Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 674 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 10 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112 SonuncuSonuncu
Toplam 230 adet sonuctan sayfa basi 181 ile 200 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,677
    1,640 mesaja 3,358 teşekkür aldı
    Alıntı player6767 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Webci ustam herkez budgesine göre evini alir ben 1 ay oldu alali 298bin euroya 200 bin kredi cektim ve nebenkostenlarinida cepden ödedim aylik 880 euro kredi ödicem 5% tilgung var yilda.. Bende ilk bastan ev almaya tirsiyordum veya korkuyordum
    2 cocuk var kiz erkek suan kaldim daire 3 odali yani 1 kinderzimmer var 740 euro kira ödüyorum 4 odalli eve cikmis olsam 1000 euro
    Simdi kirami ödemek mantikli kendi evinimi? Tabiki 300-400 euro fazla öduyorsun nebenkostenlarla.. Benim çevremde çoğunun evi var herkezin ayli 3le 3500 bin euro herkezde 10 yildir oturuyor kimseden duymadim ben pismanim napdim ben diye adamlar ikinci evi aldi ��
    Eyvallah dostum ben burasi icinde yazmadim zaten,,benimkisi bir sohbet ve bir kulak arkasi misali..herkes kendine..saygilar..
    As i tortured, it used to smile at me
    There is no lie in this, everyone saw it
    I gave one seed, it gave me four fields inreturn
    My faithfull beloved is black soil

If i look up in the sky, i breath
    If i look down to the earth, i have others prays
    Where will i stay if i leave it

If you have a wish ask it from God (pray)
    Dont go away from the soil to have it (your wish)
    Generosity is given to the soil by God

If you search for truth, here is a clear point
    God is close to people, people are close to God
    The secret treasure of the God is in soil

Soil is recovering all the faults we have
    It heals my wounds as a medicine
    It is waiting me with open arms

Whom ever learns this secret
    S/he leaves an immortal wonder behind for the world
    A day comes when it hugs Veysel deeply
    )
    Asik veyselden ingilizce
    Mutlu olalim moral depolayalim,yoksa cekilmez bu hayaaaaaat....

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,677
    Bu rang isini ben baska hakkettim..
    Evi aldim insaat kredidine izin cikmadi..
    Ev patlamasin diye bir 50 bine privat bayildim..
    Banka evin alim fiyatindan fazla vermedi..
    Gerci onuda birirdik..bir borc kaldi..
    Simdi diyeceksiniz privat pahali olmadimi,bu devirde ucuz ne kaldi,,yol alabildigimiz kadar..bir iki euroyu aramayacaksin,
    Herzaman akil galip gelmiyor ...
    Konu webci tarafından (02 Şubat 2024 Saat 16:41 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,372
    317 mesaja 615 teşekkür aldı
    Gerekeni Ejderabi yazmis.

Ucuz diye rastgele bankalara gitmeyin.20 senenin üzerinde bir calisma hayatiniz kadar borc icerisinde olacaksiniz.
    Ilerde kredi lazim olsa, rang 1 olayi önemli.Kredi bulmak zorlasir.

Yapacaginiz tek sey Bankayi iyi secmelisiniz.Ilerde kredi lazim olacagini düsünüp banka secimini iyi yapmak gerekir.
    Ev tadilati, Dügün yaparsin , araba alirsin, ...TR den bir sey alirsin. Cocuklarina nakit para olmadan daire birsey almaya kalksan. (Isini kolaylastirir.)

Bu durumlarda Evin üzerine ilerde kredi alabilirsin.Isin kolay olur.

Ejderabi gibi bende kendi bankam Kreissparkasseyle calisiyorum.Gitigimde kapilar acik.Nakitsiz uygun gördügüm ev ne almak istesem hemen problemsiz kredi baglaniyor.
    Konu murat39 tarafından (02 Şubat 2024 Saat 17:39 ) değiştirilmiştir.

5. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,736
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Tesekkürler arkadaslar cok yardimci oldunuz.

