Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2214 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 64 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yurtdisi emeklilik kalkacakmi ?

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,735
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Almanlar mutsuz mu? Sen herhalde sokaklarda ki insanlarin yüzüne pek dogru bakmadin, Istanbul´a bir git de bak bakalim insanlarin surati bir karis mi degil mi.Ben Istanbul´da dogdum büyüdüm, eskiden insanlar daha mutluydu.O trafik zaten milleti sinir küpü yapmis.

Ayrica issizlik rakamlarindan da hic haberin yok saniyorum. Rekor kirdilar, sen hala 50 yasindaki adam is bulamiyor gibi neye dayandigi belli olmayan iddialarla geliyorsun. Türkiye´de 21,5 milyon kayitli calisan var, bu rakam Almanya´da 42 milyon ama iki ülkenin nüfuslari neredeyse ayni. Kaldi ki Türkiye´nin nüfusu cok daha genc oldugu halde issizlik cok daha yüksek. Üniversite bitirmis ama is bulamayan hic mi tanidigin yok Türkiye´de?

Sosyal yardimlar konusunda ise haklisin, bana kalsa hepsini kaldiririm, calismayan sürünsün. Neden sürünsün? Cünkü is bulamamak bir yalandan ibaret. Bizim köyün nüfusu 9 bin civari ama yüzlerce isci araniyor, bizim firma dahi senelerdir isci ariyor. Su an mültecilerden adam bulup deniyorlar, esimin firmasina Romanya´dan isci getiriyorlar, tek kelime Almanca bilmeyen insanlar bunlar ve esim cok pis olduklarini söylüyor, artik tuvalete gidemiyorum diyor. Bu insanlar is buluyor da ötekiler mi bulamiyor? Bir de aleinerzihende Mutter lara neden yardim edilir hic anlamam. Evlenmeden cocuk yapmasin kardesim, zorla mi cocuk yaptirdilar.

Sosyal yardimi sadece sakatlara ve hastalik yüzünden esini kaybeden cocuklu kadinlara ve buna benzer durumda olanlara yapsinlar yeterli. Geriye kalanlara hic gerek yok

2. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanlar mutsuz mu? Sen herhalde sokaklarda ki insanlarin yüzüne pek dogru bakmadin, Istanbul´a bir git de bak bakalim insanlarin surati bir karis mi degil mi.Ben Istanbul´da dogdum büyüdüm, eskiden insanlar daha mutluydu.O trafik zaten milleti sinir küpü yapmis.

Ayrica issizlik rakamlarindan da hic haberin yok saniyorum. Rekor kirdilar, sen hala 50 yasindaki adam is bulamiyor gibi neye dayandigi belli olmayan iddialarla geliyorsun. Türkiye´de 21,5 milyon kayitli calisan var, bu rakam Almanya´da 42 milyon ama iki ülkenin nüfuslari neredeyse ayni. Kaldi ki Türkiye´nin nüfusu cok daha genc oldugu halde issizlik cok daha yüksek. Üniversite bitirmis ama is bulamayan hic mi tanidigin yok Türkiye´de?

Sosyal yardimlar konusunda ise haklisin, bana kalsa hepsini kaldiririm, calismayan sürünsün. Neden sürünsün? Cünkü is bulamamak bir yalandan ibaret. Bizim köyün nüfusu 9 bin civari ama yüzlerce isci araniyor, bizim firma dahi senelerdir isci ariyor. Su an mültecilerden adam bulup deniyorlar, esimin firmasina Romanya´dan isci getiriyorlar, tek kelime Almanca bilmeyen insanlar bunlar ve esim cok pis olduklarini söylüyor, artik tuvalete gidemiyorum diyor. Bu insanlar is buluyor da ötekiler mi bulamiyor? Bir de aleinerzihende Mutter lara neden yardim edilir hic anlamam. Evlenmeden cocuk yapmasin kardesim, zorla mi cocuk yaptirdilar.

Sosyal yardimi sadece sakatlara ve hastalik yüzünden esini kaybeden cocuklu kadinlara ve buna benzer durumda olanlara yapsinlar yeterli. Geriye kalanlara hic gerek yok
    Kardes kaynaklarimi aciklayamam. Ama isin icindeyim bürokratik olarak.

Trafik falan bunlar yan etkileri. Almanyada sorun ana sistemin bozuk olmasi.

