Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 625 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1 Euro = 1 Dolar

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı

1 Euro = 1 Dolar

Gözümüz aydın artık 1 Euro = 1 Dolar. Paramızı buradada pul ediyorlar.
    Düşük kur Almanyanın pek işine yaramaz çünkü enerji Dolar ile ithal ediliyor.. Güçlü dolar ekomide durgunluk yaratır ve işsizliki arttırır.
    Artık bağımsız bir Alman merkez bankası da yok çünkü Avrupalıyız artık. Önlem alınırsa İtalya ve Yunanistanda durumlar yine karışacağından borcu millete enflasyonla ödetecekler.

2. 2 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Fazla etkilemez. Dünya Dolar ve Euro ile alışveriz ediyor. Bizim gibi kur falan düştü bozdururken zarar gibi bir durum yok.

Ancak benzin fiyatlarına yansıyor biraz.

Ama fazla durmaz bu kur böyle. Amerika'nın işine gelmez fazla. Amerikan'ın ihracatını düşürür.

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fazla etkilemez. Dünya Dolar ve Euro ile alışveriz ediyor. Bizim gibi kur falan düştü bozdururken zarar gibi bir durum yok.

Ama fazla durmaz bu kur böyle. Amerika'nın işine gelmez fazla. Amerikan'ın ihracatını düşürür.
    Nasil etkilemez???
    almanya da zaten enflasyon var, simdi disardan gelen mallar daha da pahaliya satilacak..
    Neyse..

Bazi arkadaslar ne geldigimiz durumun farkinda degiller galiba?
    Halen önem vermiyenin sayisi cok malesef..
    En gec.. bakin arkadaslar, en gec 2030 da almanyanin durumu türkiye (veya rusya) ile bir olacak.. sadece fakiri ve sadece zengini olacak..

Sadece bir örnek vereyim..
    Otomobil sanayi (biliyorsunuz 2030 da arabalar elektrikli satilacak) neredeyse iscilerin sayisini yariya indirilecekler..
    Sirf mercedes de neredeyse 100 bin isci..
    Mercedes de fremdarbeiterin orani %25..
    Simdiden!!!
    Konu talo176 tarafından (13 Temmuz 2022 Saat 15:49 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    Arkadaslar önünüzde 10 yil varmis gibi Planlarinizi Türkiye odakli yapin.
    Sanirim artik Almanyanin sonu daha dogrusu Avrupanin sonu geliyor.
    Hatta memleketten ev dam degil mümkünse 20-30 dönüm toprak , tarla almaya bakin(Ekim dikim yapabilmek icin)
    Ilerde yasam sanki zorlascak gibi.Allah yardimcimiz olsun.Almanyaya enerji ne kadar pahaliya girerse almanya icin o kadar kötü.Cünkü enerjiye bagli bir Ülke.
    Birde dogal afetler, Iklim degisikliklerinden olusan zorluklar, Pahaliliklar, Göcmenler, Susuzluk Kıtlık artik yasantimizin bir parcasi olacak.
    10-15 yil gibi sonra Türkiyede Toprak fiyatlari cok artacak herkes 50-60 yil öncesinde oldugu gibi kendi topragini ekip-bicip karnini doyurmak zorunda kalabilir.
    Insallah ben yanilirim!
    Konu Acemibiri tarafından (13 Temmuz 2022 Saat 11:36 ) değiştirilmiştir.

7. 5 kişi Acemibiri üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    48
    37 mesaja 95 teşekkür aldı
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hatta memleketten ev dam degil mümkünse 20-30 dönüm toprak , tarla almaya bakin(Ekim dikim yapabilmek icin)
    Ilerde yasam sanki zorlascak gibi.Allah yardimcimiz olsun.Almanyaya enerji ne kadar pahaliya girerse almanya icin o kadar kötü.Cünkü enerjiye bagli bir Ülke.
    Birde dogal afetler, Iklim degisikliklerinden olusan zorluklar, Pahaliliklar, Göcmenler, Susuzluk Kıtlık artik yasantimizin bir parcasi olacak.
    10-15 yil gibi sonra Türkiyede Toprak fiyatlari cok artacak herkes 50-60 yil öncesinde oldugu gibi kendi topragini ekip-bicip karnini doyurmak zorunda kalabilir.
    Insallah ben yanilirim!
    yanilmayacaksiniz, cok dogru yazmissiniz. Aynen size katiliyorum.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    ABD’de Enflasyon 9,1% olarak açıklandı fed puan artırımına gidecek, bak o zaman Döviz kurlarını o zaman.

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Almanya´nin neler ürettigini bence pek bilmiyorsunuz, araba ihraacati Almanya´nin toplam ihraacatinin %25 i kadar bir yer kapliyor. Ben bile Almanya´yi araba ülkesi saniyordum ama alakasi yok, üretmedikleri hic bir sey yok denecek kadar genis bir üretim potensiyalleri var ve kaliteyi sürekli gelistirdikleri icin Cin vs. gibi ülkelerin buna ayak uydurmasi dahi imkansiz. Yani Almanya´ya katiyen bir sey olmaz, ekonomisi en saglam ülkelerden biri, borc geri ödemeleri dahi zor degil cünkü ihraacat daima arti yönde yürüyor, hic bir zaman eksiye düsmüyorlar. Bu ülke aslinda lüks icinde yasiyor, baglarina bahcelerine, yollarina bakmak dahi yeterli, yüzbinlerce kilometrelik yol kenarlari tamamen bakimli, otlar biciliyor, cöpler toplaniyor cünkü para bol, savuruyorlar resmen.
    Türkiye ise üretmedigi icin bu durumda, üretim asiri düsük, issizlik cok yüksek üstelik bizim nüfusumiuz daha genc ve emekli sayisi daha düsük. Almanya´da kayitli calisan 44 milyon, Türkiye 28 milyon, aslinda Türkiye´de 50 milyon kayitli calisan olmasi gerekir ki ülke sahlanabilsin. Gelisme lafla degil, üretimle mümkün, ben baska hic bir rakama güvenmem, issizlik ve üretim ne durumdaysa ülke de o durumdadir, bosuna kiyaslamayin. Almanya´nin batacagini 30 senedir duyuyorum, hepsi kafadan sallama iddialar.

11. 2 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Almanya ne kadar üretsede bu sene ilk defa son 30 seneden beri bütçe 189,2 milyar euro açikk verdi

Yani alınan satılandan fazla, bir bir endüstriyle üretim tesisleri kapanıyor

Üretim bir hayli düştü artık bütün dünyeda ülkeler herşeyi üretecek kapasitede ..

Önceden herşeyde "Made in Germany" aranıyordu bu zamanda pek takan yok

ama son 20-30 senede Kore, Japon,Çin veya diğer üreticiler bayağı mesafe kat etti.

mesela ekonominin lokomotifleri Bosch, Siemens, Mercedes üretiyordu bugün bütün firmalar üretimi yurtdışına taşıdı veya taşıyor
    Konu hOrOz tarafından (13 Temmuz 2022 Saat 18:59 ) değiştirilmiştir.

13. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Made in germany damgasina bakmayin.. sizleri yaniltiyor..
    Bütün parcalar yurt da üretiliyor ve burda birlesiyor..

Simdi yazacaklarim cok, ama ben sadece bir kismini yazacam..
    Yan sanayin cogu otomobil sanayi icin calisiyor..

Bremen Mercedes de 1 hafta Kurzarbeit oluyor, hemen ekonomi cökmeye basliyor bremen de.. nerede ise, bütün bremen sanki kurzarbeit da..

Dedigim gbi, yazacaklarim cok, ama fazla detaya girmeye gerek yok..

8-10 sene sonra görecegiz halimizi, insallah yaniliyorumdur..
    Konu talo176 tarafından (13 Temmuz 2022 Saat 19:28 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    @mxm
    biz Almanya ile Türkiyeyi karsilastirmiyoruz ki.
    Durumlar kötüye gidebilir, planlarinizi ona göre yapin diyoruz.
    Almanyaya birsey olmaz insallah olmasin kimse istemez.Milyonlarca kisi burdan ekmek yiyor.
    Ve üstelik sadece Almanya degil tüm Dünyanin gidisati kötü.
    Eger ki Avrupada bir savas cikarsa inan herkes bir birini yer.
    Bende duyorum ki, ev, daire arsanin yaninda TR'de tarlada alinmali durum onu gösteriyor.
    Hic yoktan tarlamizi ekip karnimizi doyururuz.
    Sadece Rusya-Ukrayana savasi Dünyayi sarsti.Bugday Dünyaya yetmez oldu.
    Düsün birde Avrupada savas ciksa ne olur?
    Insallah böyle birsey olmaz ama gidisat kötü.Zaten bircok Bilim adami kitligin, kurakligin, susuzlugun cok yakinda kapimizi calabilecegini söylüyor.
    Konu Acemibiri tarafından (13 Temmuz 2022 Saat 19:41 ) değiştirilmiştir.

16. Acemibiri üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Ettiği Teşekkür
    147
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sana katilmiyorum. Almanya üretici bir ülke ve mantikla Euro deger kaybederse Almanyanin isine yariyordu eskiden, ama simdi öyle degil cünkü dengeler degisti.

Dengeleri olusturan noktada üretimin maliyeti. Üretim ham maddeden, is gücünden ve enerjiden olusuyor. Üretim icin kullanilan ve nakliyetde kullanilan enerji fiyatlari malesef Dolar bazinda oldugu icin bu noktada üreteci kaybediyor ve kaybedecek. Eger önlem alinmazsa resesyona gider Avrupa.

Önlemide Merkez Bankasi alacak ama onlarda lay lay lom hareket ediyorlar, cünkü faizleri yükseltrlerse ve piyasadan satin alma programlarini durdururlarsa hem enflasyon düsecek hemde girtlage kadar borclu Avrupa ülkeleri zorlanacak. Gecmiste Yunanistan krizini yasamamak icin birsey yapmiyorlar.

Euro su anda Almanyanin aleyhine oynuyor.

18. Ejderabi üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    147
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Insallah ben yanilirim!
    Acemibiri yönlendirmende haklisinda ama ülke olarak Türkiyeye yatirim yapmazdim.
    Fiyatlar ucmus Türkiyede - kesinlikle alacagin mal ( ev arsa araba vs) Türkiyede degerini hak etmiyor. Hem düsük kalite / yer hemde fiyatlar ucuk.
    Demokrasi yok, yolsuzluk tavan yapmis, politik riskler tavan yapmis, ülkenin borcunu bir arastirsan sasirir kalirsin ( CDS oranlari 900e yaklasti - Yunanistan batarken bu kadar degildi) - ben TR de de kimsenin bankada para birakmasi taraftari degilim - IFLAS ettirip orayada el koyarlar), geolojik riskler, kuraklik riski olaganüstü yüksek, kirlilik tavan yapmis (Avrupanin cöpü Türkiyeye gidiyor - Adanandan nehirlere denizlere), dogaya hic önem vermiyorlar vs vs....Ben Türkiyeye MISIR,TUNUS ve FAS gibi görüyorum artik.

Birde burada yetisenlerin zaten yatirim yapma potansiyali yok cünkü buradan ev arsa daire aldilar. Senin tavsiyelerin ama 55 üstü kisiler icin uygun. Hem burada borclari azalmis hem emeklilik yasina yakalsiyorlar.

20. 2 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanya ne kadar üretsede bu sene ilk defa son 30 seneden beri bütçe 189,2 milyar euro açikk verdi

Yani alınan satılandan fazla, bir bir endüstriyle üretim tesisleri kapanıyor

Üretim bir hayli düştü artık bütün dünyeda ülkeler herşeyi üretecek kapasitede ..

Önceden herşeyde "Made in Germany" aranıyordu bu zamanda pek takan yok

ama son 20-30 senede Kore, Japon,Çin veya diğer üreticiler bayağı mesafe kat etti.

mesela ekonominin lokomotifleri Bosch, Siemens, Mercedes üretiyordu bugün bütün firmalar üretimi yurtdışına taşıdı veya taşıyor
    Made in Germany hala gecerliligini koruyor ve ayni kaliteyi diger ülkeler yapamiyorlar, sen sanirim araba konusunda takili kalmissin. Dünyada bak bakalim Bosch un ürettigi herhangi bir ürün olmadan calisabilen kac araba var, kac camasir makinasi var, kac makina var böyle binlerce. Yani yurt disina cikmalari da olayi degistirmiyor, sanki yurtdisine ciktilar diye issizlik mi yükseldi yoksa issizlik Almanya tarihinin en düsük noktasinda mi? Yurtdisinda kurduklari firmalarin kazandigi paralkar hangi ülkeye geri geliyordur sence?

