Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 623 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 4 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112 SonuncuSonuncu
Toplam 228 adet sonuctan sayfa basi 61 ile 80 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Satmak kolay, sattiktan sonra ne yapacan..
    He "yasim 60'a dayanmis, surda 1-2 senem kalmis yurt da, zaten dönüsü planladim" diyorsan, o baska..

Yoksa benim aklimdan gecmedi degil.. ca 300% kar yapmis olurum, ama yas henüz 47 ve dahaaaa cok burdayiz.. yani imkansiz su an..

Fiyatlar düsermi düsmezmi ' ye gelince..
    Düsücek felan zannetmiyorum.
    Bankalar ekstra kredi vermiyor artik (aslinda talep cok).
    Ne oluyor, bu sefer satmak isteyen mecbur fiyati indiruyor, ilk alan kim oluyor? Bankalar!!!
    Ve daha pahaliya satip, bu sefer daha önceden verilmeyen kredi veriliyor..

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Satmak kolay, sattiktan sonra ne yapacan..
    He "yasim 60'a dayanmis, surda 1-2 senem kalmis yurt da, zaten dönüsü planladim" diyorsan, o baska..

Yoksa benim aklimdan gecmedi degil.. ca 300% kar yapmis olurum, ama yas henüz 47 ve dahaaaa cok burdayiz.. yani imkansiz su an..

Fiyatlar düsermi düsmezmi ' ye gelince..
    Düsücek felan zannetmiyorum.
    Bankalar ekstra kredi vermiyor artik (aslinda talep cok).
    Ne oluyor, bu sefer satmak isteyen mecbur fiyati indiruyor, ilk alan kim oluyor? Bankalar!!!
    Ve daha pahaliya satip, bu sefer daha önceden verilmeyen kredi veriliyor..
    Evet Talo haklisin. Yas 60 degil senin gibi cok var ama satilabilirde.
    Parayi bonolarda park ederim ve yeni bir daire alinir biraz üste para verilip. Eski daire yeniyle degis tokus…ama karar vermek kolay degil.

Ettiği Teşekkür
    2,147
    Para park etmek iyi degil arkadasim.. enflasyon her sene 7% desen.. 100bin de 93bin kalir.. vs vs vs.. yani 10 sene sonra yarisinin degerini kaybedersin..

5. talo176 üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Ettiği Teşekkür
    147
    Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Para park etmek iyi degil arkadasim.. enflasyon her sene 7% desen.. 100bin de 93bin kalir.. vs vs vs.. yani 10 sene sonra yarisinin degerini kaybedersin..
    Yanlis düsünüyorsun. 275 binden dairenin getirisi 2,75% park edersem mesela 1 senelik commerzbank bonosu 3% civari. Uzun vadeler daha yüksek getirili.
    Dairenin degeri cikmaz artik.

Onun icin benim satma fikrim yanlis degil. Merkez Bankasi faizleri yükseltzikce faiz getirileri dahada artacak.

Bak misal bu bono

https://www.boerse-frankfurt.de/bond...k-ag-0-5-16-23

Ettiği Teşekkür
    2,147
    Tmm onu hepsini hesap ederek yazdim.. 7-8% inflation, fakat 3% faiz.. eksik 4-5% .. 10 sene de 40-50bin (100bin den hesapladim)

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlis düsünüyorsun. 275 binden dairenin getirisi 2,75% park edersem mesela 1 senelik commerzbank bonosu 3% civari. Uzun vadeler daha yüksek getirili.
    Dairenin degeri cikmaz artik.

Onun icin benim satma fikrim yanlis degil. Merkez Bankasi faizleri yükseltzikce faiz getirileri dahada artacak.

Bak misal bu bono

https://www.boerse-frankfurt.de/bond...k-ag-0-5-16-23
    Satinca eline ne gececek? Toplu para? Ondan sonra? Ha evirip cikaracagin yoksa ve Türkiye'de emekli geldiyse ve oraya yerlesmek istiyorsan tamam. Ama toplu paraya ihtiyacin yoksa su anda bence mantiksiz.