Türkiye'de evet 21,5 Milyon kayitli calisan var. Almanyada 42 Milyon diyorsun. 24 Milyon Teilzeit ve Minijob. Birde Almanyada mesala bir berber Vollzeit calissa ne yazar. Düzgün aylikli Vollzeit is cok az. Türkiye'de Teilzeit is yok. Sadece Vollzeit var. Tek tük devlet dairelerinde cikti. Bir Alman kadin berber 1700 Brutto aliyor. Her yeri Vollzeit olsa neye yarar. Türkiye'de yinede Vollzeit ve Asgari ücret ile yasama sansin zar zor olsada var. Sen niye sonuyorsun Almanyada asgari ücret yok. Iste senin hanimin isyeri gibi yerler belese adam calistirmak istedikleri icin.

Isverenlerin Almanya'da isci bulama nedeni yanlis beklentilerinden. Aylik vermek istemiyorlar. Düzgün aylik versin bak nasil isci buluyor. 100 kisilik kücük firma isci ararken öyle yüksek hedefler koymuski o kalifiye kisi zaten olsa o adam niye o firmada calissin. Büyük firmalar kapar.

Sosyal yardimi kesmek felaket olur. Ben ac kalayim ve bana sosyal yardim vermesin devlet, ilk önce senin evine hirsiz olarak dalarim ve senin evinin huzurunu kaciririm. Bu olmasin diye veriyor.

Ayrica niye verirlir biliyormusun alleinerziehende Mütterlere yardim. Cünkü kadin basi Almanya'da düsen cocuk 1,4. Sosyal devlet ayakta durabilmesi icin 2,5 - 3 olmasi lazim. Zaten Almanyada kimse coluk cocuk yapmiyor, sen isi dahada zorlastiriyorsun. Hadi haklsin diyeklim. Ne yapacaksin yeni dogmus bebegi ac mi öldüreceksin anasinan babasinin keyfi cikti diye?

Almanlar tabiki mutsuz. Yillik piskolojik rahatsizliktan tedavi gören kisi 1,22 Milyon. Coguda yer olmadigi icin tedavi olamiyor.

Senin iyi bir Atatürkcü oldugunu tahmin ediyorum. Bak ne diyor Atatürk:

"Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur."

Türkiye suanda bunu uygulamaya basladi. Öyle eskisi gibi sürünen emekliler pek kalmadi. Almanyada emeklilerin yarisini sürünüyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (01 Nisan 2018 Saat 01:09 ) değiştirilmiştir.

4. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,735
    Istatistikleri pek bilmiyorsun saniyorum. Teilzeit calisan sayisi 15 milyon, mini job calisanlar ise 3 milyon, geriye kalir 24 milyon vollzeit, 2010 da bu rakam 22,8 milyondu, yani artis var. Teilzeit calisanlarinda cogu dolgun maas aliyorlar, Benim is arkadasinin hanimi mesela teilzeit calistigi halde ondan daha yüksek maas aliyor Teilzeitlarin zaten cogu kadin cünkü evde cocugu var. Isin gercegi de zaten genelde insanlar öglene kadar daha verimli calisiyorlar, yani bu olumsuz bir nokta degil.

Yalniz basina cocuk bakan kadinlara gelince, eger bu kanun olmasaydi eminim ki cocuk yaparken 5 kez daha fazla düsünürlerdi. Bu imkan oldugu icin bos veriyorlar, sorun orada.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Usta, inan bana, senden iyi biliyorum istatiskleri. Yilda 4000 kisi masamdan geciyor. Gencinden tut yaslisina, her uyruktan insan var. Ortalam 20 dk. konusuyorum herkes ile.

Ayrica istatisklere fazla güvenme internetde. Bardagin hep neresinden baktigina bagli. Bir hirsiz bir gecede 10 eve girdiyse, polis icin 10 olay, gazeteci icin sadece 1 olay.

Bak senin hanimin is yeri. Insanlari köle gibi kullaniyor mu? Kullaniyor. Bunu Alman devleti bilmiyor mu? Biliyor. Istese asgari ücret cikarirmi? Cikarir. Ama niye cikarmiyor, cünkü biliyorki, cikardi an, senin hanim isyeri isci cikaracak. Bu sefer daha fazla yardim ödemesi lazim Alman devleti. Buda isene gelmedigi icin, cani cikarsa ciksin diyor. Sonra canin cikmadida arada kaldinmi, senin doktor doktor, daire daire süründürüp üstüne birde piskolojik hasta ediyor.

Yukarda dedigim gibi. Alman Devletini Merkel falan yönetmiyor. Bizde devlet yönetiyor. Bizde devlet gerekirse herkesi gidip tutklayabiliyor. Koskoca Almanya, koskoca Merkel, dolandiricilik yapan araba sirketlerin genel müdürlerini tutuklayamiyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (01 Nisan 2018 Saat 01:21 ) değiştirilmiştir.

7. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,720 teşekkür aldı
    ya istatistikler neye göre denk geliş 100 kişiye soruyorlar 80 ni denk geliş 80 kişi mutluyum diyor

ama belki dışarıdaki bin kişi mutsuz ...

Tuzu kuru olanlar mutlu olmayanlar mutsuz ...belki maddi yönden biraz rahatlar ama psikoljik olarak insanlar mutsuz

Bir ay Arbeitamt ta çalıştım gelenlerin %90 yabancı ve alt gelir tabakası ... durum o kadarda güllük gülistanlık değil

Belki Türkiye de kişiler ekonomik olarak mutsuz olabilirler ama yaşam tarzı açısından mutsuz olan pek insan yok ..

Sosyal yönden devamlı hareket var

9. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,735
    Türkiye´de insanlar daha rahat yasiyorlar bu dogru. Ben fotograf meraklisiyim mesela, Afrika, Hindistan türü ülkelerin cocuklari hakikaten asiri mutlular. Bu bir gercek. Bir de ergenlesenlerin suratlarina bakiyoruz ki senelerin acisi okunuyor, gelecekten umutsuz gözler size bakiyor vs.

Yani mutluluk, toplanip edilen güzel muhabbet ve caydan ibaret degil. Bu daha cok umut seviyesiyle ilgili yoksa her insan hergün gülecek bir seyler buluyor, hele ki zamani bolsa.

Ben üretim yanlisi bir insanim ve hic bir ülkenin üretim yapmadan gelisemeyecegine adim gibi eminim, o yüzden burada yasayip cok calismaktan zamani azalanlarin yasamlari ile bol zamani olup hic bir sey üretmeyenlerin yasam tarzlarinda ki farklarin gayet normal oldugunu biliyorum. Afrika´da da insanlar bütün gün calismiyorlar, mutsuzlar diyemeyiz, illaki bütün gün gülüp egleniyorlar, belki de bizden on kat daha fazla ama adamin yatagina yattiginda, yarini düsünmekten yüreginin karardigina en ufak bir süphem yok.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    122
    20 mesaja 28 teşekkür aldı
    arkadaslar ben anlamiyorum türkiyedeki insanlar mutlu saglikli da neden almanyada bu kadar türk var.......

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Cünkü Türkiyede Akraba ve Insanlardan kaziklanmalardan bikmislar ondan hani Almanyada paralar havadan yagiyor

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,720 teşekkür aldı
    Alıntı kamanli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar ben anlamiyorum türkiyedeki insanlar mutlu saglikli da neden almanyada bu kadar türk var.......
    yani buda soru ..

çoğumuz burada doğdu yani biz buralıyız ne kadar Türk olsakda yarı Alman sayılırız..

Senin doğarken bir seçim Türkiye veya Almanya hakkın oldumu ?

Çoğumuz genelde 60-70 li yıllarda buraya gelenlerin çocuklarıyız

burada bir ileriye dönük yaşam, aile kurduk çocuklarımız oldu şimdi onların çocukları doğuyor..

Bana kalsa bugün giderim ..

Alıntı moralist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cünkü Türkiyede Akraba ve Insanlardan kaziklanmalardan bikmislar ondan hani Almanyada paralar havadan yagiyor
    Bu artık klasikleşmiş bir deyim .. herkesin akrabası ve dostu öyle değil .. Böyle bir olay varsa o zaman akrabalarda bir sorun var
    Konu hOrOz tarafından (01 Nisan 2018 Saat 12:17 ) değiştirilmiştir.

14. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    174
    30 mesaja 48 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Simdi konunun uzmani olarak kendi fikrimi söylemek istiyorum. Alman uzamanlar asla dediklerime katilmaz. Cünkü baska bir sistemi benim gibi bilmiyor.

Ilk basta Almanya'nin sistemi devlet icin daha karli, Türkiye'nin sistemi ise devlet icin daha zararli duruyor.

Ancak kendi kanatimce Türkiye'nin sistemi daha mantikli ve devletede daha ucuza geliyor.

Insanin mutlulugu icin Türkiye sistemi daha iyi. Türkiye'nin sistemi insana bir amac sunuyor. Alman Emeklik sistemi artik caga uygun degil.

