Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2218 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 64 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yurtdisi emeklilik kalkacakmi ?

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı Serkinho Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasil gibi aciklama bekliyordunuz? Kusuruma bakmayin....!
    Kusur yok. Sadece bir tez yapilinca o tezin sonucuna nasil varildigina dair aciklama yapilir. Baska bir deyisle seni bu sonuca götür bu fikirleri paylasmalisininki, baskalarida düsünebilsin. Yoksa gaye burda sen haklisin, bu hakli degil.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (01 Nisan 2018 Saat 23:09 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Rammstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    93 mesaja 197 teşekkür aldı
    Alıntı samsunlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim bildigim kadariyla Alman´ ya da emeklilerin maaslari 1000€´ nun altinda, Belirli bir kac Büyük Firma haricinde; yoksa benmi yaniliyorum!!!, Burda emekli olan Almanlar eger Kendilerine ait bir Evi veya Dairesi yoksa bu parayla nasil gecinecek?.
    Zaten bu yüzden degilmidir cogu Antalyada veya Bulgaristan´ da emekli olduktan sonra oralarda yasiyorlar.
    1000 euro emekli parasi alan ev kirasi veriyor mu almanyada ? (bilmedigim icin sordum).

Fransada durum su sekilde ;

1000 euro emekli alan kisi +230 euro yaslilik ve +250 euro prevoyance (ek maas) toplamda 1480 euro civari net eline geciyor. Ve ev kirasi 50 - 100 euro civari oduyor.

Ayrica normal calisan icin saglik sigortasi %70 ? EMEKLI ICIN %100 (yani saglik harcamasi yok).

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,736
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Birbey 3.0, hükümeti elestirenlerin tamamini terörist olarak nitelendirme aliskanligini bir kenara birakirsan belki seni ciddiye alirim ama yok Merkel dizel üreticilerini neden tutuklamiyor gibi cocuk sacmasi yorumlarla gelirsen kusura bakma kesinlikle ciddiye alinamazsin.

Alinan maaslar konusunda mesela, benim abim Türkiye´de kendi dairesinde oturuyor, vergi dairesinde hayati boyunca calismis ve en kidemli ve bilgili bir yerde oturdugu halde, emekli oldugunda gecinemeyecegi icin emekli olmuyor, yasi geldi 60 a. Aldigi maasi tam bilemiyorum, asla sormam ama 2000 den fazla oldugu sanirim kesindir. Bu durumda ortaya bir celiski cikmiyor mu? Bu adamin arabasi yok, servis aliyor ve geri getiriyor, masrafi da yok, ögle yemegi desen bedava denilebilecek bir rakam, yengem desen hayatimda tanidigim en tasarruflu insan, lüksleri yok. Yani kafadan sallamiyoruz, bire bir yasayan bir insani örnek veriyorum.
    Demek ki ayda belli bir rakam gecim icin sart, bu da senin iddia ettigin gibi bir rakam asla olamaz.

Bundan haric, cocuklugumdan beri tanidigim, görüstügüm insanlarin gelir durumlari normalin cok üstünde oldugu halde (ki benim neden Almanya´da yasadigima sasiran insanlar bunlar, cünkü gelir acisindan bize aciyorlar) , bunlar dahi bakiyorum nereden ne tasarruf edeceklerini konusuyorlar.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Arkadaslar, yukarda metnimi kisa bir kac sözle özetlemek istiyorum.

Ana fikrim su: Türkiye'nin erken emekli sistemi, Almanya'daki sistemden daha pahaliya gelmiyor. Cünkü Almanya emekli etmiyor, ama ömür boyu Jobcenter veya Sozialamt üzerinden bakiyor. Yani baktiginiz zaman emekli kasasinin durumu Türkiye'nin emekli kasasinda daha dolu duruyor. Ama iste bu yaniltiyor. Cünkü ha devletin cebinden emekli cikmis, ha Arbeitslosengeld 2 cikmis, ha Sozialhilfe. Sonucta hepsi maliyeden cikiyor. Ayrica bu gereksiz bir sürü Almanyadaki kurumlar gereksiz yere masraf.

Bakin cok herkesin anlayacagi basit bir örnek.

