Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 650 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 8 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112 SonuncuSonuncu
Toplam 230 adet sonuctan sayfa basi 141 ile 160 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    154
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Müstakil kendi evin icin yedek parca mantiksiz bencede - zaten bu konu gelecek secimlerde populist partilerin konusu olacak. Belkide gelecek dönem kararlarindan geri adim atacaklar
    cünkü
    - Oy kaybetmek istemeyecekler ve gelecek olan partide oy icin geri adim vaadinde bulunacak.
    - Enerji yükünü kaldiramayacak ülke - Duran Atom santralini kapatiyorlar..

Onun icin bence sadece mecburi gereken seyleri yaptirmak gerek.

Tabiki ileriye dönük yatirimlarda yapilir,
    - ama bunu Birbeyin veya benim müstakil eve yapmamiz mantiksiz (vergidende düsemiyoruz)
    --> Kirada olan binaya yada dairelere yapmak mantikli olabilir ekonomik durumunuz iyi ise yada Finanzamtdan kurtulmak icin....

Ben yukarida yapmayacagim diyorum ama kiraya verdigim dairelerde hersey yapildi (Mantolama, yeni kalorifer, Pencereler, Balkonlar vs...) cünkü bunlari hep Finanzamta masraf gösteriyorum.

Daha destekler aciklanmadi belki güel destekler olacak ve Müstakilleride cazip yapacaklar ozaman mantikli olur.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    151
    35 mesaja 48 teşekkür aldı
    Simdi ben tam anlamadim, benim kaliför sistemi 20 senelik hala calisiyor ama tahminim onunda bir kac senesi ömrü kaldi sindiden mi degistirsem yoksa gittigi yere kadar mi? Bide wärme pumpe mi yaptirmam gerek?

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,600 teşekkür aldı
    Gittigi yere kadar..

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,303
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Ben im kalorifer de saglikli calismasina karsin.2003 de takilmisti. 20 sene Gas.la calisan Zentralheizung.
    Ustayla degerlendirmesini yaptik.Wärme pumpe Petek ler var.80. derece lazim dedi. ...35.000 € -40.000 € arasi hesap 2 sene ye yakin lieferzeit varmis. Senin buraya verimli calismaz. Petekler ne degismesi gerek. Wärme pumpeye göre hersey degismesi gerekiyordu.( (Bodenheizung icin tamam) dedi.

Gel yeni bir Gas Zentralheizung takalim 10.000 € toplam hesap cikardi. Ben de onayladim.Parcalar geldi.Ortalik isininca degistirecek.
    Fiatlar da her gecen gün artiyor.Talep cogalmaya baslayinca.

Sen kendin oturuyorsan esneklik var. 80 yas üstlere mecburiyet yok.

01.01.2024 den sonra takilan Heizungsanlageler de
    Daireler kiradaysa.60% erneuerbare energie sarti var.Sistem bozulup yeni bir Heizungsanlage takildiginda yeni kanun gecerli.Bu sene takilanlar eski sekil takip devam edebiliyor.
    Konu murat39 tarafından (01 Nisan 2023 Saat 22:36 ) değiştirilmiştir.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,152 teşekkür aldı
    @murat39 ; ustam yeni kazan taktırmışken “erweiterung „ yapabilen kazan taktır yeni Brennwert sistemlerine Güneş enerjisi veya Wärmepumpe sonradan takılabiliyor.

Hem ileriye dönük olmuş olur, gerçi en geç 2045 sonra mecburen değiştirmen gerekecek o zamana kadar dayanırsa zaten .

Ayrıca 80 derece lazım yazmışsın ne için lazım 80 derece?

Eski Heizwert sistemleri 65-70 derece arasında çalışıyordu.

Brennwert sistemleri ortalama 55-58 derecede.

Yeni Wärmepumpe ise 38-45 derece arası.

7. 2 kişi atsiz77 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    2,303
    Aynen atsiz ustam.Günes enerjisine takma imkani var.
    2045 e kadar zaten sistem eskiyip o zamanin sartlarinda sistem takilacaktir.
    Kaloriferler aynen peteklerde 70 derece.

Su ani kurtarmak icin bu sekil en uygundu.Bunu sectim.

9. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Arkadaşda gaz boileri en az 40 yıllık. Çalışıyor. 20 yıllık süre bence çok değil.

2045 hikaye. Süreyi uzatırlar. Değiştirmeyeni ne yapacaklar? Cezamı kesecekler? Kessinler. Parası olsa adam zaten değiştirir. Ozamana kadar Wärmepumpeyede bir bok bulurlar.

Enflasyon 7-8%, aber iscilere zam yok. Herseye zam var, ama iscilere yok. Nasıl değiştirecekse millet.

Birde 20 senede nasıl değiştirecekler okadar evleri. Zaten Fachkräftemangel var.

Arabayı değiştir, evi yenile, ama aylığı gelince yok.

11. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    154
    Arkadaslar yeni Gas Heizung taktirtmayi düsünüyoruz Mehrfamilienhasua.

Bizim Usta 4 tane Angebot verecek Ölheizung ve Gasheizung icin. Ikisindede alternatif olarak "Heizstab" koyabiliriz dedi.
    Yani ozaman Sicak suyu ister Heizungdan üretirsin istersen Heizstab üzeri elektrikle (kiraci oldugu icin Allgemeinstrom üzeri baglanacak ozaman).

Bu Heizstab taktiiran varmi ? Mantiklimi kiracili olan bir yere ?

Mesela 4.aydan 9.aya kadar kaloriferi kapatip sicak su Heizstab üzeri calisabilir tabi elektrik gas fiyatindan uygun olursa,
    Birde kalorifer bozulursa sicak su olmama olayi olmaz. Her zaman icin iki sistem üzeri calisabilecek.

Ettiği Teşekkür
    2,303
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar yeni Gas Heizung taktirtmayi düsünüyoruz Mehrfamilienhasua.

Bizim Usta 4 tane Angebot verecek Ölheizung ve Gasheizung icin. Ikisindede alternatif olarak "Heizstab" koyabiliriz dedi.
    Yani ozaman Sicak suyu ister Heizungdan üretirsin istersen Heizstab üzeri elektrikle (kiraci oldugu icin Allgemeinstrom üzeri baglanacak ozaman).

Bu Heizstab taktiiran varmi ? Mantiklimi kiracili olan bir yere ?

Mesela 4.aydan 9.aya kadar kaloriferi kapatip sicak su Heizstab üzeri calisabilir tabi elektrik gas fiyatindan uygun olursa,
    Birde kalorifer bozulursa sicak su olmama olayi olmaz. Her zaman icin iki sistem üzeri calisabilecek.

Ejderabi yapmaya yapilir ama Kiracilar oldugu zaman Kanun bazinda kalmak lazim.
    masrafi nasi bölüstüreceksin.
    Birisi ben az nüfus la veya metrekareye göre kaliyorum deyip avukata kossa bas agritir.
    Kanunen de Masrafin kac da kaci kalorifer icin harcaniyor.Hazirlik icin hazirlaniyor. Boiler icin hazir tutulan masraf. Vede sicak su icin ne kadar i kullanilior + Herkesin yakmis oldugu miktar.
    Bu kanunla ev sahiplerini baglayan boyut.Ben kalorifer yakit olayini firmaya verdim.Onlar her tarafa sayaclarini taktilar.
    Kalorifer icin yakilan masraf. Sicak su icin bütün sayaclar var.

Yukarda demis oldugunuz sekilde yapilir ama problem aninda haksiz cikarsiniz.
    Insanlar in hayat pahaliligi, Corona ..Psilolojisini baya etkiledi.Tavsiyem Kanun bazinda kal.
    Veya extra bir elektrik saat takilip kiracilardan imza alinip onaylatirsaniz. kabul ettiklerini belki ama o da tantana yaratir.
    Extra saat istemek hat cektirmek bundan 20 sene önce 2.500 € du.
    Simdi Zwischenzähler onun da kanun bazinda gecerliligi ? ? Eichdatum..???

http://www.gesetze-im-internet.de/heizkostenv/__9.html

https://www.mietrecht.de/heizkostenabrechnung/

Kira gelirlerine göre zaten Finanzamt a gelir vergisi ödeniyor.
    Firmaya ver,Kafan agrimasin.Firmaya ödedigin parayi da Finanzamt dan düs.Hem kafan agrimaz.Hem de dogru yapmis olursun.

(Bir de uzun süre pompa calismadiginda takilma yapip calismada problem yapabiliyor.Aralikli devamli pompa calismasi gerekiyor.)
    Konu murat39 tarafından (02 Nisan 2023 Saat 12:05 ) değiştirilmiştir.

14. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    154
    Evet haklisin ozaman seperater Stromzähler gerekecek ve ek vertrag yapmak gerekebilir kiracilarla.
    Anlattigin diger faktörlerle pek mantikli gelmiyor ozaman.
    Tek Gasheizung veya Ölheizung daha mantikli - zaten masraflar kiracilara dagitilacak.

Ettiği Teşekkür
    2,303
    Öl heizung hem yer tutuyor tanklar ne.Bir de ikide bir mazot yeter mi bitti mi. Makinanin yanma yerine ufak kurum ne baglasa. hata bildiriyor.

Gas a gectim hem yer acildi.Hem de kafam rahat.

CO 2 vergisini Mazot da fazlalastiracaklar. Gas a göre.

https://barmalgas.de/blog/co2-steuer...hland-ab-2021/
    Konu murat39 tarafından (02 Nisan 2023 Saat 19:36 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    29
    25 mesaja 28 teşekkür aldı
    Bende ölheizung var, markasi wolf, sükür simdiye kadar sorun yasamadim ve Gasa göre daha uygun aliyorum.

Tecrübeli Üye player6767 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,108
    63 mesaja 105 teşekkür aldı
    Ben birbey ustama katiliyorum bende suan kiradaym 2016 dan beri takir takir ödedik elde sifir..

Bende buraya konu acmistim ev alma niyetim var diye danıştım sizlere fikirlerinizi aldim herkeze cok tsk ederim.

Ben 4 yildir ev arıyorum sonunda birtane bulduk ve notarda imzamizi atik 2 hafta önce evin bj 1989 ve cok temiz cok gepflegt inanin 3-4 bankalara gitim hepsi bana bunu sordu das objekt ist besser bewertet als Kaufpreis diye kadin kocaman evde yanliz kalmis kocasi vefat etikden sonra.. Evi bundan 1 ay önce gördüm internete yeni girdi günlerden cuma makleryi aradim cikmadi is cikisi koymus ertesi gün aileme göstermek istedim baktim anzeige silinmis morelim bozuldu beya neyse pazartesi oldu sabah 8de aramaya başladım makleyi adam cikti sordum evi neden silindi diye adam 1 gun icinde 86 kisi Anfrage yapmış eve o yüzden cikardini söyledi neyse bendeki avantaj bankadan kredi bestätigung vardi neyse gitik eve bakmaya hayran kaldik bu kadar temiz bir ev nasil denk geldi diye cok sevindik hemen zusagen yapdik. Ben 3.5% aldim krediyi evin fiyati 298 bin eurodu kendi cebimden nebenkostenlari ve 90 bin verdim yani toplam 208 bin cektim aylik ödicem para 870€ iki kisi calisiyoruz.hersene kendimizi sikmadan 4-5 bin euro sondertilgen yapmayi dusunuyorum herseyin hayirlisi.. Ev sackgaseda ve cok sakin biyerde sirf almanlar oturuyor 137qm ev kellerla birlikte 182qm verklinkert..

19. player6767 üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Hayirli olsun usta..
    Gulegule otur ...
    Sende artik
    bir ev sahibi
    Bir dert sahibi
    Bir borc sahibi oldun .

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,736
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Faizler ciktigindan beri fiatlar da düstü yoksa yükselmeye devam edecekti. Bu arada kiralar giderek yükseldi, kimi utanmazlar ufacik dairelere dahi sacma sapan fiyatlar koyuyorlar.
    Yarin makler ile ikinci bir termin var, benim kiz bir daire almak istiyor, fiyati istedigimiz noktaya cekebilirsek alacak insallah. Bahcesi var, kapali parki var, Abstellplatz da var, ev Dämmung yapilmis, pencereler yeni, Heizung yeni, evin disi sapasaglam. Fiyati da buna göre normal dairelerden biraz daha yüksek ama kesin deger. Tabi istedigimiz fiyata düsürebilirsek, o da cok büyük bir düsüs istemiyoruz, 280 binden 265 bine bakalim düsecek mi, düsmezse almayacak, o sekilde plan yaptik. Acelesi de yok ama faizler düserse fiyatlar yine firlar bu kesin. Bazilar düsmez diyor, kimisi 6 ay sonra faizler kesin düsecek diyor, her kafadan bir sey cikiyor, isin dogrusu bunu sen ben imkansiz bilemeyiz.

Tecrübeli Üye cenyal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    9
    42 mesaja 77 teşekkür aldı
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Faizler ciktigindan beri fiatlar da düstü yoksa yükselmeye devam edecekti. Bu arada kiralar giderek yükseldi, kimi utanmazlar ufacik dairelere dahi sacma sapan fiyatlar koyuyorlar.
    Yarin makler ile ikinci bir termin var, benim kiz bir daire almak istiyor, fiyati istedigimiz noktaya cekebilirsek alacak insallah. Bahcesi var, kapali parki var, Abstellplatz da var, ev Dämmung yapilmis, pencereler yeni, Heizung yeni, evin disi sapasaglam. Fiyati da buna göre normal dairelerden biraz daha yüksek ama kesin deger. Tabi istedigimiz fiyata düsürebilirsek, o da cok büyük bir düsüs istemiyoruz, 280 binden 265 bine bakalim düsecek mi, düsmezse almayacak, o sekilde plan yaptik. Acelesi de yok ama faizler düserse fiyatlar yine firlar bu kesin. Bazilar düsmez diyor, kimisi 6 ay sonra faizler kesin düsecek diyor, her kafadan bir sey cikiyor, isin dogrusu bunu sen ben imkansiz bilemeyiz.
    Ev almak icin dogru bir zaman yoktur, Faaizler cikar ev fiyati düser, ev fiyati düser faizler cikar, bu herzaman böyledir.
    Mühim olan su anki ödeyecegin Kira bedeli bu ev icin nekadar ? Alirsan nekadar ödersin.
    Mesela ; evi 280000 Euro ya alsan diyelim su an Faizler 3,5 % düstü 3,5% Faiz + 2% Tilgung = Aylik Bankaya ödemen 5,5% Yani 280000*5,5%= 15400 Euro (senelik) Aylik 15400/12=1283 Euro.
    Bu evi almak yerine Kiralasan 1283 Euro ya kiralayabilirmisin ?
    Kiralasan bile aylik verdigin Kira parasi hice gider. Almis olursan kac sene otursanda degerine göre yine kardasin.

23. 4 kişi cenyal üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Evet bunlarin hepsini hesapladik zaten, satin almak cok daha mantikli, bir yerde 400-700 Euro kadar kendin ödeyeceksin sonunda daire senin oluyor.
    Cocukla esinin maaslari iyi, rahatlikla öderler, daha bu sene ev kurduklari icin tüm esyalar, araba vs. dahil hepsini borca girmeden ödediler ama bu sefer de Eingenkapital az kaldi, bakalim banka kac faiz bindirmeye calisacak,
    Fiyatta anlastik, geriye kredi isi kaldi. Eigenkapital az olunca faizleri kafalarina göre yükseltiyorlar.
    Isin olumlu yani satislar tamamen düstü gibi görünüyor, bir cok daire baktik Maklerlar pesimizde kosuyorlar. Faizler düsük olsa bu dairenin normal fiyati 300.000 in üzerinde.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    63 mesaja 108 teşekkür aldı
    check24 ara. Nereye sorduysam en iyi onlar verdi.

26. Birbey 3.1 üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Su ana kadar Check24 en pahalilarindan biriydi.
    En iyi faizi Baufi24 dekiler veriyor ancak bewertunglarinda cok sayida asiri olumsuz yorumlar almis. Her ne kadar toplam Bewertung yüksek olsa da negatif olanlar cok fena yorumlar, yenilip yutulacak gibi degiller. Bir kac tane bastan savma is yapan calisanlari var saniyorum. Gerci zaman acisindan sorun yok, hem satan bekleyebiliyor hem bizim icin de sorun degil beklemek.

Tecrübeli Üye cenyal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    9
    42 mesaja 77 teşekkür aldı
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su ana kadar Check24 en pahalilarindan biriydi.
    En iyi faizi Baufi24 dekiler veriyor ancak bewertunglarinda cok sayida asiri olumsuz yorumlar almis. Her ne kadar toplam Bewertung yüksek olsa da negatif olanlar cok fena yorumlar, yenilip yutulacak gibi degiller. Bir kac tane bastan savma is yapan calisanlari var saniyorum. Gerci zaman acisindan sorun yok, hem satan bekleyebiliyor hem bizim icin de sorun degil beklemek.
    Baufi24 ü untutabilirsin. Kendim tam 7. aydan beri bekliyorum. Hic umursamaz haldeler. Benim Finanziere birde Türk..
    Sana tavsiyem Interhyp adamlar gercekten iyi ler. Benim krediyi haftaya halledecekler insallah. En azindan ilgililer arayip soruyorlar.
    Ama su an Asiri sekilde Unterlagen istiyorlar.. Her Bankada ayni..

29. cenyal üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 10 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 10 misafir)

Bu Konu için Etiketler