Selamün Aleyküm degerli arkadaslar,

ben Allah kismet ederse önümüzdeki ay Türkiye´ye evlilik icin gidiyorum. Ben dogustan alman vatandasiyim ve alman pasaportum var. Nisanlim ise türk vatandasi ve türkiyede yasiyor. Türkiye´de yasamaya karar verdik. Benim Mavi Kartim oldugu icin sorunsuz bir sekilde Türkiye´de yasayabilecegimi söyledi Türkiye´deki memur arkadaslar. Yani 180 gün sonra cikis yapmak zorunda degilsin ve alman vatandasligini kaybetmezsin denildi. Alman hükümeti kendi vatandasini ülkeye almamazlik yapamaz denildi. Yani Almanyadan cikis yaparken herhangi bir kagit almam gerekmiyormus.

Ben yanlis birsey yapmak istemiyorum o yüzden sizlere bir danismak istedim nasil bir yol izlemem gerekiyor?

Birde ben Almanya´da mayis sonu Auflösungsvertrag ile isimi sonlandiriyorum. Ailem almanyada oldugu icin alman vatandasligimi kaybetmek istemiyorum. Alman vatandasi olarak ülkeye giris cikisim daha kolay olacak ve ilerde ne olur bilemem o yüzden de alman vatandasligimi terk etmek istemiyorum. Yani türk vatandasligina gecmeyecegim. Almanyada oturumum Einwohneramt´a abmelden yapmayacagim yoksa yapmam mi gerekiyor?

Birde gesetzliche Krankenversicherung nasil yapacagim? Arbeitslos oldugun zaman Arbeitsamt Beiträge´leri devam ödüyor. Ama ben arbeitslos melden yapmak istemiyorum ve Arbeitslosengeld almayacagim. Otomatik olarak Kraft Gesetzes gesetzlich krankversichert oluyormuyum yoksa freiwillig mi versichern yapmam gerekiyor (Beiträge selbst zahlen?).

Yardimlariniz icin cok tesekkür ederim.