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Bizim takip ettigimiz dairelerin hepsinin fiyati düstü, benim gözlemledigim, hemen hemen herkes 1-2 sene icinde faizlerin düsecegi fikrine sarilmis durumda, yani hic kimse satin almiyor, bekliyorlar.
    Zaten faiz düsünce fiyatlar yükseliyor, yani hic bir mantigi yok. Faizler düsünce pesin paran yoksa aninda alamayacaksan zaten bir yarari yok. Bizim alacagimiz daireyi bastan 320.000 Eurodan baslatmislar, 6-8 aydir satilmamis, ev sahipleri uzakta kaliyorlar, hemen satip paylasacaklar iki kardes yoksa fiyatlari bu kadar cabuk düsürmezlerdi.
    Bizim buralarda kiralar su an uzaya firlamis durumda. Alacagimiz daireye 900 kalt Miete garantisi var. Millet 30 Metrekareye 500 kalt istiyor, delirmis insanlar ve bence vicdanlari satilmis.

Bu konu basladiginda emlak fiyatlarinin daima yükseleceginden emin konusan arkadaslar da ortadan kalbolmayi tercih ettiler.
    Demek ki neymis?
    Gelecegini bizzat kendinin belirleyemeyecegin konularda emin konusmayacaksin.
    Konu mxm tarafından (04 Şubat 2024 Saat 11:08 ) değiştirilmiştir.

8. mxm üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Daha önceleri emlak satin alma konusunda daima tereddütteydim ama son durumu inceledigimde suna karar verdim: Eger geliriniz el veriyorsa hemen alin, hic bir sey kaybetmezsiniz. Genelde bu bilgiler internette de var aslinda, net gelirinizin %35-40 iyla krediyi geri ödeyebiliyorsaniz cekinmeden borca girebilirsiniz. Olay aslinda bu kadar basit. Cok fazla hesap kitap yapmaya hic gerek yok. Ben sahsen bu kadar basit bir sekilde düsünebilseydim zamaninda bir sey alirdim ama kiram uygun oldugundan hic yanasmamistim.
    Bir de cogu kisinin gözünden kacan sey: Ödedikce Tilgung miktari da artiyor, sadece baslangic zor hepsi bu.
    Eger ödemeye gücünüz yetmiyorsa o da aslinda sorun degil, bütcenizin yettigi bir emlak alin, 10 sene sonra elinizde belli bir Eigenkapitaliniz olacaktir, o parayla artik her ise girilir. Korkmamak en mantikli yöntem bence. Kiralar asla düsmüyor ama emlak fiyatlari düsebiliyor, yükselebiliyor, bunu asla unutmamak gerekiyor.
    Aslinda ödenen Faiz miktari kira gelirinin az biraz altina gectigi andan itibaren kara geciliyor, kira sokaga atilmamis hale geliyor. Olay cok basit ama genelde yapilan hesaplar kafa karistirici. Kiraci faizi ödüyor, üstüne siz 100 Euro ödeseniz dahi o para borctan düsülüyor ve faiz/kira dengesi giderek sizin lehinize isliyor, bu asla sasmiyor. Arti emlagin degeri yükselirse ileride baska yatirimlara yönelmek de cok daha kolaylasacaktir.
    Konu mxm tarafından (04 Şubat 2024 Saat 14:42 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Faizleri vergiden düsürme konusunda nelere dikkat etmek gerekiyor? Kizin alacagi daireye biz gecmek istiyoruz, daha dogrusu cocuk bizim gecmemizde israrli, kirayi daha yüksek göstermek sanirim zarar ama tam karar veremedik, Steuerberater ile termin yapacagiz.
    Kira miktari faizi gecmemeli anladigim kadariyla.
    Asiri ucuza da veremiyorsun Mietspiegel falan yazmislar internette.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    24
    67 mesaja 118 teşekkür aldı
    Faizi masrafını kira gelirinden düşemiyorsunki.

Finanzamt kira gelirinde vergi alır. Ama kiradaki evin borcu varmış onları alakadar etmiyor.

Kirayı az gösterirsen, tam aksine finanzamt yine kızının tepesime çıkıyor. Az bile göstersen m2 orta fiyatı neyse sizin ordan hesaplayıp yolluyor.

Kira gelirinden ancak dairenin içine tadilat yaparsan Rechnunglu onu düşebiliyorsun.

Birde diyelim senin kızın yıllık 2500 faiz geliri var bankadan. Evliyse 2000 Euroya kadar faiz geliri için vergi ödemiyor. Ev kredisin için ödediği faiz masrafını ancak gelir faizinden düşebiliyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    332
    251 mesaja 366 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Finanzamt kira gelirinde vergi alır. Ama kiradaki evin borcu varmış onları alakadar etmiyor.