Benim cocugun calistigi firmadan bilgiler veriyor bana, Almanya´daki üretim yapilan fabrikayi 30 senede 500 kisiden 200 e düsürmüsler, 10 kisilik büro ise 220 ye cikmis, fabrikayi büro yapmislar, üretimi de baska sehre tasimislar, orada 200 kisi calisiyor, üretiyor, dünyanin bir sürü ülkesinde fabrikalar kurmuslar veya satin almislar ve hepsini buradan yönetiyorlar, cocugun sefi taa dünyanin öbür ucundaki firmanin da sefi ayni zamanda. Her seyi buradan kontrol ediyorlar, adam ucaga binip gitmiyor bile, sadece adamlarini yolluyor, para buraya akiyor. Almanya´nin borcu 1 trilyon olsa ne fark edecek, para zaten devamli geliyor, sorun yok. Asil sorun eger geri ödeyemezsen o zaman baslar.
    Kriz gelir mi bilinmez ama eger Almanya bir metre camura batarsa digerleri ne olur düsünmek bile istemiyorum, yani kiyaslarsak biz burada cok iyi bir yasama sahibiz yoksa burada kim kalirdi? Ben sahsen buradan baska nerede daha iyi durumda olurdum bilemiyorum. Belki Isvicre veya Hollanda olabilir a,a Japonya dersen orada insanlar zor geciniyorlar, bir arastir göreceksin, Kore´de anyi sekilde, halk genel olarak berbat durumda, en iyisi yine Almanya.
    Insanlar Almanya´da simarmislar, lüks icinde yasadiklarinin farkinda bile degiller. Kendini gelistirmemisler haric tabi, herkesin yapabilecegi meslekleri yapanlara para verilmiyor burada, en basit örnegi kamyon soförlügü veya buna benzer mesleklerde maaslar tabi berbat, ya da calisma sartlari insanlik disi vs. Saglik kesimi yine ayni sekilde cok az kazaniyor cünkü senelerdir hic bir is bulamayan ya kuaför oldu, ya Bäcker veya pflege kesimine gecti, bunlar hep düsük maasli meslekler. Handwerk ise artik yükselise gecti, cocuklariniza tavsiye edebilirsiniz, gelecegi parlak cünkü artik kalifiye eleman bulmak cok zor, genc de yetismiyor, aradaki acigi kapatamayacaklar. Heizung bozulacak ve 6 ay sonrasina termin alacaksin, 10 sene sonraki durum aynen bu, kendim bizzat görüyorum bunu. 30 senedir ayni firmadayim, yüzlerce ögrenci yetistirdim ama artik tek tük gelen var, bir anda 10 Azubi diye bir sey kalmadi, ya 1 ya da sansin varsa 3, daha fazlasi yok.

Tecrübeli Üye yadikar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Berlin/ istanbul
    Ettiği Teşekkür
    430
    131 mesaja 578 teşekkür aldı
    2005 yılında bir daire satın almaya karar vermiştim atladım istanbula gittim daire bakmadan önce almanyadan bir arkadaşıma rastladım biraz sohbetten sonra çatalca da bir tarlam var gidip onun vergisini yatıralım sonra sana daire bakarız dedi atladık gittik yan tarafında satılık bir tarla vardı 6 dönüm 40 bin euro istiyorlardı arkadaşım daireyi ne yapacaksın toprak al her zaman para eder dedi aklıma yattı ve o tarlayı yatırım olsun diye satın aldım biraz para verdim etrafını tel örgüyle sardırdım her sene gidip vergisini yatırdım bundan 1 ay önce oranın muhtarı tel açtı tarlan satılık mı müşteri var diye sordu satma gibi bir niyetim olmadığını ama meraktan ne kadar ettiğini sordum 600 bin euro eder dedi şok oldum yine de satılık değil dedim, evet arkadaşlar paranız varsa kesinlikle toprağa yatırın size olmasa bile çocuklarınız torunlarınız için en iyi yatırım olur, benim yaşım 66 artık ben parayı ne yapıyım ama dediğim gibi bana anamdan babamdan bişey kalmadı en azından ben çocuklarıma torunlarıma değerli bişey bırakmış olurum..Saygılar.

23. 6 kişi yadikar üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)