Cok basit bir hesap yapayim. Bir Verkäuferin yaklasik 2200 Euro brüt ayligi var. Yilda eder 28600 (1ayda Weihnachtsgeld var diyelim). Bir yillik calismasina devlet net 18 - 20 Euro emeklilik veriyor. Yani bu Verkäuferin emeklilik kurumuna gittiginde memur diyorki, 40 yil böyle calissan 800 Euro emekli ayligi alirsin. Kadin geri ise gidiyor. Is yerinde düsünüyor, aldigim aylik net 1200 - 1300 Euro. Kiram zaten 800 Euro. Ömür boyu calissam emeklide rahat edemeyecegim. Ayrica beni hergün is yerinde kalikip itiyorlar. Mal mu yerlestireyim, kasaya mi bakayim, kisin zifiri karanlikta saat 20'e kadar mi calisayim, yazin sicakta saat 20'e kadar mi calisayim? Ne icin, diye soruyor kendisi. Sonuc kadin yavas yavas emeginin karsiligini alamadigi icin, piskolojisi bozuluyor, beli zaten yillarca calismaktan rahatsiz. Üstüne kadin birde issiz kaldimi, 50'sinden sonra kimse is vermiyor. Verse bile 2200 Euro'dan daha da kötü bir aylik veriyor. Kadin diyorki, yirtimsamda, gece gündüz calissamdan, sonunda yaslaninca acim.

Simdi gelelim Türkiye'de Verkäuferine. Asgari ücrete calisiyor. Asgari ücret 1600 TL. 600 TL kira versem, yinde 1000 TL yemege kaliyor. Cok degil, ama idare ediyoruz. Ayrica yaslaninca emeklim gelincede 1600 TL alacagim, kimden kötü.

Simdi size soruyorum, Almanya'daki Verkäuferin mi daha karli, yoksa Türkiye'de Verkäuferin mi?

MXM kardesimiz diyorki, burada baya para kazandik. Kim kazandi? Annelerimiz babalarimiz. Ozamanlar caliskan olursan, hakkini veriyorlardi. Ozamanlar bir Verkäuferinde Almanyadaki ayligindan memnundu.

Bu saatden sonra Almanya'da cok büyük bir firmada calismazsaniz, sadece 20% büyük bir firmada calisiyor, yani 80% o Verkäuferin gibi durumda.

Simdi hakli olarak MXM arkadasimiz soruyor, madem Türkiye'nin sartlari daha iyi, niye dönmüyoruz diye. Iki nedeni var. Burada birsey olursa Arbeitslosengeld 2'e güveniyoruz. Emin olun Arbeitslosengeld 2 olmasa, genclerimizin yarisindan fazlasi Türkiye'ye ceker gider. Ikinci nedeni, cocugunuz okula basladiysa, dönmeye korkuyorsunuz, cünkü dönersem cocugum ayak uyduramaz diye.

Arkadaslar, bakin beterin beteri var. Norvec. Hic vergi almasalar, 100 yil yetecek paralari var. Ancak ne hikmetse, dünyada en cok intihar olan ülkelerin basinda geliyor. Neden? Cünkü devlet, Almanya'da oldugu gibi zengin, ama bu zenginlikten halkina birsey vermiyor.

Verkäuferin, biliyor Alman devletinin zengin oldugunu, ama onu bilerek süründürdügünü. Bundan dolayi zaten Alman halki ile devletin arasi hep acik. Halk Almanya sahip cikmiyor. Bizde ise, halk diyorki, devletin gücü bukadar. Ve Türkiye devleti güclendikcede halka daha fazla yardim veriyor. Sosyal devleti gelistiriyor.

Ayrica baska bir konu daha var. Almanya'nin su kurlara harcadigi para ile devlet kurulur. Kur gercekten gereklimi? Türkiye'de niye kur yok? Cünkü kur gereksiz birsey. Adam ameliyat oluyor belinden 3-4 hafta kura gidiyor. Maliyeti 5000 - 6000 Euro. Oyasaki Kur'da normal fizik tedavidan haric farkli birsey yapmiyorlar. Güya 8 saat kurda hizmet görüyorsunuz, günün 2-3 saat ancak tedavi görüyorsunuz. Yok seminere git kurda, yok bir saat Mittagspause falanda derken günü carcur ediyorlar. Hepsi müsrüf. Türkiye ne yapiyor. Git evinde yat diyor. Ancak seni fizik tedavi merkezinde tedavi ediyor. Türkiye ayni isi 1000 TL hal ediyor.

Baska bir konu. Almanya'da güya sadece yaslilarin 3,9% yardim aliyormus. Yani 23 Milyon emeklinin sadece 3,9% fakirmis. Yalan. Cogunun Bankada zor zar 40 yilda birktirdigi 10000 - 20000 Euro parasi oldugucu vermiyor. Adamda evde ac ac yatiyor.

Yine baska bir konu. Almanya bürokratik olarak müsrüf bir ülke. Almanya'de herkes saniyorki birtane emekli kurumu var. Hayir en az 7 - 8 tane emkli kurumu var. Uyaniklar halk uyanmasin diye hepsi ayni Logonun altinda toplanmislar. Ayni isi yaptiklari halde, 8 tane genel müdür var, 8 tane genel müdür yardimcisi var, varda var. Yani 8 kat masraf. Türkiye ne yapiyor. Hepsi SGK. Bir kurumu niye yetmesin?

