Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2059 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 36 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Acaba bu dayreyi alsammi?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    22 mesaja 25 teşekkür aldı
    Bir yatirim yapmak her zaman bir iyi şeydir. Sadece senin 10 yılda krediyi bitirme hesabini ben anlayamadım.
    Takibi Sondertilgung yaparsan çok bir faydası oluyor. Ayda sadece Krediye 400,- ödersen hiç Eigenkapital olmadan senin kredi en az 20~25 sene sonra bitiyor

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye ilknur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    20
    3 mesaja 8 teşekkür aldı
    Alıntı ffb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir yatirim yapmak her zaman bir iyi şeydir. Sadece senin 10 yılda krediyi bitirme hesabini ben anlayamadım.
    Takibi Sondertilgung yaparsan çok bir faydası oluyor. Ayda sadece Krediye 400,- ödersen hiç Eigenkapital olmadan senin kredi en az 20~25 sene sonra bitiyor
    Eigenkapital 30000€ yapiyorum bunu yazmayi unutmusum

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Risikoya girmeden bir mal sahibi olunmaz 30000€ ödeyecekmissin zaten kirasida krediyi ödedigine göre bence al ileride en kötü
    Ihtimal aldigin paraya satsan dahi yinede karlisin

Çünkü sen yanliz 30000€ cepten çikariyorsun gerisini zamanla kiraci ödemis oluyor bir bakmissin 10-15 yil sonra elinde 100 000€ oluyor

Bence al belki ileride çocuklarina bir ev lazim olacak hazir ev gerçi çocuklar yaninda oturmak istemez ama elinde bulunsun
    Yinede sen sen bilirsin simdiden hayri olsun.

5. .onur üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Rammstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    93 mesaja 197 teşekkür aldı
    Eger yasiniz genc ise alin derim.

Yas 65-70 olunca borcu bitecekse hic ugrasmayin derim.

7. Rammstein üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    20
    3 mesaja 8 teşekkür aldı
    Alıntı Rammstein Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eger yasiniz genc ise alin derim.

Yas 65-70 olunca borcu bitecekse hic ugrasmayin derim.
    Hesabima karsi 59/60 yasinda borcu bitiyor biraz kiritik yas

Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    Birde vergi kismi var olayin.

Taxefonciere (mal vergisi ) senelik 2 kira parasi.

Taxerevenue (gelir vergisi) senelik 1 kira parasi. ( Fransa icin yaklasik degerler. Almanyada nedir nasildir bilemem.)

Birde bunun bozulani, kirilani, eskiyeni olacak elbette.

Yaklasik 3-4 kira bedeli elinize gecmicek. (Bir elinizden girip oburunden cikicak).

Her halukarda kira geliri yillik %30 civari masraf ve vergilere gidecek.

Daha; yok sicak su bozuldu, yok lavabo akitiyor veya yan giderler ve vergiler bugun icin atiyorum 200 euro ise 5-10 yil sonra cok daha agir olucak. En iyi ihtimal ile 50-60 euro artacak senelik.

Kirasini duzgun odeyecek kiraci bulmak kolay degil.

1ay oder 2 ay odemez, biraz idare et 2 sini beraber odicem. Yok olmadi isten cikarilir 6 ay hic odeyemez. VS.. Uzar gider.

Bana gore; kiraci olmadan, kiraciya guvenmeden 6 - 8 ay gibi kendi cebinizden odeyebilecek gucunuz varsa olabilir.

Kiracinin birkac ay kirayi aksatmasi sizi sikintiya sokacaksa eger, iyi dusunun. Cunku 3 ay krediyi aksatirsaniz, banka icraya verebilir. Sizde icra olmasin diye yapilandirma yoluna gidersiniz.Vs.. Yani kisacasi kafaniz agrir.

Biraz nakit verip 4-5 senede borcu bitecek olsa cok daha iyi olurdu.

Sahsen ben ugrasmazdim bu sartlarda. Hayatimin 10 senesini ekonomik daralma ve kiraciyla ugrasmayla gecirmezdim.

60 yasindan sonra daire degil, sehir benim olsa bir anlami olmicak cunki. Hersey zamaninda yasanir, yapilir.
    Konu Rammstein tarafından (04 Eylül 2018 Saat 22:19 ) değiştirilmiştir.

10. 3 kişi Rammstein üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Biz wergi olayini hiç düsünmedik aslinda farkinda olmadan arkadasimizi yanliÅ›
    Yönlendirdik bu Å›artlar altinda bence deymez almayi

Ha belki zarar etmez ama o yastan sonra o kadar strese de desmez bence

12. .onur üyemize teşekkür edenler:

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,152 teşekkür aldı
    Vergi konusu nasıl işliyor Almanya’da bilgilendirirseniz iyi olur?

Benim düşüncem kesinlikle herkese en az 1 daire almalarını tavsiye ederim.

Bir dairenin borçu isterse 60 yaşında bitsin, önemli değil.

Emeklilik parası ortalama 1000€ diyelim, kirada oturursan aylığından 500€ sırf kiraya gidecek artı diğer yan masrafların ister istemez zorlanırsın.

Ufak bir daire almış olsan 40 yaşında ortalama fiyatı 60.000€ kiraya ver 20 sene içinde kredinin 80% ödemiş olursun..

Emekli olduğundan bir dairen olduğunda kiranın geliri ile oturmuş olduğun ister borcunu ödersin yada kendi dairende oturmuş olursun.

Kısaca bir Hayat sigortası vs yapmak yerine al bir daire daha garanti.

14. atsiz77 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    687
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Rammstein....

Bu hesap gercekten böylemi Almanyada :O o zaman kiraci icin daire almanin hic bi mantigi yok...

Hazir konusu acilmisken gercekten Almanyada kirada dairesi olan arkadaslar detayli yazarsa getirisi götürüsü nedir hersey ortaya cikar.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    249 mesaja 364 teşekkür aldı
    yok ya...almanyada vergi öyle degil.

kaltmiete gelir sayilir...bundan bankaya verilen faiz kesilir....bu bastan yüksek bir miktar olur ve sonuna dogru iner

o yüzden bastan diyelim 600 kalt miete - 400 faiz yapar 200 gelir. bunu diger gelirlerin ile finanazamta beyan etmen gerekecek.

evde tamir islerini ve veya eve baska alininan seylerin ödemelerini de bu gelirden düsebilirsin ve vergi borcun biraz azalir.

yani sonunda korkacak birsey yok. insanlari korkutanlar bilgileri bilmeyenler dir. bana ne fransada durum ne ise. belki papaua yeni guineya da kiranin 90% develete vermen gerek, bana ne ya.

17. 2 kişi Cengiz Bond üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    Alıntı SesSizliK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rammstein....

Bu hesap gercekten böylemi Almanyada :O o zaman kiraci icin daire almanin hic bi mantigi yok...

Hazir konusu acilmisken gercekten Almanyada kirada dairesi olan arkadaslar detayli yazarsa getirisi götürüsü nedir hersey ortaya cikar.
    Ben Almanyada oturmuyorum. Zaten yazdim yukarda.

Bacanagim kendi cocuguna mustakil ev aldi. (banka kredisi).

Cocugu birkac yil oturdu ve cekilen krediyi odedi her ay.

Sonra aralarinda bir ailevi mesele oldu ve cocugu evden cikip daireye tasindi.

Ortada odenmesi gereken bir borc oldugu icin, bacanak bu sefer evi bir kiraciya verdi. Hatta birkac kiraci degisti .

Suanda bu evden zarar etmeden kurtulmanin yollarini ariyor.

Cunku yillik geliri uzerine 12 ay evin taksidini de koyuyorlar. Bu seferde Yillik kazandigi para cogaldigi icin ek olarak gelir vergisi veriyor. (evin kendi vergileri haric).

Gene yillik gelir cogaldigi icin esinin ayligini devlet azaltti. (emekli maasini).

Suanda ben 1 degil 2 daire bile alabilirim.(4 yil once borcu bitmis mustakil evde oturuyorum). Sonucta 1 yerden kazandigini baska biryerden kaybediyorsun.

Aldiktan sonra hop diye de satilmiyor. En az 5 yil gerekiyor. Yoksa devlete gene %20 satis fiyatindan vergi veriliyor.

Konuyu baslatan arkadas; zaten kararini vermis. Bizden bekledigi, iyi etmissin, hemen al, gibi seyler duymak.

1 ev veya daire almak elbette ki kazancli karli bir yatirimdir. Ama bu sayi 2-3 olursa devlet sirtiniza biniyor.

Bu yazdiklarim Fransa icin. Almanya'da nedir nasildir bilemem.

Kulaktan dolma bilgi yerine, gidin vergi dairelerine, emlakcilara sorun.
    Konu Rammstein tarafından (06 Eylül 2018 Saat 03:07 ) değiştirilmiştir.

19. 2 kişi Rammstein üyemize teşekkür etti:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Gayrimenkul kolay kolay zarar etmez, çünkü istediğin fiyatı alamadın mı kiraya verirsin, ama zararına satmazsın. İstisnalar kaydeyi bozmaz.

Vergi olarak Almanya'da durum şu. Siz daire için direk olarak vergi vermiyorsunuz. Yıl sonunda tüm gelirleriniz hesaplanıyor ve tüm gelirinize göre bir vergi oranı var ve verginizi veriyorsunuz.

Mesela bir adam Leifirmada 1400 Euro aylık alıyor. 2 çocuk var. Hanımı çalışmıyor, bir daireden 500 Euro net kira geliri var. Bu adam kirası için vergi vermez. Toplam 1900 Euro geliri var sırf, iki çocuk düşülüyor, falan derken vergi düşmüyor.

Ha vergi düşse ne olur. Ortalama bizim vatandaşlarımızın gelirlerinde vergi oranı yüzde 10 - 15. Yani yıllık 50 - 75 aylık vergisi var 500 Euroluk bir darenin vergisi. Yani yinede değer.

21. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    687
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Anladim yani cekincek bi durum yokmus imkani olanlar yapsin bencede

23. SesSizliK üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    20
    3 mesaja 8 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gayrimenkul kolay kolay zarar etmez, çünkü istediğin fiyatı alamadın mı kiraya verirsin, ama zararına satmazsın. İstisnalar kaydeyi bozmaz.

Vergi olarak Almanya'da durum şu. Siz daire için direk olarak vergi vermiyorsunuz. Yıl sonunda tüm gelirleriniz hesaplanıyor ve tüm gelirinize göre bir vergi oranı var ve verginizi veriyorsunuz.

Mesela bir adam Leifirmada 1400 Euro aylık alıyor. 2 çocuk var. Hanımı çalışmıyor, bir daireden 500 Euro net kira geliri var. Bu adam kirası için vergi vermez. Toplam 1900 Euro geliri var sırf, iki çocuk düşülüyor, falan derken vergi düşmüyor.

Ha vergi düşse ne olur. Ortalama bizim vatandaşlarımızın gelirlerinde vergi oranı yüzde 10 - 15. Yani yıllık 50 - 75 aylık vergisi var 500 Euroluk bir darenin vergisi. Yani yinede değer.
    Kardes benim aylik bürüt gelirim 3500€ simdi bu aldigim dayreden 600€kalt 250€ neben kosten yani 850€ kira alacagim
    Simdi ben bu kiraya tahminen ne kadar vergi öderim evliyim ve iki çocuk var Steuerklasse 3

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Bunu kimse söyleyemez. Cünkü daha vergide cok degisik faktörler ön gözünde bulundurulur. Mesela cocuklarin Kindergarten parasi gibi seyler.

Eger kendin Lohnsteueri dolduruyorsan, elster.de gir ve Lohnsteuer 2017 programini indir. Tüm sorulari yanitla kiranida yaz, tahmini bir hesap cikar. Ama ayni Lohnsteuerci gibi eksiksiz doldurtman lazim.

Dikkat ettiysen, anlatmakta güclük cekiyorum. Cünkü bunu anlatabilmem icin seninde vergi yasalarindan bilgin olmasi lazim. Özellikle vergi degimlerini bilmen lazimki sana tarif edebileyim. Örnek "Einkünfte", "zu versteuerndes Einkommen", "Altersvorsorgeaufwendungen", "sonstige Vorsorgeaufwendungen", "Sonderausgabenabzug" gibi bir sürü deyimler var.

26. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    249 mesaja 364 teşekkür aldı
    Alıntı ilknur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardes benim aylik bürüt gelirim 3500€ simdi bu aldigim dayreden 600€kalt 250€ neben kosten yani 850€ kira alacagim
    Simdi ben bu kiraya tahminen ne kadar vergi öderim evliyim ve iki çocuk var Steuerklasse 3
    korkma, yukarda yazdigim gibi, gelir vergisine bankaya borclu oldukca pek cok dokunmaz. kiradan eline ne kadar cok para gecer ise o kadar cok vergi ödersin.

simdi zaten angestellt isen, vergin her ay kesiliyor. bu senenin vergi denklestirmesini yaparken dairenin gelerini giderini yaziyorsun. giderler arasinda dairenin deger kaybi da hesaplaniyor. o da vergiye azaltiyor.

sonra yukarda yazdigim gibi, kira geliri 600 EUR ise, ilk zamanda faiz cok olur ve bunu vergiden düsürüyorsun. diyelim geride kalan kar, yani eline gecen kira, 200 EURO.

simdi sen bunu ayliginin üzerini her ay 200 extra kazanmis gibi hesapliyorsun.

o yüzden senelik vergi denklestirmesinden sonra senden ayligina göre 200 eur extra kazancin vergisini isterler. pek yüksek bir vergi olacagini düsünmüyorum.

hic vergiye kafani takma. al daireyi ve rahatina bak.

ilk vergi denklestirmesini ya steuerberatere veya steuerhilfevereine yaptir. ondan sonra kendin de yapabilirsin.

28. Cengiz Bond üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)