Almanyadaki oturdugunuz sehirde diyelim aclik sinir 1200 Euro. Simdi mesela siz 800 Euro emekli aliyorsunuz. Sozialmat 400 Euro ödüyor. Sonunda devlet 1200 Euro ödedimi? Ödedi. Simdi bu 1200 Euro emekli kurumu ödese gereksiz yere Sozialamt denen kuruma ihtiyac yok. Ayrica vatandasda durmadan alti aya emekli kurumunda Sozialamta kagit getir kagit götür ile ugrasmiyor. Türkiye'ninde yaptigi iste bu. Diyorki, ben ayni parayi ödeyecek olduktan sonra niye iki kurum calistirip cift masraf edeyim. Ayrica Türkiye sisteminin iyi tarafi, vatandasda kendi hayatda bir amaca ulasmis hissediyor. Yukardaki 40 yil calisan Alman Verkäuerin 800 Euro aliyor. Kadin kendi kendine ben ne yanlis yaptimda bu kadar az aliyorum diye soruyor.

Sizin cogunuzun ile benim aramadaki fark su: Cogunuz ya fabrikada calisyorsunuz, yada teknik islerden. Biriniz fabrikada bant'da, biriniz teknisyen olarak montajda. Siz sadece kendi cevrenizi görerek bir sonuca variyorsunuz. Ben ise, yilde 4000 kisiye danismanlik yapiyorum. Genc, yasli, dul, bosanmis, yetim, öksüz, hasta, sihatli herkes var. Bu insanlar ile birebir konusyorum. Aramizda yani aci farki var. Benimde etrafimda cok insan var büyük fabrikada calisan. Bu anladiklarimi onlarada anlatdigim zaman, dedikler "yok canim öyle seymi olur" diyorlar. Ama yarin kendileri düsünce bana dedikleri "nerden bileceksin, sihatin ve düzgün isin olunca hersey gülistan gözükiyormus".

Almanya diyorki, sen 40 yil calis. Umrumda degil. Sana sadece kuru sogan makarna kalacak kadar veririm. Oysa Türkiye öyle mi? Bugün iki kisi SGK'dan emekli olunca 3200 TL aylik aliyor. Istanbulda bile 1000 TL kira versem, 2200 TL yasamak icin kaliyor. Aylik 500 TL dogal gaz parasi versem, 1700 TL kaliyor. 200 TL elekrik versem, 1500 TL kaliyor yemeye icmeye. Türkiye'nin 3200 TLsi, alim gücü olarak Almanyanin 3200 Euro'su diyebilirsiz. Kari koca size 3200 Euro emekli girse yasayabilirmisiniz burada rahat? Hemde krallar gibi.

Almanya'da emeklile verilen emekli zami yillik ortalama 1-2%. Güya enflasyon 0,8%deymis. Bok var 1,0%'de. Bu enflasyon hesabi yalanci. Adam icine televizyonda koymus, arabada koymus, yiyecek icecekte koymus. Elektronik esyalarin fiyati ucuzuladigi icin, sepetteki enflasyon oranini yalanci olarak düsürüyor. HypoVereinsbank 2014 yilinda 2013 yilinin yillik yiyecek sepetin enflasyonunu hesapladi. 2,2% cikti. Simdi sen emekliye 1-2% veriyorsun ortalama. Simdi bu zammi? Hayir, daha emekliden kesmis oluyorsun.

Bakalim Türkiye'ye. Ne yapiyor. Enflasyon orani arti zam veriyor. Yani enflasyon 10%se, 13% veriyor. Yani emeklini refahi 3% artmis oluyor.

Simdi bagzi arkadaslar diyorki, bu degirmenin suyu nerden geliyor. Bende diyorumki, Almanyada emekli yetmeyince aldigimiz sosyal yardimin degirmenin suyunu niye sormuyorsun? Almanyanin yardimida, Türkiyenin 3% emekli zamanida hepsi maliyede cikiyor. Arada bir fark yok.

Almanya'da emeklilerin coguna bir bakin. Eger büyük fabrikadan güzel Betriebsrentesi yoksa, aclik sinirinda sürünüyor. Cogu bakimsiz, saclari bitmis, hatda kokuyor. Nasil kokmasin adam. Ödü kopuyor Nachzahlung gelir diye.

Bakin size istatiskli bilgiler verecegim. Almanya'da suadan yilli brüt kazanc 39000 Euro. Bunun icinde genel müdürde var, temizlik isciside. Aylik eder brüt 3250 Euro. Cogumuz 3250 Euro brüt ayligi bulsak sükrederiz demi? Cok para demi? Evet. Ancak bir yil 39000 Euro calistiginiz zaman kazandiginizi emekli hakki aylik 24 - 25 Euro. Yani 40 sene calissak 1000 Euro emekli parasi ediyor. Dikkat edin, hesapta 3250 Eurp brütden yola ciktik. 1000 Euro ile kokusmayacaksinizda ne yapacaksiniz emekli olarak.

