Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 74 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ev almak istiyorum masraflar nasil olur sizce?

Tecrübeli Üye player6767 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,107
    63 mesaja 105 teşekkür aldı
    Edit......
    Konu player6767 tarafından (18 Temmuz 2023 Saat 19:20 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,647
    1,618 mesaja 3,320 teşekkür aldı
    Alıntı player6767 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Banka şimdi aradi ok verdi

Almasam pisman olcam ama bir tarafdanda korkuyoruz ja ödiyemezem diye yatirdim para gitcek banka elimden alir saten
    2 cocuklarim var ikiside daha kucuk biri 1 yasinda biri 3 yasinda
    Herkezin dedi gibi faizler yuksek ayda sirf 1600 euri eve gidicek.. Sondertilgen hersene 3500 euro yapmis olsam bile kalan borcumuz halen
    155 bin euro simdi 15 sene sonra faizler neolur bilmiyorum yuksek oldu diyelim nasil ödicem onun korkusu var..

Hanim evi cok istiyor tabiki bende icimize yatti ama korkuda var cok
    2 cocuk var onlari ev borcu icin sunu alamam bunu yapamam diyesimde yok
    Hanim pflegede calisiyor suan Elternzeita 5 aya kadar seneye evi alırsam en kotu 500 euro mini joba gitmesi gerekiyor.

Kafam cok karisik 2 haftadir bunu dusunuyorum kafam catliyor
    Usta anliyorum
    Biryerde merak biryerde korku..
    Parayi bereitstellen yapip almassan cezasini odersin..o yuzden istersen bankayla tam bir gorus..acik acik anlat ve beratere tavsiye sor..senin schmerzensgrenseni yazdim,birde bankaya sor..
    Sen beni bosver,bak bana soracak olsan yada senin yerine ben olsam almazdim .cunku oncedende yazdim,,ev almanin bir suru ayagi var..devletle komsu oluyorsun,,bankaya soeumluluklarin var,tapuyu bankaya iade edeceksin,,
    Senin sesin ne diyorsa oraya git..biz sana burdan anca al al deriz,,yasayacak ve o sikintilara girecek sensin..

4. webci üyemize teşekkür edenler:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Banka şimdi aradi ok verdi

Almasam pisman olcam ama bir tarafdanda korkuyoruz ja ödiyemezem diye yatirdim para gitcek banka elimden alir saten
    2 cocuklarim var ikiside daha kucuk biri 1 yasinda biri 3 yasinda
    Herkezin dedi gibi faizler yuksek ayda sirf 1600 euri eve gidicek.. Sondertilgen hersene 3500 euro yapmis olsam bile kalan borcumuz halen
    155 bin euro simdi 15 sene sonra faizler neolur bilmiyorum yuksek oldu diyelim nasil ödicem onun korkusu var..

Hanim evi cok istiyor tabiki bende icimize yatti ama korkuda var cok
    2 cocuk var onlari ev borcu icin sunu alamam bunu yapamam diyesimde yok
    Hanim pflegede calisiyor suan Elternzeita 5 aya kadar seneye evi alırsam en kotu 500 euro mini joba gitmesi gerekiyor.

Kafam cok karisik 2 haftadir bunu dusunuyorum kafam catliyor
    O korkuyu anliyorum. Hepimiz o korkuyu yasiyoruz. Ama dedigim gibi rizikosuz birsey yok. Af buyur, dünya cocuk dogarken bile Allah korusun rizikosu var.

Kendi ayligim 3000 Euro. Esim Teilzeit calisiyor 1100 Euro kazaniyor. Ikide cocuk var bende. Bire kiracim var.

Eve giren para:
    3000 Euro + 1100 Euro + Kindergeld 250 Euro + Kindergeld 250 Euro + Kiradan kalan net 620 (Kira vergisi ve Nebenkosten ciktikdan sonra ortalama)

Toplam: 5520 Euro.

Aylik gider sirf bankaya 1936 Euro. Kindergeldi dogdum dogali biriktiriyorum. Ölüm zulüm olmazsa hic dokanmiyorum. 500 gider yani.
    Kaliyor 3084 Euro.

Mutfak harcligi yaklasik 800 - 1000 Euro. Bunun icinde McDonalds falanda var ayda bir iki kere.

