Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2085 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bosanmak icin bilgi lazim

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    18 mesaja 28 teşekkür aldı

Bosanmak icin bilgi lazim

Selam millet.

Baslikda yazdigim gibi bana sadece bilgi lazim.kimse lütfen yazmasin bosanma iyi olurdu diyor ben bunlari duymak istemiyorum.

Sadece ilk olarak ne yapmam gerek onu yaziverin

Saygilar

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Beraber aldıgınız bır tasınmaz mal varlıgınız varmı? Varsa hangi tarihte evlendiniz yani eski türk yasalarınamı yoksa auvrupa yasalarınamı göre evlendiniz.en az zararla bu işten nasık kurtulurum diye sorsaydın belki daha iyi olurdu.

Ama nasıl boşanırım diye soruyorsan çok basit.
    Bir aukata başvurman yeterli

Tecrübeli Üye memocum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    257
    53 mesaja 118 teşekkür aldı
    Hocam Baktimda suraya yeni düzenlemeyle beraber bosanma islemlerinde hangi yollar takip edilecek nasil yapilacagi anlatilmis, Isini görür herhalde,

Kolay Gelsin,

Saygilar,

Buradan
    Konu memocum tarafından (14 Temmuz 2018 Saat 14:44 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    28 senelik evliyiz

Ettiği Teşekkür
    326
    Alıntı W211 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    28 senelik evliyiz
    Eski türk yasalarına göre evlendiğinden eski türk yasalarına göre boşanmalısın bunu her aukat bilmez buna dikkat et
    İyi bir türk aukat bul kendine ve yasayı sen hatırlat aukata.

Yani baya avantajlısın kolay gelsin ve geçmiş olsun

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    Almanya da boşanman için 1 sene ayrı olman gerek

ayni evde oturabilirsiniz fakat ortak hiç bir faaliyetinizin olmaması gerek

bu senenin sonuna doğru avukatınız boşanma dilekçesini mahkemeye verirler

Türkiye de boşanmalar çok uzun sürebilir çekişmeli veya çok kısa anlaşmalı

iki kişide onaylıyorsa problem yok hemel yıldırım boşanma davası ile ayrılabilirsin

Almanya daki boşanmalarda senin emeklilğin birazi eşinin üzerine yazılıyor

Türkiye de yapılan boşanmalarda burada dava acılabilinioyrmu biilmiyorum

öyle bir şey duymuştum

Türkiye’de Bosanma - Bosanma icin neler gerekli

1. Avukat bulmak
    Öncelikle davanızın sağlıklı bir şekilde yürümesi ve boşanma işlemlerinizin profesyonel bir elden yapılması için avukat şarttır. Çevrenizde yapacağınız küçük bir araştırma ile davanızı yürütebilecek bir avukat bulabilirsiniz.

2. Avukata vekaletname vermek - Boşanma icin gereken evraklar
    Avukata verilecek boşanma vekaletnamesinde fotoğraf olması zorunludur. Bu sebeple notere giderken yanınızda 2 fotoğrafınızın bulunması gerekmektedir. Ayrıca avukata boşanma vekaletnamesi çıkartırken avukatın adı,soyadı büro adresi vergi dairesi ve TC kimlik numarası bilgilerinin de yanınızda olması gerekir.

3. Boşanma davası açmak – uyap aboneliği
    Avukatınıza vekaletnameyi teslim ettikten ve davanız ile ilgili görüştükten sonra avukatınız boşanma davanızı boşanma ile ilgili diğer taleplerinizi içeren dilekçe ile açacaktır.

TC KİMLİK NO BASİT ABONE (Örnek : 1234567890 BASİT ABONE. YAZIP 4060 ‘a gönderdiğiniz zaman boşanma dava dosyanızdaki işlemlerden size gönderilecek SMS-KISA MESAJ ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer hanım iseniz boşanma davası açıldıktan hemen sonra tedbir nafakası talep edebilirsiniz. Bu talep üzerine hakim sizin ve eşinizin sosyal ekonomik durumunuzu araştırmak üzere bağlı bulunduğunuz Polis Merkezine veya Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazacaktır. Sosyal ekonomik durum araştırma yazı cevapları geldiğinde hakim tarafların ekonomik durumuna uygun ve hanım lehine uygun bir tedbir nafakasına karar verecektir.

Yine dava açıldıktan sonra çocuk kendisinde olmayan taraf , çocuğuyla görüşebilmek için şahsi münasebet tesisine karar verilmesini talep edebilir. Hakim de bunu bekletmede karara bağlamak zorundadır.

4. Boşanma davasında taraf teşkili - Boşanma dilekcesi
    Boşanma davası açıldıktan sonra mahkeme karşı tarafın (davalı. adresine boşanma dilekçesini ve duruşma gününü tebliğ eder. Böylece taraf teşkili sağlanmış olur. Yine Mahkeme davacı avukatına duruşma gününü tebliğ eder.

5. Delillerin toplanması ve tanıkların dinlenmesi
    Mahkeme taraflara delil ve tanık listelerini sunmak için süre verir. Bu sürede taraflar tanıklarını bildirirler. Mahkemeden araştırılmasını istedikleri konuları bildirirler. Mahkeme ayrıca tanıkları da dinler. Öncelikle mahkeme tanıklara davetiye çıkartır. Gelenleri dinler. Gelmeyen tanıkların polis zoruyla getirilmesine karar verir. Zira tanık olmak oy kullanmak gibi bir vatandaşlık görevidir. Bundan başka hakim , tanıklara soracağı sorularla boşanma sebeplerinin varlığını araştırır. Tarafların kusurlarını tanık beyanları ile tespit eder. Araştırılması istenen hususları araştırır.

6. Mahkemenin kararı - Boşanma süresi
    Mahkeme delilleri topladıktan sonra kararını verir. Boşanma davasını reddetmiş veya kabul etmiş olabilir.

7. Temyiz
    Eğer karar taraflardan biri tarafından temyiz edilirse dosya Yargıtay’a gider. Dosya Yargıtay’dan 15-18 ay civarında gelmektedir.

8. Mahkeme kararının kesinleşmesi
    Mahkemenin gerekçeli kararı hem davacıya hem de davalıya tebliğ edildikten sonra şayet temyiz edilmez ise bu karar kesinleşmiş olur. Eğer bu karar temyiz edilirse Yargıtaydan onama kararı verildiğinde bu karar da karar düzeltme yoluna taraflar gitmez ise karar kesinleşir.

9. Boşanma hükmünün nüfus kaydına geçirilmesi
    Boşanma kararı kesinleşince ilgili Aile Mahkemesi Nüfus Müdürlüğüne tarafların boşandıklarını bildirir. Böylece bu durum artık nüfus kaydında da görünür.

AddThis Sharing Buttons
    Share to TwitterShare to Google+Share to FacebookShare to WhatsAppShare to Mehr...37
    Eslerden her ikiside ayni zamanda Alman vatandasiysa bosanma davasi Almanya’da açilmak zorundadir. Türkiye’de yapilacak bir bosanma, Alman mahkemelerinde taninmaz ve Almanya’da tekrar bosanma davasi açilmak zorunlulugu dogar. Bu yüzden öncelikle Alman mahkemelerinde dava açilip, bosanma gerçeklesir, daha sonra Türkiye’de Alman mahkemesinin karari tenfiz edilir.

Eslerden biri Türk, digeri de ayni zamanda Alman vatandasi ise; her iki ülke mahkemesinde de dava açilabilir. Ancak bir ülkede (Almanya veya Türkiye) açilan davadan sonra, diger ülkede de dava açilirsa, önce açilan mahkemenin karara varmasi beklenir. Dava önce Almanya’da açilmis ise, açilan dava karara baglanip kesinlestikten sonra, Türkiye’de Asliye hukuk mahkemesinde tenfiz davasi açilarak karar taninir. Önce Türkiye’de dava açilmis ise, açilan dava karara baglanip kesinlestikten sonra, Almanya’da Adalet Bakanligindan (Berlin’de Adalet Senatörlügü) karar baglanir. Ayrica yeni bir dava açilmasina gerek yoktur.

Taraflardan birinin Türkiye’de olmasi durumunda dava Türkiye’de açilir ve karara baglanir.

Bosanma basvurusunu yapmadan evvel ayri yasama kosulu
    Bosanacak çiftlerin en az bir sene ayri yasamasi gerekiyor. Ayri yasama, eslerin evlerini ayirmasi anlamina geldigi gibi, ayni evi evi birlikte kulanip, yatak odalarini ve ev masraflarini ayirma anlamina da gelmektedir.

Almanya’da bosanma ile neler degisir
    Bosanma ile birlikte -istege bagli- eski soyadinizi tasiyabilirsiniz. Veya tekrar eski kizlik soyadinizi seçme hakkiniz vardir. Sayet saglik sigortasi hakkini esiniz üzerinden kazanmis iseniz, bu bosanma ile sona erer. En geç üç ay içinde, yeni bir saglik sigortasi için müracaat etmeniz gerekmektedir. Bosanma ile birllikte Vergi karnenizin sinifini da degistirmeniz gerekmektedir.

Evlilik süresi içinde elde edilmis olan, gelecekteki emeklilik haklarinin denklestirilmesi prensibi (Versorgungsausgleich) Bosancak çiftlerin, evli kaldiklari süre içinde ödedikleri kanuni emeklilik sigortasi primleri, Emeklililik Sigortasi Kurumu tarafindan, iki taraf için tekrar hesaplanir. Beraber hesaplanan prim tutarlari ikiye bölünür. Eslerden biri hiç çalismasa bile, ödenen primler iki taraf arasinda esit bir sekilde bölünür.

Bosanma hangi mali yükümlülükler getirir
    Ayrilan çiftler mahkeme masraflarini yari yariya üstlenmek zorundadir. Avukat masraflarini, her iki taraf kendi öder. Issiz ve geçim zorlugu çekenler, mahkemeye basvuracaklari bir dilekçe ile mahkeme masraflarindan kurtulabilir. Mahkeme masraflari, her bosanma davasinda ayri hesaplanir, ki buda eslerden her birinin aylik kazancinin 3 katidir. Bu da en az 760 Euro olarak sinirlandirilmistir.

Bosanma nafaka
    Hakim , nafakaya karar verirken tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını , gelirlerini , giderlerini , yaşam seviyelerini , bakmakla yükümlü oldukları kişiler olup olmadığını dikkate alır. Bunun sonucunda nafakaya karar verir. Hakim her dosyanın kendi özelliklerine göre nafaka tayin eder.

Kendisine nafaka hükmedilen eş boşanma davası kesinleştikten (bittikten) sonra ekonomik durumunun değiştiğini mevcut nafakanın geçimini sağlamaya yetmediğini belirterek nafakanın artırılması davası açabilir. Hakim tarafların her iki davadaki sosyal ekonomik durumlarını değerlendirerek mevcut nafakanın yetersiz olduğu kanaatine varırsa nafakanın arttırılmasına karar verebilir.

Nafaka yükümlüsü eş , ekonomik şartlarının değiştiğini ödediği miktarın geçimini ve ihtiyaçlarını zora soktuğunu bununla birlikte karşı tarafın ekonomik şartlarında iyileşme olduğunu ileri sürerek nafakanın kaldırılmasını ya da miktarın indirilmesini talep edebilir. Hakim yine tarafların boşanma anındaki şartları ile artırım davası açıldığı andaki şartlarını değerlendirerek karar verir.
    Alıntı .onur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eski türk yasalarına göre evlendiğinden eski türk yasalarına göre boşanmalısın bunu her aukat bilmez buna dikkat et
    İyi bir türk aukat bul kendine ve yasayı sen hatırlat aukata.

Yani baya avantajlısın kolay gelsin ve geçmiş olsun
    eski yeni yasa yok

boşanma davası açıldığındaki kanun geçerlidir

eski eskidir ...yenisi çıkınca eskisi nin hükmü kalkar
    Konu Memoli1976x tarafından (14 Temmuz 2018 Saat 23:00 ) değiştirilmiştir.

8. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    326
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eski yeni yasa yok

boşanma davası açıldığındaki kanun geçerlidir

eski eskidir ...yenisi çıkınca eskisi nin hükmü kalkar
    Ben bilmediğim bir konuda bilgi vermem.

Ama sen farkında olmadan yanlış bilgi veriyosun horoz usta

Ama bunu çok aukat bile bilmiyor senin yanlış bilmen gayet normal
    Konu .onur tarafından (14 Temmuz 2018 Saat 21:19 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    İyide avukat o zaman niye okumuş..

Hocam hukukta hiç bir yasa geri dönük işiemez

Yenisi eskisini kaldırır bu her konuda böyledir

O zaman eski kanunda idam vardı hadi şimdi eski yasaya göre idam et

Peki aradaki fark neymiş???

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    28 senelik evliyiz daha dün degil benim demek istedigim evmi tutmam lazim simdiden veya bir yerlere bildirmemmi lazim

Ben zaten hastalikdan emekligim aldigim para 780 euro bundanda keserlermi

Cocuklarin biri 16 biriside 12
    Konu Memoli1976x tarafından (14 Temmuz 2018 Saat 23:01 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    326
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyide avukat o zaman niye okumuş..

Hocam hukukta hiç bir yasa geri dönük işiemez

Yenisi eskisini kaldırır bu her konuda böyledir

O zaman eski kanunda idam vardı hadi şimdi eski yasaya göre idam et

Peki aradaki fark neymiş???
    Aradaki fark askiden diyelimki türkiyeden bir ev aldın ve evin tapusu kimin üzerinese mal onundur veya bankada para var cüzdan kimin üzerinese para onundur.

Ama yeni yasada evlilik içinde edinilen mal ortaktır mal kimin üzerine olursa olsun.

Benim başımdan geçtiği için çok net konuşuyorum ben bu kanunu öğrenene kadar üç aukat değiştirdim üçüncü aukat bu yasayı
    Hekime anlatınca malarımı ancak kurtarabildim öbür aukatlara kalsa malarımın paramın yarısı ona geçecekti

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    Simdi arkadas benim türkiyede dairem var almanyada kirada oturuyoruz.senin basindan gecmis bana az akil versen

Daire benim üzerime
    Konu Memoli1976x tarafından (14 Temmuz 2018 Saat 23:01 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    Alıntı W211 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daire benim üzerime
    güzel kardesim öncelikle gecmis olsun diyorum,yalniz sen whatshepte yazismiyorsun,neden bütün cümlelerini bitirip bir defada cevap vermiyorsun? her cümleyi ayri ayri cavapliyorsun.

yazacagini bir defa bitir ondan sonra cevapla.
    Konu tr-22 tarafından (14 Temmuz 2018 Saat 23:19 ) değiştirilmiştir.

15. tr-22 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    Kusura bakmayin hastalikdan hersey ayni anda aklima gelmiyor

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    gecmis olsun arkadasim,,,,3 sene icinde basindan gecmis birisi olarak,,,aklima gelenleri yazayim,,,ama bu demek degilki benim dediklerim yüzde yüz dogru,,,oku cepte bulunsun belki isine yarayabilir. simdi kanunlar nasildir bilemem?

tahminime göre bir avukata ihtiyacin olacak,,,davayi karsi taraf acarsa tek avukatlada i$i halledebilirsiniz belki.

illaki avukat tutman gerekiyorsa,,,stad'a avukat yardim dilekcesi verip,,beles avukat tutabilirsin. maasin yetmedigi icin yani. bu mahkeme masraflarin icinde gecerli.

cocuklar unterhalte yani nafaka parasini okuduklari müddetce,,,senin gücün yetmiyecegi icin,,devletten yani jugentamt tan alirlar. sende sayet ilerde calisacak olursan,,,jugentamt o cocuklara ödedigi parayi senden söke söke,,ama taksitle,,ama pesin alir. calismadigin müddetce sikinti yok.

ayri eve cikmam gerekiyormu diye yazmissin,,,valla ne diyelim ustam,,,evde rahatsiz etmiyorlarsa,,kal kalabildigin kadar. yok hayir evde kalamam diyorsan,,ee yani ozaman bir an önce bir ev bakacaksin kendine.

türkiyedeki dairenin senin üstüne oldugunu okudum yanlis görmediysem,,,,ayrilacagin e$in kurnaz davranip,,,mahkemeden tedbir karari koydurursa,,,evi satamazsin.catir catir evin yari fiyatini alir senden.

aklima geldikce eklerim.............................

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı .onur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aradaki fark askiden diyelimki türkiyeden bir ev aldın ve evin tapusu kimin üzerinese mal onundur veya bankada para var cüzdan kimin üzerinese para onundur.

Ama yeni yasada evlilik içinde edinilen mal ortaktır mal kimin üzerine olursa olsun.

Benim başımdan geçtiği için çok net konuşuyorum ben bu kanunu öğrenene kadar üç aukat değiştirdim üçüncü aukat bu yasayı
    Hekime anlatınca malarımı ancak kurtarabildim öbür aukatlara kalsa malarımın paramın yarısı ona geçecekti
    https://konuttimes.com/sektorel/evli...n-olacak/56263

Ettiği Teşekkür
    326
    Horoz usta neden bu kadar ıdda ediyorsun bak verdiğin likte bile aukat açıklamış.

Boşanma sonrası mal paylaşımı boşanmanın en sancılı sürecini oluşturur. Boşanma kararı alan eşlerin çoğunluğu bu konuda uzlaşamadıklarından dolayı durum genellikle mahkemelere intikal etmektedir. Bu gibi durumlarda her şeyden önce tarafların tabi olduğu mal rejimi çok önemlidir. Çünkü malların paylaşımı mal rejimlerine göre farklılık göstermektedir. Eski kanuna göre, özellikle çalışmayan kadının evlilik birliği içinde sahip olunan mallardan neredeyse hiçbir hakkı bulunmamaktaydı . Kadının evde çalışması ya da çocuklara bakıyor olması çok büyük bir fark ya da önemli bir etken değildi. Yasa koyucu, belirli bir ekonomik geliri olamayan ve ancak, ev işleri ile çocuk bakımını üstlenerek evlilik birliğine emeği ile katkıda bulunan kadının mali haklarını korumak amacıyla kanuni bir düzenlemeye giderek, 01 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile edinilmiş mallara katılma rejimi yasal mal rejimi olarak kabul etmiştir.

Vatandaş 2002 den önce evlenmişse 2002 den önceki kanuna göre boşanır nokta.
    Konu .onur tarafından (15 Temmuz 2018 Saat 23:08 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    Yani demek istediniz anlasmali olursa daha kolay olur demissiniz birde daireyi zaten yari yariya parasini bölüselim diyorum peki parayi buraya nasil getirebilirim birde bu konuda yardimci olsaniz

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Bu boşanma işleri senin burada almış olduğun bilgilerle yürümez arkadaşım..

Senin karşına başka şeyler çıkar o zaman ama ben forumda böyle okumuştummu diyeceksin..

Her boşanmada farklı durumlar olur ona göre hareket edilir sen sadece kendi tarafına göre hareket edemezsinki..

Benim tek diyeceğim boşanacağın kişide yani eşin uyumluysa işlerin daha kolay olur yoksa biraz uğraşırsın ..

Sen bence direk en sağlam olanını yani ( direk bir boşanma avukatına gideceksin kardeşim )

22. OrLoW üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)