Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 623 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112 SonuncuSonuncu
Toplam 228 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şuanki zamana göre ev almak mantıklı mı?

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Gidisata göre en saglami Alaska´da, Grönland´da falan arsa almak, mümkün olsaydi hakikaten alirdim, cocuklarin gelecegi garanti olurdu. Bir 30 sene sonra millet kuzeye göcecek, az kaldi. Almanya´nin 30 sene öncesini hatirlayanlar bilirler, kisin eksi dereceler hic eksik olmazdi, ilkbaharda da günlerce yagmur yagardi, her sey degisti. Bilim insanlari zaten söylüyorlardi ancak beklenilenin 2 kati daha hizla isiniyor dünya, yani gelecekte 30 sene sonra buralarda 6 ay hic yagmur yagmayacak, belki de 8 ay yagmur yüzü görülmeyecek. Biz o kadar yasamayiz ama gidisat bu sekilde. 30 sene evi öde sonra birak git, bu mümkün.

2. mxm üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Üye mavi78ates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    11
    6 mesaja 8 teşekkür aldı
    Immobilienpreise fallen - Immobilien-Blase vor dem Platzen?

https://www.boerse-online.de//nachri...-20316399.html

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    5
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gidisata göre en saglami Alaska´da, Grönland´da falan arsa almak, mümkün olsaydi hakikaten alirdim, cocuklarin gelecegi garanti olurdu. Bir 30 sene sonra millet kuzeye göcecek, az kaldi. Almanya´nin 30 sene öncesini hatirlayanlar bilirler, kisin eksi dereceler hic eksik olmazdi, ilkbaharda da günlerce yagmur yagardi, her sey degisti. Bilim insanlari zaten söylüyorlardi ancak beklenilenin 2 kati daha hizla isiniyor dünya, yani gelecekte 30 sene sonra buralarda 6 ay hic yagmur yagmayacak, belki de 8 ay yagmur yüzü görülmeyecek. Biz o kadar yasamayiz ama gidisat bu sekilde. 30 sene evi öde sonra birak git, bu mümkün.
    aynen katiliyorum. ama Grönlandda nasil alicaz

Ettiği Teşekkür
    1,731
    Danimarkaıa basvurmak gerekiyor, su an metrekaresi 200 Euro civari, 10 sene sonra 300 e cikar, 20 sene sonra 1000 Euroyu gecer, 30 sene sonra satin alacak arsa kalmaz veya metre karesi 100 bin Euro olur.
    Bilinmez tabi de iste biz de ekonomi uzmanlari gibi salliyor olsak da bu bence gayet mümkün. Sadece yagmur yagmamasi da tek sorun degil, yaginca ortaligi sel götürme durumu da giderek artiyor, dere kenarlarina yakin oturanlar buna bence kafa yorsunlar, gelecek seneler sellerle gececek. Benim oturdugum binanin bodrumunu ilk defa gecen sene sel basti, böyle bir seyi 30 senedir yasamamistik. Bu sene de 30 senedir ilk defa komsu köyü sel basmisti, bunlar tesadüf degil.

Tecrübeli Üye BuraK! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    32 mesaja 54 teşekkür aldı
    Bugün Amerika FED merkezin toplantisi vardi, ve Powell FED merkez baskani bugün ev fiyatlari düsecegine inaniyorum/düsünüyorum dedi. Cogumuz ev fiyatlar düsmez diye düsünüyor fakat bu sefer durum bence ciddi ortalik karisik merkez bankasi bile böyle aciklama yapiyorsa birsey var demektir...

"Der Bankensektor notiert jetzt 1,7 Prozent im Minus - Powell erwartet Korrektur am Immobilienmarkt."

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Tabiki o ev fiyatlari düser dedi ama faizler tavan yapti..
    Ali cengiz oyunu gibi oldu bu is..

Ettiği Teşekkür
    55
    Aynen, Amerikada faiz 4,6% , ve faizlerin düsmesi 2024 baslayacak dedi. 2023 düsme hic olmayacak, bu kötü bir aciklama oldu... nakit parasi olan beklesin iyi fiyata evler gelecektir

10. BuraK! üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye cassano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    142 mesaja 247 teşekkür aldı
    Benim kanaatimce, ev ve daire fiyatları düşmez. Faizler iner çıkar ama su anki durumda fiyatlar sabit. Kaldigim bölgede fiyatlar ayni.

Su an evler satılmıyor, fiyatlar inmiyor. Belki millet su an ki giderlerin çok oldugun icin bisey almıyordur diye düşünüyorum. Gas/Elektrik/Araba yakıtları su anki en büyük etken diye düşünüyorum.

Sansa olursa el altından iyi fiyata bulunursa alınır, yoksa zor gibi düşünüyorum.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Su anki isci ayligiyla ev alinir boyutu kalmadi.
    Adam evi mi gecindirsin, o kadar gideri mi karsilasin.

Ortalama isci ayligi net 1600 € ve 2.400 € arasi. Gelde al.

Su an ev daire alip da 10 senelik kredi sözlesmesi yapanlar problemde.5 senesini atlattilar.Ana paradan fazla ödeme olmamistir.simdi 4 kati ödeme karsilarinda.Ona göre gelir de yok.
    Konu murat39 tarafından (22 Eylül 2022 Saat 19:02 ) değiştirilmiştir.

13. 3 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,731
    Benim oturdugum köyde satiliga cikan evler aninda gidiyordu, son günlerde takip ediyorum hepsi duruyor alan yok. Zaten fiatlar sisirilmis bir durumda, bu fiatlar normalin cok üstünde ve dedigin gibi 10 senesi dolanlari da cok zor günler bekliyor, 1-2 sene icinde neler olur görecegiz.
    Bizim yanibasimizda satilan ev:
    400 metrekare arsasi var, 3 dairelik eve adam 750 bin Euro istiyor, daireler 65 metrekare, ufak sayilir. Arsasi büyük ama iki yani cadde, yikip yenisini yapayim desen hem caddeden hem de komsulardan 4 metre geriye cekince geriye bir sey kalmaz.
    Yani iyi hesap yapildiginda aslinda su anki fiatlarin hayal dünyasi oldugu kesinlesiyor ve muhtemelen cok büyük bir cöküs olacaga benziyor. Pesin parasi olanlar önümüzdeki senelerde cok iyi yatirimlar yapabilirler belki, kimbilir.
    Konu mxm tarafından (22 Eylül 2022 Saat 19:25 ) değiştirilmiştir.

15. 3 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    55
    Cok büyük cöküs olmayacagi kesin, beklenen düsüs en fazla 10% -15% felan. Asiri düsüs olmasi imkansiz.

https://www.n-tv.de/wirtschaft/Immob...e23605137.html

Cogu neubau yapilacak olan binalar, evler asiri zamdan dolayi durduruluyor. Nachfrage o yüzden cok azalmayacagi kesin.

"Das ifo-Institut hat das Phänomen in Zahlen gefasst: Die Stornierungen im Wohnungsbau sind bis September stark gestiegen, etwa jedes achte Projekt wird derzeit eingestellt"

https://www.tagesschau.de/wirtschaft...osten-101.html
    Konu BuraK! tarafından (22 Eylül 2022 Saat 21:32 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    1,731
    Sadece zamlarla alakali degil, millet gecim derdine düsecek hale gelecek gibi görünüyor. Almanya´da bu cok uzun bir süredir yoktu. Neubau azalacak ve bakalim kac insan su an taksitlerini ödeyemedigi emlaklarini satmak zorunda kalacak. Iyi maas alanlar da fazla güvenmesinler cünkü isini kaybetme sorunu dahi ortaya cikabilir.
    Benim kzin calistigi firma ürünlerinin büyük bir bölümünü Cin´de yaptiriyor, Cinle de sorun cikarsa dünya düzeni cok degisecektir. Almanya icin ilerisi daha iyi bir durum olur ama gecici bir kac sene cok büyük sorunlar yasariz.
    Rusya ve Cine bu kadar baglanilmamaliydi ya da USA dan kopmalari gerekiyor, biktirdilar cünkü artik. Ben sahsen bu olan bitenden müthis süphe duymaya basladim, Putin gözüme sempatik gelmeye basladi.

18. 3 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    144 mesaja 324 teşekkür aldı
    Güya immobilen fiyatlari düsüyormus.
    https://m.bild.de/bild-plus/geld/mei...ildMobile.html
    Ben öyle birsey göremiyorum çevremde.

Ettiği Teşekkür
    1,731
    Bizim komsu fiati 599 bin Euroya düsürmüs, savas öncesi aninda giderdi ev ama alan cikmadi demek. Hala da 599 binde duruyor, 150 bin Euro birden düsmüs, demek alici olanlar fiata cok tepki verdiler ki bu kadar düsmesi normal degil, gerci asiri yüksek baslatmislardi, simdiki fiati mantiga daha uygun, bakalim alan cikacak mi cok meraktayim.

21. 2 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    144 mesaja 324 teşekkür aldı
    599 bin eur düsmüs halimi?
    Neymis bu ya, Dairemi, Evmi?
    599 bin eur öde öde bitermi ya?

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    599 bin çok fazla bir fiyat değil ailecek çalışıp hemen ödenir

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Bizim komsu fiati 599 bin Euroya düsürmüs, savas öncesi aninda giderdi ev ama alan cikmadi demek. Hala da 599 binde duruyor, 150 bin Euro birden düsmüs, demek alici olanlar fiata cok tepki verdiler ki bu kadar düsmesi normal degil, gerci asiri yüksek baslatmislardi, simdiki fiati mantiga daha uygun, bakalim alan cikacak mi cok meraktayim.
    Gecen sene bu eve faizler 1% iken 1.500 Euro taksit ödenecekti su an faizlet 4% ve taksit 3.500 Euro ya cikti.

Mecbur satacaksa mecbur Fiyati düsürecek.

25. Ejderabi üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Ettiği Teşekkür
    1,731
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gecen sene bu eve faizler 1% iken 1.500 Euro taksit ödenecekti su an faizlet 4% ve taksit 3.500 Euro ya cikti.

Mecbur satacaksa mecbur Fiyati düsürecek.

Faizlerin hakikaten büyük etkisi var. Fiati yüksekken sayfada aylik tahmini 3400 geri ödeme yaziyordu, düsünce 2700 olmus.

Mecbur degildir sahibini taniyorum, dedesinin de evleri var.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Geçen gün bende gazetede okudum, fiyatlar düşmeyecek ama eski kadar hızlıda fırlamayacak diye.

Kendi fikrim kiralık daire kıtlığı olduğ sürece artar. Evin veya dairenin avantajı şu, her ne kadar faiz yüksek olsada az veya çok bir geri dönüşü var sattığınızda. Aslında kirada bir faiz oda yükseliyor.

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Faizlerin hakikaten büyük etkisi var. Fiati yüksekken sayfada aylik tahmini 3400 geri ödeme yaziyordu, düsünce 2700 olmus.

Mecbur degildir sahibini taniyorum, dedesinin de evleri var.
    Faizler düsükken bankalar 2% Tilgungla kredi cikariyordu. Su an bankalarda kendini koruma altina aliyor ve 3% Tilgung istiyorlar minimum. Yani kolay kolay kredi cikmayacak. Nakiti olan avantajda. Inan bana nakiti olanda cok.
    Bende daireyi satmayi düsünüyorum 10 senedi doldu. 80e almistim 275 düsünüyorum ama karar veremedim henüz. Daire evden kolay satilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler