Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2057 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 68 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye’de Emeklilik için adımlar

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,419 mesaja 9,733 teşekkür aldı
    Alıntı GS_HeMsO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm.
    Ben 05.04.1975 Almanya doğumluyum ve 17 yaşından buyana (09/1992 yılı) çalışıyorum.
    TR de hiç çalışmadım.
    Ama ben alman vatandaşıyım.

Benim emekli hakkım varmı?
    Varsa kaç yaşında emekli olabiliyorum ve kaç para ödemem gerek?

Tsk

Tam ne zaman Alman Vatandaşlığına geçtiğin tarihi bilmek gerek.

18yaşından önceki çalışmalar sayılmıyor

Ama sanırım senin Türk Vatandaşlığı günleri yetmecektir
    Konu hOrOz tarafından (19 Eylül 2018 Saat 04:54 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    521 mesaja 1,097 teşekkür aldı
    GS_HeMsO, normal şartlarda Türk vatandaşı günlerin yeterli olsa başvuru öncesi Türkiye de usulüne uygun kisa bir çalışma sonrası 54 yaşında 5600 gün, 60 yaşında 3600 gün borçlanıp emekli olma hakkını elde edebilirdin.

5600 gün = 15 yıl 6 ay 20 gün
    3600 gün = 10 yıl

18 yaşından sonra yukarıdaki zaman kadar Türk vatandaşlığı süresine ihtiyacın vardır.
    Konu hekimoglu tarafından (19 Eylül 2018 Saat 12:25 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    GS_HeMsO, normal şartlarda Türk vatandaşı günlerin yeterli olsa başvuru öncesi Türkiye de usulüne uygun kisa bir çalışma sonrası 53 yaşında 5600 gün, 60 yaşında 3600 gün borçlanıp emekli olma hakkını elde edebilirdin.

5600 gün = 15 yıl 6 ay 20 gün
    3600 gün = 10 yıl

18 yaşından sonra yukarıdaki zaman kadar Türk vatandaşlığı süresine ihtiyacın vardır.
    5675 gün 54 yaş 25 sene değilmi usta ?

Ettiği Teşekkür
    132
    hOrOz ustam bu seneye kadar borçlanılacak gün sayısı hesabınıda emekli yaşı hesaplaması gibi 18 yaşından sonrası dönem hesabıyla yapıyordum, geçenlerde bir arkadaşın eşinin işlemleri için başvuru yaptığımızda sgk daki memur borçlanma günü hesaplanırken işe başlama tarihinden (18 yaş öncesi dahil) dikkate alındığını söyledi ve benim dilekçedeki 18 den itibaren borçlanmayı düzelterek 17 yaşı ise başlamadan itibaren dikkate alarak işlemleri yaptı.
    Yaş hesaplamasında 18 yaş sonrası baz alınması gerektiğinden orda haklısın 54 olması gerekiyor düzeltiyorum
    Konu hekimoglu tarafından (19 Eylül 2018 Saat 12:25 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    84
    14 mesaja 18 teşekkür aldı
    Arkadaslar

zaten bu islemler zaman icinde kendi kendine kalkacaktir ileriki dönemlerde gün satin alma fiati artikca yatirilanla ömür ortalamasi birbirini karsilamayacak,
    sene araliklarinda cikmis ve cikarilacak kücük kanunlarla bu desteklenecek devlet bundan kar etmiyor bu sartlarda edemezde 1990 larda döviz sikintisi yüzünden
    cikarilmistir cokta rabet görmüstür devam edilmeside yurdisindaki yasayan insanlara ahde vefa dan baska bir sey deyil.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    24 mesaja 36 teşekkür aldı
    Slm.
    Ben 2006 yılında alman vatandaşlığına geçtim

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Arkadaslar yurtdisindan emekli olmak icin basvuracagim (3600 gün icin). 1972 dogumluyum 1998 den beri Almanya calisiyorum. Bu yaz 2 haftada Türkiyede SGKli calistim.
    Simdi yapmam gereken islem ne? Yurtdisi hizmet borclanma talep dilekcisini doldurmak mi? Dilekce yaninda baska bir belgeye ihtiyac var mi? Yardimlariniz icin simdiden tesekkürler.

Ettiği Teşekkür
    132
    Slm.
    Ben 2006 yılında alman vatandaşlığına geçtim
    Ozaman 18 yaşına girdigin 1993-2003 yılları arası 3600 gün borçlanarak 60 yaşında emekli aylığı alma hakkı kazanabilirsin. Başvuru öncesi Türkiye de usulüne uygun kısa çalışma gereklidir.

54 yaşında emekli olmaya Türk vatandaşı olduğun günler yetmiyor.

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı murathakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar yurtdisindan emekli olmak icin basvuracagim (3600 gün icin). 1972 dogumluyum 1998 den beri Almanya calisiyorum. Bu yaz 2 haftada Türkiyede SGKli calistim.
    Simdi yapmam gereken islem ne? Yurtdisi hizmet borclanma talep dilekcisini doldurmak mi? Dilekce yaninda baska bir belgeye ihtiyac var mi? Yardimlariniz icin simdiden tesekkürler.
    Alman Rentenversicherung dan Versicherungsverlauf alıp yurtdışı borçlanma talep dilekçesiyle birlikte bağlı bulunduğunuz sgk kurumuna şahsen başvurarak yada posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Başvurunuz 31.12.2018 e kadar sgk kurumuna ulaşırsa 3600x21.65= 77.940 TL yi Tahakkuk cetvelinin gönderilis tarihinden itibaren 3 ay içinde ödemeniz gerekir, ödenmezse başvuru iptal olur.

Maaş alma hakkınız yurtdışında emekli aylığı dışında başka geliriniz olmaması durumunda 60 yaşında başlar. Bunun için zamanı geldiğinde maaş talep başvurusunda bulunmalısınız, otomatik aylık bağlanmaz.
    Konu hekimoglu tarafından (19 Eylül 2018 Saat 17:57 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı Ankarali erko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar

zaten bu islemler zaman icinde kendi kendine kalkacaktir ileriki dönemlerde gün satin alma fiati artikca yatirilanla ömür ortalamasi birbirini karsilamayacak,
    sene araliklarinda cikmis ve cikarilacak kücük kanunlarla bu desteklenecek devlet bundan kar etmiyor bu sartlarda edemezde 1990 larda döviz sikintisi yüzünden
    cikarilmistir cokta rabet görmüstür devam edilmeside yurdisindaki yasayan insanlara ahde vefa dan baska bir sey deyil.
    Düşüncelerinde haklısın her yıl asgari ücret artışı oranında günlük prim ödeme miktarı zamlanıyor. 2019 ocak ayında asgari ücrete enflasyon oraninda zam yapılırsa %20 üzerinde bir zam söz söz konusu olurki ozaman günlük prim için 25 TL üzeri konuşulabilir.

Euro/TL kur değerindeki artışı göz önünde bulundurursak sene başı 22 bin Euro ödenen miktar için şimdilerde 6-7 bin Euroluk bir azalma görüyoruz. Bu az döviz girdisini yetkililerde görüyor yasada bir değişiklikle günlük prim miktarı hesaplaması asgari ücret artışı degeri dışında değerlendirilebilir diye tahmin ediyorum. Şu an başvuru ödemeleri için çok cazip, ilerde değişecektir muhakkak.
    Konu hekimoglu tarafından (19 Eylül 2018 Saat 18:13 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    Slm.
    Arkadaslar benim esim icin bir hesap yaparmisiniz lütfen.
    Esim 04.11.1975 Almanya dogumlu.
    1994 yilinda Bir Doktor yaninda 2,5 sene calisti. Sonra ayni Doktorda toplam 10 sene calisti ama 400 Euro aldi (Teilzeitjob). Sonra bir mobilya yerinde 3,5 sene calisti ve su an calismiyor (Arbeitslos). Umschulung yapiyor.
    Esim 2017 yilinda Alman vatandasina gecti.

