Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 638 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 46 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyede süresiz araba birakma konusu hakkinda

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı

Türkiyede süresiz araba birakma konusu hakkinda

Arkadaslar sosyal medyada yine bu yil Sila Yolunun cok yogun ve Kazalarin cok oldugunu görüyoruz duyuyoruz.
    Bu nedenle Silayolu adli Facebook sayfasinada yazdim.Ama adminlerden bir cevap alamadim.
    Burdanda sayin Admin ve Moderatör arkadaslara duyurmak istiyorum.Belki ilgilenen olur veya yapalim diyenler olabailir.

Burada örzel bir Topic acarak veya bir Whatsapp - Telegram gurubu olusturarak, Gurbetcilerin katilacagi bir Platform olusturup, Cumhur Baskanligina veya Millet vekillerine sesimizi duyurmaya calissak.
    Bur Gruplarda Milletvekillerine veya Bakanlara yazi olarak ne yazalim? Nerden yazalim? gibi ortak paylasimlar yapsak.

Istegimiz su:
    Örnegin isteyen Gurbetci kisiye veya Aileye TR'de SÜRESIZ bir adet Arac alakoyma izni verilse.
    TR'ye götürlen Arac kesinlikle Ticari amacla kullanilmayacak ve satilmayacak seklinde kisitlamalar yapilmak kaydesiyle(Cünkü bir cok kisi bunu cikar amacli kullanabilir).
    Böylece bir nebzi olsun bu yukardaki gibi kazalari yasamaktan, bu tür kaza Haberlerini duymaktan,Gümrüklerde cile cekmekten kurtulmus oluruz.
    Hatta artik TR'de araci olan Gurbetcilerimiz Ucak sirketleriyle gelir giderler bu Ucak sirketleri daha cok kazanir.
    TR'de kalan bu araclarin Sigortasi vergiside TR'ye ödenir böylece Ekonomomize bir Vergi geliride eklenmis olur.
    Sirbistan, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerinde yollarini kullanarak onlara Ekonomik destek vermekten kurtulmus oluruz.
    Bu yollarinin bosaldigini gören bu Ülkeler ne yapar onuda cok merak ediyorum.
    Zira Gurbetcilerimizden Rüsvet alarak, Ceza keserek ve özellikle Gümrüklerde uzun saatler bekleterek cok cektiriyorlar.

Bu işi hayata gecirmek icin koordineli Guruplar olusturup bu Gruplardan Milletvekillerine, Bakanlara hatta Cumhur Baskanligina sesimizi duyurabiliriz.
    Almanyaya gelen Bakanlara, Millet vekillerine gerekli yerlerde ulasip onlara bu isteklerimizi duyrabiliriz.
    Secimlerde yaklasiyor erken secim olmaz ise 1 yil zamanimiz var. Böyle sessiz kaldigimiz sürece biz Gurbetciler bu yollarda daha cok perisan oluruz , rezil hüsran olmaya devam ederiz.
    Lütfen burada özel bir konu Basligi acip veya Whatsapp-Telegram gibi Platformlarda Gurup olusturup sesimizi duyuralim bu hakkimizi almaya calisalim.
    Kacinci yüzyilda yasiyoruz 2000 km - 3000 km yollarda kimimiz kaza yapiyor ölüyor, kimimiz sakat kaliyor ve bir cogumuzda birikimlerini bu kazalarda kaybediyor.
    Ben bu tür bir Grubun calismasina canli sahit oldum.
    Facebook üzerinde tesadüfen karsilastigim Üniversiteli ögrencilere Af platformu Linkine tikladim Whatsapp gruplarina dahil oldum.Merak ettim ne yapiyorlar diye? ve Gurupda bir Müddet durdum.
    300-400 üyesi vardi.öyle kordineli calisiyorlardiki örnegin birisi bir Milletvekilinin telefon numarasini buluyor Gruba veriyor Grupdakiler o Milletvekilenie ulasip dileklerini iletiyordu.
    Birisi Hükemet Milletvekillerinin e-Mail adreslerini veriyor hemen herkes O milletvekiline Mailler atiyor seslerini duyuruyorlardi.
    Hatta bazilari Twitter linkleri veriyordu Twitter hesabi olanlar o bakana veya Milletvekiline hemen Twit atiyorlardi.
    Böylece inanin Ögrenci affini yaptirdiler.

Neden bizde bölyle birsey yapamayalim?

LÜTFEN BU KONUYU SIYASI POLOMIK HALINE CEVIRMEYELIM. ÖNÜMÜZDE SECIMLER VAR. EGER BURDAN BIRLIKTE HAREKET EDERSEK Milletvekillerine, Bakanlara Twitter, E-Mail veya baska mecra yollarla mesajlar gönderirisek belki basarabiliriz.
    Eger ki bu yazdigim Formun cikarlarina ters ise Admin veya Mod arkadaslar silebilirler.
    Benden sadece bir tavsiye!
    Konu Acemibiri tarafından (21 Temmuz 2022 Saat 12:59 ) değiştirilmiştir.

2. 4 kişi Acemibiri üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Zor abi, çünkü ozaman uçaklar talep artacak. Talep artınca uçak biletleri dahada pahalanacak.

İkinci bir çok kişi keyfiyetden araba ile gidiyor. Toplum olarak rezillği seviyoruz. Araba ile gittikmi kendimizi marifet gibi bir iş başardık hissediyoruz. Buda bize bir yalancıda olsa özgüven veriyor.

Üçüncüsü Alman Zulassungs yasalarına Zulassung ölüyor. Araç yılda en az 6 ay 1 gün Alman topraklarında olması gerekiyor. Yani şimdi uygulama bile aslında aracın Zulassungunun düşmesine neden oluyor. Zulassung düşünce sigortada düşüyor. Kimse sigortacıma sordum demesin. Elinze belge isteyin, bak nasıl kayataracak.

Dördüncü sorun bizim Türkiye'deki insanlar. Arabayı eş dost kullanmaya kalakar. Şimdi diyeceksin o zaten yasak. Orası öyle. Ama zaten ülkenin çivisi çıkmış. Yasayı masayı fazla takan yok.

Beşinincisi Türkiye kendi arabası TOGG'u üretecek. Zaten Türkiye'de sıfır araba piyası zor işliyor ekonomik nedenlerden. Kimse satacak Türkiye'deki galereciler TOGG'u? Tabiki gurbetcilere.

Ya ben milletide anlamıyorum. 15000 Euro verdik sıfìr Hyundai I20 aldık 6-7 sene önce. Yeri müsait olan alsın koysun. Kimse çok para demesin. İki hafta otelde kalıp 4000 - 5000 Euro hersene bulan, 15000 Euroya arabayıda alabilir.

5. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zor abi, çünkü ozaman uçaklar talep artacak. Talep artınca uçak biletleri dahada pahalanacak.

İkinci bir çok kişi keyfiyetden araba ile gidiyor. Toplum olarak rezillği seviyoruz. Araba ile gittikmi kendimizi marifet gibi bir iş başardık hissediyoruz. Buda bize bir yalancıda olsa özgüven veriyor.

Üçüncüsü Alman Zulassungs yasalarına Zulassung ölüyor. Araç yılda en az 6 ay 1 gün Alman topraklarında olması gerekiyor. Yani şimdi uygulama bile aslında aracın Zulassungunun düşmesine neden oluyor. Zulassung düşünce sigortada düşüyor. Kimse sigortacıma sordum demesin. Elinze belge isteyin, bak nasıl kayataracak.

Dördüncü sorun bizim Türkiye'deki insanlar. Arabayı eş dost kullanmaya kalakar. Şimdi diyeceksin o zaten yasak. Orası öyle. Ama zaten ülkenin çivisi çıkmış. Yasayı masayı fazla takan yok.

