Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 623 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 1234567891011 ... SonuncuSonuncu
Toplam 228 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Yukarda belirttigin sekilde.Yasin 31 ve ayligin 3.000 € + cocuk ve yenge elternzeit
    Kendine risk payi kenarda birak.5.000 € devamli bulunsun.

Bu durum da tamir isine fazla girme.Bir Banyo elden gecir.Ilerde problem olur.Kirma dökme isi.

Alman mantikli olur.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Arkadasim bende tabiki almani isterim ama yasin genc esin Elternzeitda ve ileride ise baslama ihtimali var. Eger su anda kiradaysan bence o kirada birkac sene daha idare et. Hem kenara para koymaya calis hemde su sakat ortami izle.

Neden sana bu sekilde tavsiye veriyorum cünkü aynisini bende yasadim. 2 cocukla istedigim evi bulasiya kadar 3 odali dairede durdum. Senin buldugun evler 220 bine karsima cikti almadim, senin buldugun evin yenisi (Neubau) 325 bine karsima cikti hemde merkezde almadim cünkü istedigim ev degildi. Düz ayak müstakil genis bahceli bir yer aradim bana ait olan.
    200-300 m2 arsali evi ha almissin ha almamissin o paraya güzel bir 4 oda yeni daire al ondan iyi diyecegim de bu zamanda oda yapilmiyor.
    Günün sonunda 2018 de aradigim ev araya araya bekleye bekleye karsima cikti. Senin verdigin parayi vermesine verdim de seninkisiyle kiyaslanamaz okadar arsa büyük ve ev güzel. Bahcede dügün yapsan bile olacak eger izin olsa. Birde Reihenhausu neden istemedim biliyormusun 2-3 kat in cik yapacaksin. Inan bana bir gün yaslanacaksin ve inan bana yaslanmadanda 40 yasindan sonra saglik sorunlari basliyor.

Bence acele etme Eigenkapital biriktir. Faizler ciktikca emlagini satamayanda cikar. Elinde biraz para olursa 50 - 100 bin ozaman daha güzel evlerede yönelirsin. Herkes Gas dan kurtulma derdinde sen eski bir eve gas la olan yeri almaya caisiyorsun. Bencede riskleri avantajlarindan cok fazla su anda.

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasim bende tabiki almani isterim ama yasin genc esin Elternzeitda ve ileride ise baslama ihtimali var. Eger su anda kiradaysan bence o kirada birkac sene daha idare et. Hem kenara para koymaya calis hemde su sakat ortami izle.

Neden sana bu sekilde tavsiye veriyorum cünkü aynisini bende yasadim. 2 cocukla istedigim evi bulasiya kadar 3 odali dairede durdum. Senin buldugun evler 220 bine karsima cikti almadim, senin buldugun evin yenisi (Neubau) 325 bine karsima cikti hemde merkezde almadim cünkü istedigim ev degildi. Düz ayak müstakil genis bahceli bir yer aradim bana ait olan.
    200-300 m2 arsali evi ha almissin ha almamissin o paraya güzel bir 4 oda yeni daire al ondan iyi diyecegim de bu zamanda oda yapilmiyor.
    Günün sonunda 2018 de aradigim ev araya araya bekleye bekleye karsima cikti. Senin verdigin parayi vermesine verdim de seninkisiyle kiyaslanamaz okadar arsa büyük ve ev güzel. Bahcede dügün yapsan bile olacak eger izin olsa. Birde Reihenhausu neden istemedim biliyormusun 2-3 kat in cik yapacaksin. Inan bana bir gün yaslanacaksin ve inan bana yaslanmadanda 40 yasindan sonra saglik sorunlari basliyor.

Bence acele etme Eigenkapital biriktir. Faizler ciktikca emlagini satamayanda cikar. Elinde biraz para olursa 50 - 100 bin ozaman daha güzel evlerede yönelirsin. Herkes Gas dan kurtulma derdinde sen eski bir eve gas la olan yeri almaya caisiyorsun. Bencede riskleri avantajlarindan cok fazla su anda.
    Senin aldigin evi kaca aldin wohnfläche ve bahce büyüklügü ne kadar baujahri hangi sene?.

