Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2201 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 36 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çifte vatandaş

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Horoz bende 5112 Euro verdim ve 3 hafta gittim. Aradan bir iki yil gecmedi bedavaya indirdiler. Yasimiz 27diydi. 38 kadar beklmeyelip dedik. Beklesydik 1000 Euro siyriliyordur. Neyse yapacak birsey yok.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,719 teşekkür aldı
    Alıntı 44Malatya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Onu nasıl başardın?
    2005 Nisan celbinde 3 arkadaş beraber askere gittim

2 gün sonra beni hastaneye götürdüler sağlık raporunda yüksek tansiyon hastası yazıyordu

neyse bütün muayeneleri yaptılar .. Askeri heyete çıkardılar . Heyet 6 ay hava değişimi verdi

bana dedilerki sizin askerlik bitti bir kere daha kontrole gelirsiniz paranızı geri alır askerlik bitti yani

ben isyanlarda bavulumu topladım eve doğru

6 ay sonra Ekim ayında tekrar kontrol için çağırdılar ..

bu arada askerlik kanunu değişti 28 günden 21 güne düştü ..

benimde 9 günüm kalmıştı ....

bu seferde doktor biraz çekindi .. askerlik yapmaya elverişli dedi

askerlik şubesine .. madem 9 gün hazır gelmişken yapayım

Yok olmaz ancak bir sonraki celbe .. Oda yılbaşında

Ben yine eve

Yılbası geldi çattı .. yine yollara düştüm .. teslim oldum..

Ertesi gün Koğuş Komutanı çağırdı .. dedi eşyaları topla eve gidiyorsun..

" Askerlik Şubesinde hata yapmışlar hava değişiminin 8 günü askerlikten sayılıyormuş " dedi

9 günüm vardi bir günde orada kaldım 9 gün tamamlandı .. elime tezkereyi verdiler hadi güle güle

Bu olayların arasında Pasaportun süresi bitti Konsolosluk uzatmadı .. Oturma izni bitti ... Yabancılar Dairesi ve Arbeitsamt gibi bir sürü problemler yaşadım
    Konu hOrOz tarafından (11 Nisan 2018 Saat 22:42 ) değiştirilmiştir.

4. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Vallahi ne diyem böyle olayı ilk sefer duyuyorum.

Ben 99 da 10 bin mark verip 4 hafta yapmıştım.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Eh askerlik öyle bir yerki, üc haftada gördügüm bana yetti. 30m2 bir oda elli kisi yattik. Oda o kadar darki, ranzlari birlestirmisler. Orda öyle tipler varki, sokakda görseniz selam vermezsiniz. Allah gücünün gitmesin, insan demeye bin sahit lazim. Simdi birde böyle bir kisi ile kari koca gibi birlestirilmis bir ranzdada yatacaksiniz. Birisi yanima geldi, Allahtan benimle ayni kafadanmis, onunla yan yana yattik. Her ihtimale karsi sordum, adami coluk cocugu varmis. Ama cok bir tuhaf duygu. Düsünün bir, gece uyaniyorsunuz, gözünüzü aciyorsunuz, yataginizin yaninda biyikli bir adam yatiyor. Igrenc bir duygu.

Yikanmadik sararmis mavi carsaflarda yattik. Bilseydim yanimda bir nevresim takimi götürürdüm. Insanin yastiga kafasini koymasi gelmiyor. Artik bir T-Shirti kilif olarak gecirdimde öyle yattim. Ertesi gün carsaflar pis diye sikayet edenlerden olmus. Sanki ceza gibi, gündüz bize carsaflari yikatdilar. Oda sirf su ile. Aksama kadarda kurumadigi icin yari islak carsafda yattik.

Sanmayin temiz carsaf yok. Vermek istemiyorlar. Sonra bir gün bir general gelecekmis. Aniden bize temiz carsaflar verdiler yemekler daha iyi cikti. O kadar igrenc yemek daha görmedim. Soguk kurufasulyede yag donarya, öyleydi sicak kuru fasulya. Adam servis yapiyor, sicak kuru fasulya kepceye yapismis düsmüyor bile kepceden.

O gün nefret ettim ülkemizden. Savas olur, böyle yatarsiniz. Bunlar savasa hazirlik altinda tembellik ve eziyet yapiyorlardi. Öyle olmasa, general geliyor diye niye herseyi degistirdiler?

Ictima alaninda beklersiniz. Bir kisi sordu. Komutanim, bugün cuma, cuma namazina gidebilirmiyiz diye. 25-30 yasindaki komutan 5000 kisinin önünde verdigi cevap, zaman bulursan gidersin. Görende sanirki bir is yapiyoruzda vakit yok. Yat kalk say. Yoksa birsey yaptigimiz yok. Bunu derken o kadar kisinin icinde bagirarak söyledi bunu komutan o kisiye. Oda arkasini döndü ve sesizce "ya Sübhan-Allah" dedi ve yerine gecti. Ayni komutan 5000 kisinin önünce burda Allah yok diye bagirdi.

Bugün haberlerde tutukalan askerleri görünce, icimden hep beter olun diyorum. Asil hainleri ben Burdurda icimizde gördüm.

Ben cildimden dolayi cok tras olamayan bir insanim. Reviere gittim. Doktor bakti, dedi, bunun dedigi dogru, raporu verin. Ictima alaninda iki üc gündür tras olmadik diye beni öne cagirdilar. Git tras ol dediler. Bende dedim, raporum var ve gösterdim. Bana dedigi laf, benim rütbem o doktordan daha yüksek, git tras ol. Bende dedim kusura kalmayin, rapor rapordur olamam. Bana dedilerki, hafta sonu sana carsi cezasi veririz. Bende dedim, sorun yok, ben zaten cikmak istemiyorum. Herkes gitmisken bir gidip uyuyacagim mangada. Adam pes etti.

Iyiki su askeriyenin icini bir temizlediler.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (11 Nisan 2018 Saat 23:05 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı 44Malatya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vallahi ne diyem böyle olayı ilk sefer duyuyorum.

Ben 99 da 10 bin mark verip 4 hafta yapmıştım.
    hocam gerçek her gelişte bizimkiler ne oldu yine diyordu ..

milletin ağzına düştüm

@Birbey 3.0

bizim askerlikte pek öyle sorunlar yoktu

ama gerçekten de ben bu kadar Avrupalı angutu bir arada görmemiştim
    Hastanedeki hemşireler bile (rütbeli askerdirler ) isyan ediyordu
    Konu hOrOz tarafından (11 Nisan 2018 Saat 23:08 ) değiştirilmiştir.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Arkadaş ne sormuş yazılan neler

Güler misin ağlar mısın

Konuyu neden gereksiz yerlere çekip dağıtma peşinde kosuyorsunuz

9. TipiTip üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Türk vatandasligina geri gectigin tarih en gec 31.12.1999 ve öncesi ise hic sorun yok,
    eger Türk vatandasligini 01.01.2000 yilindan sonra almissan Alman vatandasligin otomatikman iptal olur,
    hekimoglu arkadasimiz yazmis zaten.

11. aslankral üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    146
    15 mesaja 22 teşekkür aldı
    Alıntı TipiTip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaş ne sormuş yazılan neler

Güler misin ağlar mısın

Konuyu neden gereksiz yerlere çekip dağıtma peşinde kosuyorsunuz

Hakikaten bende şaşırdım konu nerelere gitti bilmek istediğim her şey 2000 yılından önce olduğu halde söylememekle suçlu durumamı düştüm öğrenseler ne yapabilirler sadece uğraşmak itemedim kısa yolu seçtim inşallah 10 sene sonra söylerim herkeze teşşekürler.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Alıntı saban01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakikaten bende şaşırdım konu nerelere gitti bilmek istediğim her şey 2000 yılından önce olduğu halde söylememekle suçlu durumamı düştüm öğrenseler ne yapabilirler sadece uğraşmak itemedim kısa yolu seçtim inşallah 10 sene sonra söylerim herkeze teşşekürler.
    ustam konularin dagilmasi normal

ve dagilmasinda nedense hep ayni kisilerin parmagi var

inan senin sordugun soruyu okudum

ve verilen cevablara yazilan mesajlara baktigimda

saskinlik ifadem inan yüzümden okunur durumda

ve hep ayni kisilerin bunu yapmasi tuhaf

14. 2 kişi TipiTip üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı saban01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben ve eşim 2000 yılından önce alman vatandaşı olduk ve aynı zamanda türk vatandaşıda olduk yani çifte vatandaşıyız bu gün ausweissi ve reiseausweissi değiştirmek için başvuruda bulunduk bize tek alman vatandaşı olduğumuza dahil imza attırdılar bizde bir şey söylemeyip imzaladık bu bize ilerde sorun olurmu?teşşekürler selamlar.
    arkadaşım için rahat olsun

bugün kızkardeşimle konuştum kendisi Einwohnermeldeamt ta memur olarak çalışıyor

sordum "böyle böyle olmuş yanlış beyan etmiş bir şey çıkarmı diye" "yok dedi hiç bir şey olmaz"

eğer 2000 senesinden önce Alman olmuşsa ve 2000 den sonra yeniden

Türk Vatandaşlığına geçmişse o zaman sorun olur diye cevapladı

16. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    146
    15 mesaja 22 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım için rahat olsun

bugün kızkardeşimle konuştum kendisi Einwohnermeldeamt ta memur olarak çalışıyor

sordum "böyle böyle olmuş yanlış beyan etmiş bir şey çıkarmı diye" "yok dedi hiç bir şey olmaz"

eğer 2000 senesinden önce Alman olmuşsa ve 2000 den sonra yeniden

Türk Vatandaşlığına geçmişse o zaman sorun olur diye cevapladı
    Çok teşşekürler kardeşim işte böyle bir cevap aryordum selamlar.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,152 teşekkür aldı
    @hOrOz @Birbey 3.0,

yukarıdaki yazımın doğruluk payını 100% bilemem dalar bu bilgiyi bana Personalbüro’daki sorumlu söyledi.

Alman vatandaşlığına gecdiğimde kendisine Mail yazdım ben Alman vatandaşıyım şu tarihten itibaren bunun için bir değişiklik gerekiyormu diye oda evet Emeklilik kasası için gerekli olduğunu yazmıştı.

Hadi sözlü dese şakasına demiş derdim ama yazılı olarak bana yazdı bunu.

Geçen hafta bunun için Emekli kasasını aramak istedim bilgi almak için fakat bi türlü zaman bulamadım.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    520 mesaja 1,096 teşekkür aldı
    @atsiz77, vatandaslik gibi önemli bir degisikligi elbette diger kurumlarda oldugu gibi Rentenversicherung ada bildirmen gereklidir, bunun nedeni alinmis olunan Alman vatandasligiyla birlikte daha avantajli bir emeklilik hakki elde etmek degildir hatta belki ilerde primlerini alip gitmeyi düsünenler icin kayip olarak bile düsünülebilir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı atsiz77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @hOrOz @Birbey 3.0,

yukarıdaki yazımın doğruluk payını 100% bilemem dalar bu bilgiyi bana Personalbüro’daki sorumlu söyledi.

Alman vatandaşlığına gecdiğimde kendisine Mail yazdım ben Alman vatandaşıyım şu tarihten itibaren bunun için bir değişiklik gerekiyormu diye oda evet Emeklilik kasası için gerekli olduğunu yazmıştı.

Geçen hafta bunun için Emekli kasasını aramak istedim bilgi almak için fakat bi türlü zaman bulamadım.
    Emeklilik konusu yanlış . emeklilikte hiç bir kere Alman veya yabancı ayrımı yapılmıyor ne kadar ödediysen o kadar emeklilik

Personal bürodakiler yanlış biliyor .. Zaten bürodakiler hiç bir şeyi bilmiyor

Yıllar önce benim çalıştığım eski firmada benden devamlı çalışma izni istiyorlardı .. benim süresiz oturma iznim vardı

bana çalışma izini gerekli değildi ... bende Internetten artık gerek olmadığını kopyaladım gösterdim

arkadaşım buradaki konu sadece Pass veya Personal Ausweiss almak için ..

Alman Vatandaşlığına geçince zaten gerekli mevkiler senin durumunu biliyorlar

buradaki mevzu sadece Einwohnermeldeamt veya Passstelle senin durumunu soruyor gizli saklı bir şey varmı diye

Zaten 2000 den önceklilerin bir şey saklamasına gerek yok onlar offiziel çifte vatandaş

sorun 2000 den önce Alman Vatandaşı olup 2000 den sonra gizlice tekrar Türk Vatanşlığına geçenlerde

o zaman Konsololsluklardan Türk Vatandaşı olmadıgına dair belge istiyorlar

İşte o zaman problem başlıyor .. Konsolosluk yalan yanlış belge veremeyeceğine göre

Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @atsiz77, vatandaslik gibi önemli bir degisikligi elbette diger kurumlarda oldugu gibi Rentenversicherung ada bildirmen gereklidir,
    bunun nedeni alinmis olunan Alman vatandasligiyla birlikte daha avantajli bir emeklilik hakki elde etmek degildir
    hatta belki ilerde primlerini alip gitmeyi düsünenler icin kayip olarak bile düsünülebilir.
    hatta bu prim konusu benimde kafamı kurculuyor

acaba Alman Vatandaşlığına geçenler yeniden Türk Vatandaşlıgına geçince Türk Vatandaşlığı sürececinde ödediği primleri geri alabiliyormu ?

Bu konu bir kaç kez burada anıldı ama tam sağlıklı resmi bir bilgi yok ..
    Konu hOrOz tarafından (14 Nisan 2018 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,298
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Isyeri LVA ya bildirisinde kisinin Hangi uyruga sahip diye yer var.Orasi Alman veya Türk se o yaziliyor.

Alman vatandasi olursa avantajlisin diye bir olay yok.

Ne kadar prim ödendiyse o degerde Emeklilik hakki.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı atsiz77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @hOrOz @Birbey 3.0,

Atsiz, o Personalbürodaki salakmis. Ne halt yedigini bilmiyor. O beceriksizin tek yaptigi emekli kurumuna mevcut vatandasligi bildirmek.

Bana bir memur göster emekli kurumunda fark eden diyen, ismini not al, bana bildir, gerekli resmi uyariyi yaparim.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (15 Nisan 2018 Saat 00:48 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)