Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2030 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 68 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye’de Emeklilik için adımlar

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı pilot88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayin horoz ustam hayir yatirmadim,3 sene gecmesine rahmen simdi ne yapacagimi sordum ama simdi yatirmak istiyorum ne yapmam lazim tsk......ler
    sanırım işlemleri 3 ay içinde tamamlaman gerekliydi şimdi sil baştan yeniden yapacaksın

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    275
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Merhaba Horoz Kardes,
    Bende size Mavi Kartli Esim icin bir soru sormak istiyorum;
    yurtdisi borclanma icin müracatta hangi kagitlar gerekli.
    Esim hic calismadi,sadece ev Hanimi, 4 cocuk var.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Slm horoz arkadaş,

Az önce türkiyede çalışan arkadaş (şu an Türkiye’de sigortalı çalışmakta iki ayı çalışacak) dediki bana onun emekliliği 16 yaşından itibaren yani LVA sigortalı olduğu günden itibaren hesaplanıyor.
    Bende dedim öyle bişey yok.
    Biraz bu konuda tartıştık (yok Ben iyi biliyorum sen bilmiyorsun felan filan).
    Bana resmi bir yerden link gönderebilirmisin, yurt dışındaki çalışanlar için (doğum tarihi +18 yaş diye). Ben aradım bulamadım.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Borclanilacak gün sayisi hesaplanirken baslangic 18 den önceki ise baslama tarihi olarak alinabiliniyor bu sekil ödemede avantaj saglanir ancak emekli olma yasi hesaplanirken 18 yasi baz alinir mesele budur.

Örnegin; 01.01.1971 dogumlu bir bayan 17 yasinda 01.01.1988 de ise basliyor emeklilik borclanmasi 18 yas baz alinirsa 5300 gün 45 yas sinirina tabiidir, 17 yas ise baslama tarihi baz alindiginda 5225 gün 44 yas degil yine 45 yas dir cünkü yas 18 den sonra hesaplanir.
    Konu hekimoglu tarafından (30 Eylül 2018 Saat 13:07 ) değiştirilmiştir.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı Imparator Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm horoz arkadaş,

Az önce türkiyede çalışan arkadaş (şu an Türkiye’de sigortalı çalışmakta iki ayı çalışacak) dediki bana onun emekliliği 16 yaşından itibaren yani LVA sigortalı olduğu günden itibaren hesaplanıyor.
    Bende dedim öyle bişey yok.
    Biraz bu konuda tartıştık (yok Ben iyi biliyorum sen bilmiyorsun felan filan).
    Bana resmi bir yerden link gönderebilirmisin, yurt dışındaki çalışanlar için (doğum tarihi +18 yaş diye). Ben aradım bulamadım.
    Ismim Horoz degil ama, bosver konussun.

Yurtdışı borçlanma nedir?

Türk vatandaşlarının yurt dışında 18 yaşını doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen ve
    belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan
    işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak geçen süreleri, bu Kanunda belirtilen sosyal güvenlik
    kuruluşlarına prim ödenmemiş olması ve istekleri halinde, bu Kanun hükümlerine göre sosyal
    güvenlikleri bakımından değerlendirilmesidir.

http://www.sgk.gen.tr/soru-cevap/yur...i-sorular.html

3- Borçlanma Kapsamında Değerlendirilmeyen Süreler

Aşağıda belirtilen süreler borçlanma kapsamında değerlendirilmemektedir:

1) 18 yaşın doldurulmasından önce yurtdışında geçen sigortalılık, işsizlik ve ev kadınlığı süreleri.

http://www.sgkrehberi.com/haber/401/...islemleri.html

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı muzzy1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Horoz Kardes,
    Bende size Mavi Kartli Esim icin bir soru sormak istiyorum;
    yurtdisi borclanma icin müracatta hangi kagitlar gerekli.
    Esim hic calismadi,sadece ev Hanimi, 4 cocuk var.
    Yasi kac, ne zaman Alman vatandasi oldu, cocuklarin dogum yillari ne zaman. Bilmek lazim.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    78
    28 mesaja 164 teşekkür aldı
    slm arkadaslar yurtdisi borclanmasi 2019 da sona eriyormus diye birsey duydum asli varmi acaba?

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı cool06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm arkadaslar yurtdisi borclanmasi 2019 da sona eriyormus diye birsey duydum asli varmi acaba?
    mış muş .. öyle bir şey yok ama günlük primler muhakkak yükselecektir

Moderator garip_38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    503
    286 mesaja 785 teşekkür aldı
    slm horoz usdam ben yatirdim parayi benim 2 bin 850 gün vardi türkiyeden geri kalanini porclandim yatirdim 11560€ 2 sene oldu bekliyoruz belki bir kanun cikarda öderler diye almanyadayin hala calisiyorun 52 yasindayim kafama takiliyor bazi insanlar niye yatirdin diyor...... sorum su acaba iyimi kötümü yaptim parayi yatirmakla ?...tskler.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı garip_38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm horoz usdam ben yatirdim parayi benim 2 bin 850 gün vardi türkiyeden geri kalanini porclandim yatirdim 11560€ 2 sene oldu bekliyoruz belki bir kanun cikarda öderler diye almanyadayin hala calisiyorun 52 yasindayim kafama takiliyor bazi insanlar niye yatirdin diyor...... sorum su acaba iyimi kötümü yaptim parayi yatirmakla ?...tskler.
    yatırılmış para yatırılmış sayılır .. ilerisi için iyi bir olay

birde şu var daha uzun süre çalışmayı ve geri dönmeyi düşünmüyorsan ölü yatırım gibi görünüyor

Hem çalışıp hem emekli olmayı unutun ... bu hiç bir zaman olmaz ...

zaten işin başında şartlar belli kesin dönüş isteniyor ..

onuda deldiler .. çalışma olmayınca geri dönmüş sayılıyor. ... belki yine 450€ kadar izin verirler

aslında yasanın gayesi tam kesin geri dönüş yapanların

dönüş yapınca ortada kalmamaları içindi ama açılan davalarla olayın yönü değişti dahaa çok yatırım aracı haline geldi

1 koyuyorsun 20 geri alıyorsun

12. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Moderator garip_38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    503
    286 mesaja 785 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yatırılmış para yatırılmış sayılır .. ilerisi için iyi bir olay

birde şu var daha uzun süre çalışmayı ve geri dönmeyi düşünmüyorsan ölü yatırım gibi görünüyor

Hem çalışıp hem emekli olmayı unutun ... bu hiç bir zaman olmaz ...

zaten işin başında şartlar belli kesin dönüş isteniyor ..

onuda deldiler .. çalışma olmayınca geri dönmüş sayılıyor. ... belki yine 450€ kadar izin verirler

aslında yasanın gayesi tam kesin geri dönüş yapanların

dönüş yapınca ortada kalmamaları içindi ama açılan davalarla olayın yönü değişti dahaa çok yatırım aracı haline geldi

1 koyuyorsun 20 geri alıyorsun
    tesekür ederim usdam cevabin icin en azindan beni biraz aydinlattiniz nolur nolmaz ilerde dönersen garanti olur dünyanin binbir türlü hali var cok tskler...

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    selam arkadaslar bilgisi olan arkadaslara esimle ilgili sorum olacakti esim 04.08.1974 dogumlu nisan 1989 da 15 yasinda almanyaya geldi ilk olarak 12.05.1997 is basi yapti 5 yil kadar calisti 1 yil issizlik parasi aldi . 3 dogum yapti 1.si 15.05.2000-ikincisi 30-01-2004 ücüncüsü 12-06-2013 ayrica 2015 turkiyede 10 gun calisti bu sartlarda esim ne zaman emekli olabilir.bilgilerinizi rica ediyorum.
    Saygilar.

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı TOPRAK03MT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam arkadaslar bilgisi olan arkadaslara esimle ilgili sorum olacakti esim 04.08.1974 dogumlu nisan 1989 da 15 yasinda almanyaya geldi ilk olarak 12.05.1997 is basi yapti 5 yil kadar calisti 1 yil issizlik parasi aldi . 3 dogum yapti 1.si 15.05.2000-ikincisi 30-01-2004 ücüncüsü 12-06-2013 ayrica 2015 turkiyede 10 gun calisti bu sartlarda esim ne zaman emekli olabilir.bilgilerinizi rica ediyorum.
    Saygilar.
    Esiniz eger Türk vatandasi yada cifte vatandas ise veya Baska vatandasliga gecis söz konusu ise Türk vatandasliginda gecirmis oldugu süreler borclanilacak günler icin yeterliyse, 5600 gün borclanarak 49 yasinda, 3600 gün borclanarak 58 yasinda emekli olma hakkini kazanir. Bunun icin 18 yasinda sonraki calismadigi dönemleri ev kadini olarak, calismisligi olan dönemler ve cocuk yetistirme sürelerini calisilan süre olarak borclanmasi gerekmektedir. Basvurudan önce alacaginiz Versicherungsverlauf ta cocuk yetistirme sürelerinin görünmesi icin bu süreleri Rentenversicherung a kayit ettirmeniz gerekecek ayrica ev kadini olarak gecen süreleri borclanabilmek icin yurtdisinda yasandiginin ispati gerekli bunuda en az 18 yasindan sonraki dönemlerde nerede ikamet ettigini gösteren Meldebescheinigung ve Tercümesi gereklidir ve son olarak Yurda giris/cikis belgeside temin etmeniz gerekmektedir.
    Konu hekimoglu tarafından (05 Ekim 2018 Saat 21:44 ) değiştirilmiştir.

16. 2 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Dostlar yurtdisi borclanma dilekcesini ikametimin oldugu yere mi yada Türkiye´de son calistigim yere mi yollayacagim? Bu yaz emeklilik icin 2 hafta calistim gösterildim. Yardiminiz icin simdiden tesekkiürler.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Hayır, çalıştığın yere değil, ikamet ettiğin yere.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı murathakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostlar yurtdisi borclanma dilekcesini ikametimin oldugu yere mi yada Türkiye´de son calistigim yere mi yollayacagim? Bu yaz emeklilik icin 2 hafta calistim gösterildim. Yardiminiz icin simdiden tesekkiürler.
    Yurtdışı Borçlanma İşlemleri İçin Nereye Başvurulur?
    Tarafından e Emekli Ocak 28, 2017 0
    Yurtdışında yaşatan Türk vatandaşları emekli olmak için nereye başvuracak? Yurtdışı emeklilik için nereye başvurulur? Yurtdışı Borçlanma için Nereye Başvurulur? Yurtdışı borçlanma işlemleri için nereye başvurulur?

Bize gelen bir çok soruda yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ,yurtdışı hizmet borçlanması için nereye başvuracaklarını, Türkiye’den emekli olmak için nereye başvurabilir,işlemlemlerini nasıl başlatacaklarını bilmemekte.

yurtdısı_emeklılık_sgk

Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’den emekli olmak işteyen Türk Vatandaşları ,”Yurtdışı Borçlanma Talep dilekçesi ” ve gerekli belgelerle Sosyal Sigortalar Kurumuna (SGK) başvurması gerekmektedir.
    Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi örnekleri yurtiçinde SGK’dan, yurtdışında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ya da Ataşeliklerinden temin edilebileceği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumunun www.sgk.gov.tr internet adresinde bulunan “Yurtdışı/ Sigortalılık/Form ve Dilekçeler” ve “Yurtdışı/ Emeklilik/Form ve Dilekçeler” bölümünden temin edilebilir.

*** Yurtdışında 8/5/2008 tarihinden önce veya sonra geçen hizmet sürelerini bu tarihten sonra borçlanma talebinde bulunanların borçlanma talep tarihinden önce Türkiye’de son defa;

a) Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri başvuru sahibinin Türkiye’de ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir.

b) 506 sayılı Kanunun geçici 20’nci maddesine tabi sandıklardan birine tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri ise ilgili sandıkça sonuçlandırılacaktır.

*** Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması bulunmayanların sigortalılık süreleri ile ev kadını olarak geçen sürelerine ait borçlanma işlemleri başvuru sahibinin Türkiye’de ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir.

*** Kendilerine veya hak sahiplerine sosyal güvenlik sözleşmesi uygulanmak suretiyle kısmi aylık bağlanmış olanların borçlanma işlemleri (Almanya hariç), son defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (c) bendi kapsamında çalışanların borçlanma işlemleri Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü/Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir.
    http://yurtdisiemeklilik.org/yurtdis...ye-basvurulur/

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Esiniz eger Türk vatandasi yada cifte vatandas ise veya Baska vatandasliga gecis söz konusu ise Türk vatandasliginda gecirmis oldugu süreler borclanilacak günler icin yeterliyse, 5600 gün borclanarak 49 yasinda, 3600 gün borclanarak 58 yasinda emekli olma hakkini kazanir. Bunun icin 18 yasinda sonraki calismadigi dönemleri ev kadini olarak, calismisligi olan dönemler ve cocuk yetistirme sürelerini calisilan süre olarak borclanmasi gerekmektedir. Basvurudan önce alacaginiz Versicherungsverlauf ta cocuk yetistirme sürelerinin görünmesi icin bu süreleri Rentenversicherung a kayit ettirmeniz gerekecek ayrica ev kadini olarak gecen süreleri borclanabilmek icin yurtdisinda yasandiginin ispati gerekli bunuda en az 18 yasindan sonraki dönemlerde nerede ikamet ettigini gösteren Meldebescheinigung ve Tercümesi gereklidir ve son olarak Yurda giris/cikis belgeside temin etmeniz gerekmektedir.

hekimoglu arkadas ilgin icin cok tesekür ederim esim turk vatandasi sunlarin tam nasil yapilacagi hakkinda aydinlatirsan memnum olacam Basvurudan önce alacaginiz Versicherungsverlauf ta cocuk yetistirme sürelerinin görünmesi icin bu süreleri Rentenversicherung a kayit ettirmeniz gerekecek ayrica yurda giris cikis belgesi nedir pasaportlar yeterli degil mi?)Saygilar.

Ettiği Teşekkür
    132
    TOPRAK03MT arkadaşım,

Başvuru öncesi yapılması gerekenler.
    1. Çocuk yetiştirme sürelerinin Rentenversicherung da kayıt ettirilmesi ardından bu sürelerin işlenmiş haliyle size gönderilecek Versicherungsverlauf a sahip olmak. ( Bu belge başvuru esnasında 30 günden eski olmamalıdır)

2. Almanya daki ikametleri gösteren Meldebeschinigung, Türkçeye tercümesi gereklidir, tercüme noter aracılığı ile Türkiye de yaptırılabilir.

3. Başvuru öncesi Türkiye de usulüne uygun kısa bir sgk lı çalışma. ( Usulüne uygunluktan kasıt; çalışma süresinde mutlaka Türkiye de bulunarak gerçek çalışma yapmış olmak. Hatta kimileri sıkıntı yaşamamak için çalışma gösterdiği işyerinde resim çekip saklıyorlar )

4. Başvuru öncesi Türkiye de Emniyet müdürlükleri yabancılar dairesinden yada Konsolosluklardan alınacak yurda giriş çıkış belgesi alınacak. Bu belge e-devletten de alınabilir ancak e-devlette eksik bilgiler çıktığı konusunda sıkıntılar olabiliyor. Belgeyi almaya gittiğinizde varsa eski pasaportuda yanınızda bulundurun görevli memurun işini kolaylaştırabilir ( Belge ev hanımı olarak borçlanma sürelerinin izine gidilen dönemlerin borçlanma kapsamından çıkartılması için sgk tarafından talep ediliyor)

5. Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesiyle ilgili sgk kurumuna başvurmak.

baştada belirttiğim gibi eşiniz Yurtdışında ev kadını olan geçen, çocuk yetiştirme ve çalışma sürelerini borçlanarak 5600 gün prim ödeyip 49 yaşında emekli aylığı alma hakkını kazanabilir ya da 58 yaşında 3600 prim günüyle emekli olabilir karar sizin. Başvuru Formu ile ilgili sorularınız olursa ben ve diğer arkadaşlar yine yardımcı olurlar.
    Konu hekimoglu tarafından (23 Ekim 2018 Saat 20:37 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    70
    12 mesaja 15 teşekkür aldı
    Benim içinde bir hesap yapmanız mümkün mü acaba?

1978 Doğum tarihim.

21/11/2000-21/05/2002 Türkiye'de Askerlik hizmetim.

09/2002- İzmir'de SSK'lı olarak işe giriş 1 yıllık çalışmam var.

25/10/2003 Almanya'ya geliş o günden beri Almanya'dayım devam çalışıyorum.

Sorum;
    1-Ben Askerlik ve Yurtdışı sürelerini borçlanmak istiyorum Asgari ve Azami olarak ödeyeceğim miktar nedir ikisinide bilmek istiyorum.

2-Kaç yaşında Türkiye'den emekli olabilirim? yukardaki sürelerim emekli olmak için yeterlimi?
    Yetersiz ise kaçgün daha borçlanıp ödeme yapmam lazım?

Yanıtlar için çok teşekkür ederim.

Ettiği Teşekkür
    132
    ZANDER, arkadaşım senin için uygun olanı askerlik süresinide borçlanarak 4500 günden 60 yaşında emekli olmaktır çünkü diğer seçenek yaşı öne çekmiyor yine 60 yaşında 7000 gün çıkıyorki bukadar çok paran yoktur sanırım çöpe atacak ;-)

Yurtdışı borçlanma prim miktarı 31 Aralık 2018 tarihine kadar asgari günlük 21,65, azami günlük 162,36 TL dir. Asgari tutar 21,65 TL nin 7,5 katı olan 162,36 TL yi ödemek alınacak olası emeklilik aylığını değil 7,5 katına çıkartmak 2 katına bile çıkartacağı meçhuldür tavsiye edilmez. Yaşınız daha genç olduğundan şimdi ödeme yapıp 20 sene beklemek ne derece mantıklıdır karar sizin.

Günlük borçlanma prim miktarı 01.01.2019 tarihinden itibaren asgari ücrete yapılacak zam oranında artacak olup zamdan 01.01.2019 dan itibaren başvuru yapacaklar etkileneceklerdir, 2018 takvim yılı içinde başvuru yapıp henüz ödemesi gerçekleşmemiş olan başvuru sahipleri gelecek olan zamdan etkilenmez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)