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Alıntı samsunlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin aldigin evi kaca aldin wohnfläche ve bahce büyüklügü ne kadar baujahri hangi sene?.
    330 bine aldim, wohnfläche 120m2 kellerdede 2 oda var ( üst kat 105m2 alt kat keller 105m2), arsa 1100 m2, baujahr 1966 olmali herhalde.
    Eve 350 bine geldi ve yaklasik 70 binde ( camlara, yeni elektrige, dis kapi, ic kapilar, yerlere ve ic duvarlarin sivasina harcadim). Toplam 420 bini buldu.
    Kalorifer yeniymis ondanda kurtulmustum.
    Duvarlar 30 cm Wärmedämmung yaptirtmadim henüz. Disariya ( cati, dis cephe, bahce) para harcamadim. Zamanla belki amortise ederse.

300 bin kredi cektim 1,85% den 15 senelik ayda 1000 Euro taksit ödüyorum.

6. 2 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    21 mesaja 30 teşekkür aldı
    Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasini bilmiyorum, gelirin ne kadar da yazmamissin vs..

Ama asagi yukari 320 bin avrodan konusuyoruz..
    Bankalar da artik garanti istiyor (eigenkapital vs)..

Su an 3% den düsük faiz bulmak zor.. hele hele 15 seneye baglarsan..

3% tilgung ile nerden baksan 1500€ ödemen gerekiyor her ay..
    Sonra
    gas/elektr./wasser/
    Reinigung (müllabfuhr)
    Grundsteuer
    GEZ
    Vs vs
    Yani toplam her ay ca 2000€..
    30 sene!!!

Bende herkesin kendi evi olsun yanayim, fakat ufak tefek sey de (örnek kaluriferin bozuldu), kredi cekeceksen, hic bu ise girme.. ne izin yaparsin, ne cocuklarina PC alirsin ne de yengeyle sinemaya/lokantaya cikarsin..

He maasin 4000 felan ise (yengeyle beraber) arti Kindergeld aliyorsaniz, o zaman al derim.. ama 3000 euroyla artik zor.. sartlar degisti.. biraz daha erken müdahale etseydin, o zaman da olurda 3000€ maas ile.. yani faizler 0.5-1% iken..
    Cok Dogru yazmis ben sadece bir eklenti daha yapmak istiyorum. Unutmayalim ki faiz edelim 3 % den faiz buldun ve 10 sene faizi garantiledin. 10 sene sonra yeni Kredi anlasma yapacagin zaman faizler 4,5 % da olursa ne yapacan, cünkü faiz giderleri cok?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    102
    52 mesaja 83 teşekkür aldı
    Selam Kardesim,

Benimde durum sana benzer.. ilk basta Bende Einfamilienhaus bakmistim, hatta Reiheneckhaus bulmustum privat birisinden. Herseyde anlastik birgün dedi evi satmiyorum. Artik ev bulamam diye gittim araba aldim 6 ay sonra 3 Familienhaus nasip oldu. Esim o zamanlar calisiyordu simdi bir evladim oldu ve calismiyor. Arabayi da ödüyorum halen, Evide, tatile de gidiyorum, oglanin hic birseyini de eksik etmiyorum. Ay sonu bazen zorlaniyoruz ama kenara para biriktirmis oluyorum. Söyle bakmak gerekir ki Ben ama aylik eve 1.600€ ödüyorum, 1.200€ da gelirim oluyor kiralardan. 400€ kendi cebimden cikiyor. 0,9% dan almistim Krediyi. Simdi ~3% + Tilgung 2-3 arasi etti bana 5-6. Kaldirirmiyim suan diye düsündüm. Hesapladim ettim durumlar halen Iyi. Belki o durumda 2 senede bir tatile giderim, 5 yildiz yerine 3 yildiz olur ama yinede olur. Bunlarin bilincinde olmalisin. Ben kendime göre tedbir aldim ve is yerimi degistirdim. Suan 30% olarak net fazla aliyorum. Herseyde yolunda cok sükür. Ben herzaman derim, aldigin ev, araba ne olursa olsun sosyal yasamini negatif etkiliyorsa alma. Evladina bir oyuncak alirken hesap kitap yapmak zorunda kalacaksan alma. Suanki durumun nasilsa halen öyle kalmali!

Reihenhaus alacaksan bilki, bahcede otururken senin tarafini iki komsu tarafindan görülebilir. Biriyle aran kötü olur rahat edmezsin. Müstakil bir Einfamilienhaus baksan dünyanin parasi. Bekledin diyelim, fiyatlar yine cikarsa? Düsebilirde tabiki ama bir insan bugün evi 300.000€ ya aliyorsa ve yan giderler ile (~10%) 330.000€ ya geliyor. Simdi Renovierung yaptin, 350-360 oldu. Alan bunu kaca satacak? Zararla kimse artik ev satmaz.. Eger bu faizler bu yükseklikte kalirsa ve enflasyon böyle giderse almanya zaten Wirtschaftskrise yasayacaktir. Zaten su güncel durumda evini ödiyemiyen cok insan vardir. Demem o ki, tek ailelik degilde ein azindan bir kiracin olsun derim. Hem emekliligin icin bir yatirim yapmis olursun hemde fazla zorlanmazsin.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Ev almak çok mantıklı 30 sene sonra rahat edersin

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Ev fiyatları hiç bir zaman düşmez. İkinci dünya savaşında bile düşmedi. Faizler yükselince ne olur, ev fiyatları enflasyon kadar artar.

Birde faiz çok yüksek diyenlere. 2008 yılında 10 yıllık faiz 4.5 - 5%. Daha önceleri yıllık 7-8%.

Hayatda herşey düşer. Altın düşer, petrol düşer, sen ben düşeriz. Ama ev veya daire fiyatlarını düşdüğü görülmemiş birşey. Düşcek olsa bizim Türkiye'de düşerdi. Burdaki faiz Türkiye'deki faizin yanında pire kalıyor ve yine düşmüyor.

11. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Burda @Birbey 3.0 ; haklı örmek verecek olursam 1999 yılında babam şu anki binayı 300.000DM + 350.000DM inşaat yapmıştı faizler o zamanları çok yüksekti hemen hemen nerdeyse sadece Faiz ödüyorduk her ay ana paradan 1% gidiyordu.

Şimdi evin fiyatı hesaplatmadık 600.000€ vardır en az.

Şu an 300.000€ kredi için ortalama 1200€ aylık borç ödemen gerekir oda 2% tilgung ile.

Normal bi çalışan için çok zor bu borcun altına girmek.

Türkiye’de durum biraz farklı herkes ev alma derdinde faiz ne kadar bunu düşünen yok, bizim kayınco karı koca çalışır ortalama 30.000 ₺ aylıkları varmış bu zamana kadar parayı havada saçıp durdular her 2-3 araba değiştirdiler.

Şimdi ev sahibi kirayı yükseltiyor diye dert yanıyor, ev/daire alacakmış banka kredi vermemiş hanımla haber göndermiş eniştem biraz destek olsun diye.

Hanıma dedim beni bulaştırmayın bu konuya iyiyken kötü oluruz dedim, bu zamana kadar Almancıların hiç birisi parasını ger almamıştır aldıysa zar zor kötü olmuştur deyip kapattım konuyu.

13. 2 kişi atsiz77 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    30000 TL ile kredi alamadığına ben inanmam. Gayeleri bence sağdan soldan faizsiz borç toplamak.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Soruya cok kolay bir cevap..
    Suanki duruma göre ev almak hic mantikli degil..
    Yani MANTIKSIZ....
    Ne kadar sartlar zorlasada 5 sene evveline gidildiginde adim atilabilirdi ama artik o adimlarda tikandi..
    Turkiyeden paran varsa al ama avrupada alma..
    Konu webci tarafından (29 Ağustos 2022 Saat 12:42 ) değiştirilmiştir.

