kazan, yanlis anlamayin hastaliktan dolayi olanlara sözüm yok onlar hak etmisler emekliligi.

bu sistem benim gözümde fazla gitmez ve eni sonunda patlat verecek. zamaninda süper emekli davasi gibi. Insallah dedigim olmaz ama konuyu nerden ele alirsan cevirirsen sonuc bunu gösteriyor.

Allah herkese gönlündekini versin.

17. 3 kişi Selam üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Bazı çarpıklıklar düzensizlikler ve yolsuzluklar olduğu çok açık bu emeklilik olayında ...Bunda haklısınız.

Yanlız bazı düzenlemeler gelirken veya getirilirken devlet herkezi aynı köfeye koymayacaktır ayrıştıracaktır...

Adam hayatında TR de çalışmamış emekli olmak için birkaç gün çalışdı gösterip parasını yatırmış emekli olmuş eeee

Bir diğeride TR de 10 sene 15 sene gibi zaman normal çalışmış primleri düzenli yatırılmış daha sonra yurtdışına çıkmış

Şimdi bu ikisini aynı köfeye koyulursa olurmu..Mutlaka bir zaman sağlam bir düzenleme gelicektir
    Konu Memoli1976x tarafından (30 Mart 2018 Saat 20:51 ) değiştirilmiştir.

19. OrLoW üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    122
    20 mesaja 28 teşekkür aldı
    almanyada cok genc az calismis emekli var bu insanlar birde devletden yardim aliyor

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu defalarca islendi. Her seferinde fikrim hic degismedi: Türk ekonomisine zarar veren bu sistemin derhal kaldirilmasi gerekiyor. Toplam para öde ve devlet sana o parayi 5-7 senede geri ödesin, gerisi kár? Devlet neden zarara ugratilsin ki? Bu sisteme ben taa basindan beri karsi ciktim. Bir arkadasimiz da "Devlet, baba gibidir, vatandasina bakar" seklinde bir cevap yazmisti ama akil mantik var, sadece biz mi devletin cocuguyuz?Bu imkana sahip olmayanlarin sucu ne? Bu yük eninde sonunda onlarin da sirtina biniyor.

Hükümet hazir para girsin diye bu tür hatalar yapti ama hatanin neresinden dönerlerse o da kardir. Benim Türkiye´de calismisligim da var, bakiyorum eski arkadaslarimin bir cogu 40 yasinda emekli olmus, sasirip kaliyorum. Emekli olanlarin da tümü su an baska bir is yapiyor, nasil oluyor tam bilmiyorum ama isin sacmaligi cok acik. Üstelik 40 yasina gelmis bir insan mesleginde yeterince tecrübeye ulasmis cok yararli bir elemandir. Bunu emekli etmek bence bir firma ya da kurum icin intihardir.

mxm ustam zaten suanki mevcut hükümet emeklilik yasini yükseltti, bunda sIkIntI yok zannederim, ancak bu borclanarak yaklasik 25.000€ gibi bir parayla bu kadar emeklinin maasi zamanla insallah devlete sorun cikarmaz diye düsünüyorum. Ancak sunuda yazmadan duramayacagim, benim komsularim var emekli borclarini yatirdilar ancak daha maasa baglanmadilar cünkü almanyada daha henüz calisiyorlar veya issizlik parasi aliyorlar, bu gibi durumlarda hesaba katilirsa buda zamanla büyük paralarin birikmesi demektir. Bende kendimce diyorumki, insallah öyle olur, tabiri caizse "minareyi calan kilifini hazirlar" misali, hükümetinde bir bildigi vardir ve insallah sorun yasanmaz.

22. göremeli üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye Jaws57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    31
    35 mesaja 44 teşekkür aldı
    Türkiyede 40 yasinda emekli olmus binlerce insan var .onlar ne kadar prim ödemis. Birde gurbette calisan ve türkiyeden emekli olmak isteyen vatandas ne kadar ödemis bunlari karsilastirmak lazim. Türkiyedeki 40 yasinda emekli olup heryerde calisiyor yillarca emekli masi aliyor. Bizim gurbetci itisnalar haric. Üc bes sene yasayip öbür dünyaya göcüyor.adam gurbette zaten yillarca calisiyor .gurbette emeklilik hayel .parasini ödüyor.türkiyedeki emekciler gibi. Bunda bence hic eksik yok .devlet görevini yapiyor.bu kanun gurbetciler icin istina olarak cikarilmis.türkiyede yüzbinlerce insan var .burdaki gurbetteki insanlar bunu hakeetiler.ve devlet ödüllendiriyor bunda yadirganacak bi sey yok.

24. Jaws57 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    Arkadaslar zaten yasa degisti artik Türkiye dede erken yasta emeklilik hayal, degisim kademeli olarak gerceklestiginden yasca ileri olanlar henüz eski yasadan yararlanabiliyor olsada yakin gelecekte artik bu mümkün olmayacak.

Yurtdisi borclanmayla emeklilik hakkini elde edenler kimilerine göre sorun olusturuyorsa o kisilerin yurtdisi ile mali iliskileri kesildikten sonra aylik alma haklarinin oldugunuda unutmayalim, bu konuda görünen tek ayricalik ev hanimi statüsünde olanlarda. Su an icin meseleye keskin karsi cikanlarin bu haktan henüz yararlanamayanlar oldugu kanisindayim yasa kaldirilsin yarin onlarin yasi ilerlesin bu kez ayni düsüncede olacaklarmi merak ediyorum, hayat böyledir kimse hirsizlik dolandiricilik sahtekarlik etmiyor devletin kendilerine tanidigi hakki kullaniyorlar eger birseylere karsi olacaksaniz hak hukuk insanlik tanimadan birsey vermeden hep alan devleti milleti soyup sogana ceviren dolandiranlara karsi durun.

26. 2 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Bugünün sartlarinda belki inanmak zor gelebilir ama, ülkesini, sahsi cikarlarindan daha cok seven insanlar hakikaten varlar.

Ettiği Teşekkür
    2,337
    Arkadaslar burada hak yemek gibi durum sözkonusu degil.
    Yurddisindaki yasiyan Insanlarimiz nasil eziliyor yasiyan bilir.
    Türkiyede yasam saat 9 dan sonra basliyor.Insanlarda stres yok.Almanyadaki gibi disiplin yok.
    Bizler burada saat 5 deyince ayaktayiz.60 yasina geldigimizde.Psikolojik olarak sihhat olarak yipranmis durumdayiz.
    Bunu hak etmiyormuyuz.Türkiyeye sagladigimiz faydalar.degerlendirdigimiz de bu hak cok görülmemeli.

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Yurtdisinda ezildigimiz dogru ama kazancimiz da Türkiye´dekilere oranla cok daha yüksek. Normal bir isci burada son model bir Mercedes´e binebilir, Türkiye´de ise bu mümkün degil.

Yani o acidan kiyaslamak pek mantikli degil. Türkiye´de sartlarin buradan daha iyi olduguna emin olsaydik hepimize yakinimiz coktan geri dönerdik. Tanidigim insanlarin %99 u buradaki yasamdan bikmis durumda ama gelecegin ne getirecegi belli olmayan bir maceraya kimse atilmak istemiyor.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Simdi konunun uzmani olarak kendi fikrimi söylemek istiyorum. Alman uzamanlar asla dediklerime katilmaz. Cünkü baska bir sistemi benim gibi bilmiyor.

Ilk basta Almanya'nin sistemi devlet icin daha karli, Türkiye'nin sistemi ise devlet icin daha zararli duruyor.

Ancak kendi kanatimce Türkiye'nin sistemi daha mantikli ve devletede daha ucuza geliyor.

Insanin mutlulugu icin Türkiye sistemi daha iyi. Türkiye'nin sistemi insana bir amac sunuyor. Alman Emeklik sistemi artik caga uygun degil.

Cok basit bir hesap yapayim. Bir Verkäuferin yaklasik 2200 Euro brüt ayligi var. Yilda eder 28600 (1ayda Weihnachtsgeld var diyelim). Bir yillik calismasina devlet net 18 - 20 Euro emeklilik veriyor. Yani bu Verkäuferin emeklilik kurumuna gittiginde memur diyorki, 40 yil böyle calissan 800 Euro emekli ayligi alirsin. Kadin geri ise gidiyor. Is yerinde düsünüyor, aldigim aylik net 1200 - 1300 Euro. Kiram zaten 800 Euro. Ömür boyu calissam emeklide rahat edemeyecegim. Ayrica beni hergün is yerinde kalikip itiyorlar. Mal mu yerlestireyim, kasaya mi bakayim, kisin zifiri karanlikta saat 20'e kadar mi calisayim, yazin sicakta saat 20'e kadar mi calisayim? Ne icin, diye soruyor kendisi. Sonuc kadin yavas yavas emeginin karsiligini alamadigi icin, piskolojisi bozuluyor, beli zaten yillarca calismaktan rahatsiz. Üstüne kadin birde issiz kaldimi, 50'sinden sonra kimse is vermiyor. Verse bile 2200 Euro'dan daha da kötü bir aylik veriyor. Kadin diyorki, yirtimsamda, gece gündüz calissamdan, sonunda yaslaninca acim.

Simdi gelelim Türkiye'de Verkäuferine. Asgari ücrete calisiyor. Asgari ücret 1600 TL. 600 TL kira versem, yinde 1000 TL yemege kaliyor. Cok degil, ama idare ediyoruz. Ayrica yaslaninca emeklim gelincede 1600 TL alacagim, kimden kötü.

Simdi size soruyorum, Almanya'daki Verkäuferin mi daha karli, yoksa Türkiye'de Verkäuferin mi?

MXM kardesimiz diyorki, burada baya para kazandik. Kim kazandi? Annelerimiz babalarimiz. Ozamanlar caliskan olursan, hakkini veriyorlardi. Ozamanlar bir Verkäuferinde Almanyadaki ayligindan memnundu.

Bu saatden sonra Almanya'da cok büyük bir firmada calismazsaniz, sadece 20% büyük bir firmada calisiyor, yani 80% o Verkäuferin gibi durumda.

Simdi hakli olarak MXM arkadasimiz soruyor, madem Türkiye'nin sartlari daha iyi, niye dönmüyoruz diye. Iki nedeni var. Burada birsey olursa Arbeitslosengeld 2'e güveniyoruz. Emin olun Arbeitslosengeld 2 olmasa, genclerimizin yarisindan fazlasi Türkiye'ye ceker gider. Ikinci nedeni, cocugunuz okula basladiysa, dönmeye korkuyorsunuz, cünkü dönersem cocugum ayak uyduramaz diye.

Arkadaslar, bakin beterin beteri var. Norvec. Hic vergi almasalar, 100 yil yetecek paralari var. Ancak ne hikmetse, dünyada en cok intihar olan ülkelerin basinda geliyor. Neden? Cünkü devlet, Almanya'da oldugu gibi zengin, ama bu zenginlikten halkina birsey vermiyor.

Verkäuferin, biliyor Alman devletinin zengin oldugunu, ama onu bilerek süründürdügünü. Bundan dolayi zaten Alman halki ile devletin arasi hep acik. Halk Almanya sahip cikmiyor. Bizde ise, halk diyorki, devletin gücü bukadar. Ve Türkiye devleti güclendikcede halka daha fazla yardim veriyor. Sosyal devleti gelistiriyor.

Ayrica baska bir konu daha var. Almanya'nin su kurlara harcadigi para ile devlet kurulur. Kur gercekten gereklimi? Türkiye'de niye kur yok? Cünkü kur gereksiz birsey. Adam ameliyat oluyor belinden 3-4 hafta kura gidiyor. Maliyeti 5000 - 6000 Euro. Oyasaki Kur'da normal fizik tedavidan haric farkli birsey yapmiyorlar. Güya 8 saat kurda hizmet görüyorsunuz, günün 2-3 saat ancak tedavi görüyorsunuz. Yok seminere git kurda, yok bir saat Mittagspause falanda derken günü carcur ediyorlar. Hepsi müsrüf. Türkiye ne yapiyor. Git evinde yat diyor. Ancak seni fizik tedavi merkezinde tedavi ediyor. Türkiye ayni isi 1000 TL hal ediyor.

Baska bir konu. Almanya'da güya sadece yaslilarin 3,9% yardim aliyormus. Yani 23 Milyon emeklinin sadece 3,9% fakirmis. Yalan. Cogunun Bankada zor zar 40 yilda birktirdigi 10000 - 20000 Euro parasi oldugucu vermiyor. Adamda evde ac ac yatiyor.

Yine baska bir konu. Almanya bürokratik olarak müsrüf bir ülke. Almanya'de herkes saniyorki birtane emekli kurumu var. Hayir en az 7 - 8 tane emkli kurumu var. Uyaniklar halk uyanmasin diye hepsi ayni Logonun altinda toplanmislar. Ayni isi yaptiklari halde, 8 tane genel müdür var, 8 tane genel müdür yardimcisi var, varda var. Yani 8 kat masraf. Türkiye ne yapiyor. Hepsi SGK. Bir kurumu niye yetmesin?

Yada örnegin Jobcenter ve Sozialamt. Birisi emekli olmamislara bakiyor, biride olmuslara bakiyor. Sonunda hepsi ayni isi yapiyor. Ayligina bakip ayni yardimi bagliyor. Almanyada binlerce Jobcenter ve Sozialamt var. Hepsine yine bir genel müdür, yardimcisi, Abteilungsleiter, hepsi müsrüf.

Bagzilari birde diyorki Türkiye' 50 yasinda emekli yapiyor, yatirdigindan fazla para aliyor. Almanya'ninki daha beter. Adam 50sinden sonra is bulamiyor, Arbeitslosengeld 2 aliyor. Ha emekli parasi ödemissin, ha yardim. Sonunda hepsi devletin kasasindan cikmiyormu? Jobcenter elli yasindak adam gidiyor, 6 aya bir Kontoauszug götür, Antrag ver, kagit götür kagit getir. 63 - 67 kadar besliyor mecbur yine devlet. Oysa Türkiye ne yapiyor? Diyorki bosuna iki tane kurum acip masraf edecegime birde vatandasi devlet kapilarinda süründürecegime, emekli edeyim, ne benim memurum onunla ugrassin, nede ben onlan. Almanya etmiyor 50 yasindaki adami, ondan sonra adam piskolojiside bozuluyor moralide. Hadi bakalim hastane hastane gez. Krankenkasseye extradan bir külfiyet. Doktor yazsin sana depresyon hapini, yat evde. Oysaki adami rahat biraksa onunda piskolojisi düzelecek, devletde yan giderlerden.

Arkadaslar, siz niye saniyorsunuz Almanya'da millet robot gibi. Cünkü mutsuz. Türkiye'de adam mutlu. Önünde bir emeklilik hedefi. Almanyada bir calisanin hedefi yok.

Öyle arastirmalar varki, Arbeitsagentur'u kaldirsak, Jobcenter'i kaldirsak, Sozialamt'i kaldirsak, kira yardim yerini kaldirsak, 40 tane ayni halti yiyen Krankenkasseleri birlestirsek, devlete ek bir külfiyet olmadan 400 Euro aylik para dagitabiliyor.

Etrafiniza bir bakin. Kadin 55 yasinda, beli gitmis, piskolojisi gitmis, daha halen kadina ise sokcam diye Alman devleti ugrasiyor. Akil var mantik var, kimse almazki. Öylede besleyeceksin 65e kadar böylede. Türkiye gibi emekli et, kadin hic yoktan yollardan sürünmesin.

Net söylüyorum, Almanlarin mutsuz olma nedeni iste bu kötü huylari. Sükür yok. Devletdede yok, vatandasinda. Adam 62 yasinda kanser olmus, kanseri yenmis, halen ise gitcem diye ugrasiyor. Baktigin zaman büyük firmalarda calismis 1500 Euro aylik aliyor ve kirada yok. Daha halen caliscam diye ugrasiyor.

Amma 50 yil, amma 100 yil, Almanya bu kafa ile devam edersen bölünür. Ne devlet halkina sahip cikiyor, nede halk devlete. Halk küs devlete.

Türkiye'nin su basindaki terör belasi olmasa, hersene bütcesine 100 Milyar Dolar veya TL (tam bilmiyorum) ekstradan para giriyor kasasina. Milleti 50 yasinda emekli ettigi halde bütce parasi acik vermiyor. Siz niye saniyorsunuz Almanya, Hollanda, Fransa falan hep Erdogan'i kötülüyor. Cünkü korkuyorlar, Alman halki görürse orada nasil islerin iyi gittigini ayaklanir diye. Onun icin hergün kötülüyorlar, halkta saf zaten herseye inaniyor. Bende herseyini sevmiyorum Erdogan'in ama yigidi öldür hakkini vermek lazim.

Bakin Avusturya'ya bir Verkäuferin 40 yil sonra 1400 aylik aliyor. Burdaki kadin niye 800 Euro aliyor. Cünkü orada devlet ezdirmiyor vatandasini. Avusturya halki ile devletin arasi kopuk degil. Ikiside bir birine sahip cikiyor. Almanya halkina sahip cikmiyor. Adamlar Dizelde üc kagitcilik yapiyor, adam 24000 Euro vermis üc dört yil önce Euro 5'li araba almis, araba üreticisi dolandirmis. Eh devlet ne yapiyor? Hic birsey. Cünkü zaten Alman meclisinin 25% araba sanayisinin adamlarinda olusuyor. Bizde olsa Dizel skandal ne olurdu? Yarin sabah Türk polisi genel müdürünü tutuklar, bir kayyum tayin eder, bir yasa cikarir milletin arabasini düzeltin diye konu kapanir.

Almanya'nin kafasinin calismadigina baska örnek. Dünyada herkes ülkesine caliskan yabancilari sokmaya calisir, Almanya tam tersi. Sonra ömür boyu adami besle. Emekliye gelince ama para yok. Lüzumsuz yabancilarida zaten sokmasi normal birsey. Yesiller denen bir parti var. Ipsiz, sapsiz ve PKK yandaslarinin eline gecmis. Linkeler var, yesillerin aynisi, sadece komünist tarafi var. SPD vardi, orayada dalmaya basladilar.

Vallahi Almanya su bürokrasiye kaldirsa, bütcenin yarisi artar bile.

31. 6 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)