Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 434 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanya emeklilikten vergi kesiyor

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Nazigül bu vergi konusunda ödemekden baska alternatif yok.
    Öbür türlüsü 6 ay Almanya da yasayacaksin diyor.O da olmayacagina göre.

Sigorta konusu.
    Türkiyeden bir Sigorta yaptirirsin.Onu Tercüme yaptirip.Krankenkasseye gider durumu bildirince bu sekil iptal ettirebilirsin.(Vollmacht dayin icin elinde olsun)
    140 € Emeklilik üzerine eklerler ama bu da emeklilik ayligini senede 1.680 € yükseltir Finanzamt yine bu miktara elini acacak.
    Acembiri arkadasimiz Türkiyeden özel sigorta yapip, Buradaki krankenkasseyi kapattigini yazmisti hatirladigim.Özel mesaj yaziver ve sor.Nasil yaptigini.
    https://www.ozbeceriksizler.com/sear...archid=1637871

Finanzamt la ugrasamazsin.Devlet. Ben 2 sene ugrastim.Babam yanimda kaliyordu.
    Babandan kira alacaksin olayi.Babam kira almiyorum diyorum.Kabul etmiyorlar.Alacaksin diyorlar.En son 65 % piyasa degerinden hesap edip aldilar.
    Konu murat39 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 22:27 ) değiştirilmiştir.

2. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    263
    203 mesaja 527 teşekkür aldı
    Arkadaslar ben cifte vatandasim ve emekliyim bana simdiye kadar hic bir yerden mektup gelmedi steur da doldurmuyorum finanzamt tanda doldur diye bir mektup gelmedi
    ama gecenlerde alman komsuma mektup gelmis steur doldurmadigindan dolayi 30 € ceza yolllamislar anlatti ama önemsememistim demekki dogruymus

Ettiği Teşekkür
    2,253
    Kendini Almanya dan abmelden yapan direk bilgiler gidiyor.

Almanya dan abmelden yapmayip uzun süre Türkiye de yasayanlari hizli bilgi sahibi degiller.Ondan bir sey olmuyor.Almanya da yasiyor gibi görünüyor.
    Bundan önce ki seneler Fiananzamt dan hesap 0 cikinca, dilekce veriliyor veya Finanzamt üzerine durmuyor.Alacakli olduklarinin pesiini birakmaz.

6. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    263
    203 mesaja 527 teşekkür aldı
    Alman Devleti cok uyanik önce 300 € Enerji yardimi verdi Emeklilerin bilgilerini güncellediler simdi vediginin 100 mislisini vergiyle aliyorlar ,Helal olsun bu devlet hic batarmi

8. haveri68 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    2,253
    Herseye bir vergi bulurlar.

https://www.bayerischerbauernverband...er-kuehe-25603

Ineklerden dogayi kirletme gaz birakma vergisi. CO2 Steuer. Alalim önergesi.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nazigül bu vergi konusunda ödemekden baska alternatif yok.
    Öbür türlüsü 6 ay Almanya da yasayacaksin diyor.O da olmayacagina göre.

Sigorta konusu.
    Türkiyeden bir Sigorta yaptirirsin.Onu Tercüme yaptirip.Krankenkasseye gider durumu bildirince bu sekil iptal ettirebilirsin.(Vollmacht dayin icin elinde olsun)
    140 € Emeklilik üzerine eklerler ama bu da emeklilik ayligini senede 1.680 € yükseltir Finanzamt yine bu miktara elini acacak.
    Acembiri arkadasimiz Türkiyeden özel sigorta yapip, Buradaki krankenkasseyi kapattigini yazmisti hatirladigim.Özel mesaj yaziver ve sor.Nasil yaptigini.
    https://www.ozbeceriksizler.com/sear...archid=1637871

Finanzamt la ugrasamazsin.Devlet. Ben 2 sene ugrastim.Babam yanimda kaliyordu.
    Babandan kira alacaksin olayi.Babam kira almiyorum diyorum.Kabul etmiyorlar.Alacaksin diyorlar.En son 65 % piyasa degerinden hesap edip aldilar.
    Bunu düsünmemistim, dogru tek bildikleri vergi kesmek, onunda 10% ini keserler. Türkiyede sigorta nekadar tutar ögrenmek lazim, herhalde yinede ucuza cikar.

12x140= 1680 bundan 10% vergi desek ca 1500 € kalir. buda senelik vergiyi ödeyebilir.

Krankenkasseyi iptal etme imkanini birki sene önce bilseydik iyi olacakmis. Bakalim dedigin gibi yaslilara daha kac yil nasip olur, ugrasmaya degermi bilemeyiz.

