Alıntı DenizCan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer kiraya verdiğin dairelerin varsa, kiracı ile sözleşmelerini mieterbund`un sözleşmelerine uygun bir şekilde hazırla, çünkü Alman mahkemeleri mieterbund`a bakarak kararlar alıyor. Kiracı ile mahkemelik olursan kazanırsın.

Einbauküche ve aletlerini sözleşmeden çıkarmanı tavsiye ederim. Ayrıca sözleşmeye 150€`ya kadar olan tamir masraflarını kiracının karşılayacağını yazabilirsin. Buna ev sahibinin hakkı var.

Bunları yapmazsan kiracının elektrik sigortası atar, çeşmesinin suyu damlar, vs. bu en küçük şeyler için seni arar. Bir de ev uzakta ise boşuna birçok problem olur.
Benim sana anlatmak istediğim, sözleşmeye yazarsan birçok dertten kurtulursun. Yoksa işin zor.
bizim buralarda Einbauküche filan cok yaygin degil kiralik evlerde. Münster, Düsseldorf veya Köln gibi yerlerde oluyor, universite talebeleri icin.

ben kontratlari haus & grund dan aliyorum. onlarda hersey kili kilina yaziyor. son yaptigim kontrat 10 sayfaydi herhalde :-).

Malesef bazen ev alirken eski kiraciyi da aliyorsun ve hemen yeni kontrat yapamiyorsun.