selam ustam hic kimse bence rentengeld e kendini baglamamistir bu konuda haklisin lakin her seyi düsünmek gerekli, benim bir türlü kabul etmedigim ve edemedigim konu yukarida yazmis oldugum durum,adam 30 yil calismis bu zamaan zarfindaa asagi yukari 90 bin avro (ortalama aldim bu ) renten kasseye ödüyor, simdi size soruyorum.Hangi gidecegin 4 haftalik kur bu parayi hak ediyor? cünki seni kura yolladiklarinda ücreti ben kendim selbst ödeyecegim dediginde kabul edilmiyor senden yapilan 2 bin liraalik masrafi neden 90 bin olarak aliyorlar ve bu neden sadece türklere yönelik?? benmce tartisilmasi gereken konu bu .saygilar.

Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
redbull911 kardesim, yas kac bilmiyorum ama anlasilan sen tüm planlarini Rentenkasse ye ödenen primleri almak üzerine yapmissin. Ben sahsen kimseye primlerini alip gitmeyi önermem parayi almak burada kazanilmis tüm sosyal haklari cöpe atmak anlamina geliyor, gittigin yerdeki sosyal haklarin buradan dahami avantajli diye düsünüyorsun benim kisisel kanaatim 50-60 yasina kadar gurbette calisip tüm ümitlerini Rentedeki primlere baglayan kisi gurbette bos yere ömrünü tüketmistir Türkiye de acliktan ölen kimsenin mezarini görmedim ne diye burada kahir cekiyoruzki ozaman.

Reha ya gittin diye paranin silinmesi demek yanlis sadece sigorta ödeme yaptigindan ozamana kadar ödenmis primin geri iadesi söz konusu olmuyor bu Türk vatandaslarinda oluyor cünkü Alman vatandasinin prim iadesi hakki zaten yok.

Yaslaninca ne durumda olacagimizi kimse bilmez oradan alip gidecegimiz 80-90 bin de bizi kurtarmaz bana göre primi alip en cok lazim olacagi yaslilik döneminde sosyal haklari sifirlamak dogru bir kadar degildir.