Kaliyor 2084 Euro.

Ev icin ortalama masraf 400 Euro düsün.

Kaliyor 1684 Euro.

Gaz aylik 130 Euroya düstü. Elektrik sirf 50 Euro bende.

Kaldi 1504 Euro.

Internet = 27,50 Euro ödüyorum aylik. Ceptelefonu yaklasik 30 Euro.

Kaldi 1446 Euro.

Tabiki bazi aylar sigortalar, falanda geliyor. Coluk cocugun masrafi. Ayda belki 400 Euro anca para atabiliyorum kenera iki Kindergeld haric.

Suanda iyi idare ediyorum. Ama tutumlu insanimdir. Dealdoktor, MyDealz gibi appleri takip ederim. Kiyafetleri orada ucuz bulunca alirim. Hanimda dikkatli alisveris eder.
    Cocuklarin yazlik kiyafetlerini hep Türkiye'den LCW Waikki ve Ernstig Familyden alirip. Kislik ayak kabilari sezon sonu gelecek kis icin alirim. Böyle kolay kolay en kral kislik cizme 50 Euro gecmiyor.

Araba sigortasini her yil en ucuz nereyse oraya gecerim. Elektrik, Gaz hersene degistiririm.

Arabam 2005 model Mercedes. Yaptiri yapitir binerim. Birde Corsa F aldim. Köyde yasadigim icin iki tane araba lazim.

Benizini falan derken dedigim gibi Kindergeld haric 400 - 500 Euro ancak biriktirebiliyorum. Oda her ay degil ama.

Seneye hesapladim aylik net 200 Euro cikiyor. Bir kac yil daha gectimi nefeslenecegim.

Cocuklarima bagzen bende birsey alamiyorum. Tabiki hos degil. Ama bir yandan iyi. Az ile yetinmeyide ögreniyorlar. Yokluga alismak bence bu devirdeki cocuklar icin cok daha önemli.

Lafin özü:
    Disini sikarsan, hesabinizi bilirseniz oluyor. Tabiki basta sen ve hanim bazi seylerde feragat etmeniz gerekecek. Ne zaman hersey ozaman Angebotda ozaman alacaksiniz ayakkabi ve kiyafetleri.

Ayligin ne kadar bilmiyorum. Ama gerekirse yenge hanim fazla calisacak. 500 Euro ile olmaz bu is. Ikinizin geliri 4000 Euro Kindergeld haric gelmesi lazim.

Birde söyle düsün. Borcu neden bitirmek istiyorsun? Verme misal Eigenkapital hepsini. Elinde 50000 Euro dursun. Taksit yine 1600 Euro olsun. Bugün kiralik bir eve ciksan Einfamilienhaus onu kiralmis gibi düsün. Yaslaninca taksidi düsürürsün. Sen vefat ve hanim vefat ettikten sonra diyelim borcun yarisi kaldi. Ev fiyatlari dahada artar ona kadar. Cocuklarin biri devir alir krediyi ve devam öder. Yada satarlar ve elinde kapital kalir.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (18 Temmuz 2023 Saat 14:47 ) değiştirilmiştir.

6. 4 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,107
    Edit........
    Konu player6767 tarafından (18 Temmuz 2023 Saat 19:20 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    1,107
    Eigenkapital vermesem aylik rahat 1600 sirf kredi öderim o yüzden öyle yapdim eigenkapital 100 bin verdim aylik az ödemek. Icin suan bu kredi
    1% Tilgung sadece

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,647
    1,618 mesaja 3,320 teşekkür aldı
    Evet bende yazacaktim..zaten girdin bu ise hemen odemek olmuyor..kendine ait bir paran dursun kosede...
    Bence 50bin bir yerde birak..senin hesaplarin ileride zaten tutmaz..

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Borç bitmesin? Niye stres ediyorsun? Birçok kişi bilmiyor. Kira = 100 % Zins. Boşuna Mietzins olarak geçmiyor.

Yani öylede böylede ömür boyu bir Zins ödeyeceksin.

Yaşın 33. 30 - 35 sene daha calışacaksın mecbur. Tabiki hayat ne gösterir bilemezsin. Ama ozaman doğmamak gerekirdide.