Kirayı az gösterirsen, tam aksine finanzamt yine kızının tepesime çıkıyor. Az bile göstersen m2 orta fiyatı neyse sizin ordan hesaplayıp yolluyor.

Kira gelirinden ancak dairenin içine tadilat yaparsan Rechnunglu onu düşebiliyorsun.

Birde diyelim senin kızın yıllık 2500 faiz geliri var bankadan. Evliyse 2000 Euroya kadar faiz geliri için vergi ödemiyor. Ev kredisin için ödediği faiz masrafını ancak gelir faizinden düşebiliyor.
    bal gibi faiz masrafini düsüyorsun. hem de konto gebühren bile düsersin..

ev icin ödenen faiz "zu versteuerndes Einkommen" den komple düser.
    kira geliriden geri para kalir ise, bu da "zu versteuerndes Einkommen"e eklenir.

diyelim kira 1000 €, aylik faiz bankaya 800 €, geri kalan gelir 200 €.
    dairenin sahibinin, yani vermieterin, baska gelir kaynaklarindan ayda brutto vor steuern 5000 € geliri var.
    finanzamt söyle hesaplar: 5000 + 1000 - 800 = 5200.

yani zu versteuerndes einkommen 5.200 olur.

gelir faizi de ne oluyormus? her faiz gelir dir, negativ faiz bile gelir dir, negativ gelir :-)

Finanzamt kira gelirinde vergi alır [...]
    finanzamt benim kira gelirimden vergi aliyor ise, ben bu kira gelirini elde etmek icin harcadigim tüm masraflari gelirden düsürüyor (bunun icinde banka ve faiz, noter, grunderwerbssteuer etc. masraflari da var.

aynisi bir calisan insanin veya bir firmanin geliri icinde gecerli.

ben gelir elde ediyorsam ve bu vergilendiriliyor ise, bütün bu gelir ile alakali giderlerimi vergiden düsürme hakkim var.

13. 2 kişi Cengiz Bond üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    24
    67 mesaja 118 teşekkür aldı
    Bende düşmediler. Oluyorsa tabiki daha iyi.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    332
    251 mesaja 366 teşekkür aldı
    Bende düşmediler. Oluyorsa tabiki daha iyi.
    sen yeni kiraya verdigin dairede ilk bastan senelerdir kendin oturdugun icin, grunderwerbssteuer yi zaten düsürmezler, kredi bitdiyse, düsüsek faiz de yok.

ama simdiden itibaren baska giderleri düsürebilirsin, mesela nebenkosten ile ödetiremedigin sigortalar, tamir masraflari filan falan.

16. Cengiz Bond üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    156
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Mxm Usta senin icin net anlaman icin bir tablo yaptim. Sayilar sallamasyon ama seninkilere yakin olacagini tahmin ediyorum.

1. senaryo kiraya vermezse kizin
    2. senaryo Kiraya verirse
    3 Senaryoda kiraya veripde büyük bir ronovierung yaparsa
    4. senaryoda kalan borc 50 Bin yani az faiz ödeme senaryosu

18. Ejderabi üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    156
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mxm Usta senin icin net anlaman icin bir tablo yaptim. Sayilar sallamasyon ama seninkilere yakin olacagini tahmin ediyorum.

1. senaryo kiraya vermezse kizin
    2. senaryo Kiraya verirse
    3 Senaryoda kiraya veripde büyük bir ronovierung yaparsa
    4. senaryoda kalan borc 50 Bin yani az faiz ödeme senaryosu

Aslinda bu tabloya bakarsak sunu görüyoruz vergiye fazla taabi olmuyor durum, cünkü faizler cok yüksek ve onlari masraf olarak göseriyoruz. Ayrica dairenin fiyatida az degil.

Simdi umarim beni anliyorsundur. Ekte benim daireyide ekledim ve eskiler Finanzamta vergi ödemeli.

Ettiği Teşekkür
    1,736
    Tesadüfen bizim is yaptigimiz bir müsteri Steuerberater cikti, ayak üstü her seyi anlatti, is oraya varinca direkt ona gidecegiz.
    Kirayi düsük gösterme konusunda da Mietspiegel neyse yarisindan 1% yukari cikman yeterli dedi. Yani Mitespiegel 1000 Euro ise, kirayi 510 Euro gösterebiliyorsun.
    Böylece durum cok daha iyi bir yöne dogru kaydi, bakalim hayirlisi artik.
    Bunun yaninda Noterde Grunderwerbsteuer yi düsürmek icin evden Küche, Dolaplar vs. gibi esyalari toplam alis fiyatindan düsürecegiz, 10.000 Euro kadar daha az gösterecegiz, Finanzamttan ne koparsak kardir.
    Birbey de her seyi bilir davraniyor ama bazen salladigini da anlamis olduk. Her seyi bilmek zorunda degiliz ama bazi insanlarda bu hastalik var.

