Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 716 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alman Vatandasi olarak Evlilik sebebi ile Türkiye´de yasamak

Yeni Üye alperen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    32
    4 mesaja 28 teşekkür aldı

Alman Vatandasi olarak Evlilik sebebi ile Türkiye´de yasamak

Selamün Aleyküm degerli arkadaslar,

ben Allah kismet ederse önümüzdeki ay Türkiye´ye evlilik icin gidiyorum. Ben dogustan alman vatandasiyim ve alman pasaportum var. Nisanlim ise türk vatandasi ve türkiyede yasiyor. Türkiye´de yasamaya karar verdik. Benim Mavi Kartim oldugu icin sorunsuz bir sekilde Türkiye´de yasayabilecegimi söyledi Türkiye´deki memur arkadaslar. Yani 180 gün sonra cikis yapmak zorunda degilsin ve alman vatandasligini kaybetmezsin denildi. Alman hükümeti kendi vatandasini ülkeye almamazlik yapamaz denildi. Yani Almanyadan cikis yaparken herhangi bir kagit almam gerekmiyormus.

Ben yanlis birsey yapmak istemiyorum o yüzden sizlere bir danismak istedim nasil bir yol izlemem gerekiyor?

Birde ben Almanya´da mayis sonu Auflösungsvertrag ile isimi sonlandiriyorum. Ailem almanyada oldugu icin alman vatandasligimi kaybetmek istemiyorum. Alman vatandasi olarak ülkeye giris cikisim daha kolay olacak ve ilerde ne olur bilemem o yüzden de alman vatandasligimi terk etmek istemiyorum. Yani türk vatandasligina gecmeyecegim. Almanyada oturumum Einwohneramt´a abmelden yapmayacagim yoksa yapmam mi gerekiyor?

Birde gesetzliche Krankenversicherung nasil yapacagim? Arbeitslos oldugun zaman Arbeitsamt Beiträge´leri devam ödüyor. Ama ben arbeitslos melden yapmak istemiyorum ve Arbeitslosengeld almayacagim. Otomatik olarak Kraft Gesetzes gesetzlich krankversichert oluyormuyum yoksa freiwillig mi versichern yapmam gerekiyor (Beiträge selbst zahlen?).

Yardimlariniz icin cok tesekkür ederim.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı alperen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamün Aleyküm degerli arkadaslar,

ben Allah kismet ederse önümüzdeki ay Türkiye´ye evlilik icin gidiyorum. Ben dogustan alman vatandasiyim ve alman pasaportum var. Nisanlim ise türk vatandasi ve türkiyede yasiyor. Türkiye´de yasamaya karar verdik. Benim Mavi Kartim oldugu icin sorunsuz bir sekilde Türkiye´de yasayabilecegimi söyledi Türkiye´deki memur arkadaslar. Yani 180 gün sonra cikis yapmak zorunda degilsin ve alman vatandasligini kaybetmezsin denildi. Alman hükümeti kendi vatandasini ülkeye almamazlik yapamaz denildi. Yani Almanyadan cikis yaparken herhangi bir kagit almam gerekmiyormus.

Ben yanlis birsey yapmak istemiyorum o yüzden sizlere bir danismak istedim nasil bir yol izlemem gerekiyor?

Birde ben Almanya´da mayis sonu Auflösungsvertrag ile isimi sonlandiriyorum. Ailem almanyada oldugu icin alman vatandasligimi kaybetmek istemiyorum. Alman vatandasi olarak ülkeye giris cikisim daha kolay olacak ve ilerde ne olur bilemem o yüzden de alman vatandasligimi terk etmek istemiyorum. Yani türk vatandasligina gecmeyecegim. Almanyada oturumum Einwohneramt´a abmelden yapmayacagim yoksa yapmam mi gerekiyor?

Birde gesetzliche Krankenversicherung nasil yapacagim? Arbeitslos oldugun zaman Arbeitsamt Beiträge´leri devam ödüyor. Ama ben arbeitslos melden yapmak istemiyorum ve Arbeitslosengeld almayacagim. Otomatik olarak Kraft Gesetzes gesetzlich krankversichert oluyormuyum yoksa freiwillig mi versichern yapmam gerekiyor (Beiträge selbst zahlen?).

Yardimlariniz icin cok tesekkür ederim.
    eğer Türkiye de Evleneceksen evlilik belgesi alman gerek (Ehefähigkeitzeugnis)
    Almanya´nın Türkiye´deki dış temsilcilikleri evlenme ehliyet belgesi düzenlememektedirler.

gültiger Personalausweis oder Reisepass
    erweiterte Meldebescheinigung der Meldebehörde: Sie darf nicht älter als vier Wochen sein. Sie ist nicht zu verwechseln mit aufenthaltsrechtlichen Erlaubnissen für ausländische Staatsangehörige. In manchen Gemeinden kann das Standesamt die erweiterte Meldebescheinigung für Sie ausdrucken. Eine einfache Meldebescheinigung genügt nicht.
    Geburtsurkunde oder
    einen beglaubigten Ausdruck aus dem Geburtenregister (bei Beurkundung der Geburt im Inland) oder
    eine beglaubigte Abschrift aus dem Geburtenbuch

Usta Vatandaşlık yönünden bir problem çıkmaz

Sen Türkiye gidecek olduğun için Arbeitsamt sana para vermez, çünkü çalışmasan bile Alman İş Pazarına devamlı hazır olman gerek

Eğer iş aramak için EU Ülkelerine gidersen en çok 3 ay öder

Zaten çıkışı kendin alıyorsun 3 aya kadar Sperre yiyebilirsin

Türkiye de SGK ya dışarıdan Genel Sağlık Sigotası yaptırman ve kendin ödemen gerekecek.

Eger sigortalı bir iş bulursan problem değil

Ne yazıkki bazı düşündüklerimizle düz mantık işlemiyor

Eğer işsizlik parasını almak istemiyorsan 4 seneye kadar dondurabilirsin.

Fikir değiştirip tekrar Almanya geri dönersen o zaman para lazım olur

4. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye alperen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    32
    4 mesaja 28 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer Türkiye de Evleneceksen evlilik belgesi alman gerek (Ehefähigkeitzeugnis)
    Almanya´nın Türkiye´deki dış temsilcilikleri evlenme ehliyet belgesi düzenlememektedirler.

gültiger Personalausweis oder Reisepass
    erweiterte Meldebescheinigung der Meldebehörde: Sie darf nicht älter als vier Wochen sein. Sie ist nicht zu verwechseln mit aufenthaltsrechtlichen Erlaubnissen für ausländische Staatsangehörige. In manchen Gemeinden kann das Standesamt die erweiterte Meldebescheinigung für Sie ausdrucken. Eine einfache Meldebescheinigung genügt nicht.
    Geburtsurkunde oder
    einen beglaubigten Ausdruck aus dem Geburtenregister (bei Beurkundung der Geburt im Inland) oder
    eine beglaubigte Abschrift aus dem Geburtenbuch
    Ustam bilgilerin icin cok tesekkür ederim. Evlilik icin gereken evraklari halletik ve Ehefähigkeitszeugnisi aldim.

Usta Vatandaşlık yönünden bir problem çıkmaz

Sen Türkiye gidecek olduğun için Arbeitsamt sana para vermez, çünkü çalışmasan bile Alman İş Pazarına devamlı hazır olman gerek

Eğer iş aramak için EU Ülkelerine gidersen en çok 3 ay öder

Zaten çıkışı kendin alıyorsun 3 aya kadar Sperre yiyebilirsin

Türkiye de SGK ya dışarıdan Genel Sağlık Sigotası yaptırman ve kendin ödemen gerekecek.

Eger sigortalı bir iş bulursan problem değil

Ne yazıkki bazı düşündüklerimizle düz mantık işlemiyor
    Ben burdan giderken Oturumumu kapatmiyacagim Einwohnermeldeamt´tan. Bazi yerlerde okuyorum 180 günden daha fazla kalamazsin deniliyor. Ama Türkiyede ki memur sorun olmaz isterse bir kac sene kalsin Türkiyede giris cikis yapmadan. Dogustan alman vatandasi oldugu icin hic bir sikinti olmaz vatandasligini kaybetmez diyor. Sadece Türkiye´ye giris yaparken mavi kartini ibraz etmesi gerekiyor diyor. Bir sikinti yasamak istemiyorum o yüzden birde sizlere sormak istedim.

Usta birde AOK Krankenversicherungum nasil oluyor yani oraya otomatik olarak bildiri gidiyordur isimi solandirdigima dair. Ben birde Almanyada AOK´ya Beiträge ödemek istemiyorum. Bununnla ilgili bir bilgin varmi usta?

Eğer işsizlik parasını almak istemiyorsan 4 seneye kadar dondurabilirsin.

Fikir değiştirip tekrar Almanya geri dönersen o zaman para lazım olur
    Usta bu dondurma islemini nasil yapiyoruz?

Yardimlarindan dolayi cok tesekkür ederim ustam.

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    Alıntı alperen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam bilgilerin icin cok tesekkür ederim. Evlilik icin gereken evraklari halletik ve Ehefähigkeitszeugnisi aldim.

Ben burdan giderken Oturumumu kapatmiyacagim Einwohnermeldeamt´tan. Bazi yerlerde okuyorum 180 günden daha fazla kalamazsin deniliyor. Ama Türkiyede ki memur sorun olmaz isterse bir kac sene kalsin Türkiyede giris cikis yapmadan. Dogustan alman vatandasi oldugu icin hic bir sikinti olmaz vatandasligini kaybetmez diyor. Sadece Türkiye´ye giris yaparken mavi kartini ibraz etmesi gerekiyor diyor. Bir sikinti yasamak istemiyorum o yüzden birde sizlere sormak istedim.

Usta birde AOK Krankenversicherungum nasil oluyor yani oraya otomatik olarak bildiri gidiyordur isimi solandirdigima dair. Ben birde Almanyada AOK´ya Beiträge ödemek istemiyorum. Bununnla ilgili bir bilgin varmi usta?

Usta bu dondurma islemini nasil yapiyoruz?

Yardimlarindan dolayi cok tesekkür ederim ustam.
    Sen Alman vatandasi oldugun icin istedigin kadar kalabilyiorsun Türkiyede sorun olmuyor. Buradan yabancilar dairesinden herhangi bir Belge almana gerek yok.
    Buradan abmelden yapmiyacaksan eger Türkiyede Anmeldung yapmis ve kendini GSS ile sigortalatmis olman gerekli.
    Krankenkasseye Türkiyedeki Anmeldung(ikametgah belgesini) ve Türkiyede Allgemeine Krankenversicherung yaptirdigini göndermen lazim ki onlar senin Mitglied'ini beenden yapsin
    Is yerinden cikisi alinca hemen 3 gün icinde Arbeitsamt'a melden yap sonrada ben Türkiyede yasamak istiyorum en azindan denemek istiyorum de ve 4 yil Arbeitslosen hakkini dondur.

Simdi izlemen gereken yol, önce E-Devlet üzerinden TR'de kalacagin yerdeki Adrese anmelden yap.E-devlet yoksa TR'de kaldigin yerin Muhtarligindan veya Nüfus Müdürlügünden yaptirabilirsin.
    Sonrada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma'ya git kendini Genel Saglik Sigortasi (GSS) yaptir. Mavi kartlilar GSS primini aylik 1200,96 TL olarak ödüyorlar biraz pahali.
    Eger Türk vatandasi olsaydin 150 TL ödeyecektin.
    Neyse ordan bir Belge al sonrada E-devletten ikametgah belgesi cikar ve bunu Krankenkasseye gönder ve onlar senin Krankenversicherungunu sonlandirsinlar.
    Sonra ver elini Türkiye!
    Willkommen in die Türkei!
    Konu Acemibiri tarafından (13 Nisan 2022 Saat 11:29 ) değiştirilmiştir.

7. 3 kişi Acemibiri üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen Alman vatandasi oldugun icin istedigin kadar kalabilyiorsun Türkiyede sorun olmuyor. Buradan yabancilar dairesinden herhangi bir Belge almana gerek yok.
    Buradan abmelden yapmiyacaksan eger Türkiyede Anmeldung yapmis ve kendini GSS ile sigortalatmis olman gerekli.
    Krankenkasseye Türkiyedeki Anmeldung(ikametgah belgesini) ve Türkiyede Allgemeine Krankenversicherung yaptirdigini göndermen lazim ki onlar senin Mitglied'ini beenden yapsin
    Is yerinden cikisi alinca hemen 3 gün icinde Arbeitsamt'a melden yap sonrada ben Türkiyede yasamak istiyorum en azindan denemek istiyorum de ve 4 yil Arbeitslosen hakkini dondur.

Simdi izlemen gereken yol, önce E-Devlet üzerinden TR'de kalacagin yerdeki Adrese anmelden yap.E-devlet yoksa TR'de kaldigin yerin Muhtarligindan veya Nüfus Müdürlügünden yaptirabilirsin.
    Sonrada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma'ya git kendini Genel Saglik Sigortasi (GSS) yaptir. Mavi kartlilar GSS primini aylik 1200,96 TL olarak ödüyorlar biraz pahali.
    Eger Türk vatandasi olsaydin 150 TL ödeyecektin.
    Neyse ordan bir Belge al sonrada E-devletten ikametgah belgesi cikar ve bunu Krankenkasseye gönder ve onlar senin Krankenversicherungunu sonlandirsinlar.
    Sonra ver elini Türkiye!
    Willkommen in die Türkei!
    Usta bazı konular yanlış anlasılmasın.

Türkiye ye Alman Pass ile giriş yaparsan Türkiye de kalma süresi 90 gün ..

90 günden sonra yabancılar daieresinden oturma izni alman gerek

Eğer 90 gün sonra oturma izni almadan yaşarsan Türkiye den çıkarken problem olur ceza yersin

Mavi Kart ile Türkiye ye giriş yaparsan istediğin kadar kalabilirsin

9. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Usta bazı konular yanlış anlasılmasın.

Türkiye ye Alman Pass ile giriş yaparsan Türkiye de kalma süresi 90 gün ..

90 günden sonra yabancılar daieresinden oturma izni alman gerek

Eğer 90 gün sonra oturma izni almadan yaşarsan Türkiye den çıkarken problem olur ceza yersin

Mavi Kart ile Türkiye ye giriş yaparsan istediğin kadar kalabilirsin
    Anliyorum hocam ama ben Alman vatandasinin Türkiyede kalmasinin Almanya tarafindan bir sorun olmayacagini vurgulamak istiyorum.Konumuzda o zaten.
    Bir Alman vatandasinin uzun süre TR'de kalmasinda Almanya tarafinda sorun varmi? Yok.
    Ama bir Türk vatandasinin uzun süre TR'de kalmasinda hangi tarafda sorun olusuyor? Tabiki Almanya tarafinda o nedenle Almanya tarafinda olusabilecek (Oturumun ölmesi falan) bizim konumuz oldugu icin ben öyle yazdim.
    Zaten arkadasin MAVI kartida varmis yani.
    Konu Acemibiri tarafından (14 Nisan 2022 Saat 13:43 ) değiştirilmiştir.

11. Acemibiri üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anliyorum hocam ama ben Alman vatandasinin Türkiyede kalmasinin Almanya tarafindan bir sorun olmayacagini vurgulamak istiyorum.Konumuzda o zaten.
    Bir Alman Vatandaşının Türkiye de 90 günden uzun sürerse sorun var.
    Bir Alman vatandasinin uzun süre TR'de kalmasinda Almanya tarafinda sorun varmi? Yok.
    Ama bir Türk vatandasinin uzun süre TR'de kalmasinda hangi tarafda sorun olusuyor? Tabiki Almanya tarafinda o nedenle Almanya tarafinda olusabilecek (Oturumun ölmesi falan) bizim konumuz oldugu icin ben öyle yazdim.
    Zaten arkadasin MAVI kartida varmis yani.
    Usta cümleye sen Alman Vatandaşı olduğun için istediğin kadar kalabilirsin diye başlarsan yanlış anlaşılır.
    Ama bir Alman Vatandaşının 90 günden fazla Türkiye de kalması sorun teşkil eder. Oturma izni alması gerekir. Mavi Kart la giriş yaparsa sorun yok. Burada giriş çok önemli
    Tabiki bir kişi vatandaşı olduğu bir ülkeye istediği kadar girip çıkabilir
    Konu hOrOz tarafından (14 Nisan 2022 Saat 14:40 ) değiştirilmiştir.

13. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Usta cümleye sen Alman Vatandaşı olduğun için istediğin kadar kalabilirsin diye başlarsan yanlış anlaşılır.
    Ama bir Alman Vatandaşının 90 günden fazla Türkiye de kalması sorun teşkil eder. Oturma izni alması gerekir. Mavi Kart la giriş yaparsa sorun yok. Burada giriş çok önemli
    Tabiki bir kişi vatandaşı olduğu bir ülkeye istediği kadar girip çıkabilir
    Usta hala anlamamakta israr ediyorsun.
    Biz Almanya acisindan bakiyoruz konuya.Almanya acisindan TR'de 180 gün veya 1 sene kalmanin sakincasi varmi? Yok.
    Su cümleye bir iyi bak, Almanya acisindan soruyor Arkadas ve diyorki;
    Yani 180 gün sonra cikis yapmak zorunda degilsin ve alman vatandasligini kaybetmezsin denildi. Alman hükümeti kendi vatandasini ülkeye almamazlik yapamaz denildi. Yani Almanyadan cikis yaparken herhangi bir kagit almam gerekmiyormus.
    Arkadas Almanya acisindan bir sorun olurmu , sorun teskil edermi diye soruyor.Yani Almanya beni iceriye almamazlik yaparmi? Alman vatandasligini kayip edebilirmiyim diye soruyu soruyor.
    Türkiyedeki nizam , kanun ne diye sormuyor.
    Bir Alman Vatandasi 90 günden fazla TR'de kalmak istiyorsa herhalde TR'de oturum alacaginida biliyordur.
    Ki Arkadasimizin MAVI karti var.
    Konu Acemibiri tarafından (14 Nisan 2022 Saat 16:57 ) değiştirilmiştir.

15. Acemibiri üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    123
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Mavi kartla belki Türkiye´ye giris yapilabilir ama mavi kartla almanya ya gidilebilir mi ? Ben duymadim. deneyen varsa, bizlerle paylasirsa memnun olurum.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    35 mesaja 60 teşekkür aldı
    Alıntı sedat93 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mavi kartla belki Türkiye´ye giris yapilabilir ama mavi kartla almanya ya gidilebilir mi ? Ben duymadim. deneyen varsa, bizlerle paylasirsa memnun olurum.
    Ben de ilk defa duydum. Gümrük kapisinda Mavi Kart ile Türkiye'ye giris yapiliyor ve pasaporta ihtiyac yok mu?

Ben mavi kartin bir kimlik oldugunu ve pasaport yerine gecmedigini zannediyordum. Yeni bir şey daha ögrendim.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı sedat93 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı banane78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de ilk defa duydum. Gümrük kapisinda Mavi Kart ile Türkiye'ye giris yapiliyor ve pasaporta ihtiyac yok mu?

Ben mavi kartin bir kimlik oldugunu ve pasaport yerine gecmedigini zannediyordum. Yeni bir şey daha ögrendim.
    Ustalar Mavi Kart la Almanya giriş yapamazsınız.

2- Mavi Kart nedir?
    Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler
    ve bunların 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen altsoylarına verilen
    ve söz konusu maddede belirtilen haklardan faydalanabileceklerini gösteren resmî belgedir.
    Bu arada Mavi Kartlar yenilecek elektronik ortama taşınacak

Konu hOrOz tarafından (11 Mayıs 2022 Saat 21:58 ) değiştirilmiştir.

19. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    35 mesaja 60 teşekkür aldı
    Ustalar Mavi Kart la Almanya giriş yapamazsınız.

Almanya'ya girilmeyecegini biliyorum. Benim sorum Türkiye'ye?
    Mavi kart ile Türkiyeye giris nasil oluyor?
    Alman kimligi, pasaportu gösterilmiyor mu Türkiyeye giriste?
    Ben hic görnedim simdiye kadar.

Mavi kartlilar Türkiye'de vize almiyorlar. Ben öyle biliyorum.

Not: T.C vatandaşıyım.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı banane78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanya'ya girilmeyecegini biliyorum. Benim sorum Türkiye'ye?
    Mavi kart ile Türkiyeye giris nasil oluyor?
    Alman kimligi, pasaportu gösterilmiyor mu Türkiyeye giriste?
    Ben hic görnedim simdiye kadar.

Mavi kartlilar Türkiye'de vize almiyorlar. Ben öyle biliyorum.

Not: T.C vatandaşıyım.
    Alman Kimliği ile girerken Mavi Kartını da gösteriyorsun girişini TC No ile yapıyorlar

o zaman istediğin kadar kalabilirsin

Sadece Alman Kimliği ile giriş yaparsan 90gün kalabilirsin 90 gün sonra yabancılar polisinden oturma izni alman gerekiyor

eğer oturma izni almazsan 90gün sonra kaçak duruma düşüyorsun Türkiye dışına çıkarken ceza ödemen gerekir

22. 5 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)