Ben fazla gezon tozon birisi değilim. Öyle şeylere önem vermiyor fazla. Ama bazı insanlar diyorki, sırf eve mi çalışacağım. Ben aldım. Bana ev huzur veriyor.

Yarın ölsen 40 sene sonra o ev en az 400-500 bin olacak. Sevin3cek cocukların evin borcunu ödedikten para kalacak diye. Mietzins ödeyince hiç birşey kalmıyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    70
    57 mesaja 67 teşekkür aldı

Cool

Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Borç bitmesin? Niye stres ediyorsun? Birçok kişi bilmiyor. Kira = 100 % Zins. Boşuna Mietzins olarak geçmiyor.

Yani öylede böylede ömür boyu bir Zins ödeyeceksin.

Yaşın 33. 30 - 35 sene daha calışacaksın mecbur. Tabiki hayat ne gösterir bilemezsin. Ama ozaman doğmamak gerekirdide.

Ben fazla gezon tozon birisi değilim. Öyle şeylere önem vermiyor fazla. Ama bazı insanlar diyorki, sırf eve mi çalışacağım. Ben aldım. Bana ev huzur veriyor.

Yarın ölsen 40 sene sonra o ev en az 400-500 bin olacak. Sevin3cek cocukların evin borcunu ödedikten para kalacak diye. Mietzins ödeyince hiç birşey kalmıyor.
    Ömrü Ev ödemekle gecirmek pek mantikli degil

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    328
    244 mesaja 358 teşekkür aldı
    Alıntı Musti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kamp yapmak istemiyorsan ya kira ya kredi ödeyeceksin.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı Musti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdigimdan hic birsey anlamamissin.

Kira = Miete = Mietzins = 100%

Baskasi parasini bankaya yatiracagini daireye yatirmis ve bu parasini senden kira alarak calistiriyor.

Ömürn kira ödemekle geciyor ama.

Dedigim gibi borcu bitireceksin diye birsey yok. Emekli olunca misal taksidi 1100 Euro'dan 500 Euroya düsür. Onada kadar Kaltmietler belki 1500 - 2000 Euro olacak. Böyle yaslilikda borcu bitmedigi halde emeklisinden daha fazla kaliyor Allah'in izni ile. Sonra ölünce cocuklar satar ve ellerine bir toplu para kalir. Kirada ödeyince ne kalacak?

Tabiki özel hayatinda kisitlamaya gidecek. Öyle istedigim otele gidemeyecek. Hergün izinde disarilarda yemek yemek yok misal. 3 - 4 hafta araba ile Türkiye turu yapmak yok. Ben zaten öyle seyleri sevmiyorum. Zaten televizyonda görüyorum. Birde yanina gidip bir ton para verince bana ayri bir zevk vermiyor. Verenlere vardir tabiki.

1100 Euroyu Kaltmiete olarak düsüneceksin. Münih'de yasasan o fiyata 50 - 60 m2 iki oda daireye o parayi verirsin. Lafta hep deniyor Münih'te ayliklar yüksek. Evet mühendis falan olursan cok. Großstadtzulage normal büroda veya fabrikada calisanlar icin en fazla 200 Euro.

10 - 15 sene sonra etrafindaki 3 odali daireler Kaltmiete olacak ve pisman olacaksin.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (18 Temmuz 2023 Saat 18:48 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    1,107
    Bankayi ve evi iptal ettim evi almadan borc derdine düstum karekterim böyle iste evi almadan kafam agridi borc cok diye eigenkapital veriyorum yinede 35-40 sene ödemem gerekiyor cok ben kaldıramam diye düsundum olmadi. Tekrar herkeze cok tsk ederim bilgilerinizi paylastiniz icin

15. 3 kişi player6767 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bankayi ve evi iptal ettim evi almadan borc derdine düstum karekterim böyle iste evi almadan kafam agridi borc cok diye eigenkapital veriyorum yinede 35-40 sene ödemem gerekiyor cok ben kaldıramam diye düsundum olmadi. Tekrar herkeze cok tsk ederim bilgilerinizi paylastiniz icin
    Saglik olsun. Hayirlisi olsun. Her iste bir hayir vardir.

17. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye BuraK! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    32 mesaja 54 teşekkür aldı
    Sahsen ben bu durumda ev almazdim, @player en iyisini yapmissin.

2018 ben ev aldim 250bin euro zins 1.40% ayda 850 euro ödüyorum ve borc kendisini kapatacak. (anzahlung da yaptim tabiki) 26 yasimda almistim suan 31 yasindayim 5 sene gecti, ve iyiki almissim diyorum suan evimi kiraya versem 1200 kalt gidiyor. Fakat 2023 cok seyler degisti. Faizler yüksek ev fiyatlarida yüksek fazla düsmedi, ben suan ev almazdim... belki sene sonu ev fiyatlari biraz daha düser sen piyasayi takip et @player6767 büyük ihtimal ilanlar biraz daha cogalacak o yüzden ev fiyatlarini dahada düsürebilirsin...

19. 3 kişi BuraK! üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Valla lottodan bikaç milyom olursa alırım

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,733
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Gecenlerde yasli bir kadin (komsu) kiraci ariyordu, tanidigin var mi diye sordu, dedim ya zaten herkes kiralik daire ariyor ama o saglam birine vermek istiyormus. Basladi anlatmaya: Kocasi bakima muhtac hale düsmüs, senelerdir ben bakiyorum dedi ama son zamanlarda artik yapamayacagimi anladim dedi, 24 saat bakabilmek tabi imkansizdir. Neyse Pflegeheim a vermeyi düsünmüs, aylik dedi 3 bin Euro tutuyor. Devlet yardim ediyor bildigim kadariyla dedim, hayir dedi, bizim 3 daireli evimiz var, önce bu ev gidecek, ancak ondan sonra devlet yardimi alabiliyorum dedi.
    Yani milyoner degilseniz geldiginiz gibi gidersiniz, Almanya böyle bir ülke. Bir cok durumda bir seylere sahip olmamak bazen daha mantikli. Rister Rente davasi da ayni mesela, sen ödüyorsun, öbürü ödemiyor ve sonucta eger maasiniz belli bir miktari gecmiyorsa öde veya ödeme, ikiniz de ayni maasi aliyorsunuz, tam bir sacmalik. Emeklilige destek olmak icin ayri bir sigorta yaptirmak yerine o parayi biriktirmek bin kat daha mantikli. Misal altin al koy kenara.

22. 5 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    30
    193 mesaja 329 teşekkür aldı
    Hayirlisi olsun
    Bu isler filanci aldi bende alirim diye olmaz

@Birbey ne güzel örnek vermis 5500 euro gelirle bile zorlaniliyor yazmis
    -----------------------------------------------------------------------------------

BAZI INSANLARDADA BEYIN YOK

Bizim burdada bir tanidiklar var
    100 bin eurolari vermis, 450 bin euroya DD Hälfteye girdiler normalde o fiyata Einfamilien haus da alabilirlerdi
    yaslari 40-50 arasi karisinin calisacak hali yok.isden cikip temizlige gidiyorlar
    Bu yasdan sonra 350 bin euro borc
    öde Babam öde bitmez

Benim evim Altbau yeni kanunlara göre sanierung olmasi lazim,onun icinde en az 100 bin euro kredi cekmem lazim
    ben 100 binden bile korkuyorum

Satmaya karar verdik

Hayirlisi ile

24. 2 kişi batum üyemize teşekkür etti:

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Ev almaya maaşınız yetmiyor ise, bir Daire almaya bakın derim. İleride borcu azalır veya biterse ve bide emekli olursanız rahat edersiniz.

Almazsan olurmu elbette olur, kafan rahat olur.

Şimdi çoğu kiradaki insan akşam başını yastığa koyduğunda rahat rahat uyuyor.

Benim şu an hem babamların binasında hemde kendi kiramdaki dairede ufak çaplı sorunlar var.

2 kiracı çıkıyor onların yerine yeni kiracı bulacaksın.

Binanın arasındaki yerleri yeni yaptırdım bitti, şimdi boyanması lazım boyacı bekliyoruz.

Dış kapı değişecek 1 ay onunla uğraştım sözleşmeyi bugün imzalayıp gönderdim 6-8 hafta sürüyor gelip takılması.