Sizden ricam, esim icin hesap yyaparmisiniz. Kac yasinda emekli olma imkani var. Nekadar ödeme yapmamiz gerek? Aylik maas nekadar olur?

Simdiden cok tesekkür ederim.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Slm.
    Arkadaslar benim esim icin bir hesap yaparmisiniz lütfen.
    Esim 04.11.1975 Almanya dogumlu.
    1994 yilinda Bir Doktor yaninda 2,5 sene calisti. Sonra ayni Doktorda toplam 10 sene calisti ama 400 Euro aldi (Teilzeitjob). Sonra bir mobilya yerinde 3,5 sene calisti ve su an calismiyor (Arbeitslos). Umschulung yapiyor.
    Esim 2017 yilinda Alman vatandasina gecti.

Sizden ricam, esim icin hesap yyaparmisiniz. Kac yasinda emekli olma imkani var. Nekadar ödeme yapmamiz gerek? Aylik maas nekadar olur?

Simdiden cok tesekkür ederim.

Esinizin 18 yasi olarak 04/11/1993 ise baslama ile 50 yas 5675 günle normal emeklilik 58 yas 3600 günle yaslilik emekliligini hak eder (https://www.sskemekli.com/ssk-kadinl...-sartlari.html )
    31/12/2018 tarihine kadar günlük tutar 21,64TL.
    Borclanmanizi,calisilmis süre,ev hanimi,bosta gecen süre olarak yapmalisiniz

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Esinizin 18 yasi olarak 04/11/1993 ise baslama ile 50 yas 5675 günle normal emeklilik 58 yas 3600 günle yaslilik emekliligini hak eder (https://www.sskemekli.com/ssk-kadinl...-sartlari.html )
    31/12/2018 tarihine kadar günlük tutar 21,64TL.
    Borclanmanizi,calisilmis süre,ev hanimi,bosta gecen süre olarak yapmalisiniz
    Teşekkür ederim.
    Peki aylık nekadar maaş alınıyor? Bu şimdiden belli mi acaba?

Emekli olan (Allah göstermesin) vefat ettiğinde, eşi devam maaş alabilirmi, yoksa o hak yokmu?

Tsk

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Teşekkür ederim.
    Peki aylık nekadar maaş alınıyor? Bu şimdiden belli mi acaba?

Emekli olan (Allah göstermesin) vefat ettiğinde, eşi devam maaş alabilirmi, yoksa o hak yokmu?

Tsk
    Eşi ölürse dul aylığı alır.. Bu işlemler Türkiye de çok seri işlem oluyor.. Babam vefat ettiğinde hemen ertesi ay dul aylığı bağlandı. Almanya da 2-3 ay sürdü.

Yüksekliği konusunda kimse tam kesin bir bilgi veremez.
    1600-2000tl arası

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Merhaba Horoz kardeş,

Benim arkadaş şu an Türkiye’de emeklisi için çalışmakta ve iki ay çalışmışın olması gerkliymiş dedi.
    Bu nasıl uygulama acaba.
    Senin bana yazdıklarını hepisini yalanladı.
    Kendisi Nisan 1976 doğumlu ve 57 yaşında emekli olabileceğini söylemişler ona.
    Senin bana yolladığın mesajını ve tabelayı gönderdim ve bana dediki olamaz.
    Senin bu konuda bilgilerin İYİ olduğunu biliyorum.
    Acaba bana bir link yolasan bu söylediklerin resmi kanunlar üzeri doğrudur diye.

Saygılarımla

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı Imparator Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Horoz kardeş,

Benim arkadaş şu an Türkiye’de emeklisi için çalışmakta ve iki ay çalışmışın olması gerkliymiş dedi.
    Bu nasıl uygulama acaba.
    Senin bana yazdıklarını hepisini yalanladı.
    Kendisi Nisan 1976 doğumlu ve 57 yaşında emekli olabileceğini söylemişler ona.
    Senin bana yolladığın mesajını ve tabelayı gönderdim ve bana dediki olamaz.
    Senin bu konuda bilgilerin İYİ olduğunu biliyorum.
    Acaba bana bir link yolasan bu söylediklerin resmi kanunlar üzeri doğrudur diye.

Saygılarımla
    iki aya gerek yok usulüne göre bir hafta yetiyor

inamıyorsa SGK sayfasına girer oradan hesaplatabilir https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

varsa e devlette de hesaplayabilir

57 değil 5670 gün ile 54 yaşında emekli olabilir

1976 + 18 : 1994 işe başlama tarihi

SGK

e devlet

Konu hOrOz tarafından (21 Eylül 2018 Saat 15:12 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    132
    Her telden ayrı ses çıkabiliyor bazen, buna sgk daki bazı memurların keyfi uygulamalarınıda kattıkmı salata tadını buluyor.

1 ay, 2 ay çalışma zorunluluğu yok, önerilen usulüne uygun 1 haftadır bu 1 günde olabilir 3 günde hiçbir sorun yaşandığını duymadım şimdiye kadar. 1 ay önce sadece 3 gün çalışanın işlemlerine yardımcı oldum borçlanma başvurusunu yaptığının ertesi günü tahhakkuk belgesinide elden aldı olay bitti. Ama arkadaşımız 2 ay değil 6 ayda çalışabilir hem Türkiye deki yaşam şartlarının aslında öyle 3-4 hafta izin yaparkenki gibi olmadığınıda öğrenmiş olur.

19. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye pilot88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    31
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    Selamunaleykum HOROZ USTAM . 2015 tarihinde esim ve ben burdan bir arkadas para karsiligi turkiyeden emeklik basvurusu yaptik,ve birlikte turkiyeye gitik sigortagirisi yaptik.Butun islemler allahhin izniyle duzgunoldu,2yada3ay sonra ikimizin odeme dilekcesi geldi(.Ha ben madende 2014te 49yasinda emekli oldum sukurallahima ,) esimin odemesini yaptik ve emeklioldu sukur benikisinide 121tl yatirdim ,ve simdi bende emekli icin yenidenmi baslatmamilazim lutven beni bilgilendirirseniz cok menun olurum. SIMDIDEN ALLAHRAZIOLSUN

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı pilot88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamunaleykum HOROZ USTAM . 2015 tarihinde esim ve ben burdan bir arkadas para karsiligi turkiyeden emeklik basvurusu yaptik,ve birlikte turkiyeye gitik sigortagirisi yaptik.Butun islemler allahhin izniyle duzgunoldu,2yada3ay sonra ikimizin odeme dilekcesi geldi(.Ha ben madende 2014te 49yasinda emekli oldum sukurallahima ,) esimin odemesini yaptik ve emeklioldu sukur benikisinide 121tl yatirdim ,ve simdi bende emekli icin yenidenmi baslatmamilazim lutven beni bilgilendirirseniz cok menun olurum. SIMDIDEN ALLAHRAZIOLSUN
    biraz karışık anlatmışsın ... konuştuğun gibi yazmışsın

anladığım kadar paranı yatırdın şimdi emeklisin ve Türkiye den emekli maaşının bağlanmasını istiyorsun

Tahsis Talep Formunu doldurup bağlı olduğun SGK ulaştırman yeterli

http://www.sgkhocasi.com/sgk-tahsis-...oldurulur.html
    http://www.sgkhocasi.com/wp-content/...ALEP-FORMU.doc

E-Devletin varsa E-Devlet üzerinden de yapılabilimiyor

Yeni Üye pilot88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    31
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    Sayin horoz ustam hayir yatirmadim,3 sene gecmesine rahmen simdi ne yapacagimi sordum ama simdi yatirmak istiyorum ne yapmam lazim tsk......ler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)