Yada örnegin Jobcenter ve Sozialamt. Birisi emekli olmamislara bakiyor, biride olmuslara bakiyor. Sonunda hepsi ayni isi yapiyor. Ayligina bakip ayni yardimi bagliyor. Almanyada binlerce Jobcenter ve Sozialamt var. Hepsine yine bir genel müdür, yardimcisi, Abteilungsleiter, hepsi müsrüf.

Bagzilari birde diyorki Türkiye' 50 yasinda emekli yapiyor, yatirdigindan fazla para aliyor. Almanya'ninki daha beter. Adam 50sinden sonra is bulamiyor, Arbeitslosengeld 2 aliyor. Ha emekli parasi ödemissin, ha yardim. Sonunda hepsi devletin kasasindan cikmiyormu? Jobcenter elli yasindak adam gidiyor, 6 aya bir Kontoauszug götür, Antrag ver, kagit götür kagit getir. 63 - 67 kadar besliyor mecbur yine devlet. Oysa Türkiye ne yapiyor? Diyorki bosuna iki tane kurum acip masraf edecegime birde vatandasi devlet kapilarinda süründürecegime, emekli edeyim, ne benim memurum onunla ugrassin, nede ben onlan. Almanya etmiyor 50 yasindaki adami, ondan sonra adam piskolojiside bozuluyor moralide. Hadi bakalim hastane hastane gez. Krankenkasseye extradan bir külfiyet. Doktor yazsin sana depresyon hapini, yat evde. Oysaki adami rahat biraksa onunda piskolojisi düzelecek, devletde yan giderlerden.

Arkadaslar, siz niye saniyorsunuz Almanya'da millet robot gibi. Cünkü mutsuz. Türkiye'de adam mutlu. Önünde bir emeklilik hedefi. Almanyada bir calisanin hedefi yok.

Öyle arastirmalar varki, Arbeitsagentur'u kaldirsak, Jobcenter'i kaldirsak, Sozialamt'i kaldirsak, kira yardim yerini kaldirsak, 40 tane ayni halti yiyen Krankenkasseleri birlestirsek, devlete ek bir külfiyet olmadan 400 Euro aylik para dagitabiliyor.

Etrafiniza bir bakin. Kadin 55 yasinda, beli gitmis, piskolojisi gitmis, daha halen kadina ise sokcam diye Alman devleti ugrasiyor. Akil var mantik var, kimse almazki. Öylede besleyeceksin 65e kadar böylede. Türkiye gibi emekli et, kadin hic yoktan yollardan sürünmesin.

Net söylüyorum, Almanlarin mutsuz olma nedeni iste bu kötü huylari. Sükür yok. Devletdede yok, vatandasinda. Adam 62 yasinda kanser olmus, kanseri yenmis, halen ise gitcem diye ugrasiyor. Baktigin zaman büyük firmalarda calismis 1500 Euro aylik aliyor ve kirada yok. Daha halen caliscam diye ugrasiyor.

Amma 50 yil, amma 100 yil, Almanya bu kafa ile devam edersen bölünür. Ne devlet halkina sahip cikiyor, nede halk devlete. Halk küs devlete.

Türkiye'nin su basindaki terör belasi olmasa, hersene bütcesine 100 Milyar Dolar veya TL (tam bilmiyorum) ekstradan para giriyor kasasina. Milleti 50 yasinda emekli ettigi halde bütce parasi acik vermiyor. Siz niye saniyorsunuz Almanya, Hollanda, Fransa falan hep Erdogan'i kötülüyor. Cünkü korkuyorlar, Alman halki görürse orada nasil islerin iyi gittigini ayaklanir diye. Onun icin hergün kötülüyorlar, halkta saf zaten herseye inaniyor. Bende herseyini sevmiyorum Erdogan'in ama yigidi öldür hakkini vermek lazim.

Bakin Avusturya'ya bir Verkäuferin 40 yil sonra 1400 aylik aliyor. Burdaki kadin niye 800 Euro aliyor. Cünkü orada devlet ezdirmiyor vatandasini. Avusturya halki ile devletin arasi kopuk degil. Ikiside bir birine sahip cikiyor. Almanya halkina sahip cikmiyor. Adamlar Dizelde üc kagitcilik yapiyor, adam 24000 Euro vermis üc dört yil önce Euro 5'li araba almis, araba üreticisi dolandirmis. Eh devlet ne yapiyor? Hic birsey. Cünkü zaten Alman meclisinin 25% araba sanayisinin adamlarinda olusuyor. Bizde olsa Dizel skandal ne olurdu? Yarin sabah Türk polisi genel müdürünü tutuklar, bir kayyum tayin eder, bir yasa cikarir milletin arabasini düzeltin diye konu kapanir.