Daha önceki yorumunda Lastschrift cekmeleri icin Kontonu verdigini söylemistin. Dayimda ayni problemi yasiyor, türkiyeden bu paralari almanyaya havale etmek icin yüksek ücret aliyorlar.

o nedenle bu konuyla ilgili yaziyi bulmustum https://nrwgundem.de/manset/turkiyed...rin-dikkatine/

"Vergi ödemesini talimat ile Alman Emekli kasasından aylık taksitlerle kesilmesi için ilgililerin kendilerine bildirim yapılan

Finanzamt Neubrandenburg (RiA)

Postfach 110140

D-17041 Neubrandenburg ALMANYA

[email protected]

adresine pdf veya posta yoluyla isim, adres ve vergi numaralarını da yazarak

“ Ich beantrage den Steuerabzung nach & 50a EStG ab dem Jahr 2021” ibaresi ile imzalı talimat vermeleri mümkündür.

Olurmu olmazmi bilmiyorum, bu konu hakkinda senin düsüncelerin nedir?

Ettiği Teşekkür
    2,253
    Olabilir.
    Ama Allah gecinden versin vefat olayinda hemen buralara bu talimati geri iptal etmek gerekir.Zor olabilir.Geri kalan varsa islemlerin varislere gecmesi 6 aya kadar para devam eski sekil kesilebilir.
    Geri talep zor olabilir.

Aran iyise dayinla sen öde takip et yukarda yazdigim gibi senin kontondan ödensin.Sen Dayindan al.(Türkiye de hesabin varsa senelik ödenecek parayi hesabina yatirsin sen ilgilen.)
    Yok Problem olur ugrasmayim dersen yukardaki gibi yap, ayligindan kessinler.

Hastalik sigortasi Allianz
    https://www.tamamlayicisaglik.com/si...glik-sigortasi.
    ??? sayili Dr. muayene ?? 500 € buluyor. Bir de Finanzamt a vereceksin. 64 yas la sinirli.
    Almanya da Pflege versicherung var.Almanya Krankenkasse emeklilere degisik belge veriyor.Her masrafi karsilayan.
    Konu murat39 tarafından (19 Ocak 2023 Saat 23:36 ) değiştirilmiştir.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    arkadaslar konuya gerekli cevaplari vermisler. senenin 185 gününden fazlasini almanya disinda geciren emeklilerle almanyada yasamaya devam eden emeklilerin durumu malesef vergilendirme konusunda ayni degil. 10 bin € ya kadar olani cifte vergilendirmeden korunakli muaf, üstü vergi kapsaminda, yapilacak bir sey yok, alman devleti benim verdigim parayi baska ülkede yersen bana bundan pay vereceksin diyor olay bu.

13. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Türkiye'den hastalik sigortasi yaptirmak olacagini sanmiyorum. SGK büyük ihtimal diye, Alman-Türk Sosyal Güvenlik anlasmasinin 14 maddesinin 1. fikrasina göre Almanya'dan sigorta hakkin var, sana niye cüzi rakama hastalik sigortasi sunayim diye. Denemek lazim, ama pek ümidim yok. Nazigül, dayinin 1 gün dahi calismisligi yokmu Türkiye'de. Birgün olsa Krankenkasse olayi cözülüyor.

Vergi olayina gelince:
    Ben sucu Almanlarda aramam. Onlarda kendi ülkesi icin en iyisini koparmaya calisiyor.

Suc bizimkinlerde. Otomatik bilgi anlasmasina ve 2011'deki cifte vergilendirme anlamasina kimin imza attigi ortada. Önümüzde secim var. Herkes düsünsün kizgin olup olmadigina. Ama pek sanmiyorum birsey degisecegine. Iki mehter, iki bayrak, bir kac otoyol ve köprü resmi bizim cogu gurbetciler hemen oyunu verir. Türkiye'dekinler para dagitirken bizden topluyorlar. Inek gibi sagiyorlar, cünkü gurbetcilerin yumusak karnini yerini cok iyi biliyorlar. Biz gurbetcilerin götünde donu alsa devlet, kimse hesap sormuyor. Türkiye'deki adama verme secim öncesi para bak nasil dönüyorlar öbür tarafa.

Kisacasi elimizde gurbetci olarak sirf bir hesap sorma imkani var oda oyumuz. Herkes iyi düsünsün kime verecegine. Ben kizginim. Allah var güzel isler yaptilar, ama gurbetcileri cok incittiler. Ucak biletinden tutun THY yukarda yazdiklarim, cep telefonu actirma vergisine kadar.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (20 Ocak 2023 Saat 00:30 ) değiştirilmiştir.

15. 5 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye esmerkral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    386
    129 mesaja 297 teşekkür aldı
    Unbeschränkt steuerpflichtig den bahsedilmis ne demek bu ne anlama geliyor birisi aciklama getirebilirmi ?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Öyle kolay SGK hastalik sigortasi verecegini bende sanmiyorum, ama sormadan arastirmadan bilemeyiz. Türkiyede bir gün bile calismadigina herhalde olmaz.

Suc zaten almanlarda degil önceki yorumumda yazmistim, almanlar kurnazca davranmis. Türk yetkililer bu meseleyi alman vergi sistemini bilmediklerine nereye varacagini anlamadilarmi, yoksa kimin
    faydasina kabul ettiklerini bilemiyorum. Sözde istatistiklere göre 90% almanyadan emekliler bu anlasma nedeniyle vergiden muaf kaliyormus. Ben pek inanamiyorum, bu demek oluyorki
    emeklilerin 90% 10000 Euro brüt alamiyor.

Diger ülkelerin anlasmalariyla unbeschränkte Steuerpflichte gecmek daha kolay, demekki türkiye anlasmasinda tüm olanaklar düsünülmemis.

Bu 10000 Euroya anlasacaklarina tüm vergiyi biz alacagiz deselerdi ve düsük bir % ile vergilendirselerdi Türkiyenin geliri artardi ve emeklilerde daha az vergi öderdi.

Evet senelerden beri yurt disinda olanlari sagdilar, akrabalar olsun frkli holdingler olsun, heryere tuzak kurdular.

Otomatik bilgi anlasimida bir baska büyük dert, yakinda cok büyük problemler ortaya cikacaktir ve zor kazanilip biriktirilen varliklara almanya yine hazir cökecektir.

18. 2 kişi nazigül üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar konuya gerekli cevaplari vermisler. senenin 185 gününden fazlasini almanya disinda geciren emeklilerle almanyada yasamaya devam eden emeklilerin durumu malesef vergilendirme konusunda ayni degil. 10 bin € ya kadar olani cifte vergilendirmeden korunakli muaf, üstü vergi kapsaminda, yapilacak bir sey yok, alman devleti benim verdigim parayi baska ülkede yersen bana bundan pay vereceksin diyor olay bu.
    Almanya sade yurt disinda yasayan emeklilerden vergi almiyor, yurt icindekilerdende aliyor. Sade almanyada yasayinca daha önce yazdigimiz Freibetraglar (vergiden muaf miktar) olduguna ve Ehegattensplitting olduguna ca 19000 Euro civari emeklilikler vergisiz kaliyor. Türkiyede yasayinca bu Freibetraglar kalkiyor ve yapilan cifte anlasma nedeniyle 10000 Euroyu gecen Emekliliklerden almanya tüm vergilerini aliyor.

Türkiyenin anlasmasi böyle olmasa yine "Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht" yapip vergilendirme hakkini almanyaya aldirabiliyorsunuz ve size Freibetrag hakki taniniyor. Diger ülkelerde böyle, türkiye anlasmayi iyi yapamamis.

20. nazigül üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı esmerkral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Unbeschränkt steuerpflichtig den bahsedilmis ne demek bu ne anlama geliyor birisi aciklama getirebilirmi ?
    Yilin 183 gününden fazla almanyada yasiyorsan veya almanyada calisiyorsan unbeschränkt steuerpflichtig yani tüm vergilerin almanyadan kesiliyor.
    yurt disinda yasayip almanyadan geliri olanlar otomatik olarak beschränkt steuerpflichtig oluyor, yani tüm vergileri almanyadan kesilmiyor, ama gördügümüz gibi belirli miktarlari gecince almanya tüm vergilerini
    kesmeyi iyi biliyor.

22. 2 kişi nazigül üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye esmerkral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    386
    129 mesaja 297 teşekkür aldı
    konu ile onca yazilmis cizilmis bu olayin yasanmamasi icin ileride cözüm yolu varmi ? örnek verek olursak alman vatandasligi olanlardami ayni problemi yasiyorlar ? rtl de görmüştüm alman cift emekli olunca antalyadan daire aliyorlar türkiye ucuz diye sürekli antalyada yasiyorlar bu durumda olan kisilerin durumu nasil ? demek istedigim alman vatandasligina gecilirse ileride problem cözülürmü dersiniz ?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alman vatandasligi fark etmiyor bu konuda. Türkiyeye yerlesiyorsan vergi anlasmasindaki yazilanlar uygulaniyor. Ancak türkiyede yasadigini bildirmezsen ve yakalanmazsan kesmezler.
    Ama son yillarda heryerde bilgisayar ve kameralar, türkiyede eski türkiye degil, almanyadan ileri teknik kullaniyor. Er gec yakalaninca kati katina aliyorlar, gün gün nerede yasadigini ispatlaman gerekiyor.

Tek cözüm yeni bir vergi anlasmasi, bunuda almanya kabul etmez.

25. 2 kişi nazigül üyemize teşekkür etti:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı nazigül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanya sade yurt disinda yasayan emeklilerden vergi almiyor, yurt icindekilerdende aliyor. Sade almanyada yasayinca daha önce yazdigimiz Freibetraglar (vergiden muaf miktar) olduguna ve Ehegattensplitting olduguna ca 19000 Euro civari emeklilikler vergisiz kaliyor. Türkiyede yasayinca bu Freibetraglar kalkiyor ve yapilan cifte anlasma nedeniyle 10000 Euroyu gecen Emekliliklerden almanya tüm vergilerini aliyor.

Türkiyenin anlasmasi böyle olmasa yine "Antrag auf unbeschränkte Steuerpflicht" yapip vergilendirme hakkini almanyaya aldirabiliyorsunuz ve size Freibetrag hakki taniniyor. Diger ülkelerde böyle, türkiye anlasmayi iyi yapamamis.
    Dogrudur arkadasim, zaten bende yilin 185 günden fazlasini almanya disinda gecirenlerle, sadece almanyada yasayan emeklilerin vergilendirme konusunda farkli olduklarini yazarken bunu kastetmistim.

Yeni Üye PEKSANLITÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    106
    9 mesaja 11 teşekkür aldı
    SELAMUNALEXKUM.burda BU konuyla yakin BILGI var!https://www.hna.de/verbraucher/rente...-92042037.html

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Aleykümselam,

evet birki genel bilgi yazmislar, ama sade bu konumuzda bile daha cok bilgi mevcut.

Örnegin beschränkt Steuerpflichtig olduklarini yazmis, ama Antrag ile unbeschränkt Steuerpflichtig imkani oldugunu anmamislar bile.

Herneyse anlasilan türkiyeye yerlesen emeklilerin sesi cikmiyor lobisi yok, ne sikayet eden var ne pesini arayan.

Anlasmaya göre brüt 10.000 Euro almanyada vergilendirilmiyor. Anlasma yapilali en az 13 sene gecmis. Son 3 yilda gördügümüz enflasyonla bu düsük 10000 Euronun zaten neredeyse yari degeri kalmadi.

Bu anlasma 100 yilmi kalacak? Acilen degistirmeleri lazim, en az 15-20000 vergilendirilmemesi lazim.

Veya türkiye tümünü biz vergilendirecegiz desin ve ortalama bir vergi kessin, hem emekliler az vergi vermis olur hemde türkiye para kazanmis olur. Yazik 10% vergi neden alman devletine kalsin?

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Ehegattensplitting
    Almanya´da gecerli olup Türkiye´ye dönünce gecerliligini kaybetmesi bence anayasaya aykiri. Türkiye´ye dönünce esin ortadan yok mu oluyor?
    Bunu mahkemeye götürmek gerekir, en basta insan haklarina uygun degil. O kadin Almanya´da cocuk yapti, calisamadi vs.Almanya´da olan hakki neden Türkiye´de yok oluyor anlayamadim.

Türkiye´de evliklik yapmis, esi Türkiye´de calisiyor, kendisi Almanya´da, benzer bir soru sormus.
    https://www.yourxpert.de/antwort/ste...rn.b13823.html

AB de degiliz diye insan degil miyiz yahu, ne bicim kanun bu. En basta kisi Almanya´da calismis, Alman devletine senelerce vergi ödemis.
    Bizim hükümet hakikaten bu anlasmayi yaparken gurbetcilerin haklarini hic düsünmemis, kendi gelirini de mahvetmis. Madem özel bir anlasma yapiliyor sadece Almanlarin yararina olacak sekilde mi düzenlenir bu?
    Konu mxm tarafından (26 Ocak 2023 Saat 13:48 ) değiştirilmiştir.

30. mxm üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    6 mesaja 9 teşekkür aldı
    Ehegattensplittingi gec, türkiyede yasiyorsun diye tek kisinin Freibetragini bile yariya düsürüyorlar, nedeni ülkenin gecim durumuna göre ayarliyorlar sözde.
    Son yillarda eski türkiye kalmadiki, fiyatlar ve hayat pahaliligi almanyayla 1:1 sayilir.

Ne diyelim bosuna ülkeleri zengin olmamis, vergileri almayi iyi biliyorlar. Vergi cezalari neredeyse tüm diger cezalardan yüksek.

32. nazigül üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)