Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2122 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 4 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci 12345678 SonuncuSonuncu
Toplam 155 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 80 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dolar Yeniden Yükselişe Geçerken, Borsadaki Kayıplar Arttı

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,736
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    @senol2985,
    fabrika satislari konusunda sana, senin de kabul edebilecegin, sallama olmayan bilgiler sunuyorum, buyur okuyuver ve sonra fikrini tekrar belirt. Hic kimse burada illa muhalefet edecegim mantigiyla yöneticileri kötüleme pesinde degil, bu algiyi kafanizdan tamamen cikarin, kimseye bir yarari yok.
    Şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilqili tartışmalar sürüyor. Geçtiğimiz hafta Kolin-Limak OGG'ye 500 milyon TL'ye satılan 4 şeker fabrikasından sadece Malatya Şeker Fabrikasının arsasının 540 milyon TL değerinde olduğunun ortaya çıkmasının ardından, şeker işçilerinden Başbakan Erdoğan'a hayli anlamlı bir çağrı qeldi. Şeker-iş Sendikası Başkanı İsa Gök, "Özelleştirilsin tamam ama kazanan Türkiye olsun" diyerek, fabrikaların pancar üreticisi, kamu ve şeker işçilerinden oluşan üçlü yapıya satılması teklifinde bulundu.

BAŞBAKAN BİZİ DİNLESİN

Şeker fabrikalarını yaşatmak için gerekirse işçi ücretlerinde bile fedakârlık yapabileceklerini ifade eden Şeker İş Başkanı, "Feryadımızın haklı olduğuna inanıyoruz. Tek isteğimiz Başbakanımız bizi dinlesin" diye konuştu.

Gök, 25 şeker fabrikasının özelleştirilmesine karşı çıkmadıklarını ancak bu özelleştirmeden Türkiye'nin kazanmasını umut ettiklerini kaydetti. Akif'e yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın haklı feryatlarına kulak vereceğine inandığını dile getiren Gök, "Dört şeker fabrikası geçtiğimiz hafta 266 milyon dolara bir gruba verildi. Sadece' Malatya fabrikasının arsa değeri 2010 yılında ödediği 240 bin TL emlak vergisi düşünüldüğünde 130 milyon dolara karşılık geliyor. 4 fabrikanın toplam 150 bin tonluk 2011 yılı kotası piyasada bugün 200 milyon dolara anında el değiştirir. Teklifimiz, fabrikalar pancar üreticisi, kamu ve şeker işçilerinden oluşan üçlü yapıya satılsın. Ancak kamu denetlemeyi sürdürsün" dedi.

ŞEKER FABRİKALARI BÖLGENİN HAYAT DAMARI

Hükümetin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde istihdamı arttırmak üzere çok yönlü ve kapsamlı bir teşvik politikası uyguladığını hatırlatan Şeker İş Başkanı, şeker fabrikalarının bölgedeki illerin her şeyi olduğuna işaret etti. Gök şöyle devam etti: "Kars'ta, Ağrı'da, Muş'ta, Van'da, Erzurum'da şeker fabrikaları ekonominin hayat damarlarıdır. Ama en önemlisi bölgenin adeta istihdam depolarıdır."

YILLIK MİLLİ EKONOMİYE KATKISI 3 MİLYAR DOLAR

İsa Gök, yılda 20 milyar dolar ihracat yapan otomotiv sektörünün katma değerinin 500 milyon dolar iken, şeker pancarının yılda milli ekonomiye 3 milyar dolar katma değer kazandırdığını hatırlattı ve şekerpancarının yenilenebilir enerji, kozmetik ve yem sanayine birçok girdi sağladığına dikkat çekerek, şekerpancarının diğer bir katma değerinin de tarım arazilerinde verimliliği arttırması olduğunu ifade etti. Şeker fabrikalarında çalışan işçilerinin yüzde 85'inin emekli olduğunu, geriye kalan 4 bin işçinin de kamuda en iyi şekilde çalışacağına inandıklarını vurgulayan Gök, "Karşı duruşumuz 'Bunlar sendika her şeye karşı çıkarlar' şeklinde değerlendirilmesin. Bu özelleştirmelerde işçiler değil, Türkiye kaybedecek. Yılda Türkiye 3 milyar dolar katma değer kazandıran bir sektörünü kaybedecek" şeklinde konuştu.

ABD ŞAHISLARA VERMİYOR, FRANSA KAMULAŞTIRIYOR

Şeker İş Başkanı İsa Gök, tespitlerini dünyadan örnekler vererek güçlendirerek, dünyanın en liberal ülkesi ABD'de şeker fabrikalarının şahıslara verilmediğini, Fransa'da 1994'te özelleştirilen fabrikaların tekrar kamulaştırılarak şekerpancarı üreticilerine verildiğini anlattı. Gök, son olarak Polonya'nın Alman firmalarına sattığı fabrikaları yeni bir kanun çıkararak ve kârlı hale getirerek üreticilere verdiğini kaydetti.

Fatih Akkaya / AKİT

2. mxm üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    3 mesaja 4 teşekkür aldı
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @senol2985,
    fabrika satislari konusunda sana, senin de kabul edebilecegin, sallama olmayan bilgiler sunuyorum, buyur okuyuver ve sonra fikrini tekrar belirt. Hic kimse burada illa muhalefet edecegim mantigiyla yöneticileri kötüleme pesinde degil, bu algiyi kafanizdan tamamen cikarin, kimseye bir yarari yok.
    ben o bilgileri okudum çok önce mesele şu özelleştirmeden önce verimsiz fabrikalar satılığa çıkarılınca kıymete biniyor sen 85 fabrika ile 8 fabrikanın yaptıgını yapıyorsun sonra çıkıp ağlıyorsun ... ihale herkese açık boş konuşanlar girecekti ihaleye alacaktı madem çok ucuza gidiyor mesele zaten performans ucuzluk meselesi deil zaten haberde işcilere verilsin diyor maksat başka karabük demircelik fabrikası içinde aynı teraneler dönüyordu hersene zarar edip bütceden veriyorduk özelleşitirdi şimdi eskisinin 5 katı eleman çalışıyor 5 katı fazla üretiyor kurtulun bu kominist kafalardan eleştiri eyvallahdan mantıklı üsturublu eleştiri olsun yoksa din düşmanı 3-5 yaazardan duyulan cümleleri burada tekrarlamak iş deil

5. senol2985 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Yani senin fikrine karsi cikanlar dine mi karsi cikmis oluyorlar? Ya da komunist mi oluyorlar? Bu nasil bir kafa yapisi arkadasim!? Böyle tartisacaksan ben yokum kusura bakma.

Yukarida alinti yaptigim yer AKIT ten alinti, yani senin kafadakilerin temsilcisi.

7. 3 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,300
    4,423 mesaja 9,738 teşekkür aldı
    bu şeker fabrikaları hikayesini daha önceleri çelik fabriklarında görmüştük

yıllardır zarar eden Karabük Demir Çelik birden kar etmeye başladı

bu gürültüyü çıkaranlar buralara öbeklenen partilerin sendikaların kişilerin tantanası ...

adamlar zamanında işe girmişler yıllardır köşe başlarını kapmışlar şimdi köşeleri gidince ağlıyorlar ..

Devletin görevi fabrika işletmek olmamalı devletin görevi iş yerlerinin açılmasını teşvik etmektir ..

geçenlerde hayvancılığı teşvik için yönetmelik çıktı ama başvuran yok ..

siz hiç şeker üreten, fındık toplayan, buğday alan, tütün işleyen devlet gördünüz mü ?

Devlet hiç sigara içki alkol mu üretir ? ... Bir yandan zehirle diğer taraftan yine tedavi etmeye çalış

bunlar ancak sosyalist ülkelerde olur ... onlarda pek kalmadı zaten ancak Küba da olur sanırım

Ben Almanya da hiç bilmiyorum Almanya da devletin işletmeleri olduğunu sadece devletin bazı büyük işletmelerde küçük payları vardır ...

birde fabrikalar kapatılmadı özel sermaye ye gitti .. bu üretimin daha artması modernleşmesi için bir fırsat .. şirketler rentabıl olmasını sağlar

bazen konulara sadece ideolojik olarak değil realist olarak bakmak gerek
    Konu hOrOz tarafından (09 Ağustos 2018 Saat 14:24 ) değiştirilmiştir.

9. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    249 mesaja 364 teşekkür aldı
    zamaninda karabük demircelikte bir akraba is bulmustu. bu seksenlerin sonunda oluyor. ozamanlari herhalde devletindi orasi.

adam kapicinin asistaninin caycisinin asistani olmustu.

sanki basina devlet kusu etdi gibi idi.

hep gece vardiyesindeydi. kapicinin caycisinin ... gece vardiyesi olurmu? oluyordu iste.

bazen ise giderdi, bazen gitmezdi. gitdigi geceleri zaten ya oturup kagit oynarlarmis yada uyurlarmis. zaten geceleri pek tir giris cikis yapmadigi icin.

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Sonuc ne ona bakmak lazim. Su an Türkiye disaridan et, seker, tahil aliyor mu almiyor mu?
    Dolarin yükselmesine bunlarin etkisi nedir?
    Dolari disgücler yükseltiyor diyenler masal anlatiyorlar, hazinen güclüyse baskasi buna asla etki edemez. Zaten dolar yükselmiyor, TL deger kaybediyor hem de dünyanin tüm para birimlerine karsi kaybediyor sadece dolara karsi degil.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    abd nin yaptirim aciklamasi öncesinde 1 USD ~ 4,90 ytl idi

sonrasi 5,50 oldu.

yani senin aklinla, bir kac saat icinde hazine güc kaybetdi veya ekonomide aniden birseyler mi oldu?

Sonra hükümet problem yok, herseyi bir kac günde haledecegiz diyor, USD yine 5,30 oluyor aniden. bunun ekonomi ile pek alakasi yok.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,300
    4,423 mesaja 9,738 teşekkür aldı
    Bugün Dünya piyasını yönlendiren ekonomiler para babaları istedikleri anda olayın yönünü değiştirebiliryorlar

Yunanistan örneğinde olduğu gibi bir gün de tepetaklak olabiliyor ..

Yönetimlerini değiştiremedikleri ülkeleri ekonomik baskı ile kontrol altına almak istiyorlar

şimdi sıra İran da onu da ekonomik olarak diz çöktürmeye çalışıyorlar ...

14. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Yatirimcilarin bir ülkeye yönelme ihtimalleri düstükce paran da deger kaybeder, bunda sasilacak bir sey yok. Dis dünya ile hic bir alakan yoksa bu seni etkilemez ama Türkiye disariya göbeginden bagli.

Bazi beyinsizler hatta diyor ki: "Gece 02:00 de dolar yükselmis, borsalar heryer kapali, bu nasil mümkün olabilir" demis. Böyle birine neyi anlatacaksin...Adam herhalde dünyanin yuvarlak olduguna inanmiyor, her yerde ayni saat gecerli zannetmis olmali.

16. mxm üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    Alıntı H@K@N Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    no Comment
    bir problem mi var?

diyecek birseyin yok ise, bosu bosuna spam yapma.

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Yatirimcilarin bir ülkeye yönelme ihtimalleri düstükce paran da deger kaybeder, bunda sasilacak bir sey yok. Dis dünya ile hic bir alakan yoksa bu seni etkilemez ama Türkiye disariya göbeginden bagli.
    Bu söylediğinde sanırım herkes mutabık ! dostum Zaten tüm sorun burada elin şeyine düşkünlüğümüz
    Konu OrLoW tarafından (09 Ağustos 2018 Saat 15:03 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Neyse bosverelim, biz zaten hic bir seyi degistiremeyiz, bosu bosuna kendi aramizda tartisip moralimizi bozuyoruz, hic geregi yok.

Hanim yemegi hazirlarken ben de cacik yaptim aksam icin, dolaba koydum iyice sogusun diye, tavsiye ederim

20. 2 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,736
    cift olmus nedense...

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Horoz, seker farbikalari niye zarar eder? Cünkü dedigin gibi verimli calismadigi icin. Simdi sana soruyorum, tüm ülkede bir farbikadir. Sen kücücük bir seker fabrikasini randumanli olarak yönetemiyorsun, koskoca bir fabrika olan Türkiye devletini ozaman nasil yöneteceksin.

Zarar ediyorsa fabrika hemen satman mi gerek? Elinde meclisde cogunluk var, KHK vardi. Gerekli düzenlemeyi yapip calismayanlari atsaydin. Ama fabrikayi niye satiyorsun? Cünkü senin derdin kar etmek degil. Satip para kazanmak. Fabrikayi sattin para yedin bitti. Halbuki zarardan kar etmeye gecirmeye ugrassan devlete bir gelir olur.

Bu kadar basit.

Ya biz daha neyi konuyoruz, evelin gün burda yazdim kur 6,17 oldu diye, suanda 6,35. Daha neyi tartisiyoruz. Burda hislerimiz ile hareket etmeyelim. Yok vatan sevdasi falan. Mantik ile degil, hisler ile hareket edersek daha cok hata yapariz.

Neyse bosverelim, biz zaten hic bir seyi degistiremeyiz, bosu bosuna kendi aramizda tartisip moralimizi bozuyoruz, hic geregi yok.

Hanim yemegi hazirlarken ben de cacik yaptim aksam icin, dolaba koydum iyice sogusun diye, tavsiye ederim
    Iste herseyi bosverdigimiz icin bizden bic cacik bile olmaz.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (09 Ağustos 2018 Saat 17:35 ) değiştirilmiştir.

23. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ben Almanya da hiç bilmiyorum Almanya da devletin işletmeleri olduğunu sadece devletin bazı büyük işletmelerde küçük payları vardır ...
    Kafani ozman kaldirda kuzey batiya dogru bak. Kömür madeni her yil Almanya'da zarar ediyor, adamlar halen satmiyor veya kaptmiyor yüzbinlerce isyeri var ucunda diye.

birde fabrikalar kapatılmadı özel sermaye ye gitti ..
    Senin mantigina göre evini satdigin zamanda evini satmis oluyorsun. Sadece sermaye senin elinde degil baskasinda artik.

Deutsche Bahn ozaman sana göre kücük bir sirket. Resmiyette bir Aktiengesellschaft ama hisselerin yüzde yüzü Alman devletinin.

Yukarda ne yazdim. Seker farbrikasini kapatma. Kendin randumanli calistir diye.

Telekom'da da Alman devletin hisse orani yüzde 32.

Bunlarin hepsi büyük isletme.

Ayrica belediyelerin cogu evleri, yani eski ismi ile Wohnungsamt, zarar ediyor diye hepsini özellestirdiler ve hisseleri devlet elinde tututyor ve kárli olarak calistiriyor. Sadece bir kac sehir tamamen satti.

Almanyada gördüğün Sparkasselerde hepsi belediye bankası. Kapatıyor mu adamlar? Resmiyette kar yapmaları yasak. Ama kar edip paraları belediye ye aktarıyorlar.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (09 Ağustos 2018 Saat 19:09 ) değiştirilmiştir.

25. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    No panik Reis işini bilir

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    43
    53 mesaja 77 teşekkür aldı
    gecen ay tatildeyken ev alacaktim euro bozdurdum (5,42 den ) sonra ev isi olmadi bende faize yatirdim 32 gün % 18,5 (toplam para 60.000 tl ) ayin 19 unda 32 gün dolacak simdiye kadarki zararim 1000€ .

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    195
    48 mesaja 169 teşekkür aldı
    Euro an itibariyle 6.40 .. Vay beee
    Rab Türkiyede döviz borcu olanların yardımcışi olsun. Bugün ki kur itibariyle Türkiyemde asgari ücret 250 euro civarına tekabul ediyor.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    İkinci sınıf bir Samsung Telefon parası.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    durak78 zaten acil, yani bir ay içinde, düzelme olmazsa, Türkiyede herkes eskisi gibi alış verişi Euro ve Dolar ile etmeye başlar.

Zaten bugün maliye bakanı yine ümit sattı. Yeni ekonomi modeli diye bir kelime türettik. Ekonomin yenisi eski olmaz. Ayarlar değişir.

Artık büyümeyi 3-4 % oranı geçmeyecek. Yazdığım uzun yazıları okuyup anlayan fark edecekki, dediğime geldiler.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (09 Ağustos 2018 Saat 20:34 ) değiştirilmiştir.

31. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)