Almanya'nin kafasinin calismadigina baska örnek. Dünyada herkes ülkesine caliskan yabancilari sokmaya calisir, Almanya tam tersi. Sonra ömür boyu adami besle. Emekliye gelince ama para yok. Lüzumsuz yabancilarida zaten sokmasi normal birsey. Yesiller denen bir parti var. Ipsiz, sapsiz ve PKK yandaslarinin eline gecmis. Linkeler var, yesillerin aynisi, sadece komünist tarafi var. SPD vardi, orayada dalmaya basladilar.

Vallahi Almanya su bürokrasiye kaldirsa, bütcenin yarisi artar bile.
    Entresan bir örnek. Keske örnek aldigin kadin okulda disini siksaydi ve verkäuferin olmasaydi veya zengin bir koca bulsaydi....

Burda emekli sisteminde hata yok...ama o senin verdigin örneginde cok var.

Ben türkiyedeke emekli sistemi dogru bulmuyorum. O boomerang malesef birgün geri gelecek.

Gesendet von meinem SM-A520F mit Tapatalk

16. 2 kişi Serkinho üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı kamanli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Büyük olasilikla !

Asgari ücret 1603 lira
    DÖRT KİŞİLİK AİLENİN AÇLIK SINIRI 1.663 TL, YOKSULLUK SINIRI 5.416 TL
    TÜRK-İŞ Araştırmasının 2018 Mart ayı sonucuna göre:

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.662,70 TL,
    Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5.415,96 TL oldu.
    Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 2.055,15 TL olarak gerçekleşti.
    http://www.turkis.org.tr/MART-2018-A....C7lYbn2z.dpuf

18. 3 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 543 teşekkür aldı
    yurtdisi borclanmasi Türkiyemizin ekonomik olarak zararinadir,emekliligi Almanya ve Türkiyede kiyaslayalim,
    Almanyada 20 yasinda ise baslayan,65 yasina kadar, 45 sene calisir. alman rentekasse'ye aylik, isci ortalama 350€ + isveren 350€ = 700€ öder. 45 senede yaklasik 370bin. 65 yasinda yaklasik 1500€ maas alir.
    Almanya emeklilik, 65 yasina kadar calis, 370bin euro öde, 1500€ emekli maasi.
    Türkiye emeklilik, 1 gün SGK calismisligi yetiyor, 20bin euro yatir,47 yasinda, 1600TL emekli maasi,4-5 senede verdigini geri aliyorsun.
    yurtdisi borclanmasi Türkiyemizin cok zararina,dünyada böyle birsey yok, en zengin ülkeler,suudi arabistan bile böyle yapmiyor.
    Türkiye'de devlet "Baba" anilir. devlet baba okul yapar,hastane yapar,yol yapar,fabrika acar,memur alir. Devlet Baba vatandaslarina yaparda yapar.
    1000€ verip askerligi hallediyoruz,20bin euro verip emekliligi hallediyoruz, Devletimizin Baba'ligina sözümüz yok,ama Devleti zarara sokmayada kimsenin hakki yok.
    insallah Devleti yönetenler siyasi kararlardan cok, ülkemizin gelecegi icin,ülkemizin yararina kanunlar yaparlar.

20. 3 kişi akbaba üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,735
    Demin tesadüfen karsima cikana bakin hahahaha, ilginc geldi.

22. 2 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Simdi bir arkadasimiz sormus, madem Türkiye niye daha rahat da gitmiyoruz diye. Ya arkadaslar, siz niye yazdiklarimi okumuyorsunuz? Okusaniz cevabini yazmistim zaten. Uzun metni okuma tembelliginizmi var? Belki agir oldu yazdigim, ama sizin yaptiginizda agir. Okumadiginiz bir sey yorumda yapmak saygisizliktir.

Ayrica, cogunuz bilmezki, Alman emeklilik kasasinin da parasi yetmedigi icin 1978 maliyeden destek gördügü.