Ama ondan sonra kiraya gireceksen Almanya'da mantiksiz. Cünkü ödeyecegin Kaltmietede bir faizdir. Ve Almanya'da enflasyon oldugunu düsünürsek ve böyle gidersede her sene yüzde 10 zamli ödemen gerekecek. Aslinda ev veya daire borcu olan su devirde avantajli. Enflasyon yükseliyor ama banka taksidi yükselmiyor. Buda bir avantaj. Yani senin yüzde 3'ü birnevi kiraya girince devam vermis oluyorsun.

Hatda yüzde 4%'den faiz bile daire alip ödesen, hersene enflasyon böyle devam edecegini düsünürsek taksit sabit kalacagi icin oda bir cözüm. Ödedigin kira baskasina kaliyor, geri dönüsü yok, ama daireni er veya gec satarsa insan az veya cok üstüne bir para kaliyor. Yani yüzde 4% ödemek hersene eflasyondan kiraya yüzde 10% yemek yinede daha karli. Sadece taksitdi borc olarak degerlendirmeyeceksin, bir kira gibi düsüneceksin.

Ev ve daire fiyatlari hep cikacak. Tarihde hic düsütgü görülmedi. Ha ne olur, önceden enflasyon oranindan fazla artiyordu, simdi en fazla enflasyon kadar artar. En iyi Türkiye. Orda bile düsmüyor devlet direk veya dolayli yoldan müdahele ettigi halde.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (17 Ekim 2022 Saat 20:53 ) değiştirilmiştir.

9. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    147
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Satinca eline ne gececek? Toplu para? Ondan sonra? Ha evirip cikaracagin yoksa ve Türkiye'de emekli geldiyse ve oraya yerlesmek istiyorsan tamam. Ama toplu paraya ihtiyacin yoksa su anda bence mantiksiz.

Ama ondan sonra kiraya gireceksen Almanya'da mantiksiz. Cünkü ödeyecegin Kaltmietede bir faizdir. Ve Almanya'da enflasyon oldugunu düsünürsek ve böyle gidersede her sene yüzde 10 zamli ödemen gerekecek. Aslinda ev veya daire borcu olan su devirde avantajli. Enflasyon yükseliyor ama banka taksidi yükselmiyor. Buda bir avantaj. Yani senin yüzde 3'ü birnevi kiraya girince devam vermis oluyorsun.

Hatda yüzde 4%'den faiz bile daire alip ödesen, hersene enflasyon böyle devam edecegini düsünürsek taksit sabit kalacagi icin oda bir cözüm. Ödedigin kira baskasina kaliyor, geri dönüsü yok, ama daireni er veya gec satarsa insan az veya cok üstüne bir para kaliyor. Yani yüzde 4% ödemek hersene eflasyondan kiraya yüzde 10% yemek yinede daha karli. Sadece taksitdi borc olarak degerlendirmeyeceksin, bir kira gibi düsüneceksin.

Ev ve daire fiyatlari hep cikacak. Tarihde hic düsütgü görülmedi. Ha ne olur, önceden enflasyon oranindan fazla artiyordu, simdi en fazla enflasyon kadar artar. En iyi Türkiye. Orda bile düsmüyor devlet direk veya dolayli yoldan müdahele ettigi halde.
    Birbey yazdiklarinda hakli olabilirsin, ama sartlar ve durumlar herkesde farkli. Ben Türkiyeye geri dönmem kolay kolay burada cok islerim var.

Benim elimde 60 li yillardan baya daire var. Yarisinin borcu bitti yarisi devam ediyor. Ama dedigim gibi 60 li yillar yani yaklasik 60 yasinda.

Satip pusuda bekleyecegim ve önümüzdeki senelerde 250-350 arasi yeni bir daire alma pesine düsecegim eger satarsam. Düsüncem bu.
    Ben ters yatirim yapan birisiyim. Zamaninda aldik birkac daire simdi satilabilir (ozamanlar herkes neden aldigimi anlamamisti), su an satma imkanlarim var. Ancak karar vermekde zorlaniyorum.

Yeni 3 odali daireler 400-450 bin ve bence bunlar düsebilir ama düsmeyebilirde bahsettiginiz gibi TR de ki gibide olabilir. Piyasa gercekten sakat. Brainstorming yapyiorum bir kac haftadir. ve birkac haftadirda faizler 3,5% dan 4% oldu 10 senelik.

