Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2137 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 35 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Döviz kuruyla yapılan darbeye dur diyelim

Üye ali84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    münih
    Ettiği Teşekkür
    226
    13 mesaja 48 teşekkür aldı
    herkese slmlar arkadaslar bu konu ciddi yakinda develosyonda olurbirlik zamani fakat vatanimizi bu halde gördügümüzde icimiz parcalanir.artik dur deme zamani degilmi ne gerekirse yapsinlar yeterki güzel ülkemiz düzlüge ciksin.alla yardimcimiz olsun

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye V/S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    116 mesaja 217 teşekkür aldı
    Vatanimi Milletimi canimdan cok seviyorum, ama Türkiyedeki kriz Di$ güclerle hic bir ilgisi yok.

Siz Devletin Bankasina El atarsaniz, Faiz enflasyona ayarlamazsaniz, bagimsiz Bankacilik Sistemi olamazsaniz

Dün Yatirim Yapanlar, bugün Parasini geri ceker. Sizlerin gönderecegi 500 Milyon Avro da olsa, hic bir ise Yaramaz.

Bu Rakamlar Devletler arasi Milyarlara dönüyor. Yani 1000 Avro Borcu olana siz 50cent vermis gibi olur.

4. 6 kişi V/S üyemize teşekkür etti:

Üye TOPRAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    190
    47 mesaja 132 teşekkür aldı
    Operasyon hikaye diye yazan arkadaş:bilerekmi yazıyorsun

6. 2 kişi TOPRAK üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye 1093 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    141
    95 mesaja 146 teşekkür aldı
    bunlari görmeyenler art niyetlidir

Tecrübeli Üye V/S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    116 mesaja 217 teşekkür aldı
    Alıntı 1093 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunlari görmeyenler art niyetlidir
    Benim yada baska kisilerin bunu görmesi yada görmemesi birsey degistirmez.

Devletler Arasi Yatirim, alim satim Bakkala gidipte Ekmek almaya benzemez.

Uluslar Arasi Alim yada satimda Araci olani ikna etmek gerekir, size Nisan ayinin yeni Derecelendiginde

Düstügünde, Eyy S&P sen kimsin dedin mi, sonuc bu olur. Devlet islerinde duygusalik yokdur.

9. 5 kişi V/S üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Operasyon flan hikaye. Ülkenin disborcu 400 milyar dolar, issizlik tavan yapmis, üretim yok, bütün ekonomi insaat üzerine döndü senelerdir ve sonuc da tabii ki bu olacakti.

Yani eninde sonunda patlayacagini görebilmek icin uzman olmaya gerek yok. Hangi hükümet gelirse gelsin önümüzde ki seneler cok fena gececek. Daire falan alanlara da burada yazayim: "Sakin almayin, cok deger kaybedecegi kesin" Eger alacaksaniz da en az 10 sene elinizde cikarmayacaksiniz yoksa zararedersiniz.

Siyasi hic bir görüse ait olmadan belirttigim bir fikirdir. Siyasi acidan taraf olanlar mantikli düsünemiyorlar. Eger dis güc vs, ise Türkiye cocuk oyuncagi mi, alsinlar tedbiri! Maalesef alinacak tedbir falan yok, kacinilmaz bir durumdu ve geldi catti ama bunu da atlatiriz insallah, ülkemiz ne badireler atlatti. Nüfus genc ve dinamik, üretime önem vermeye baslarsak gelecek cok sey vaat ediyor ama üretmeden bu imkansiz, bina dikmekle üretim ayaga kalkmaz.
    hayy agzina yüregine saglik benimde anlatmak istediklerim aynen bunlar millet hemen isi vatan millet sakaryaya bagliyor ne alakaysa..

11. 4 kişi SesSizliK üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    141
    ustam senin ülkeni bunlar yönetmiyo,senin bir hükümetin var. zaten bunlara biraz diklenirsen böyle kirli islere basvururlar. unutma, korkak yasamaktansa, adam gibi ölelim daha iyi.

Ettiği Teşekkür
    141
    neyse bu konu uzayip tam siyasete gelmeden mod arkadaslar kapatirsa iyi olur. tekrar hepinize hayirli Ramazanlar. ALLAH devletimizi korusun.

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Türkiye nin parası Euro mu yoksa Dolar mı ?

Bunların hepsi devletin suçu geçmişden gelen büyük suç ve ayıp ...

Devlet bir karar alıcak girişide çıkışıda, ülkede kullanımıda iç ticaretide döviz yasaktır diye ...

Kendide elin şeyiyle gerdeğe girmeyi bırakırsa çok güzel olur.. Şu kadar milyar dolar yollar için yok köprü için ne ezik bir milletiz yahu...

Bak ondan sonra ülkede dolar neymiş euro neymiş.. Bir karar çıkarılacak kesin ammaaa devletin işine gelmez ....

15. OrLoW üyemize teşekkür edenler:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,733
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Almanya´da yasayip da üretmeden bir ülkenin nasil gelisecegini hala anlayamayanlar ancak kör olabilirler ya da ismini yazamadigim baska bir hal almis olmalilar. Almanlar bizden cok mu akilli yada daha caliskan? Bakin herkes bir seyler üretiyor, insanlar hep bir seylerle mesguller ve ülke bu yüzden gelisiyor. Ülkemizde ise üretilen bir cok makine vs. nin dahi ana maddelerinin %70 i disaridan geliyor, halbuki bunlarin su an hepsini degil ama büyük bir kismini kendimiz üretebilirdik. Sadece yol degil, cok sayida fabrika da lazim bize, hem de binlerce.

Fanatik olan siyaset, futbol, inanc ne olursa olsun insanlari resmen bölüyor, bölücülere kulak asmayin, herkesin kendi mantigi var, kullansin ve ona göre hareket etsin. Kimse kimseyi de herhangi bir sacmalikla suclamasin, burasi bir parti merkezi degil, herkes özgürce fikrini yazabilir.

17. 8 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Kismen katiliyorum yabanci müdahele var. Ama sirf yabanci gücler suclu degil. Ben hukuk okumadan önce Bankkaufmann ögrendim. Fikrim su:

Bagzi elinizde olmayan nedenler vardir, bagzilarida kendi sucunuzdur.

Elimizde olan nedenler:

Devlet faizi düsük tutmak istiyor. Nedeni ise, faiz yüksek olursa, kimse gerektiginden fazla para harcamaz. Bu halkin cebindeki parasinin artmasi demek, ama ekonominin büyümesini yavaslatir.

FED (Amerika Merkez Bankasi) ve AMB (Avrupa Merkez Bankasi) kendi ekonomik büyümeleri icin faizi sifira indirmisti. Zaten suanda da görüyorsunuz, Tagesgeldkontoya kimse birsey vermiyor. Hatda faiz enflasyonun altinda oldugu icin, paraniz eriyor. Milletde ne yapiyor, parasini harciyor. Buda ekonomik büyüme demek.

Türkiye Merkez Bankasida faizi sifir cektigi icin, yatirimci icin parasini Amerikaya ve Türkiye'ye yatirmis birsey fark etmiyordu. Öylede faiz geliri yoktu böylede. Ancak FED ve AMB artik faizleri geri yükseltiyor. Ekonomik krizi geride biraktilar. Ancak devletimiz faizi yükseltmek istemiyor. Cünkü faizi yükseltirsek, millet parasini tutar ve büyüme yavaslar. Ayricada enflasyonu tetikler. Ancak Türkiye Merkez Bankasi faizi yükseltmedigi icin, Türkiyede parasi olan dis yatirimci parasini suanda cekiyor ve Amerika ve Avrupa Ülkelerine aktariyor.

Mecbur Türkiye Merkez Bankasi faizi yükseltmesi gerekiyor. Nitekimde bugün yükseltti. Döviz kuruda bugün geriye gitti. Ancak bu yükselttigi oran cok cüzi cözüm degil. Sen ülkende döviz kitligi istmiyorsan, onlar 1% faiz veriyorsa, sen en az 1,5% vermen lazim.

Ayrica bir sikintida siyasi. Ekonomistlerde devlet büyüklerinin acik orta Merkez Bankalarina emir verir elestirmesi zehir olarak algilanir.

Bir sikintida Cumhurbaskanimizin konusma tarzi. Piyasalar icin cok agresif. Oysaki normal bir tarzda sinirlenmeden konussa dis yatirimci icin daha güven duyucu olur. Sen dereceleme kurumlarina kizabilirsin incinden, elestiremebilirsinde, ama yok sayamazsin. Tüm dünaya ekomileri bunlara inaniyor. Bu seye benziyor, ben Schufa'yi sevmiyorum onun icin saymiyorum demek gibi bir sey. Sen sayma, ama herkes saydiktan sonra yalniz kalirsin.

Baska bir sikinti ise bizim ekonomik büyümemiz suni. Yok yüzde 7 falan büyüdük, bunlar hepsi tasima su isi. Ekonomi yüzde 2,5 büyüsün, ama kendi kendine büyümesi lazim. Bizde ise ekonomi kendi kendine büyümüyor. Ekonomi büyüsün diye hersene ekonomik paket yapiliyor. Mesela beyaz esyadan kdv alinmiyor, yada ötv alinmiyor. Milletde buna alisti. Ekonomik paket gelmeden kimse mecbur kalmayinca arabada almiyor, beyaz esyada. Millet diyor, ben bir bekleyim, yakinda vergi indirimi gelir diyor. Bu suni büyümeyi ekonomistler hic bir zaman beyenmiyor. Cünkü bu büyüme hep devlet müdahelesi ile.

Kur'u birde yükseltme nedeni, secim hediyeleri. Kurban bayraminda 1000 TL, Ramazan bayraminda 1000 TL kulaga hos geliyor. Ama bu degirmenin suyunu soran yok. Bunun bütceye ekstra masrafi en az 2-3%. Senin zaten bütcen her sene acik veriyor, kaynakda gösteremiyorsun, sonuc yabanci yatirimci güvenemiyor. Almanya'da emekliye ortalama 30 Euro zam verseniz, bütceden milyar Avro cikiyor. Buda sirf 30 Avro. Yani 170 TL. 1000 TL vermenin altindan hic bir ekonomi borc yapmadan kalkamaz. Bizimkinler bir seferde degil, iki kere verecegiz diyor.

Sayin Cumhurbaskanin faizi yükseltmeme inadi Avro'nun 3 TL'den 5.70i kadar getirdi. Kur devam yükselecektir, bu inandindan vaz gecmezse.

Cogunun hepiniz milli duygular ile hareket ediyorsunuz. Yenice ekranda yine baktim, yok bizi yabanci gücler parcaliyor falan deniliyor. Hic benim yazdigim gibi icerik konusan pek yok.

Birde son günlerde Filistin olayida etki yapti. Süphesiz, müslüman müslümana sahip cikmaya mecbur. Ama o kadar Arap ülkeri sahip cikmazken devletimiz nerdeyse savas ilan etti. Devlet olarak sen önce kendi ülkendeki insanlari düsünmek zorundasin. Tabiki öbürlerede yardim et. Ancak bu yardim senin ülkenin ekonomisin bozuyorsa, daha yumsak ve uzan vadeli bu yardimi el altindan yapman gerekirdi. Sen önce Türkiye'deki insanlardan sorumlusun, Filistindekinlerden degil. Tabiki seyir etme, gözünü yumma, ama yardim edeyim derken kendi ekonomiginde zedenlenmeden bunu yapman gerek. Sirf bir Filistin aciklamasi Türkiye 3 Milyar Dolar zarar verdi.

Ondan sonra bizim döviz niye firliyor.

Simdi beni FETÖ'cüde ilan edebilirsin, hainde. Ben alistim artik. Dogru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Edin sorun degil, hic yoktan kötü gidise bir bahaneniz olur.

Elimizde olmayan nedenler:

Firat ve Zeytin dali harekati mecburdu ve cok para yedi.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (23 Mayıs 2018 Saat 21:50 ) değiştirilmiştir.

19. 9 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Selcuk8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ludwigsburg
    Ettiği Teşekkür
    295
    91 mesaja 191 teşekkür aldı
    Man adasına kaçırılan paralar gelirse ekonomi de bir tık iyileşme olabilir..

21. 2 kişi Selcuk8 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    533
    62 mesaja 148 teşekkür aldı
    Benim bide anlamadigim olay su ,
    Sayip cikalim diyorsunuz tabiki seve seve vatanim güzel vatanim basim canim üstüne .
    Ama nasil bi hikmetse burada 100% 90 türkiyeyi destekleyen burada alman vatandasi ve inaniyorumki cogu askerlik icin yaptilar aman param gitmesin diye!! Peki ozaman niye vataninibdüsünen yok!!!!
    Ben almanyada dogdum büyüdüm isteseseydim alman olurdum ama seve seve gittim yaptim
    Saygilar

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı Selcuk8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Man adasına kaçırılan paralar gelirse ekonomi de bir tık iyileşme olabilir..
    Suanda Türkiye'nin bence acil 10 Milyar Dolara ihtiyaci var bence. Oda olmayacagi icin, kur devam yükselecek.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Konuyu siyasetin icine gömmüşsünüz birkaç aşırı mesajları kaldırdım diğerlerine sonra göz atacağım çok fazla çığırtkanlığın gereği yok bu işi iyi yapsınlar diye seçip gönderdiklerimiz görev başında müdahale etmek onların işi, iyi yapmıyorlarsa seçim yakın. şimdilik konuyu kapatıyorum.

25. 3 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)