Simdi bagzi arkadaslar diyebilir, benim LVA'dang gelen evrakta 1600 Euro falan yaziyor. Ben pesinen diyeyim o kisiye. Sirf rakami okuyorsun. Yazilanlari oku ve anlamaya calis. O rakam brüt. Gercek hesap 1000 Euro iniyor.

Bagzilari diyorki, Türkiye'nin bu sistemi bir gün bomblamasi lazim. Arkadas, her emekli sistemi zaten dünyadan gelirinden fazla geri ödeme yapiyor. Almanya bile 1978'den beri yetiremiyor. Yasi büyük olanlar bilir. 2000 yilinda Türkiye ekonomik kriz yasadi. Bir dakika bile emekli ayligini aksatmadi. Türkiye'de 3 kere darbe oldu, bir dakika bile emekliyi geciktirmedi. Daha ne olsunda bomblasin?

Niye cogumuz burda kaliyor. En iyi örnek Horoz. Cocugu burda büyümüs. Burda Üniversiteye gidiyor. Simdi birakip nasil gitsin. Cocugunu alip gitmeye calissa Türkiye'ye uyum saglar saglamaz rizikosu var. Ayriyeten birde burda Arbeitslosengeld 2 var. O maalesef Türkiye'de yok. Aclik sinirimiz garanti oldugu icin katlaniyoruz.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (01 Nisan 2018 Saat 23:51 ) değiştirilmiştir.

6. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Sunuda belirtmekde fayda var sanirim!,
    Istanbulda dogup büyümüs biri olarak Kari Koca 2 Tanede cocugu olan bir ailenin istanbulda su an yasmasi icin aylik en azinda 4000-5000 Lira geliri olmasi lazimki buda normal bir yasam icin.
    Bizler aslinda bir seyi atliyoruz Seneden seneye Tatile gidince Anavatan özlemimiz artiyor! gel gelelimki biz orda dedigim gibi Tatil yapiyoruz YASAMIYORUZ!!!.

Tecrübeli Üye Rammstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    93 mesaja 197 teşekkür aldı
    Türkiye'nin 3200 TLsi, alim gücü olarak Almanyanin 3200 Euro'su diyebilirsiz. Asla boyle birsey yok. Kocaman bir yalan bu . -- https://www.youtube.com/watch?v=O-f6ZA_dfxA

Almanya'da emeklile verilen emekli zami yillik ortalama 1-2%. Güya enflasyon 0,8%deymis. Bok var 0,8%'de. Bu enflasyon hesabi yalanci. -- Turkiyenin %7.4 buyumesi cok dogru oylemi ? Hemde enflasyonun %13-14 - isssizligin %15 ten fazla oldugu gercegi varken ?

Ayrica bu gereksiz bir sürü Almanyadaki kurumlar gereksiz yere masraf. -- Turkiyede saraylar, binlerce lux makam arabalari, binlerce koruma, ozel ucaklar cok gerekli ?

Ayrica avrupada emeklilerin rahati calisandan daha iyi. Ne zaman lux pahali bir araba gorsek %90 emekli kullaniyor. Butun pahali organizasyonlara tatillere hep emekliler gidiyor..

Buyuk resmi gorenlerdensiniz anlasilan. Ama ortada malesef gercekler var.

Siz 1600 tl ile birkac ay gecinmeyi deneyin Turkiyede. O zaman eminim fikirleriniz degisecek.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birbey 3.0, hükümeti elestirenlerin tamamini terörist olarak nitelendirme aliskanligini bir kenara birakirsan belki seni ciddiye alirim ama yok Merkel dizel üreticilerini neden tutuklamiyor gibi cocuk sacmasi yorumlarla gelirsen kusura bakma kesinlikle ciddiye alinamazsin.
    Senin beni ciddiye alip almaman önemli degil. O senin bilecegin is. Neden cocuk sacmasiymis? Sen bugün bir ürün satarken yalan bilgi verince seni savcilik dolandiriliciktan tutukluyor ve mahkemeye cikariyormu? Cikariyor. Peki Araba sanayisi yapinca niye yapmiyor? Cünkü götü yemiyor. Cünkü devlet korkuyor. Bizde ise öylemi? Aydin Dogan'da olsa dolandirdimi gerekirse tutuklanabiliyor.