Herhalde hic birsey yapmamakda güzel bir karar.

11. Ejderabi üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye BuraK! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    32 mesaja 54 teşekkür aldı
    Bizim insanlarimiz satmayada almayada cok merakli. Almanlara bakiyorum mal üstüne mal yapiyorlar.

Deutsche Bank da calisan yetkili bir Türk var ona sordum oda satmak mantiksiz artik paraya ihtiyaciniz yoksa dedi. Evlerin kiralara artacakmis, kiraya verin diyor.

Ev fiyatlarinda fazla düsüs beklenmiyormus. Talep cok evler az oldugu icin

Edit: Ejder usta, sen pusuya yatmaya bence gec kaldin, piyasa artik yüzde 4% - 4,5% faizi "einpreisen" etmis fazler 6% - 7% olmasi lazimki senin pusudan kalkip ev alman icin. 6 % zor olur. Gecen sene yazin satacaktin...
    Konu BuraK! tarafından (15 Ocak 2023 Saat 18:25 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Başınızı sokacak bir eviniz olsun fazlasına ne gerek ver

Yıllarca ödeyeceğiz diye boşuna nefes tüketiyorsunuz

Sonunda mortoyu çekecek dünya malı dünyada kalacak

14. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Orası öyle. Ama ben niye aldım?

Çocuklarıma birşey bırakayım diye.

Tabiki diyebilir bazıları onu düşün bunu düşün nasıl olacak diye.

Ama herkesin görüşü farklı tabiki.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    2017 den sonra ev almak mantisiz..
    Hele suan resmen intihar..
    Gun gelecek eviniz ve arsanizda kiraci olacaksiniz..
    Bu grundsteure nin altindan cok isler cikacak....
    Konu webci tarafından (15 Ocak 2023 Saat 22:04 ) değiştirilmiştir.

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Bizim burada artik evler satilmiyor, satislar bicak gibi kesildi. Faizlerin artisi müthis bir etki yapti. Tahminimce gelecek sene düser faizler, bu sene asla ev falan alinmaz. 500 bin kredi olsa, %4 ten her sene 20 bin Euro faiz ödemek akil isi degil, aylik 1666 Euro ya denk geliyor, %3,5 olsa bile 1450 Euro eder.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Faizler düşeceğini sanmıyorum. Ev fiyatlarıda fazla düşeceğini sanmıyorum. En fazla 10% belki. Misal Türkiyemiz. Ortalama 5-10 seneye bir ekonomik kriz olmasına ve hep enflosyana rağmen hiç bir zaman düşmedi. Üstelik birde devlet o kadar Toki üzerine uygun fiyata binalara yapmasına rağmen.

Almanya'da 700.000 daire eksik piyasayı doyurabilmek için. Daizlere düşük kalsaydı bile bu kadar talepi doyurmak için devlet hızlı davransa en az 10 yıl hatda 20-25 yıl sürer. Bir Baugenehmigung bile bazen 2-4 sene sürüyor.

Kimse evini zarara satmaz. O kadar kiralık daire arayan olduğu sürece kiraya verir ve yine satmaz.

Birde faizleeör 4-5 ile yüksek gelsede yüksek değil. 2008'de daireyi aldığımda 15 senelik için 5,49% anlaşdım. Ozamanlar faizler çok düştü deniliyordu. 90ların sonuna doğru faizler 7-8%. Herseyin sadece alışma süresi vardır.

Tabiki kimse bilemez kesin olarak ne olacağını.

Ama bin yinede faizler çıksada ev olmasada bir daire almayı tavsiye ederim. Niye, çünkü kira= faiz. Ve bu faiz 100%. Yani size bir kuruş dönüşü yok. Daire alırsın 300.000 Euro gittiği yere kadar ödersin. Birşey olduğunda hiç yoktan azda olaa eline geri para gelir. Kirada otur otur çık git hiç birşey eline gelmiyor.

19. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    1,731
    Faizler eskiden o kadar önemli degildi cünkü ev zaten bu kadar pahali degildi. Su an alacagin evin fiati kesinlikle sisirilmis durumda, faizi de eklersek yandin.
    Bosuna millet anlasmalari stornierung yapmiyorlar. Sadece fiat ve faiz de degil, her sey pahalilandi, bir Handwerker ara bakalim bulabilecek misin. Hele ki pencere ve Heizung konusu asiri berbat durumda. Daha da berbatlasacak cünkü en cok calisan Handwerkerlarin cogu önümüzdeki 5-7 sene icerisinde emekli olacaklar. En cok emekli olunan zaman da bu olacak. Gelecek hic de ic acici degil.
    Türkiye´deki emlak fiatlari zaten mantiga uygun degil, Euro arttigi halde o fiatlara yetisemedigine göre döviz baski uygulaniyor, döviz olmasi gerektigi yerde degil, bize bile asiri pahali geliyor artik.
    Almanya´da ve Türkiye´de mülteci konusunun da etkisi büyük, yüzbinlerce insan geldi, milyon oldular hatta.

21. mxm üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Dediklerin dogru ama dünya savaslarinda bile ev fiyatlari düsmedi.

En büyük örnek bizim Türkiye. Dedigim gibi 5-10 yila bir tepetaklakda olsak, asla düsmüyor. Faiz yüksekmis, düsükmüs, usta varmis, yokmus, deprem bölgesiymis, aklimiza ne gelirse. Asla düsmüyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    480
    113 mesaja 286 teşekkür aldı
    Almanya´da piyasada konut eksikligi yasanirken mülteci sayisinin sürekli artmasindan dolayi kiralik/satilik konut acigi yükseliyor. bunun yaninda enflasyonun yüksek ve insaat malzemelerinin fiyatlarinin yükselmesinden dolayi yeni insaatlar pek yapilmiyor. faizin yüksek olmasindan dolayi piyasa durgun gecsede fiyatlarin düsecegini zannetmiyorum, ucuza satlik konut denk gelir ama genelde fiyat yatay devam edecegini tahmin ediyorum. kiralar yükselmeye devam eder ve su an 35-40 yil olan kira carpani bu vesileyle fark biraz kapanmis olur.

faizin belirli bir süre simdiki degerinin yakinlarinda devam edecegini tahmin ediyorum.
    faiz düstügünde emlakda taleplerden dolayi 2. dalganin olacagini ve fiyatlarin cok yükselecegini tahmin ediyorum, yani faizlerin yüksek ve düsükken aliciya maaliyeti pek degismeyecek.

Ettiği Teşekkür
    1,731
    Ev fiatlari tabi düsmez, acik var ve evlerin cogu zenginlerin elinde.

Cok iyi hatirliyorum, Türkiye´de Özal zamaninda da asiri sayida bina dikilmis ve alici kalmayinca fiatlar düsmüstü. Tek cözümü arz talep i dengede tutmak yoksa tabi düsmez, niye düssün.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    12
    14 mesaja 18 teşekkür aldı
    Artık ev almak zor gibi. Bitane ev beğendiydik Marl da. 329.000€ Faiz 4,5%-5% civarlarında. Banka hesab etti. 50.000€ Eigenkapital ile 1700-1850€ aylık sadece Tilgung için düşüyor. Artı Nebenkosten vesaire. Kiraya çıksak 1300€ warm ödemek zorunda kalıyor insan. Bakalım durum nereye gidecek

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Şu anda ev almak imkansız akıl işi değil, daireye çık kira yardımına başvur. Bu sene itibari ile kira yardımlarında olumlu yönde değişiklik oldu.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bence yanlış düşünüyorsun. Kirada bir faiz. Havaya giden para.

Evde faizde olsa bir kısmı yine senin cebine giriyor. Birde 20 yıllık anlaşma yaparsam şu avantajın var, 20 yıl Kaltmietene zam gelmiyor.

Sen bitiremez olsan bile borcunu, çocuğun icabında devam öder.

Birde unutma. Enflasyon 10% Almanya'da. Ev sahipleri hersene 8-10 Kaltmieteye zam yapacak.

Kredi için check24 bak. Onların verdiği fiyatı kimse veremedi bana.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler