Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2168 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sila Yoluna Cikmadan Yapilcak Dualar

Üye ByKaRTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    42
    33 mesaja 339 teşekkür aldı

Sila Yoluna Cikmadan Yapilcak Dualar

Yolculuğa Çıkış Duaları

Duanın Arapça Okunuşu: “Allahümme inni e’ûzü bike min va’sâis-seferi ve Kâbetil münkalebi vel’havri ba’del kevri ve da’veti’l-mazlûm“
    Duanın Türkçe Anlamı: “Allah’ım! yolculuğun meşakkatinden, döndükten sonra kötü şeylerle karşılaşmaktan, gördüğümden geri kalmaktan ve mazlumun bedduasını almaktan sana sığınırım

Duanın Arapça Okunuşu: “Allâhumme ileyke teveccehtü ve bike i’tesamtü. Allâhümme ekfini mâ ehemmeni ve mâ tâ ehtemmü lehû. Allâhümme zevvidni’t-tâkvâ, va’ğfir li zenbi ve veccihni li’l-hayri eyne mâ teveccehtü.”
    Duanın Türkçe Anlamı: “Allah’ım! Sana yöneldim. Sana sığındım. Allah’ım, benim önemli olan ve olmayan her işimde bana yardım et. Allah’ım! beni takva ile rızıklandır. günahlarımı bağışla ve her yerde her zaman beni doğruya yönelt.”(4)

Bir Araç ve Gemiye Binerken Okunacak Dualar

Bir Araca Binerken Okunacak Dua

Duanın Arapça Okunuşu: “Sübhânellezî sehhara lenâ hâzâ vemâ künnâ lehû mukrinin ve innâ ilâ Rabbinâ lemünkalibûn. Allahûmme innâ nes’elüke fi seferinâ hâze’l-birra ve’t-takvâ ve mine’l-ameli mâ ter-dâ. Allâhümme hevvin aleynâ seferinâ hâzâ vatni annâ bu’dehû. Allahûmme ente’s-sâhibi fi’s-seferi ve’l-halifetü fi’l-ehli. Allâhümme inni eûzü bike min va’sâisseferi ve keâbeti’l-manzari ve sûi’l-munkalebi fi’l-mâli ve’l-ehli.”
    Duanın Türkçe Anlamı: “Her türlü noksandan münezzehtir O Allah ki, bunu bizim hizmetimize verdi, yoksa bizim buna gücümüz yetmezdi. Muhakkak ki sonunda Rabbimize döneceğiz. Allah’ım bu yolculuğumuzda Senden iyilik, takva ve işlerimizde rızanı istiyoruz. Allah’ım bu yolculuğu bize kolaylaştır, uzaklığını yakınlaştır. Allah’ım, yolculuğumuzda bizi koruyan, ailemizi de görüp gözeten Sensin. Allah’ım yolculuğun verdiği sıkıntıdan, üzücü hallerinden, mal ve ailemiz hakkında kötü akıbetten Sana sığınırım.

Gemiye Binerken Okunacak Dua

Duanın Arapça Okunuşu: “Bismillâhi mecrâhâ ve mürsâhâ inne Rabbî leğafirûrrahîm.”
    Duanın Türkçe Anlamı: “Geminin yüzmesi de, durması da Allah’ın adıyladır. Muhakkak Rabbim, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.”

Gemi, Araç yada Binitten İnerken Okunacak Dua

Duanın Arapçası: “Allahümme ezilnî münzelen mübâraken ve ente hayrul münzilin.”
    Duanın Türkçe Karşılığı: “Allah’ım beni mübarek bir yerde konaklandır. Sen konaklandıranların en hayırlısısın.”

Yolculuğa Çıkanın Geride Bıraktıklarına Yapacağı Duaları

Duanın Arapça Okunuşu:
    “Estevdiullâhe dinekûm ve amâneteküm ve havâtime a’mâiküm.”
    Duanın Türkçe Anlamı: “Dininizi, size emânet bıraktığım şeyleri ve yaptıklarınızın sonuçlarını Allah’a emanet ediyorum.”

Geride Kalanların Yolcuyu Uğurlarken Yapacağı Dua

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) birini yolcu ederken, onun elini tutar, o kişi elini bırakmadıkça onun elini bırakmazdır. Sonrada ona şöyle dua ederdi:

Duanın Arapça Okuşu: “Estevdiu’llâhe dineke ve emâneteke ve âhira amelike.”
    Duanın Türkçe Anlamı: “Dinini, emânetini ve işlerinin sonunu Allah’ın himayesine bırakıyorum, sana da esenlikler dilerim.”

Yolcunun Gideceği Yere Varınca Yapacağı Duası

Duanın Arapça Okunuşu: “Allâhümme inni es-elüke min hayri hazihi ve hayri mâ cema’te fiha, ve eüzü bike min serrihâ ve şerri mâ cema’te fihâ. Allâhümme’rzuknâ hayâhâ ve eiznâ min vebâhâ. ve habbibnâ ilâ ehlihâ ve habbib sâlihi ehlihâ ileynâ.”
    Duanın Türkçe Anlamı: “Allah’ım, Senden bu beldenin ve orada olanların hayrını dilerim. Buranın ve orada bulunanların şerrinden de Sana sığınırım. Allah’ım oranın ucuzluğunu bize nasipet, hastalığından koru. Bizi oranın halkına sevdir ve bu belde halkının iyilerini de bize sevdir.”

Yolculuktan Dönünce Okunacak Dualar

Duanın Arapça Okunuşu: “Âyibûne tâibûne ‘âbidûne li Rabbinâ hâmidûn.“
    Duanın Türkçe Anlamı: “Tövbe ediciler olarak, Rabbimize ibadet ediciler olarak, hamd ediciler olarak (seferimizden) dönüyoruz.”

Kazasiz Belasiz Hayirli Yolculuklar.

2. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Allah razi olsun

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)