Alinan maaslar konusunda mesela, benim abim Türkiye´de kendi dairesinde oturuyor, vergi dairesinde hayati boyunca calismis ve en kidemli ve bilgili bir yerde oturdugu halde, emekli oldugunda gecinemeyecegi icin emekli olmuyor, yasi geldi 60 a. Aldigi maasi tam bilemiyorum, asla sormam ama 2000 den fazla oldugu sanirim kesindir. Bu durumda ortaya bir celiski cikmiyor mu? Bu adamin arabasi yok, servis aliyor ve geri getiriyor, masrafi da yok, ögle yemegi desen bedava denilebilecek bir rakam, yengem desen hayatimda tanidigim en tasarruflu insan, lüksleri yok. Yani kafadan sallamiyoruz, bire bir yasayan bir insani örnek veriyorum.
    Demek ki ayda belli bir rakam gecim icin sart, bu da senin iddia ettigin gibi bir rakam asla olamaz.
    Evet dogru. Ama abin niye emekli olmuyor. Cünkü emekli olsa 1600 TL olacak. Sen Almanya'da emkli olan bir insanin, ortlama son ayliginin 48% aldigini biliyormusun? Yeni senin abinin durumda bu 1000 TL olur. Abin 1600 TL hic yoktan son ayliginin 80% almis oluyor.

Bundan haric, cocuklugumdan beri tanidigim, görüstügüm insanlarin gelir durumlari normalin cok üstünde oldugu halde (ki benim neden Almanya´da yasadigima sasiran insanlar bunlar, cünkü gelir acisindan bize aciyorlar) , bunlar dahi bakiyorum nereden ne tasarruf edeceklerini konusuyorlar.
    Ya kardesim, tasarruf tabiki edecek. Gelirim var diye har alip har savursun. Ya bir düsün, koskoca Almanya'da devlet daireleri var. Bir Wasserspender bile koymuyorlar. Cok nadir bir kac kurum koyuyormus. Neymis aylik masrafi 7-8 Euroymus. Adam onun yerine otomat koyup daha senden para kazanmaya ugrasiyor.

Yada Almanya'daki özel sektör. Koskoca McDonald's, bütcesi cogu devletden büyük, bir kac yil önce genetigi degistirilmis ete gecti. Neymis Hamburger basi 1 Cent daha fazla kar ediyormus. Sanki para kazanmiyorda o 1 Cente kaldi.

Burda dükkana git bir tadina bakmak bile yasak. Türkiye'de adam sana zorlan tattiriyor. Al alma fark etmiyor. Adam burda senin ictigin suyunun hesabini yapiyor.

Almanya'da Süpermarketin önünde yikilsan kalsan bir satici bile kosup gelip bir su bile vermiyor. Geberirsen geber. Türkiye'de öylemi? Ben yeni evlendigimde Izmirdeydim. Hanim Izmir'de ilk kez kaliyordu. Sokakta gölgede yürümemize ragmen sicakta bayildi. Daha ben ne oluyoruz falan demeden bir baktim yanimda bir kasap esnaf. Sadelye getirmis bile ve hanimi oturduk. Daha ben niye bayildigini anlamadan birde baktip bir soda uzatti kasap. Sonra icince hanim kendine geldi. Almanya'da sen bir yikilda bir gör yardim eden var. Ambulans yetisti yetisti. Herkes keine Zeit deyip geciyor.

Bizi niye hergün kötülüyorlar saniyorsunuz. Korkuyorlar kendi halklari uyanirsa ne yapariz diye. Tutdurmuslar, yok insan hakki, yok gazeteci hakki falan. Emekli ac yatiyor, o insan hakki ihlali olmuyor. Teröristi besler, o insan hakki ihlali olmuyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (02 Nisan 2018 Saat 00:12 ) değiştirilmiştir.

10. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    521 mesaja 1,097 teşekkür aldı
    Birbey 3.0, arkadasim Almanya nin Diesel skandali karsisinda geregini yapamadigi konusunda sana hak veriyorum buna karsin Türkiye de yanlis yapan is adamlarina karsi yapilan hamleler konusundada haklisin ancak resme tam olarak baktikmi bizde is adami bizdense sorun yok hatta ödüllendiriliyorlar bizden degilse cani cehenneme diyebiliyoruz o konuda dürüst oldugumuz söylenemez ortada bir yanlislik varsa sizi bizi olmadan ayni uygulama söz konusu olmadiktan sonra bir deger tasimaz.

Ayrica tüm ülkelerde sermaye herseye hakim güc oldugundan siyasetciler onlara karsi adim atamiyorlar attiklari zaman koltuklarini kaybetme riskiyle karsi karsiya kalacaklarini bildiklerinden rahat koltuk sevdasi agir basiyor. Birde Otomobil sektörünün Alman ekonomisindeki yerini düsünürsek burada yapacaklari ani radikal haraketlerin kendi bacaklarina sikmak anlamina geleceginide bilmek gerekir, bence gerekeni yapacaklar biraz zamana yayip firsatini bekliyor olabilirler.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı Rammstein Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Almanya'da emeklile verilen emekli zami yillik ortalama 1-2%. Güya enflasyon 0,8%deymis. Bok var 0,8%'de. Bu enflasyon hesabi yalanci. -- Turkiyenin %7.4 buyumesi cok dogru oylemi ? Hemde enflasyonun %13-14 - isssizligin %15 ten fazla oldugu gercegi varken ?
    Evet dogru. Cünkü bunlarin raytin kuruluslari bile kabul ediyorlar. Ellerinde gelse bizi bir bardak suda bogmaya calisir bunlar.