16. webci üyemize teşekkür edenler:

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    30000 TL ile kredi alamadığına ben inanmam. Gayeleri bence sağdan soldan faizsiz borç toplamak.
    Bilmiyorum Hanımın söylediğine göre ikisi 15’er bin ₺ alıyorlarmış Türkiye’deki aylıkları bilmiyorum.

Birisi orman bakanlığında memur diğeri müdürüm diyor buraya göre Objektmanager Hausmeister gibi bi iş yapıyor.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Aynen.

Sekretere'de Türkiye'de Özel kalem müdürü deniyor.

Yani herkes Türkiye'de müdür.

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    2008 de 4.5-5% diyorsun da.. zaten simdi 3.5% ve ileride ne olur, bilmiyoruz.. arti 2008 de evlerin fiyati yari yariya idi.. ve enflasyon almanya da %30 (fazla da olabilir) artti o zaman da bugüne kadar..

O zamanla simdiki zamanla kiyaslamak yanlis..

Daha bugün okudum, malzemeler (Celik/Beton/odun vs) gittikce pahalasiyor.. sifirdan ev yapmak artik zenginlerin işi..

Heee, evin fiyati, dedigin gibi, hayat da düsmez, ama 0815 isci icin imkansiz görünüyor..

Birbey arkadasim, yazdiklarindan saygi duyuyorum, ama senin "benim cocuklar devam öder" düsünceni de paylasmiyorum..

500binden asaya ev bulmak artik zor, 30 senede de ödeyemezsin.. rahat 40 sene her ay 1500 + NK..

Ne kadar iseseniz de, banka zaten kolay kolay vermiyor kredi..

Bir arkadas evi satmak istiyor, talep cok.. ama bir türlü satamiyor.. cünki banka vermiyor kredi..
    Konu talo176 tarafından (29 Ağustos 2022 Saat 15:40 ) değiştirilmiştir.

20. 3 kişi talo176 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye BuraK! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    32 mesaja 54 teşekkür aldı
    Benim düsüncem bu:

Nakit parasi olana faizler yükselince ev almak icin güzel firsat. Aradabir uyguna ev geliyor, bazi insanlar haberlere bakip panik olabiliyorlar. Ev fiyatlari düsecek haberleri cogaldi. Piyasayi takip ediyorum bizim burda aradabir iyi fiyata ev geliyor 1 haftaya hemen ilan gidiyor. Yani kisacasi: Suan nakit parasi olan hergün ilanlara baksin, aradabir uyguna geliyor ev ilanlari.

22. BuraK! üyemize teşekkür edenler:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Su an ne olacagini kimse bilemez, buna imkan ve ihtimal yok. Fiyatlar düsmez ama enflasyon sebebiyle degeri otomatikman düsüyor zaten, miktar ayni kalsa da ayni degerde olmuyor.
    Önümüzde cok zor yillar var bu kesin. Ben sahsen maddi olarak enflasyon farkini cok acik bir sekilde görüyorum, eve girenle cikan artik degisti ve maalesef daha da beter olacaga benziyor. Ukrayna konusuna hic bu kadar girilmemeliydi, Ukrayna yöneticileri zaten bes para etmeyen insanlar, halki düsünen bir kesim degil bunlar, hepsi cepci. Türkiye ilk dafa dis politikada Ukrayna konusunda cok iyi bir yönetim sergiledi helal olsun düsünenlere.

24. 4 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Talo176, tabiki çocuklara güven olmaz. Ama insan hayırlı evlatlar olur inşAllah diye birşeyler yapmak istiyor.

Birde benim ev alma niyetimin nedeni, çocukları Augsburg'un içinden uzaklaştırmak. Eski oturduğumuz semte acayip yabancı doldu. Hergün asaişlik olay oluyor. Çocuk birinici sınıfa oraya gitti. Sınıfda bir beya iki Alman vardı. Yarın kötü arkadaş çevresi olur diye korkdum. Burası nezih bir kasaba. Tabiki burda kötü yola düşmeyeceğinin garantisi yok. Ama burada sosyal sorunlu aileler görmedim daha. Seviye olarak çok yüksek. Yeni okulda bile fark ediyorum.

Görüşlerime katılmaman normal. Hepimiz insanın. Hepimizi görüşü aynı olacak diye birşey yok.

Allah tüm çocuklarımızı iyi insanlar ile karşılaştırsın.

26. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye BuraK! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    32 mesaja 54 teşekkür aldı
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su an ne olacagini kimse bilemez, buna imkan ve ihtimal yok. Fiyatlar düsmez ama enflasyon sebebiyle degeri otomatikman düsüyor zaten, miktar ayni kalsa da ayni degerde olmuyor.
    Önümüzde cok zor yillar var bu kesin. Ben sahsen maddi olarak enflasyon farkini cok acik bir sekilde görüyorum, eve girenle cikan artik degisti ve maalesef daha da beter olacaga benziyor. Ukrayna konusuna hic bu kadar girilmemeliydi, Ukrayna yöneticileri zaten bes para etmeyen insanlar, halki düsünen bir kesim degil bunlar, hepsi cepci. Türkiye ilk dafa dis politikada Ukrayna konusunda cok iyi bir yönetim sergiledi helal olsun düsünenlere.
    Rusya ve Cin daha dünyaya cok bela olacak. Bence bu baslangic. Bunu Avrupa Amerika bildigi icin ukrayna olayini büyütüp rusya ekonomi darbe vurmak istedi. Suan rusya ekonomisine fazla etki etmedi ama ilerleyen zamanda rusya bence baya etkilenecek. O yüzden bu adim bence sarti. Eger ukrayna olayinda dünya ses cikarmasaydi en gec 2-3 sene sonra rusya yine bir ülkeye isgal edecegi kesindi....

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Evet ama dünya dengeleri acisindan USA nin karsisinda baska bir gücün bulunmasi diger ülkelerin hepsi icin bence olumlu. USA kafasina göre her ülkeyi karistirabilen bir ülke. Rusya ve Cin artik kendilerini vazgecilemez hale geldiler, hele ki Cin in ürettigi ürünleri o fiyata sunabilecek baska bir ülke yok, alternatifi yok. Baska ülkelerde yaptirabilirler anca o kadar ucuza imkansiz, bu da en önemli noktalardan biri. Rusya ise dünyanin en ucuz gazini satan ülke, alici daima bulunur, Ukrayna konusu zamanla unutulur gider ve hersey yine rayina oturur. Ukrayna´ya istedikleri kadar silah versinler Rusya´ya karsi hic bir sansi yok, sadece savas uzuyor, ölen sayisi artiyor. Kaldi ki Rusya genel askerlige cagri yapmadi, ufak bir orduyla yavas yavas savasiyorlar.
    Avrupa Rusya´da günlük 600 milyon dolarlik gaz satin aliyordu, 600 milyon günlük müthis bir miktar.

Baska bir konu da iklim degisikligi yüzünden Rusya´nin elindeki soguk bölgeler altin degerinde olacaktir, Rusya´nin gelecegi bence asiri parlak. Gaz yerine tüm dünyaya su satmaya baslarlarsa sasmayin.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Konuya dönecek olursak, ev veya daire almak için dünyanın durumunu beklersek çok bekleriz.

10 - 15 sene önce daireler 80.000 Euro'yken ozaman millet herkes issizlikden kırılıyor, iş piyasası kötü neyine güveniyorsunda alacaksın deniyordu.

Her devrin kendine göre iyi kötü tarafı vardı ve yine olacak.

Evdeki hesabın biraz dişini sıkmak ile çarşıya uyuyorsa alacaksın. Hastalık riski, issizlik riski her zaman var.

Risksiz hayatda hiç birşey yok.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 4 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 4 misafir)

Bu Konu için Etiketler