Ağustos ortasında camlar değişecek onlarla plan yaptık hangi gün hangi camlar değişeceğini , yolu camlar değişti vakitler güvenlik amacı için kapatmam gerekiyor.

Bacacı yeni kalorifer sistemini onaylayamıyor 15m yüksek olduğundan alt taraftan bacayı yukarıya doğru tam kontrol edemediği için.

Yulardan ulaşmam lazım dedi, baca 2 metre yüksek çatıya merdiven kuramıyorsun, ya özel bi iskelet yaptıracağım yada bacacı 40 cm kırmam gerekecek.

Bunlar ek masraflar nerden baksan 2000-3000 € bulacak iskele kurulması lazım. Ekim ayına kadar zamanım var yapılmazsa kalorifer sistemini kullanamıyorsun.

Bugün benim kendi dairemin kiracı aradı banyoya üst kattdaki daireden su giriyormuş .

Bugün yarın omunla uğraşmam gerekecek.

Bunların yanında bide işe gidip geliyorsun, ALLAH (cc) işim rahat orda bazı projeler organize ediyorum.

Ev sahibi olmak öyle dışardan göründüğü gibi kolay değil, şu am bu vakitte burda yazarken bilene aklımda başka şeylerler var ….

26. 4 kişi atsiz77 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,733
    Alıntı atsiz77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ev sahibi olmak öyle dışardan göründüğü gibi kolay değil, şu am bu vakitte burda yazarken bilene aklımda başka şeylerler var ….
    Benim yegen daha cok genc yasta bir sürü daire satin aldi, hatta zamaninda bir binayi da komple 6 daire halinde devr aldi, ne zaman arasam "Dayi su an kiraciyla ugrasiyorum, ben seni geri ararim" deyip duruyor, bu belki 20 kez böyle oldu. Yani ugrasacak bir kisilige sahip olmak da hakikaten önemli. Ben sahsen ne patron olmak isterim ne de cok zengin olmak isterim, normal bir yasam benim icin altin degerinde. Lotto oynuyorum bazen, bir kac milyon ciksa benim birden paralandigimi hic kimse fark edemeyecektir, ne lüks araba derdim var ne bir sey, bizim patron Porscheyi bana vermek istedi al biraz sür falan diye, zerre ilgimi cekmedi, bos ver dedim su an pek araba sürme istegim yok. Rol falan da yapmiyorum, hakikaten hic ilgimi cekmiyor, normallik benim en sevdigim durum. Daima 2 adet kot pantalonum vardir, ta ki yirtilana kadar giyerim, bazen hanim yirtigin cok büyük oldugunu iddia edip bana kiziyor, ancak o zaman yenisini aliyorum, yazik o pantolon da emekle üretilmis niye erkenden atayim.

Tecrübeli Üye BuraK! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    32 mesaja 54 teşekkür aldı
    Ben kimseye muhtac olmak istemem, devlet olsa bile. O yüzden 18 yasimdan beri yatirim yapan biriyim. Suan 31 yasina vardim ve cok sükür yatirimlarimin sayesinde bütcem baya yüksek.

Yatirim derken sadece emlak dan bahsetmiyorum Borsa, kypro , birsey alirken indirimli alirim. Bu yaptiklarim sayesinde 31 yasinda olmama ragmen cok seye sahibim.

Atsiz ustanin saydiklari tamir isini "dert" olarak görecek kisiler icin emlak tabiki dogru yatirim degildir. ben hersene evimde birsey degistirim, elimden gelirse kendim yaparim....

kisacasi benim düsüncem kimseye muhtac olmayip her istedigimi aliyorum ve bu beni mutlu ediyor.

Ettiği Teşekkür
    1,733
    Alıntı BuraK! Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

kisacasi benim düsüncem kimseye muhtac olmayip her istedigimi aliyorum ve bu beni mutlu ediyor.
    Almanya gibi bir ülkede zaten bunu yapamiyorsan hic burada yasama daha iyi. Her normal insan burada istedigi her seyi satin alabilir.
    Tabi asgari ücret alan %6 lik kisma ait biri icin ayni seyi söylemek zor olur. 2000 Euro brutto ile kimse gecinemez, hele ki tek basina calisiyorsan sürünürsün.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)