Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2041 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tatilciler 4bin ton cöp birakti

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,645
    1,616 mesaja 3,318 teşekkür aldı

Tatilciler 4bin ton cöp birakti

Arkadaslar izmir ve marmaris civarinda tatilini geciren izinciler cöplerini piknik alanlarinda,deniz kenarlarinda,kurduklari sehir icindeki cadir kenarlarinda biraktilar..
    Burada defalarca duyarli arkadaslar,hak ve hukuka tecavüzden yazdilar.
    Yuzde 99 u musluman olan bir ulkede ,temizlik imandan gelir sozunu sagir sultan dahi duymusken,cöp toplamak ve cevre temizligi japonlara mi kaldi?
    Ayrica gezi de agac ve cevre kiyimina ayaklanan,dunyanin medyasini basimiza toplayan cevreci sevicilerinden,izmir deki bu cöp yiginlarina neden sessiz kaliyor?
    Buyrun goruslerinizi yazin,
    Insanlarimiz neden cevreye duyarsiz?
    Pisikolojik bir hastalikmidir?
    Ayrica gelisiguzel konak alanlarinda gril yapmak uygunmudur?
    Hala avrupa da otel icinde gril yapma ibrahim tatlises kafasi neden terk edilemedi?
    Insanlarimiz hala bilgisiz ve egitimsiz mi,neler yapilmali?
    Konu webci tarafından (28 Ağustos 2018 Saat 11:14 ) değiştirilmiştir.

2. 6 kişi webci üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Çünkü vatandaşdan önce devlet duyarsız.

Kaç yıldır diyorum, şu şişelere depozito getirin, dinleyen yok. Her yer pet şise. Depozito olsa kimse atmaz.

Aynı şey poşetler için geçerli. Pazar yerine git, elinde 10 tane poşet. Paralı olsa kimse almaz.

Doğru dürüst çöp bidonları yok Türkiyede. Sokağın ortasında bir büyük çöp kutusu okadar.

Bağzıları diyecekki, devletden bekleme herşeyi. Ben beklerim. Devlet yapacakki, vatandaş da uysun. Evdeki baba sigara içiyorsa, çocuğuda içmeye başlarsa kızmaya hakkı yok.

2018 yılındayız, dünya termik santralleri kapatıyor, biz açıyoruz. Atom çöpünü sonra bir yere gömüyoruz.

Yani devlet kendisi çevre konusunda duyarsız. Kamu spotunda devlet ne diyor? İsraf eden, iflas eder. O pet şiseler hepsi geri dönüşüme girmediği için israf. Zaten ondanda hep iflasda devletimiz. Kendisi uymuyor kamu spotuna.

Campingcilere gelince. Girişte belediye 100 TL çöp parası alacak ve temizleyecek. Madem vatandaşda devlet gibi düşüncesiz, başka care yok.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (28 Ağustos 2018 Saat 11:45 ) değiştirilmiştir.

5. 11 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,645
    Turkuye de cöp devamli sorun olmustur..
    Benim cocuklugumda hava kirliligi ve istanbulun dev cöp yiginlari..
    1992 de fatma girik Belediye başkanı idi.Sokaklar çöplerden geçilmez, belediyelerde 5 kuruş para kalmamış, Fatma Girik kendi cebinden ödeyerek adam tutar çöpleri toplatmaya çalışır, grev yapan çöpçüler bu adamları döverdi.
    Çöplüklerde biriken metan gazları patlar , gecekondu mahalleleri çöp altında kalarak düzinelerle insan ölürdü.
    Insanlarimizin cöpleri gelisi güzel saga sola atma aliskanliklari ogünlerden kalma olsa gerek..
    Devlet diyorki Çevre hassasiyetini gözeterek enerji yatırımlarını yapmalıyız. Bizim çöpleri arıtılmamış bir şehir bırakmamamız lazım.
    Her insanın günde ortalama bir kilogram, kağıt, cam, plastik atık bıraktığını, bunların da gerek kimyasal gerekse yakılarak çevreye uygun koşullarda enerjiye dönüştürülmesi mümkün..Yalnızca İstanbul'dan yaklaşık 4,5 milyon ton civarında çöp çıkıyor. İstanbul'dan elde edilecek enerji, bir ilçenin elektriğini karşılamaya denk gelebiliyor bir yıl boyunca. Türkiye de geri dönüşüm konusunda yeterli bilinç olmadığını ve denetim ile yaptırım konularının daha sıkı ele alınması gerektiği söyleniyor..
    Toplumun bilinçli olmamasının yanı sıra, yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından verilen destek miktarının düşük olması nedeniyle de toplama oranının istenilen orana ulaşamadı... Toplama yapılamadığı icin ambalaj malzemeleri katı atık depolama alanlarına gömülmek sureti ile yok edilmektedir. Doğanın kirlendiği de ayrı bir gerçek..en büyük sorunlardan biri yasal düzenlemelerin uygulanması için devlet tarafından yeterli denetim ve yaptırım uygulanmaması.
    Türkiye’de, çoğunluğun geleneksel hayat biçimini modern tüketim alışkanlıkları nedeniyle büyük bir hızla kaybettiği, buna rağmen evde yemek yapma alışkanlıklarının halen devam ettiği ve paketlenmiş ürünlere talebin daha az olduğu anlaşıldı. Evlerden çıkan katı atıklardaki organik madde miktarı yüzde 50-60 olarak ölçülürken, şu rakamlar tespit edildi:

Belediyenin bir katı atık eylem planı var mı?

Yüzde 59.4’ü hayır

Yüzde 40.6 evet

Çöpler nasıl toplanıyor?

Yüzde 43.8 ‘’Taşeron tarafından toplanıyor.’’

Yüzde 28.1 ‘’Taşeron da Belediye de topluyor’’

Yüzde 28.1 ‘’Belediye’nin çöp toplama olanakları var.’’

Geri dönüştürülebilir atıklar ayrı toplanıyor mu?

Yüzde 18.8 hayır,

Yüzde 81.3 Evet

Kağıt, cam, plastik, metal gibi geri dönüştürülebilir atıklar için ayrı toplama noktaları ve kutuları var mı?

Yüzde 17.2 hayır

Yüzde 82.8 evet

Bu atıklar geri dönüştürülüyor mu?

Yüzde 21.9 hayır

Yüzde 78.1 evet

Organik atıklar ayrı toplanıyor mu?

Yüzde 89.1 hayır

Yüzde 10.9 evet

Park ve bahçelerin atıkları ayrı toplanıyor mu?

Yüzde 53.1 hayır,

Yüzde 46.9 evet

Büyük ticari işletmeler, AVMler ve oteller için ayrı bir çöp toplama sistemi var mı?

Yüzde 35.9 evet,

Yüzde 64.1 hayır

Buyuk bir ihtimal bu seneden yola cikarak seneye depozite islemleri devreye girecek camping alanlarinda ucret talep edilecek,yahut almanyada oldugu gibi sehir dedektivleri organize edilecek..
    Sorumuz;
    Bu isler nicin simdiye kadar yapilmaz?? Turizmden yasayan bir ulkede bu gibi onlemler oncelikli olmali..
    Yoksa belediyelerin parti ve siyasi amacli yarisi mi?suistimali mi??
    Konu webci tarafından (28 Ağustos 2018 Saat 12:48 ) değiştirilmiştir.

7. 3 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Biz sade vatandaş olarak zaten duyarsızlıkta rekor seviyelerini zorlarken tek sorumlu yöneticiler demenin bir anlamı yok.

Deniz kenarlarında park yerlerinde elimizde poşetlerle götürdüğümüz yiyecek içecek artiklarını tekrar poşetlere koyup çöpe atma zahmetinde bulunmaz oturduğumuz yerde bırakır gider tekrar geldiğimizde pisliği görünce bunu yapanın diye başlarız sayıp sövmeye.

Ya seçtiğimiz yöneticiler ne yapar çöp bidonlarını boşaltıp olduğu yerde yakarak imha etmeye çalışan çöpçülerle az münakaşa etmedim, biz emir kuluyuz başımızdaki adama söyleyin diyorlar. Çöp arabası çöpleri alip gittiyse birkaç km uzakta yolda denize doğru dökerek doğa katliamımı yapmadılar, bu sene geldim annemin köyüne mezar ziyaretine gidiyorum eskiden toprak olan yolu asfaltlama çalışmalarında zemini düzeltmek için kullandıkları malzemeyi görünce şok oldum resmen çöpleri yola döküp zemin düzeltmesi yapmışlar iğrendim yok böyle bir şey, ya sonra ne oldu geçtiğimiz günlerde yaşanan sel felaketiyle o cöplerin hepsi şimdi denizde.

Her millet hak ettiği şekil yönetilirmiş başka söze gerek yok.

9. 6 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,910
    497 mesaja 1,427 teşekkür aldı
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar izmir ve marmaris civarinda tatilini geciren izinciler cöplerini piknik alanlarinda,deniz kenarlarinda,kurduklari sehir icindeki cadir kenarlarinda biraktilar..
    Burada defalarca duyarli arkadaslar,hak ve hukuka tecavüzden yazdilar.
    Yuzde 99 u musluman olan bir ulkede ,temizlik imandan gelir sozunu sagir sultan dahi duymusken,cöp toplamak ve cevre temizligi japonlara mi kaldi?
    Ayrica gezi de agac ve cevre kiyimina ayaklanan,dunyanin medyasini basimiza toplayan cevreci sevicilerinden,izmir deki bu cöp yiginlarina neden sessiz kaliyor?
    Buyrun goruslerinizi yazin,
    Insanlarimiz neden cevreye duyarsiz?
    Pisikolojik bir hastalikmidir?
    Ayrica gelisiguzel konak alanlarinda gril yapmak uygunmudur?
    Hala avrupa da otel icinde gril yapma ibrahim tatlises kafasi neden terk edilemedi?
    Insanlarimiz hala bilgisiz ve egitimsiz mi,neler yapilmali?
    malesef webci kardesim bizim millet akillanmaz
    temizlik imandan gelir bunlar temizliyi unutmuslar o eskidendi
    bu sene yazligima gittim o merdivenleri bir görsen kusarsin
    kac kisiyle kavga ettim bunlarin icinde bes vakit namaz kilanlar da var
    adamlara ne dersen de vurdum duymaz olmuslar

utansinlar diye 100 lira cebimden ödedim temizliyini yaptirdim

utanmada kalmamis bunlarda

saygilar

11. 3 kişi deniz2000 üyemize teşekkür etti:

Administrators karam82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    6,389
    10,754 mesaja 142,207 teşekkür aldı
    Ben bu sene rotamda istanbul - balikesir - didim - Bodrum vardi burda Balikesir ve Didim de yerli turistler daha cok agirliktaydi genel anlamda herkes arkasindaki cöpünü topluyor, ve her 100 ikiz metrede bir cöp kutusu vardi ve gercekten duyarli insanlar coktu, son günden bir gün önce bir aile geldi, ailenin söylemesi ayip anasindan tut danasina derler ya hepsi okadarmi etrafi rahatsiz edecek sekilde davraniyordu ki inanamadim kumsalda kumun üzerinde cekirdek kabuklarini citlatip citlatip etrafa kabuklarini atmayi es gectim yedikleri ictikleri yani bildigin dagdan inmis diyebilirsin, uyarcaksin ters birsey söyleyecek kavga kacinilmaz bir durum olcak bu tür durumda cok sinirli bir yapiya sahipim kolay kolay altan almam ters birsey söylense.
    ama belediye olarak gercekten Türkiyede en olumlu calisan yer olarak gördüm belediye günde 3 sefer filan cöpleri bosaltiyordu sahil boyunca ama 100 metre aralikli cöplerin oldugu bir alanda böyle dagdan inmeler malesef cikabiliyor.

Bodrum a gelince bodrum a 10 sene sonra bu sefer ilk defa yine gittim malesef diyorum Disardaki turistlerle hitap eden bu sehirde ise cöp kutusu bulmak okadarmi zor diycegim bakkallarin kendine ait cöpleri var ama belediye hicmi cöp kutusu koymaz turistlere hitap eden yerde.. 1 pet sisesini tam 10 dk 15 dk elimde tuttuktan sonra anca cöp kutusu bulabildim atmak icin merkezde, ama buna nazaran da sokaklar tertemiz bunuda anlam veremedim.
    demem suki bodrum gibi turizim olan yerde cöp kutusu yok ama her yer tertemiz, bu konuda insanlarimiz duyarli olurmu olmazmi bilemem ama buna ben kendim cok özen gösteriyorum.

Sila Yolunca nasil ki sözde ückagitcilik yapip gümrüklerde önlere gecmek icin ugrasan dengesizler gibi baskalarinin hakkina giren bu tür cevresine kirlilik sacanlarda benim icin aynisidir.
    Görmek istedigin gibi birak bosuna demiyorlar.....

bir

13. 2 kişi karam82 üyemize teşekkür etti:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Belediyelerimiz sıfır. Türkiye'de belediyecilik mütahitlik ile eş değer. Çevreye falan önem vermiyor belediye. Çünkü seçim zamanı önünde resim çekilemiyorsun.

Bizim Uşakta Ankaraya giden yolu belediye onariyor kaç yıldır. Güzel yapsın. Etrafı gözükmesin diye panolar ile kapatılmış ve belediye başkanı kendi resmini bastırmış. Akıllı adam olsa reklam alır oraya belediye para kazanır.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (28 Ağustos 2018 Saat 16:43 ) değiştirilmiştir.

15. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    kitabimizin ilk ayeti ney OKU ,, yani EGITIM $art,,,yeni nesili gerektigi gibi insanca yetistirmezsen,,kötü sonuclari kacinilmaz.

ta ana okulundan,liseyi bitiresiye kadar,,,(buna aile ici egitimde gecerli),düzgün bir EGITIM vermek,,sorumlu büyüklerin insanlik vazifesi.

balik bastan kokar diye büyüklerimiz bosuna dememis,acil yaptirimi acitici cözümler bulmadigimiz takdirde,,,daha coook birbirimize bu sekilde sorar dururuz.

bir ülkede kati atiklarin depozitosuz olmasi,,vatan hainliginden baska birsey degildir.

sonuclarini bir zahmet hayal edin dicem ama,,sagolsunlar bazilari hala bize cevre kirliligini canli canli yasatiyor,,yani kötü sonuclari hayal etmemize gerek yok.

sadece iyi sonuclarini hayal edicek olursak,,,saymakla bitiremem,,ufacik bir iki örnek vereyim.bir cogumuz burda avrupada (almanyada) depozitosu olan icecek ve yiyecek kaplarini plastiklerini,siselerini geri dönüsüme götürüp,,,ufak tefek te olsa bir meblag aliyoruz,,,noldu? hem paramizi kibrit cakip yakmamis oluyoruz,,hemde disarilarda etrafa sacilmis plastik cöp görmüyoruz. yani bir ta$la iki ku$ misali.

diyelim ki herseye rahmen bazi vatandaslar,,ya cöp kutusuna yada etrafa depotzitolu plastik veyahutta cam siseleri atiyorlar...sizlerde bilirsinizki burda almanyada ama cöp icinde ama disarda depozitolu cöp bulamazsiniz. onlara ihtiyaci olan insanlar,,dogal temizlik icilerin görevini ihtiyaclarindan dolayi üstlenmis oluyorlar,,,sonuc,,Tertemiz e yakin bir cevre ve doga.

Temizlik imandan gelir,büyük abdes besyüz bin Lira

saygilarimla

17. MEGAbond üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Bu bizim ulkemizde her zaman olacak maalesef

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,645
    Alıntı denizket Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu bizim ulkemizde her zaman olacak maalesef
    Bizim tr deki firmakarda molozlari ormana birakiyor,,
    Kirli fabrikadaki artik sular deniz kenarlarina birakiliyor..
    Adamlar gril yapiyor yandaki cöpe gitmeye üseniyor,tum pisligi ormana birakiyor..
    Bu konuda bizim millette beya sabikali..
    Millet agizda müslüman kalbde cöplük..
    Birbeyin yazdigi gibi belediyeler enseleri kalinlastiriyor yNan gelip yatiyor..
    Meslege saygi 0....
    Konu webci tarafından (12 Kasım 2022 Saat 18:46 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    35 mesaja 60 teşekkür aldı
    Müthiş bir uygulama başlattı Isparta Emniyet Müdürlüğü.
    Diğer şehirler de umarım uygular.

https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiy...iliyor-2002289

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)