Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2164 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emeklinin Türkiyede en fazla hakki

Tecrübeli Üye zirdeli79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HEDEF / TURAN
    Ettiği Teşekkür
    389
    83 mesaja 277 teşekkür aldı

Emeklinin Türkiyede en fazla hakki

SelamunAleyküm arkadaslar Hayirli Ramazanlar

Arkadaslar yukardada belirtigim gibi Emekli bir kisinin Türkiyede ne kadar kalabilir

Benim Kayin valide 71 yasinda ve emekli kendisi ve rahmetli kayinbabaninda emeklisini aliyor.

devletten yardim falan almiyor 40 senedir Almanyada Kendisi Türk Vatandasi

her sene giderken her zaman diyor oglum aman 6 ay gecmesin diyor yoksa aylimi keserler diye korkuyor.

ben yabancilar polisinede gittim adam bana söyle söyledi

1. Almanyada 10 seneden fazla yasiyorsan ve

2.devletten yardim almiyorsan dedi

istedigin zaman gidip gelebilirsin dedi
    ama halen inanmiyor ondan bundan duymaya inaniyor.

simdiden tskler

Gesendet von meinem SM-G935F mit Tapatalk

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,298
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Aleyküm Selam.
    Yabancilar dairesi resmi bir kagirt (üzerinde Serbest giris cikis i tastik eden bir belge) veriyor.10 € aliyor.
    Süresiz oturum olmasi ,yardim almamasi gerek.Emeklilik gelir olmasi gerek.Veya yakinlarin teminat verirse bu belge veriliyor.

O devamli yaninda olmasi gerek.

Babam ve Annemde aldik.6 ayi gectigi icin ortaya cikiyor pasaport kontrolunde.Babam kagirt i uzatiyor memur bakiyor geciyorlar.

Yabancilar dairesinden Kagirdi al yaninda olsun.Bir de kopyasini al sizde bulunsun.Kayip ne olursa.
    Konu murat39 tarafından (17 Mayıs 2018 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.

4. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    521 mesaja 1,097 teşekkür aldı
    Ayligin kesilmesi söz konusu degil sadece 1 yil icinde 185 günden fazla Almanya disinda yasayip Almanyadaki haklari kaybetmemek icin murat39 arkadasin bahsettigi belgeyi almaniz yeterli olacaktir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,720 teşekkür aldı
    Hocam uzun süre kalmak problem değilde Annem de AOK problem yapıyor

kendisi hem Almanya hem Türkiye den emekli ... ikamet Almanya

AOK 6 aydan fazla Krankenschein vermiyor ( kanunen doğru )

Türkiye deki sigorta baksın diyor fakat SGK da siz yurtdışında ikamet ediyorsunuz AOK baksın diyor

o yüzden hersene problem çıkıyor

7. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye zirdeli79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HEDEF / TURAN
    Ettiği Teşekkür
    389
    83 mesaja 277 teşekkür aldı
    Yabanci polisin bize verdigi kagit bu
    § 51
    Beendigung der Rechtmäßigkeit des Aufenthalts; Fortgeltung von Beschränkungen
    https://dejure.org/gesetze/AufenthG/51.html

ve bana aynen dedi kagit bosuna dedi 10 euro kagita verecenize dedi Annen o paraya yemek yesin bosuna vermesin dedi Annede illa istedi kagit halen bizde ama bu
    51 yasa kagidi kopie yapip verdi birde bu kagidi kendisi istedi diye damga vurdu hic kormasina gerek yok dedi

vallahi kafa karisik

kendisi Türkiyedende emekli baska nere bas vurcamida sasirdim polis kagit verdigi halde güvenemiyor,
    ve kagitta yazmiyormus git istededin kadar kal istedigin zaman gel diye

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    yasa doğru Almanya da 15 sene kanuni oturup ve geçimini temin edenlerin oturma izni iptal edilemez diye

fakat çoğumuzun dikkatinden sağlık kasalarının sadece 6 ay yurtdışı için süre verdiği kaçıyor

işte biz bu problemi çözemedik

10. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayligin kesilmesi söz konusu degil sadece 1 yil icinde 185 günden fazla Almanya disinda yasayip Almanyadaki haklari kaybetmemek icin murat39 arkadasin bahsettigi belgeyi almaniz yeterli olacaktir.
    Bu bilgi doğru değil. Eğer annesi'de Türkiye'den emekli ise ve yılın en az toplamda 183 gününü Almanyada geçirmezse, geçici olarak aylık kesilmesi gerekiyor. Aylık azalmaz, ama artar, çünkü burdaki Krankenkasseden istesede istemesede çıkar.

Anmeldung önemsiz, çünkü mutat ikameti olmadığı için.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    521 mesaja 1,097 teşekkür aldı
    @birbey arkadasim emeklilik ayligina uzun süre dokunan olmazsa elbette tedbir amacli aylik durdurulabilir ancak cocuklari kontosuyla ilgileniyorsa kimin haberi olacak, mahalleden bir tanidigim 3 yildir almanyaya gelmeyen babasinin ayligini tikir tikir aliyor hicbir sorun yok sadece bu sene AOK biraz sorun yapmis bir Almanyaya giris yapsinda muayenelerini olsun diye TA11 vermede sorun cikartmis 3 yildir 6 ayda bir sorunsuz yenilemisler.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Türkiye ile Almanya arasindaki sosyal güvenlik sözlesmesi geregi saglik hizmeti 6 ay ikamet edilen yerden alinmasi söz konusu isede bu konuda knappschaft daha esnek bir yil saglik hizmeti alanlar var ayni zamanda Türkiye'dende A/T21 belgesi ile yillik saglik hizmeti almak mümkün.

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Almanyada olurmu izin olan 6 ay Yurtdisinda kalabilir.1 sene icinde Ister bir seferde 6 ay kal intersen 2 ser aydan 3 kere kal.Yabancilar polisi söyle dedi böyle dedi inanma orada calisanlar Tam bilmiyor.Tanidik benle idiaya girdi.1 gidisde 4 ay Daha Sonra 3 ay Girls cikmis yapinca kalabilirsin demis yabancilar polisinde calisan kisi Ben olmaz dedim Daha sonra baska ana yere sormuslar Ben hakli ciktim.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı aqua05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanyada olurmu izin olan 6 ay Yurtdisinda kalabilir.1 sene icinde Ister bir seferde 6 ay kal intersen 2 ser aydan 3 kere kal.Yabancilar polisi söyle dedi böyle dedi inanma orada calisanlar Tam bilmiyor.Tanidik benle idiaya girdi.1 gidisde 4 ay Daha Sonra 3 ay Girls cikmis yapinca kalabilirsin demis yabancilar polisinde calisan kisi Ben olmaz dedim Daha sonra baska ana yere sormuslar Ben hakli ciktim.
    Hocam ay hafta hesabı yanlış gün olarak hesap edeceksiniz

bir senede toplam 180 gün Almanya dışında kalabilirsiniz

isterseniz 100 kere giriş çıkış yapın

birde Aufenthaltserlaubnis ile Niederlassungserlaubnis arasındakli farkı bilmek gerekir çünkü arada çok ince detaylar var
    https://www.berlin.de/labo/willkomme...nthaltstitels/

Aufenthaltserlaubnis

Eine Aufenthaltserlaubnis erlischt ab 6 Monaten nach der Ausreise aus Deutschland.

Niederlassungserlaubnis

Eine Niederlassungserlaubnis erlischt ab 6 Monaten nach der Ausreise aus Deutschland.

Eine Niederlassungserlaubnis erlischt ab 12 Monaten nach der Ausreise aus Deutschland
    wenn der Ausländer das 60. Lebensjahr vollendet hat
    und sich mindestens 15 Jahre rechtmäßig im Bundesgebiet aufgehalten hat.
    Dasselbe gilt dann auch für den mit ihm zusammenlebenden Ehegatten mit einer Niederlassungserlaubnis, wenn dieser auch mindestens 60 Jahre alt ist.

Eine Niederlassungserlaubnis erlischt auch bei einem längeren Aufenthalt im Ausland nicht
    bei einem rechtmäßigen Aufenthalt in Deutschland von mindestens 15 Jahren
    und wenn der Lebensunterhalt gesichert ist (das gilt auch für den Ehegatten mit einem unbefristeten Aufenthaltstitel) oder
    bei einer ehelichen Lebensgemeinschaft oder eingetragenen Lebenspartnerschaft mit einem deutschen Staatsangehörigen
    Die Ausländerbehörde oder die Bürgerämter stellen darüber eine Bescheinigung aus.
    Diese Bescheinigung kann für die Wiedereinreise nach Deutschland erforderlich sein.
    Mehr Informationen zu der Bescheinigung

In allen anderen Fällen kann eine längere Frist auf Antrag erlaubt werden, wenn

der Aufenthalt im Ausland nur vorübergehend ist (zum Beispiel zur Pflege eines nahen Angehörigen, für ein Gastsemester während eines Studiums) oder
    wenn der Aufenthalt im Ausland den Interessen der Bundesrepublik Deutschland dient (siehe oben unter Aufenthaltserlaubnis).
    Konu hOrOz tarafından (27 Mayıs 2018 Saat 16:09 ) değiştirilmiştir.

16. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye tirisan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    534
    6 mesaja 10 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aleyküm Selam.
    Yabancilar dairesi resmi bir kagirt (üzerinde Serbest giris cikis i tastik eden bir belge) veriyor.10 € aliyor.
    Süresiz oturum olmasi ,yardim almamasi gerek.Emeklilik gelir olmasi gerek.Veya yakinlarin teminat verirse bu belge veriliyor.

O devamli yaninda olmasi gerek.

Babam ve Annemde aldik.6 ayi gectigi icin ortaya cikiyor pasaport kontrolunde.Babam kagirt i uzatiyor memur bakiyor geciyorlar.

Yabancilar dairesinden Kagirdi al yaninda olsun.Bir de kopyasini al sizde bulunsun.Kayip ne olursa.
    Hayırlı günler. O kağıt ın adı ne. Yani yabancılar dairesinden alınan kağıdın adını yazarsanız memnun olurum. Teşekkürler.

Üye tirisan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    534
    6 mesaja 10 teşekkür aldı
    Hayırlı günler. Ben ve zevcem 6 aydan fazla Türkiye de kalmak istiyoruz. Almanya dan bir geliratım yok. Türkiye'den emekliliğimi başlatmak istiyorum. Yabancılar dairesinden o kağıdı alabilirmiyim. O kağıdın adı ne? Türkiye ye gittiğimizde Hastalık sigortası olarak SGK dan bakınabilirmiyiz. Vereceğiniz bilgiler için Çok teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)