Ayrica Karadeniz kardesiminzin yoksulluk siniri miktari sendikalarin yalanci suni bir hesabidir. Akil var mantik var. Eger 5415 TL ile bir insan Türkiye'de ayi getiremiyorsa o kisi delidir. Türkiye'de sendikalarin cogu yurt disindaki kisilerden maddi destek gördükleri icin böyle haberler cikariyorlar. Ayni sözde insan haklari örgütleri gibi, sendika altinda saklanmis terör örgütü mensuplari bunlar. Gercek sendika iscinin hakkini korur. Hakkini koruyabilmek icinde ülkenin mali acidan refah düzeyde olmasini istemesi lazim. Bu sözde sendiklar hep 1 Mayista ortaligi kaba kuvvet ile karistiriyorlardi. Iscisini düsünen sami mi bir sendika asla böyle sey yapmaz. Gecmiste bile her darbenin altinda sendikalarin parmagi vardi. Darbede iscinin durumu daha mi iyi oluyorda sendiklar darbeye önder oluyordu?

Benim 5145 TL ayligim olsa Türkiye'de, 1000 TL kira versem, 4145 TL aylik kaliyor ve halen yoksulum he? 1000 - 2000 TL para artar birde her ay. Aklinizi kullanin 5145 TL yoksulluk siniri. Hepinizin 5145 TL geliri olsa, hepimiz döneriz. Cogunuz bilmez, elimde istatiskli bilgiler var, Amerikada yoksulluk siniri bile 2000 TL.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (01 Nisan 2018 Saat 21:59 ) değiştirilmiştir.

24. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı Serkinho Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Entresan bir örnek. Keske örnek aldigin kadin okulda disini siksaydi ve verkäuferin olmasaydi veya zengin bir koca bulsaydi....

Burda emekli sisteminde hata yok...ama o senin verdigin örneginde cok var.

Ben türkiyedeke emekli sistemi dogru bulmuyorum. O boomerang malesef birgün geri gelecek.

Gesendet von meinem SM-A520F mit Tapatalk
    Iddia var, aciklama yok, sonuc ici bos bir yorum.

26. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    174
    30 mesaja 48 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iddia var, aciklama yok, sonuc ici bos bir yorum.
    Nasil gibi aciklama bekliyordunuz? Kusuruma bakmayin....!

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    @ birbey3.0

yukardaki yorumuna katiliyorum.

Diger hususta (bu tecrübeyi Burda bende kazandim) sen Burda ne Kadar uzun mesaj yazsan ve yazdiklarini istatiklere dayasan bile, yani gercekleri ispatlari ile birlikte belirtsen bile, mesajina link bile eklesen, istersen dört takla atsan bile burada muhakkak birisi cikar ve senin onca Zaman ayirdigin, emek verdigin, gerceklere, istatiklere dayali mesajina anlamsiz ve sacmaca bir yorumda bulunur. öyle yorum yazilirki, insan kendi kendine soruyor o Zaman, ya ben Burda bu mesaj icin niye bu Kadar emek verip zamanimi harciyorum.

yazdigin mesajlarin icerigi burdaki cogu üyelere galiba fazla geliyor. ya okumuyorlar yada yazilanlari anlamiyorlar. bu sorun degil, esas sorun olan durum böyle oldugu halde cevap olarak öyle yorumlarda bulunuyorlarki insanin gülecegi (aslen üzülecegi) geliyor. Allah askina bunca yazilan mesajdan sen bunumu anladin veya cikardin diye insan diger üye hakkinda düsünüyor.

Ben senin yazdiklarini ilgi ile okuyorum. Cünkü mesajlarin cogu kaliteli ve insani düsünmeye yöneltiyor. Görüs acin burdaki cogu kisilerden farkli oldugu ve olaya baska acidan baktigin icin yorumlarin siradan disi oluyor. Cogumuz Burda önemli konular dahi olsa 2 kelime ve 3 cümle ile yorum yapar konuyu böylece kapatiriz. yorumda yorum olsa bari. konu ile hicbir alakasi olmayan laflar, maksat iste birseyler yazdim misali.

onun icin digerlerini pek kafana takma ve sen gene bildigin gibi devam yaz. eger burdaki gibi sacma sapan cevaplar okursan hic okumamis gibi yap ve sohbetini sürdür. en iyi cözüm bu.

--------------------------------
    @hekimoglu

asagidaki yorumun icin seni kutluyorum. okurken zevk aldim. O Kadar ince, detayli ve anlamli yazmissinki sana hak vermemek elde degil.
    Konu Selam tarafından (01 Nisan 2018 Saat 23:15 ) değiştirilmiştir.

29. Selam üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Benim bildigim kadariyla Alman´ ya da emeklilerin maaslari 1000€´ nun altinda, Belirli bir kac Büyük Firma haricinde; yoksa benmi yaniliyorum!!!, Burda emekli olan Almanlar eger Kendilerine ait bir Evi veya Dairesi yoksa bu parayla nasil gecinecek?.
    Zaten bu yüzden degilmidir cogu Antalyada veya Bulgaristan´ da emekli olduktan sonra oralarda yasiyorlar.

31. samsunlu üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    521 mesaja 1,097 teşekkür aldı
    Buradan nasilsa tuzumuz kuru hem sosyal hem ekonomik yönden hayatimiz güvencede tutup Türkiye üzerinde ahkam kesip duruyoruz, Türkiye de yasayanlari bile konusturmuyor herseyin iyisini biz biliyoruz diyebiliyoruz. Hernekadar yurtdisinda yari yerlesik yasiyor belki hic geri dönemicek olsakta bir yanimiz aklimiz hep anavatanda elbete asla ülkemize ne sekil olursa olsun bir zarar gelsinde istemeyiz buda dogru öyle olmasi gerekir.

Emeklinin aldigi 3 kurusun hesabini yapiyorsunuz, ülkemizde yapilan gereksiz sayisiz israflarda milyarlarca TL nasil kimler tarafindan ic ediliyor kimlerin sanki dünyanin en zengin ülkelerinde yasiyormus gibi nasil milli serveti babalarinin mali gibi harcadiklarina bakarsak yurtdisi emeklilik bunun yaninda devede tüy bile degil. Kaldiki yurtdisi emeklilik yasasi zamaninda ülkeye döviz girdisi olsun diye cikarilmisti karsiliginda verilen ayliklarda büyük bir ihtimal para basarak ödeniyordu gecmis enflasyon degerleri bunu dogrulayan derecedeydi. Günümüz sartlarina göre bunu güncellemek zamanin sartlarina uygun hale getirmek secilen yöneticilerin isidir sonucta ülkenin milletin cikarlarini korusunlar diye seciliyorlar ben öyle biliyorum. O bizim isimiz degil.

Ben avrupada yasadigi ülkeyi kötüleyip sanki ülkemizde hersey yolunda gidiyormus gibi yorum yapan arkadaslari Türkiye ye dönmeyi bizzat orada yasayarak güzelliklerin tadini cikarmaya davet ediyorum. Ülkemizin gelismis ülkeler seviyesine cikmasi hepimizin arzusu istegi hayali olmalidir ancak biz o seviyeden ne yazikki cok cok uzaklardayiz böyle bos tartismalarla vakit harcayacagimiza kafamizi ülkemizi nasil birlikte en üst seviyelere tasir milletin genelinin zenginliklerden esit pay almasini saglariz onu düsünelim derim.

33. 9 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Rammstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    93 mesaja 197 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buradan nasilsa tuzumuz kuru hem sosyal hem ekonomik yönden hayatimiz güvencede tutup Türkiye üzerinde ahkam kesip duruyoruz, Türkiye de yasayanlari bile konusturmuyor herseyin iyisini biz biliyoruz diyebiliyoruz. Hernekadar yurtdisinda yari yerlesik yasiyor belki hic geri dönemicek olsakta bir yanimiz aklimiz hep anavatanda elbete asla ülkemize ne sekil olursa olsun bir zarar gelsinde istemeyiz buda dogru öyle olmasi gerekir.

Emeklinin aldigi 3 kurusun hesabini yapiyorsunuz, ülkemizde yapilan gereksiz sayisiz israflarda milyarlarca TL nasil kimler tarafindan ic ediliyor kimlerin sanki dünyanin en zengin ülkelerinde yasiyormus gibi nasil milli serveti babalarinin mali gibi harcadiklarina bakarsak yurtdisi emeklilik bunun yaninda devede tüy bile degil. Kaldiki yurtdisi emeklilik yasasi zamaninda ülkeye döviz girdisi olsun diye cikarilmisti karsiliginda verilen ayliklarda büyük bir ihtimal para basarak ödeniyordu gecmis enflasyon degerleri bunu dogrulayan derecedeydi. Günümüz sartlarina göre bunu güncellemek zamanin sartlarina uygun hale getirmek secilen yöneticilerin isidir sonucta ülkenin milletin cikarlarini korusunlar diye seciliyorlar ben öyle biliyorum. O bizim isimiz degil.

Ben avrupada yasadigi ülkeyi kötüleyip sanki ülkemizde hersey yolunda gidiyormus gibi yorum yapan arkadaslari Türkiye ye dönmeyi bizzat orada yasayarak güzelliklerin tadini cikarmaya davet ediyorum. Ülkemizin gelismis ülkeler seviyesine cikmasi hepimizin arzusu istegi hayali olmalidir ancak biz o seviyeden ne yazikki cok cok uzaklardayiz böyle bos tartismalarla vakit harcayacagimiza kafamizi ülkemizi nasil birlikte en üst seviyelere tasir milletin genelinin zenginliklerden esit pay almasini saglariz onu düsünelim derim.
    Alkislanacak harika bir yazi !

35. Rammstein üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)