21. mxm üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye BuraK! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    33 mesaja 55 teşekkür aldı
    almanyada enflasyon bugün 2,9% düsmüs, ve FED EZB faizleri bu sene düsürmeye baslayacak. Nakit parasi fazla olan kisiler icin bu sene yaza kadar bence daire , ev almasi icin son sans. Bende 1+1 daire bakiyorum Allah kismet ederse yatirim icin alacagim yaza kadar baktigim ilanlari merkliste koyuyorum ve ilanlar 2-4 ay duruyor. Herkes beklemede suan iyi pazarlik yapilabiliyor bilginize

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,300
    4,439 mesaja 9,783 teşekkür aldı
    Alıntı BuraK! Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    almanyada enflasyon bugün 2,9% düsmüs, ve FED EZB faizleri bu sene düsürmeye baslayacak. Nakit parasi fazla olan kisiler icin bu sene yaza kadar bence daire , ev almasi icin son sans. Bende 1+1 daire bakiyorum Allah kismet ederse yatirim icin alacagim yaza kadar baktigim ilanlari merkliste koyuyorum ve ilanlar 2-4 ay duruyor. Herkes beklemede suan iyi pazarlik yapilabiliyor bilginize
    Sen enflasyonun düştüğüne veya düşeceğine inanıyormusun?

Alış veriş yerleri ateş pahası düştüğü hiç fark edilmiyor

Almanlar paniğe yol açmamak için grafiklerde oynuyorlar

Bir zamanlar işsizlik grafiklerinde oynadıkları gibi

Massnahme yapanları çalışıyor gibi gösterdiler

Artık Alman ların hiç bir şeyi bana inandırıcı gelmiyor, işizlik sözde azaldı

Basın yayın insanları yapay haberlerle manupile ediyor
    Konu hOrOz tarafından (09 Şubat 2024 Saat 19:45 ) değiştirilmiştir.

24. 3 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen enflasyonun düştüğüne veya düşeceğine inanıyormusun?

Alış veriş yerleri ateş pahası düştüğü hiç fark edilmiyor

Almanlar paniğe yol açmamak için grafiklerde oynuyorlar

Bir zamanlar işsizlik grafiklerinde oynadıkları gibi

Massnahme yapanları çalışıyor gibi gösterdiler

Artık Alman ların hiç bir şeyi bana inandırıcı gelmiyor, işizlik sözde azaldı

Basın yayın insanları yapay haberlerle manupile ediyor
    Usta enflasyon gercekten düstügü bizi ilgilendirmezki, yatirimci insani ilgilendiren durum merkez bankasi faizi düsürecekmi? biz yatirim firsatina bakiyoruz... ve faizler bu sene düsecegini acikladilar. en gec yazin baslayacak almanyada düsmeye

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    72
    57 mesaja 67 teşekkür aldı
    Alıntı BuraK! Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta enflasyon gercekten düstügü bizi ilgilendirmezki, yatirimci insani ilgilendiren durum merkez bankasi faizi düsürecekmi? biz yatirim firsatina bakiyoruz... ve faizler bu sene düsecegini acikladilar. en gec yazin baslayacak almanyada düsmeye
    FED düsürmeden Avrupa düsüremez

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Musti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    FED düsürmeden Avrupa düsüremez
    usta FED zaten büyük ihtimal Mayisda baslayacak, EZB ise Agustos ayinda bekleniliyor

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,677
    Dunyayi yalan makinasina cevirdiler..dunya artik kurgularla yonetiliyor,,her istedikleri matematik problemlerini kendi istedikleri gibi egip bukuyorlar..
    Koskoca devlet buyukleri cikip yuzleri kizarmadan halkina yalan soyluyor..insanlarda dunyanin hakkini veriyor;
    Dunya bir yalan diyoruzya..al sana yalan..aciklanan tum veriler sahtekar ve milletin gazini alma..
    Gercekleri alisveris yaparken goruyorsun..
    Kurgu ve yalanlarla dunya nasil yonetilir guzel bir soru..

29. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler