Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2142 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: pizza unu markasi

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    6
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

pizza unu markasi

merhaba Arkadaslar. türkiyede pizza unu markasi bileniniz varmidir ?
    Türkiyede pizza dükkanlari hangi marka pizza unu kullanmakta ?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye V/S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    116 mesaja 217 teşekkür aldı
    Pizza Unu aslinda Marka önemli degil, Pizzanin püf noktasi
    normal TYP405 (normal UN) degil, TYP 00 olmasi lazim.

Yani Dükanda Unun üzerinde TYP00 olmasi lazim.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Tebrikler V/S cok güzel bir bilgi. InsAllah böyle bilgilerini cok görürüz daha forumda.

Tecrübeli Üye ZSworld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,372
    149 mesaja 453 teşekkür aldı
    Demek typ leri de varmis hic dikkatimi cekmemisti. Cogu kadinlar bilmiyor bunu süpersin.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    2 mesaja 5 teşekkür aldı
    Typ 00 yani Baklava unu
    Çıtır olmasının füf noktası👍
    Kadınlardan ziyade Çoğu pizzacıda bilmez bilselerde pahalı olduğu için ucuzunu kullanırlar typ 405,
    Tabii sade unla olmuyor orijinal İtalyan tarifinde veriyorum,
    1 Kilo typ 00 un
    Islak maya 4 kesme şeker büyüklüğünde ıslak olması şart, kuru maya veya kabartma tozu kesinlikle olmaz!! 2 şu bardağı Ilık suda maya eritilir yarım çay bardağı zeytinyağı ilave 2 tatlı kaşığı tuz 4 tatlı kaşığı şeker eridikten sonra unla beraber yoğruyoruz iyi yoğurmak önemli en az iki saat mayalanması gerekiyor hamurları açtıktan sonra 15 dakika tepside bekletiyoruz,
    Arkadaşlar bu tarifin içinde bir değil birkaç püf noktaları var
    Yapınca ne demek istediğimi anlarsınız master şefteki şeflerin bildiğinde sanmıyorum şimdiye kadar yaptıkları normal hamur hiç görmedim duymadım yada gizliyorlar
    Afiyet olsun 👍
    Konu dahi26 tarafından (04 Ocak 2023 Saat 02:26 ) değiştirilmiştir.

7. 4 kişi dahi26 üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    28
    9 mesaja 13 teşekkür aldı
    Alıntı dahi26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Typ 00 yani Baklava unu
    Çıtır olmasının füf noktası��
    Kadınlardan ziyade Çoğu pizzacıda bilmez bilselerde pahalı olduğu için ucuzunu kullanırlar typ 405,
    Tabii sade unla olmuyor orijinal İtalyan tarifinde veriyorum,
    1 Kilo typ 00 un
    Islak maya 4 kesme şeker büyüklüğünde ıslak olması şart, kuru maya veya kabartma tozu kesinlikle olmaz!! 2 şu bardağı Ilık suda maya eritilir yarım çay bardağı zeytinyağı ilave 2 tatlı kaşığı tuz 4 tatlı kaşığı şeker eridikten sonra unla beraber yoğruyoruz iyi yoğurmak önemli en az iki saat mayalanması gerekiyor hamurları açtıktan sonra 15 dakika tepside bekletiyoruz,
    Arkadaşlar bu tarifin içinde bir değil birkaç püf noktaları var
    Yapınca ne demek istediğimi anlarsınız master şefteki şeflerin bildiğinde sanmıyorum şimdiye kadar yaptıkları normal hamur hiç görmedim duymadım yada gizliyorlar
    Afiyet olsun ��
    Typ 00 ile Typ 405 ayni, Typ 00'da biraz daha az nisasta var sadece. Biri Italyada kullanilan norm adi, diger ise Almanyada kullanilan. Kisacasi cok ince cekilmis un icin kullaniliyor her ikisi de.

Önemli olan "W"-Wert denilen ve 100 gram'a düsen proteyn orani. En az 12,5-13 gram olmali. Bu tür unlar daha cok su emebiliyor. Pizza bezelerini acinca ne yirtilir, ne de cekilir.

Orjinal Italyan Pizza Napoletana hamuruna seker olmaz.

Pizzada olmazsa olmaz hamurun en az 24 saat dinlenmesidir. Öyle 2-4 saatte mayalanan hamur mideye iyi gelmez ve sindirilmesi zordur (nicht bekömmlich).

____

Suan vaktim yok ama istege göre 24 saat veyahut 33 saat dinlenmis pizza Napoletana tarifini ve italyan marka un tavsiyelerimi verebilirim. Biraz sabir isteyen is ama tarife göre aynen uyguladiktan sonra "iyi ki yapmisim" dedirten bir tat olusuyor . Ben yerim olmadigi icin G3 Ferrari'de yapiyorum ve gayet menunum.

9. 2 kişi alpeg üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye nnrw27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    532
    403 mesaja 895 teşekkür aldı
    Bir soruda benden siz hangi peyniri tavsiye edersiniz ?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    28
    9 mesaja 13 teşekkür aldı
    Alıntı nnrw27 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir soruda benden siz hangi peyniri tavsiye edersiniz ?
    Ben sahsen hemen hepsini denedim, Margherita'da "Fior Di Latte" iyi ama genel olarak yani ton balikli, mantarli, sucuklu pizza icin vesaire "Gouda Jung" am Stück tavsiye ederim. Hazir rendelenmis tavsiye etmem cünkü birbirine yapismasin diye Trennmittel kullaniyorlar ve iyi erimiyor bana göre. önemli olan peynirin hafif, yani "mild" olmasi, sonuc itibariyle üzerine kullandigin malzemelerin tatlarinin önüne gecmemesi.

12. alpeg üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    20,727
    168 mesaja 482 teşekkür aldı
    Pizza nin üzerine koyacaksan en iyi peynir mozarella ...
    Hamuru bir arkadas cok iyi tarif etmis . Islak maya ile olur. Kuru may veya kabartma tozu ile iyi olmaz.
    Pizza hamurunu mümkün oldugu kadar ince ve elinizle acin uzatin. Merdane , oklava kullanmamaya bakin.
    Merdane ve oklava hamuru cok eziyor ve sert oluyor... ince ve el ile acilan pizza hamurunun üzerine kekikli domates sosunu her tarafina iyice sürün.
    Ton baligini ince bir kat pizza nin üzerine döseyin. Dilim dilim kesilmis mozarellayi ton baliginin üzerine hemen hemen her tafini kapliyacak sekilde koyun...
    Kenarlari ve alti (Bir bicak ile hafif kaldirip bakin) kizarmis ise ve mozarella balikla karisip kucaklasmis ise firindan cikarip üzerine biraz daha kuru kekik serpin ... Bakin pizzacidan bir daha pizza alacakmisiniz...

14. 2 kişi steve üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)