Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2085 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bahşiş vermeme kararı aldım

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı

Bahşiş vermeme kararı aldım

Merhaba arkadaşlar.

Be bu zamana kadar restoranlarda her yemekte garsona mutlaka bahşiş bırakırdım,zaten paranın üstünü getirirken garson özelikle bahşiş bırakılsın şeklinde bozukluk getirir dikkat ederseniz.

Ama neden bahşiş bırakıyorum diye kendikendime sordum bu zaten adamın işi haaaa özel ilgilenirse eyvallah
    O zaman yine bırakırım amaaaaa özel ilgi yoksa neden bırakayım? Bence sizde bırakmayın

Aynı şekilde berberde adam beni maymuna dönderdi bende sinirlendim bahşiş bırakmadım diye suratıma bir bakışı vardı bir dövmediği kaldı.

Bence bizler bu arkadaşları kötü alıştırdık ilaki bahiş bırakılsın bekliyorlar.

Arkadaşlar gerçekten size ilgi gösterirse yaptığı işi gerçekten beğenirseniz bırakabilirsiniz yoksa bırakmayın
    Çok şımardılar bence.

Şimdi burada garson veya berber arkadaşlar bana ver yansın edecek hiç umurumda değil,işinizi iyi yapın
    Gerçekten hak edin alın yoksa üçüm beşini alırsınız benden

2. 11 kişi .onur üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Bugün bende ilk kez bahsis birakmadim, corba icmek icin iki arkadas restorana girdik corbamizi ictikten sonra cay istedik cayi yarim saat bekledik masadan tabaklari aldilar silmediler öyle bekledik sonra hesabi ödeyince paranin üstünü cüzdanima koydugumda bir garip bakis sezinledim hic te tin lamadim, haketmeyene yok!

5. 4 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Adı üstünde zaten bahşiş hiçbir verme zorunluluğun yok..

Gönlünden geçerse verirsin verincede miktarı sana kalmıştır zorunluluğu olan birşey değil..

Tabi bu eskiden beridir bir alışkanlık haline gelmiş insanlar arasında yani vermek vermemek sana kalmış..

Bende pek bahşiş vermem o onun işi işini yapıcak layikıyle hakkını alıcak ha farkli bir ilgi alaka varsa o zaman düşünürüm...

Bahşiş vermem o parayı bir dilenciye veririm, onuda seçerim yaşlı ve cidden sakat birine veririm daha iyi..

Çünkü herkez dilenecek kadar o duruma düşmez ve herkez dilenemez

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    eskiden bende berbere gidince bahsis birakirdim,,artik insanlar degisti ve simardi,,
    o yuzden vermiyorum,,
    birde icinden enayi cok parasi var sanki bahsis veriyor diye kendilerini buyutup birey saniyorlar,,
    paranla enayi olmaya kasinmaya gerek yok,,

8. webci üyemize teşekkür edenler:
    Sah

Tecrübeli Üye neco54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    523
    194 mesaja 470 teşekkür aldı
    Bende cogu yerde durumuna göre bahsis veriyorum.
    Ama giciklik yaratan bir mekan oldugunda son cent,ine
    kadar geri aliyorum.

Bahsis vermek istemiyorsaniz kibarca
    EC kartiniz yada kredi karti ile ödeme yapin.

Aufwidersehen.

Tecrübeli Üye Basbakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    49
    25 mesaja 50 teşekkür aldı
    bu gün 4 kisi yemek yemege gittik biri 7 yasinda cocuktu dördümüzde ayriayri yemek söyledik ama cocuk lahmacun söyledei

özelikle garson beye rica ettik cocugun lahmacunu önce gelsin bizimkileri hep beraber getirebilirsiniz diye.

lahmacun geldi yarim Saat sonra,bizim yemekler hep beraber geldi ama icinde bir tas kebabi vardi buz gibi olmustu garson beye
    sikayetimi söyleyince
    verdigi cevap abi hepsi beraber gelsin dediniz ya ondan dolayi bu tabakta bekledi dedi götürdü mikrodalgada isitip getirdi

ve bunu yapan koca taninmis restorant kölnde
    burdaki konu aklima geldi bir Kurus bile bahsis birakmadim.Hanim disari ciktiktan sonra söyledi tüm paralari aldigini bakti birde
    yüzüne bakti ters ters bir görecektin diye

bundan sonra benden bahsisyok isini iyi yapmyana

Administrators karam82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    6,389
    10,754 mesaja 142,206 teşekkür aldı
    Bahsis olayinda yurt disinda sahsim olarak sürekli birakirim.
    Türkyiede ise bahsisimi garsona degil, garson yardimcisina, yada o restauranti temizleyen filani gördügümde o ciraklara veririm.
    2 hafta önce Türkiyede bir restauranta ciraklik yapan 15 onalti yaslarinda bir kizdi bahsisi ona verdim cok sasirdi bana niye veriyorsun demisti tuhaf bakarak dedim bu senin hakkin sonradan tesekkür etti.
    Türkiyede gercek isi garsonlarin alt yapisi yapmakta garsonlar ise siparisi almak icin, yemegi vermek icin ve hesapi alip bahsisi icin beklemekte. git gel ayak isi yapanlar kalfalar oldugundan ben de bu sekil onlara her zaman bahsisimi veririm.

12. 6 kişi karam82 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Impostor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,581
    110 mesaja 150 teşekkür aldı
    berber genelde hep ayni yere gidildiginden cok veriliyor sanirsam (türkiyede sadece genc ciraklara/tras parasindan daha cok )
    güleryüz bile bazen yetiyor aslinda, ne olursa olsun

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Benim istedigim vaziyet kesiyor,extra wunsche ler oldumu standart fiyattan ayri bir fiyat olmasi gerekir..ayrica kulak ve burun killarini:-)her berber almiyor..memnun kaldigim icin 1avro 2 avro gibi kahve parasi cocuklugumdan beridir verirdim ve mumkun oldugunca ayni kiside olmaya ozen gosterirdim. Artik kosullar degisti..

Bir berber bir berbere gel beraber bir berber dukkani acalim demis,ama bahsis de olsun dememis:-)
    Devlet kurumlarindan gecinenler degil de calisanlarin illa vereceklerse bahsis vermesini tavsiye ederim
    Cunku zaten yardim aliyorsaniz manasi bakimindan zaten siz kendiniz bile 1 cente muhtacsiniz,birakin bahsis vermeyi..

Yeni Üye yetenekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    5
    4 mesaja 11 teşekkür aldı
    Gönülden geçer ise verilir bahşiş. Özel ilgi görülür ise verilir. Personel size iyi davranırsa verilir.

Tecrübeli Üye guesswhosback - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    hitlerin bile kafayi bozdugu yerden
    Ettiği Teşekkür
    281
    95 mesaja 239 teşekkür aldı
    Ben sadece memnun kaldigim yerlere gidiyorum ve bahsisimi az da olsa veriyorum. Mesela 17€ tutsa 20€ verip üstü kalsin diyorum. Özelden para cikarip simdiye kadar vermedim, sadece üstünü biraktim. Ama bunu diyebilirim: Ben simdiye kadar veriyordum ve gittigim sürece hep veririm. Restaurant doluydu ve baya bir sira olduguna ragmen bir abi hemen benim yanima gelip kac kisi oldugumuzu sormustu ve yer ayirmisti. Yemekten sonra kalkmak istedigimizde bedavaya birer tane tatli getirdi ( tanesi 4€ ), birer cay getirdi ( 1€ ) ve üstelik hesaptaki Softdrinkleri hesaba saymadi ( Cola vs. ). Bu Restaurant'i acildigindan beri tanirim ve hep giderim, adam gibi adamlar. Hep veririm, tam tamina helal olsun.

Berbere gittigimde zaten 8-9€ tutuyor. Ordada ayni, yani 10€ verip üstü kalsin diyorum. Zaten memnun kaldigim bir berberi degistirmem ve o yüzden yaklasik 2013den beri ayni berberdeyim.

Tanimadigim veya ilk defa ugradigim yerlere simdiye kadar bahsis birakmamistim. Yemegi 1.5 Saat beklememiz bile olmustu. Neymis efendim, arkadasin birtanesi ciger siparis etmis ve cigeri beklemisler. Bekleye bekleye mum olduk resmen.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    11 mesaja 16 teşekkür aldı
    Garsolarin Saat ücreti zaten düsük, bunu is veren biliyor müsterinin bahsis biraktigini.
    okadar da cimri olmayin.

18. DiloCan üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Alıntı DiloCan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Garsolarin Saat ücreti zaten düsük, bunu is veren biliyor müsterinin bahsis biraktigini.
    okadar da cimri olmayin.
    Müşteri bahşiş bırakıyor diye saat ücretleri ona göremi ayarlanıyor garsonların !

Bunu ilk defa senden duyuyorum arkadaşım

Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    11 mesaja 16 teşekkür aldı
    Ayarlanmasa bile düsük dür.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı OrLoW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Müşteri bahşiş bırakıyor diye saat ücretleri ona göremi ayarlanıyor garsonların !

Bunu ilk defa senden duyuyorum arkadaşım
    Orlow, bundan 10 sene önce görevim icabi SGK Ankara heyeti ile Besiktas'da balik Restaurantina gittik.

Alman müdür birsey yemedi. Sadece bir bira icti. Garson baktim fiyati hesaplarken 2 + 2 = 4 TL yaziyor. Ben müdahel ettim, dedim iki bira yazdin. Yok dedi, öbürü ekmek su parasi.

Baskasi 50 TL yiyor, fiyata 50 + 2 = TL yaziyor. Ekmek su parasi yine.

Ekmek su parasi demek = Garson'un ayligi demek. Restaurant sahibi yani müsteri gelmezse, adama aylik ödemiyor herhalde. Bos garson cadde bagira bagira adam toplamaya calisiyor. Bahsis tabiki cogu lokantalarda ayligin icine hesaplaniyor.

Istanbul kadar karektersiz bir yer yoktur bu dünyada.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (09 Eylül 2018 Saat 00:05 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    para insana neler yaptiriyor.... hayat felsefem Veren el alan elden üstündür. Ben rezil olacagima PARAM rezil olsun derim cok ince hesaplara girmem ortamina göre davranirim lanet olsun der gecerim. Sonucta karsindaki üc kurus icin kisiligini karakterini onurunu haysiyetini ayaklar altina almis ona göre normal olan biseyin üzerine niye gideyimki degismeyecegine göre.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Cogunuz bilmez, mesela Cin'de bahsis ver garson bozuluyor. Cünkü onlara göre bahsis vermek tam tersi anlamina geliyor veya bana acidi olarak düsünyormus.

Ben pek bahsis birakmam. Cünkü Türkiye'de öyle bir adet yok. Ben hic gittigim bir lokantada bahsis birakan görmedim. Ha belki cok lüks lokantlarda farkli olabilir, ama orada benim isim olmaz.

Tecrübeli Üye kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    32
    36 mesaja 138 teşekkür aldı
    arkadas , ben kesinlikle 1 kurus vermem ,karsimda kim olursa olsun .
    ha özel ilgilenirse o baska , bazende özel ilgilene bile vermiyorum , galiba beni sevdi diye. cünkü üstüne para verip adamin güzel karakterini bozmak istemiyorum , bende onu görüp adama bak parayla ilgileniyor demiyeyim.
    özel ilgi gördügüm zaman , onu ben parayla degil --- herkeze tavsiye eder ve beni vip olarak kazanir.
    almanya icin - parasi az olan iste kim calisiyorsa zaten böyle kisilere hic acimican ,pazarlik bile edin :-) is yerleri bunlar sayesinde bokunu cikariyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)