Ayrica bu gereksiz bir sürü Almanyadaki kurumlar gereksiz yere masraf. -- Turkiyede saraylar, binlerce lux makam arabalari, binlerce koruma, ozel ucaklar cok gerekli ?
    Iste sorun burada. Sirf dagin önünü görüyorsunuz. Daginin arkasini göremiyorsunuz. Sizin derdiniz sadece Cumhurbaskani ile. Yoksa saray maray ile degil.

Saray kaca mal oldu biliyormusun? 1,3 Milyar TL mal oldu. Yani gecmis günün kuru ile 300 - 400 Milyon Avro'ya. Almanya'daki meclis sadece onarimi bu fiyata mal oldu.

Cumhurbaskanligi sarayi ekonomik olarak cok mantikli. Gecmiste böyle bir yer yoktur. Yani gelen misafiri otele yatirman gerekiyor. Otel parasini gectik, mesela Merkel aksam Otel Conrad'a yatacak diye, saatlerce Istanbul trafigini kitliyorsun, yüzlerce binlerce polis memuru görevleniriyorsun, hepsi bunlar masraf. Simdi bunlara gerek yok. Her gelen o Sarayda yatip kalkiyor. Sabit bir personal ve sabit bir masraf var. Uzun vadede Cumhurbaskani bunu sirtina sarip götürmeyecek ya. Senin matigina göre gecmiste o zaman yapilan hersey müsrüft. Topkabi müzeside müsrüf, tüm tarihi eserlerde müsrüf. Sanki muhaleftin adami secimi kazansa Cumhur Baskanligina tasinmayacak.

Ayrica avrupada emeklilerin rahati calisandan daha iyi. Ne zaman lux pahali bir araba gorsek %90 emekli kullaniyor. Butun pahali organizasyonlara tatillere hep emekliler gidiyor..
    Kardesim o sana öyle geliyor. Cünkü ona dikkat ediyorsun. Benim ilk cocugum oldugunda, baktim heryer cocuk arabasi oldu. Önceden hic dikkatimi cekmiyordu.

Ayrica Youtube videolarini falan gec. Bunlarin denetimi yok. Önüne gelen ne isterse onu yaziyor. Youtubeda hergün Türkiye hakkinda kötü seylerde var.

Kardesim, sen ayni yukarda belirtidigim sekiz saat ise gidip gelen insandansin. Sadece sinirli bir aci ile dünyayi görüyorsun. Ya niye inanmiyorsun sana deyince yilda 4000 kisiye danismanlik ettigimi ve herseyini gördügümü.

Siz 1600 tl ile birkac ay gecinmeyi deneyin Turkiyede. O zaman eminim fikirleriniz degisecek.
    Cok. Hepsi cok sükür parasina dikkat ettimi burdakinlerden rahat. Tek sikinti etin asiri pahali olmasi. Parani dikkatli kullanmazsan iki aylikta yetmez.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (02 Nisan 2018 Saat 00:29 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birbey 3.0, arkadasim Almanya nin Diesel skandali karsisinda geregini yapamadigi konusunda sana hak veriyorum buna karsin Türkiye de yanlis yapan is adamlarina karsi yapilan hamleler konusundada haklisin ancak resme tam olarak baktikmi bizde is adami bizdense sorun yok hatta ödüllendiriliyorlar bizden degilse cani cehenneme diyebiliyoruz o konuda dürüst oldugumuz söylenemez ortada bir yanlislik varsa sizi bizi olmadan ayni uygulama söz konusu olmadiktan sonra bir deger tasimaz.

Ayrica tüm ülkelerde sermaye herseye hakim güc oldugundan siyasetciler onlara karsi adim atamiyorlar attiklari zaman koltuklarini kaybetme riskiyle karsi karsiya kalacaklarini bildiklerinden rahat koltuk sevdasi agir basiyor. Birde Otomobil sektörünün Alman ekonomisindeki yerini düsünürsek burada yapacaklari ani radikal haraketlerin kendi bacaklarina sikmak anlamina geleceginide bilmek gerekir, bence gerekeni yapacaklar biraz zamana yayip firsatini bekliyor olabilirler.
    Kardesim maalesef sende yazdigim uzut mentni okumamissin. Ya kardesim bir okuyun öyle yorum yapin. Bukadar sayginiz olsun. Bak arkadasim, yukarda uzun metinde ne yazdim? Türkiye'de böyle bir dolandircilik olsa, o sirketin genel müdürü tuklanir, yerine kayyum atanir ve radikal bir karar gerek kalmaz. Yani o kisiyi sermayeden elini cekerler. Almanyada ise sen o genel müdürü tuklamazsan, tabiki adam seni radikal kararlar ile devleti tehdit eder. Türkiye gibi tutukla, kayyuma ata, ona birakma bu radikal karari. Niye yapmiyorsun? Korkuyorsun. Cünkü her secim öncesi milyonlarce Euro araba sanayisi partiler secim yardimi eder. Araba sanayisi niye bagis altinda rüsvet verir partilere? Cünkü kendi adaylari o partiden milletvekili olsun diye. Almanya millet vekillerin 20% araba sanayisinda en üst düzeyde calismis kisiler. Ilac ve kimya sanayside böyle.

Ilk yazdigina gelince. Kücük is adamlarinda evet dogru yazdigin. Ama Türkiye'de bir hükümet yanlisida olsa milyonlarca kisiyi dolandirdiktan sonra devlet seyretmez. Almanya ediyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (02 Nisan 2018 Saat 00:43 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    132
    Okumadigim konusunda yaniliyorsun arkadasim, cok seylerden bahsetmissin ben iclerinden sadece bir tanesine aciklik getirmek istedim. Belliki gelismeleri pek tarafsiz gözle izleyemiyoruz herseyi daha genis kapsamli tüm detaylarina inerek board kurallari dahilinde aciklamak kolay degil, bu dogrultuda ben baska birsey söylemek istemiyorum konu basligindanda bayagi uzaklardayiz toparlasak yararli olacak, umarim bundan sonraki gelismeler herkesin olmasa bile cogunlugun yararina olur.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı samsunlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sunuda belirtmekde fayda var sanirim!,
    Istanbulda dogup büyümüs biri olarak Kari Koca 2 Tanede cocugu olan bir ailenin istanbulda su an yasmasi icin aylik en azinda 4000-5000 Lira geliri olmasi lazimki buda normal bir yasam icin.
    Bizler aslinda bir seyi atliyoruz Seneden seneye Tatile gidince Anavatan özlemimiz artiyor! gel gelelimki biz orda dedigim gibi Tatil yapiyoruz YASAMIYORUZ!!!.
    Kardesim, biz emekliden konusuyoruz, normalinde emeklinin iki cocugu yok okuttugu. Olanda zaten emekli olmuyor, yada olursa ek is yapiyor.

Ayrica ne bu ya Istanbul, Istanbul, Istanbul muhabetti. 80 Milyonun 15 Milyonu orada yasiyor. Istanbul Türkiye'nin lokomotifi oldugu icin cok göc aliyor. Ona kalirsan, Münihte 2000 Euro emeklilikde yetmiyor. Türkiye ve Almanya ortalamasina bakman lazim.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (02 Nisan 2018 Saat 01:02 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    174
    30 mesaja 48 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kusur yok. Sadece bir tez yapilinca o tezin sonucuna nasil varildigina dair aciklama yapilir. Baska bir deyisle seni bu sonuca götür bu fikirleri paylasmalisininki, baskalarida düsünebilsin. Yoksa gaye burda sen haklisin, bu hakli degil.
    Niye editlediniz? Ilk versiyon okadar kibar degildi.

Gercekden her satiriniza yorum yazmak isterdim....ama malesef, sizin Norvec teorisini okudukdan sonra vazgecdim.
    - o 100yil teori icin bir kaynak var mi?
    - intihar rakamlari gayet "normal". Norvecliler pek mutsuz görünmüyorlar.

Almanyadaki Verkäuferin niye 800€ kira versin? Istatiklere göre ortalama kira 800€ degil!

Yok efendim...kasa yap...mal yerlestir filan milan. Bunlar hepsi spekülasyon.

Aslinda yorumlarinizi severim....ama bazen baya abartili örnekler veriyorsunuz. Cogu zaman elma, armut ve karpuz bile konuya karistiriyorsunuz.

Son sözü size birakiyorum

Gesendet von meinem SM-A520F mit Tapatalk

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Niye editlediniz? Ilk versiyon okadar kibar degildi.
    Cünkü dedigin gibi kibar degildi.

Almanyadaki Verkäuferin niye 800€ kira versin? Istatiklere göre ortalama kira 800€ degil!

Yok efendim...kasa yap...mal yerlestir filan milan. Bunlar hepsi spekülasyon.

Aslinda yorumlarinizi severim....ama bazen baya abartili örnekler veriyorsunuz. Cogu zaman elma, armut ve karpuz bile konuya karistiriyorsunuz.

Son sözü size birakiyorum

Ancak yine deminki iddianin tezini getirmiyorsun. Sadece gecistiriyorsun. Ya üsenmdede yaz gecistirme. Dört cümle yazmissin, ici yine bos. Bos yazma daha iyi bence.

Arkadadasim, sen nerde yasiyorsun? Gitde Verkäuferine sor ne yapiyor. Sence ne yapiyor Verkäuferin? Bana beraten falan deme.
    Verkäueferin yapti mal yerlestirme ile kasaya bakma. Hambaliktan baska birsey degil. Canini cikariyorlar. Herhalde hic Aldi'ye, Lidl falan gidip alisveris yapmiyorsun. Hanim falan yapip geliyor herhalde. Yada yapiyorsanda hic bir kafani kaldirip bakmiyormusun nasil insanlarin canini cikariyorlar.

800 Euro kira niye veriyor diyorsun. Af buyur yine soracagim, sen nerde yasiyorsun? Bugün bir ev kirala 800 Euro gayet normal bir fiyat. Öyle lüks falanda degil. Üstelik bu normal büyüklükte bir sehir. Münih, Berlin, Hamburg, Nürnberg, Stuttgart falan kast etmiyorum.

Tekrar söylüyorum. Sende anlayamiyorsun. Sen sirf 8 saat normal fabrikaya gibi bir ise gidip geliyorsun. Sadece at gözlügü acisindan görüyorsun. Ben tekrar söylüyorum, insanlar ile calisiyor. Hasta, sakat, saglikli, evli, dul, bosanmis, deli, akilli, yetim, öksüz, dul, bunlara akil verip yönlendirmek benim isim. Disarda neyin döndünügünü iyi biliyorum. Sen sadece etrafindaki tanidigin üc bes kisiyi baz alarak yorum getiriyorsun. Bir hafta seni yaninmda oturtsam calisirken, agzin acik kalir.

Tekrar söylüyorum, arkadaslar, hayat sizin fabrikada banta calistiginiz gibi degil. Hayati bilen avukatlardir, doktorlardir, Sozialarbeiterlerdir, Krankenkassede calisan memurdur, emekli kurumunda calisan memurdur, yani insanin dertleri ile ugrasan insandir. Yüzde 95%iniz sabah kalkip bantin basina geciyorsunuz. 8 - 10 calistiktan sonra eve geliyorsunuz. Disarda olan bitenden bir sey dogal olarak göremiyorsunuz. Sizin gibi yillarca banta calisip sonra hasta olan, issiz olan cok vatandaslarimiz geliyor. Üc asagi bes yukari düsünce tarzlari sizin gibi ayni. Buda normal. Cünkü isin icinde olmayinca insanin inanasi gelmiyor. Her iki vatandasimizdan birisi bana derki "olur mu öyle sey". Benim cevabimda burdaki gibi hep cok net. Sagligin iyi olur ve isin olursa bunlari göremezsin.

Arkadaslar, benim eski Nickim Gercekler'di. Ben falan kitlenmedim. Sadece karamdan rica ettim, yeni bir nick aldim. Niye istedim bunu. Cünkü artik sizlere yardim etmek istemdim. Cünkü inadim inat diyorsunuz. Yine söylüyorum yilda 3000 - 4000 kisiye mesleki olarak uzaman olarak akil veriyorum. Sosyal yasalarin icini disini biliyorum. Sözüm sizlere degil, ama bu forumda o kadar saf insani görünce yardim etmemeye karar vermistim. Cünkü af buyurun, 2018 yilinde halen bu kadar saf olan insanlari görünce ümitsiz bir vakka bizim toplumuz oldugunu anladim. Inanin inanmayin 77 millet ile görüsüyorum, ancak bizim kadar kör yasayan bir millet yok Almanya'da. Niye geri döndügüme gelince. Lanet olsun iste. Insanlarin gözünü acmak icin. Düsenlerin heps cünkü düsmeen önce sizler gibi düsünüyordu. Ama burda Serkinho gibi, daha Verkäuferin ne is yaptigini anlamayanlari görünce ümitsiz bir vakka oldugumuzu yine anliyorum.

Bu konuya son yorumum. Bildiginizi okuyon. Allah düsürmesin. Düsürürse beni hatirlarsiniz.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (02 Nisan 2018 Saat 02:00 ) değiştirilmiştir.

18. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,302
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Arkadaslar Birbey 3.0 hakli konusuyor.

Ben Almanyada fabrikada hep tasoran firmalardan gelenler calisiyor.Sabit ise almiyorlar.Aldiklari aylik 1.600 € 3 vardiye.
    Veya Kuaförler aldigi 800,00€. Öyle yüksek ayliklar yok.Eski calisanlar da ortalama 2.500 € alir.(onlarda prim ve saat ücretleri yüksek.)
    Saat ücretleri yüksek olanlari da Fabrika nasil eritirim diye ugrasiyor.Firsat korluyor.Calistigim Fabrika simdi Afrikali dolu.Ucuza calisiyorlar.

Bunun 75 qm.Bir daire 800,00 €.Gel de gecin.

Cocuklar acisindan sikinti yoksa gecim Türkiye kiyasla Türkiyede daha iyi.Babam emekli aldigi 800,00€. (37 sene calismisliga.) Kira 2 oda 650,0€ gel de isin icinden cik.

Kaldigim Bayernde standart eski evler 8 € metrekare daireler+2,20 € da metrekareye yan giderler= yani metrekareye 10,20 €. ( Yeni yapilar 14,00€ metrekare.)
    Bu fiata bile yer bulamiyorsun.
    Konu murat39 tarafından (03 Nisan 2018 Saat 20:54 ) değiştirilmiştir.

20. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Üye Akdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    56
    27 mesaja 69 teşekkür aldı
    Almanyadaki Emeklilerin Yillardir Nasil Fakirlestirildigi...

Almanyada 80% Emekli maaslari 1000 € Altinda.

Selamlar

22. 2 kişi Akdeniz üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    132
    Almanya emekli ayliklarindaki orantisizlik konusunda haklisiniz zaten yeni kurulan hükümet programina en az rente orani ayarlamasini almak istiyordu sonuc ne oldu bilmiyorum ancak söyle birseyde var Almanya da emeklinin aldigi aylik Grundsicherung altindaysa yardimla o ayara getiriliyor gecim yardimi alma imkani doguyor, ayni sey Türkiye de varmi?

Emekli ayligi oranini belirleyen etken kac yillik calismisliginizin oldugu ve almis oldugunuz aylik oraninda emeklilik kasasina nekadar prim ödediginize bakar bizim Türk lerde Almanlar gibi 45 yil calisan cok az oldugu icin aldiklari aylikta düsük oluyor kisisel kanaatim böyle.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Hekimoğlu, Türkiyede yok çünkü bir nevi herkes buranın tabiri is zaten en az Grundsicherung ayarında. Onun için gerek yok. Kaynak sormayın. Açıklayamam.

Ayrıcs hükümette fazla ümitlenmeyin. Elimde bilgiler var. Yapacakları 40 yıl calışmış olanın eğer başka geliri yoksa veya malı mülkü yoksa en az Grundsicherung ayarında aylık bağlamak. Yani göz boyamak. Grundsicherungun parasını emekli kurumu ödeyecek. Yani devlet fazladan para vermeyecek. Devletin için bir avantajı var. Grundsicherung istatisklerinde bu kişiler gözükmeyek. Yani böylece yardım alan yaşlıların sayısı yavaş artacak.

Kimse ümitlenmesin. Öyle maaşım az al üste para yok.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,418 mesaja 9,732 teşekkür aldı
    Hocam kaynağa gerek yok

adamın posasısnı çıkarıp 3-5 sene yaşamasını sağlayıp öbür dünyaya postalıyorlar

onun için gidiş süresini kısaltmak için 67 yaşına çıkardılar böyle giderse 70 e de çıkar

Ama Almanya da demokrasi var insanhakları bir şey olmaz ..

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar burada hak yemek gibi durum sözkonusu degil.
    Yurddisindaki yasiyan Insanlarimiz nasil eziliyor yasiyan bilir.
    Türkiyede yasam saat 9 dan sonra basliyor.Insanlarda stres yok.Almanyadaki gibi disiplin yok.
    Bizler burada saat 5 deyince ayaktayiz.60 yasina geldigimizde.Psikolojik olarak sihhat olarak yipranmis durumdayiz.
    Bunu hak etmiyormuyuz.Türkiyeye sagladigimiz faydalar.degerlendirdigimiz de bu hak cok görülmemeli.
    KOnudan sapma var burada

Dunyada 196 ulke var yalnizca Turkiye yurtdisindan borclanma gibi bir sistemi var. Devlet kourkunc zarara giriyor ama bu zarar ileride devlete yuk olacagi icin simdiki hukumet bizim gibi gurbetcilerden bir kereligine gelecek sicak paraya bakiyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)