Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2094 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 31 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdışı Borçlanmasında Genelge Depremi

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,733 teşekkür aldı
    eger yas doldurana kadar calisirsam yillik 1% zamla hesaplandiginda 2 bin euro civarinda emekli maasi alacagim.
    bu şakada iyi .. sanırım bazıları emekliliği KIZILAY kurumu sanıyor

sağına soluna sor soruştur kaç kişi 2000€ emekli maaş alıyor ..

alan vardır eğer maden den emekli olduysa ama diğer türlü nafile

benim annem 36 sene tam çalışmışlılığı var aldığı emeklilik 800€ civarı

tamam kadınlar daha az kazanıyor ama 36 senenin karşılığı bu olmamalı

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    44 mesaja 69 teşekkür aldı
    sana yalan borcummu var ? eger Rabbim ömür ve saglik verirse Kizilayin degil 48 yilin emegi olacak bu maas.madendede calismiyorum.fabrika iscisiyim.
    kafa bulmaya yönelik yorumlarinida kendine sakla.

Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu şakada iyi .. sanırım bazıları emekliliği KIZILAY kurumu sanıyor
    Konu giresun28 tarafından (06 Ağustos 2018 Saat 00:25 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,733 teşekkür aldı
    Alıntı giresun28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sana yalan borcummu var ? eger Rabbim ömür ve saglik verirse Kizilayin degil 48 yilin emegi olacak bu maas.madendede calismiyorum.fabrika iscisiyim.
    kafa bulmaya yönelik yorumlarinida kendine sakla.

bak ben senden bir sene önce emekli olacakmışım

iyi okursan o hesaplar hep varsayım üzeridir yani gerçek hesaplamayı yansıtmaz

hayallarini de o sayılar üzerinden kurma

daha 16 sene daha hep aynı tempo da çalışman gerek ki o sayılara yaklaşabilesin

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Giresunlu, evet bana yalan borcun var, cünkü ben yetkiliyim. Cünkü sen halen elindeki kagidi anlamayamadin. Horoz'da anlatmaya calisti. Önce bir okusan millet ne yaziyor, sonra düsünsen, böyle yazmazsin.

Senin icin tekrar söylüyorum. Rakamlar ikinci planda. Yeterince Almancan varsa, önce yazilari oku ve anla.

Senin resmini cekmis evrakin üzerinden tekrar sana anlatmaya calisacagim. Önce anla, sonra yaz. Sonra hala inat edecksen, kuruma git ve sor. Dediklerim cikmazsa, yüzüme tükür. Benim kim ve ne is yaptigimi bilmiyorsun.

Sen büyük ihtimal 1967 dogumlusun. 1966'da olabilir.

Sana evrak diyorki, böyle devam calisirsan, 01.06.2034'de sana brüt 1929 Euro para baglarim. Rakami düzlüyorum brüt 2000 Euro. Iyi anla, brüt!

2034'de sen 67 yasindasin. Eger isin ras gider ve 67 yasina kadar calisirsan bu 2000 Euro brüt'den yaklasik yüzd 12% Krankenkasse kesilir. Net 1640 Euro kalir. Simdi ikinci hataya düsüyorsun, 16 yil sonraki 1640 Euro ile bugünki degeri karsilastiriyorsun. Resmini tam cekmedigin evrakda enflasyon bu parayi eritecegi yaziyor. 100 Euro'nun bügün ile tahminen kac Euro deger edecegini yaziyor. 16 yil boyunca 1,5% enflasyon ile bu 1640 Euro, 1290 Euro eriyor.

Yani senin anlayacagin, bugün 67 yasinda olsan, kendini 1290 Euro emekli olmus gibi hayal edeceksin.

Yukardada yazdim. 67 yasina kadar kimse calisamiyor. Insanlarin yüzde 95% 63 yasinda emekli oluyor. 63 yasinda emekli olursun devlet 14,4% kesiyor. Hesap böyle oluyor.

67 -> Brüt 2000

63 -> Kesintisiz brüt 1824 Euro düsüyor, cünkü dört yil daha az prim ödemis oluyorsun. Yillik brütünü yazmamissin, ama o üc rakamdan senin yillik brütünün 52000 Euro oldugunu söylebilirim. Ac evdeki son Meldebescheinigung zur Sozialversicherunga bak. Dört yil az ödediginden 176 Euro zararin oluyor.

63 -> 1824 Euro'dan birde devlet - 14,4% kesinti yapiyor erken emekli oldun diye. Eline kalan brüt 1561 Euro.

63 -> Brüt 1561 Euro'dan Krankenkasse yüzde 12% prim keser, eline kalan net 1373 Euro.

63 -> Net 1373 Euro bugünkü deger ile karsilastiramazsin. 16 yillik 1,5% enflasyonu cikardin mi, bugünkü deger ile eline kalan para 63 yasinda = 1081 Euro.

Özet ile:
    Yani bugün 63 yasinda olsan, eline deger olarak gecen para 1081 Euro net.
    Yani bugün 67 yasinda olsan, eline deger olarak gecen para 1290 Euro net.

Hatirin kalmasin 1200 Euro veya 1400 Euro olsun.

Git yarin LVA'ya, hesaplat. En fazla rakamlarimda 10 - 20 Euro oynar.

O yüzde 1% ve 2% gec. Bunlar falcilik. Devlet kendi elindeki kagitda yaziyor, garanti vermem diye.

Tek sansin 45 seneni doldurursan 01.06.2032, yani 65 yasinda kesintisiz emekli olursun. Orda eline kalacak olan net 1682 Euro, enflasyon farkindan sonra bugünkü deger ile 1365 Euro.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (06 Ağustos 2018 Saat 01:46 ) değiştirilmiştir.

6. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:
    Sah

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Arkadaşlar başlık ne idi konu nereye gidiyor.Türkiyedeki emeklilik sorusu Almanya ya geldi.Birbey 3.0 kardeşim 45 sene calışırsan kesintisiz emekli olursun diye yazmışsın giresun28 arkadaşımıza,Bende Almanca fazla yok,benim bildiğim 1964 den sonsa doğanlar hep kesinti ile olabiliyor ben yanlışmı anladım.Bir okuyup yazarsan bizlerde öğreniriz,

Üye Kamil09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    17
    7 mesaja 18 teşekkür aldı
    Ali Tezel`in sayfasindan Şevket TEZEL`in konuyla ilgili yeni açiklamasi.

Yurtdışı Borçlanmasında “Deprem Geçti” Gurbetçiye Geçmiş Olsun

Bir önceki yazımızda yurtdışı borçlanması ile Türkiye’den emekli olacak gurbetçi Türk vatandaşlarının bahse konu haktan yararlanmasında birçok hak kaybı getiren 2018/27 sayılı Genelgenin getirdiği değişikliklere yer vermiştik.

19.07.2018 tarihinde yürürlüğe giren bahse konu Genelge 01.08.2018 tarihli 2018/29 sayılı Genelge ile yürürlükten kaldırıldı.

Yani rüzgar gibi birdenbire gelen bu her tarafından apar-toparlık kokan bu 2017/27 sayılı Genelge rüzgar gibi de gitti.

Her gün “Emekliye müjde”, “Çalışana Müjde” “Memura müjde” den başka çalışma hayatına dair atacak başlık bulamayan günümüz Türk basını bu derece değişiklik meydana getiren Genelgenin getirdiklerine yer veremese de derinlerde meydana getirdiği sarsıntı sebebiyle olacak ki ancak 11 gün yürürlükte kalabildi.

Genelge yürürlükte iken sadece bizim - o da internet medyasında- değindiğimiz sorun basında hak ettiği yeri bulamasa da gurbetçiler için çok önemli olumsuz değişiklikler meydana getiriyordu.

Önce Genelgeyi çıkaranlara sonra da muhataplarına seslenmek istiyorum.

Gelinen noktada yetkililere diyoruz ki böyle bir hakkı kaldırmak istiyorsanız bir süre verin ve sonra kaldırın, böyle kaba tabirle ayak oyunlarına, yasayla zıt genelge çıkartarak yargının iş yükünü artıracak değişikliklere bizce hiç gerek yok.

Zaten 1980’lerde ve sonrasında doğan gurbetçiler için yurtdışı borçlanması ile emeklilik parasal açıdan avantajını tamamen yitirecek.

Yurtdışı borçlanması hakkı bulunanlara da diyoruz ki bu hakkınızı kullanın, en azından borçlanmasını yapıp bir kenara koyun. Bunu yaparken “Sosyal Güvenlik Müşaviri” bir profesyonelle çalışın ve ödeyeceğiniz parayı söyleyerek kaç TL aylık bağlatabileceğini sorun. Örneğin bugün 2000-2500-3000 TL aylık bağlatmak için kaç TL ödemeliyim diyerek alternatifler isteyin.

Yaştan emeklilik için ayrı seçenekler, normal emeklilik için ayrı seçenekler isteyin. Kimileri için normal emeklilik daha iyi iken kimileri için yaştan emeklilik daha doğru olabilir.

Bilinçli adım atın.

Çalışacağınız profesyonelde Avrupa’ya ayağınıza gelme ya da sizi Türkiye’de otelde ağırlama özelliğini değil bu rakamsal “Ödeme/Aylık” seçeneklerini arayın. Elbette güvenilirlik olmazsa olmaz kriteriniz olsun.

Bir şey daha, gördünüz her an her şey olabiliyor, o nedenle son bir kez daha uyarayım, borçlanmanızı şimdiden yapın ve kenara koyun. Şevket TEZEL

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı aqua05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar başlık ne idi konu nereye gidiyor.Türkiyedeki emeklilik sorusu Almanya ya geldi.Birbey 3.0 kardeşim 45 sene calışırsan kesintisiz emekli olursun diye yazmışsın giresun28 arkadaşımıza,Bende Almanca fazla yok,benim bildiğim 1964 den sonsa doğanlar hep kesinti ile olabiliyor ben yanlışmı anladım.Bir okuyup yazarsan bizlerde öğreniriz,
    1964'den itibaren doğanların kesintisiz emekli yaşı 67. Eğer 45 sene calışmıslıkları varsa, 65 olma hakları var. 63'de olanlar için 35 yıl yeterli, ama 14.4% ömür boyu kesinti olur. 63 yaşında 45 senesini doldursa bile.

50 GdBsi olanlara tekrar farkı uygulamalar var.

Ali Tezel, herzamanki gibi, bir ton konuşur, içinde elle tutulur iki cümle zor çıkar.

Ayağınza gelenlere güvenmeyin diyor. Çünkü müsteri kaybediyor. Ama oda biliyorki, mesela Hasan Karahaliloğu, Almanaya'ya geliyor ve kendisi eski SGK yurt dışı daire başkanı.

Ali Tezel"in bilgisi çok. Onal lafım yok. Ama sağı solu çok oynuyor.
    Konu Memoli1976x tarafından (07 Ağustos 2018 Saat 00:25 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Ergene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,561
    276 mesaja 884 teşekkür aldı
    Arkadaşlar ben bu gün yurtdışı emeklligimi hallettim. 2006 yılında başvuru yapmıştım, hiç ödeme yapmamıştım. Türkiye de emekli olmayı düşünmüyordum. 3.ağustosta SSK nın önünden geçerken bir sorayım dedim.. Bana 3600 gün üzerinden 12600 dolar ödersem emekli olabileceğimi söylediler. Bu arada belirteyim, TR den hiç sigortalı caliÈ™mıÈ™lığım yok. Dilekçe yi cuma günü verdim bu gün gittim kabul edilmiş. Bankaya 12600 dolar karşılığı TL'yi yatırdım. Hayırlı olsun dediler. ���� Kısmet olursa bir buçuk yıl sonra Almanya ve TR den aynı anda emekli olacağım. Ha şunu da belirteyim : SSK dan yaklaşık olarak 2000 TL aylık ile başlayacakmışım.

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Alıntı Ergene Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben bu gün yurtdışı emeklligimi hallettim. 2006 yılında başvuru yapmıştım, hiç ödeme yapmamıştım. Türkiye de emekli olmayı düşünmüyordum. 3.ağustosta SSK nın önünden geçerken bir sorayım dedim.. Bana 3600 gün üzerinden 12600 dolar ödersem emekli olabileceğimi söylediler. Bu arada belirteyim, TR den hiç sigortalı caliÈ™mıÈ™lığım yok. Dilekçe yi cuma günü verdim bu gün gittim kabul edilmiş. Bankaya 12600 dolar karşılığı TL'yi yatırdım. Hayırlı olsun dediler. ���� Kısmet olursa bir buçuk yıl sonra Almanya ve TR den aynı anda emekli olacağım. Ha şunu da belirteyim : SSK dan yaklaşık olarak 2000 TL aylık ile başlayacakmışım.
    Hayirli ugurlu olsun kardes,Türkiyede calismisligin yok SSK dan 2006 yilinda basvuru yaptigin icinmi oldu.TR de calisma olmayinca bagkurdan olunuyor biliyordum.

Tecrübeli Üye Ergene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,561
    276 mesaja 884 teşekkür aldı
    Alıntı aqua05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayirli ugurlu olsun kardes,Türkiyede calismisligin yok SSK dan 2006 yilinda basvuru yaptigin icinmi oldu.TR de calisma olmayinca bagkurdan olunuyor biliyordum.
    Herhalde o yüzden oldu. Dediğim gibi hiç niyetim yoktu. SSK dan yaptılar. 2006 daki başvuru SSK üzeri olmuştu.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    2008in yanlış hatırlamıyorsam kasım ayında dolar borçlanmasında TL geçildi. Dolar borçlanmaları süresiz geçerli. TL borçlanmalari sadece üç ay.

Ben 1981 doğumluyum, 1998'de işe başladım. 2004 yılında 1999 - 2004 arasını yatırdım hepsini. Sonra her yıl yeniden başvuru yaptım. 2006'da başvurdum 2005i yatırdım. Hep böyle yapıp taksit taksit yatırdım. Hiç çalışmışlığım olmadığı halde SGK'dan oldum. 5975 gün bu sayede bana yetti. Yaşım 37, ömrüm varsa 58 yaşında emekli olacam.

Hanım 36 yaşında. Onuda geçen yıl 19.000 Euro üzerinden yatırdım. Ömrü varsa 60 yaşında emekli olacak.

Etrafımda bana salak diye çok vardı. 20 yıl sonra benim yatırdığım miktarlar gülünç paralar olacak. Ozaman millet pahalı deyince göreceğim onları.

Finazamtfanda her yıl bu sayede geri para aldım. Hanımınkinden 4500 Euro geri aldım. Yani bana 14500 Euroya mal oldu.

Almanya özel bir şirketen 100 Euro garanti bir emeklilik için 40.000 Euro para yatırmanız lazım. 14500 Euro'ya 200 Euroda verse devlet, Almanyadaki emeklime iyi bir katkı.

Geçen gün hesapladım, ben ölsem Almanyadaki dul maaşı, Türkiyedeki dul maaşı, çocuk parası falan 1400 Euro para girer ve. Dairemin borcu 13000 Euro kaldı. İstesem anında kapatırım. 1400 ve kira vermediğimizi düşünürsek yardıma muhtaç olmadan ömür boyu yaşar.

Isterse bir 450lik ek iş yapsa, deli eder.

Yada Türkiyeye döner kira derdide yok, 1000 Euro ile rahat yaşar.

Tedbirimizi çok şükür iyi kazancımız olduğu için alabildik. Şimdide cocukların eğitim ve düğün masrafların hazırlıyorum. Almanya çok güzel çocuk parası veriyor. Gelirim yetdiği için dokanmıyorum. 10 senede 24000 Euro para ediyor. Cok şükür dedelerinde birikimleri var. Ama ona güvenmek istemiyorum.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (07 Ağustos 2018 Saat 21:55 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)