Beşinincisi Türkiye kendi arabası TOGG'u üretecek. Zaten Türkiye'de sıfır araba piyası zor işliyor ekonomik nedenlerden. Kimse satacak Türkiye'deki galereciler TOGG'u? Tabiki gurbetcilere.

Ya ben milletide anlamıyorum. 15000 Euro verdik sıfìr Hyundai I20 aldık 6-7 sene önce. Yeri müsait olan alsın koysun. Kimse çok para demesin. İki hafta otelde kalıp 4000 - 5000 Euro hersene bulan, 15000 Euroya arabayıda alabilir.
    Zaten burdan Arac götüren Aracin burdaki ilisigini kesecek.TR'de sigortalatip orda Vergi verecek.
    Tamam TR'den araba aldin diyorsunda burda 1.el arabalar cok pahali.Burda 15000 EUR'ya o arabayi alamazsin artik.Almanyada 15.000 € olan bir araba burda 30.000 €.
    2.el araba alalim desen herkes burda cakal olmus. Herseyde bir üc kagitcilik var.

Benim en gücüme giden nokta, O Gurbetcilerin yollardaki cektikleri cileler, kazalar, i sicagin altinda saatlerce kuyruklarda beklemeleri.
    Bu üzüyor beni.Sanmiyorum Milyonlarca insanin keyfiyetten araba ile izine gittiklerini.

Tabiki bu isin tek olmaz yani TR'deki Araba markalari sahibi Godamanlarin zarara ugramamasi nedeniyle olmama ihtimali yüksek.
    Konu Acemibiri tarafından (21 Temmuz 2022 Saat 13:20 ) değiştirilmiştir.

7. 2 kişi Acemibiri üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    249 mesaja 364 teşekkür aldı
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

satilmayacak seklinde kisitlamalar yapilmak kaydesiyle (Cünkü bir cok kisi bunu cikar amacli kullanabilir)
    önerdigin yöntemi 99,999999% sadece bu amacla kullanilacaklar.
    bizim vatandasin akli bunu cok iyi calisir.

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Alıntı Cengiz Bond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    önerdigin yöntemi 99,999999% sadece bu amacla kullanilacaklar.
    bizim vatandasin akli bunu cok iyi calisir.
    Burda haklisin cünkü TR'de denetleme yok , Kontrol yok.
    Sehir icinde ben hic bir Tarfik Polisinin bir araba durdurupda kontrol ettigine sahit olmadim.
    Polisin yanindan Kasksiz mofa ile geciyorlar, kemersiz geciyorlar, gelisi güzel park ediyorlar, adamlar dönüp bakmiyor, kontrol etmiyor.

Eee tabiki Vatandas'da duyarsiz.

10. Acemibiri üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Almanya'da polis durdurmazsa ve amiri yakalarsa neden görevini yapmıyorsun diye hesap sorar.

Türkiye'de bunu polis yapsın, kime sordun diye emniyet müdüründen veya vali/kaymakamdan fırça yer.

Niye böyle. Almanya'da bakanı durdursa polis ve ceza kesse, polis ödül alır. Bizde ters adama dek gel, Ankara'daki dayısını arar oda adam araya sokar valiye şikayet eder. Oda açığa alır.

Ya Allah aşkına bizim Uşak valiliğini takip ediyorum. Vali hanım gitti, yerine vali bey geldi. Hergün misafir ağırlayıp sohbet ediyorlar. SGK il müdüründen tut çaycılar derneğin başkanına kadar herkes geliyor hoşgeldine. 6 ay sonra arkası kesildimi, bu sefer vali iadeyi ziyarete gidiyor. Her gelen gidende bir plaket yaptırmış. Benim bildiğim plaket bir büyük başarılar için verilir.

Kaç yıldır Almanya'dayız daha bir kurum müdürü sırf hoşgeldin veya Güle Güle ziyaretine gitmez ve gidemez. Çünkü o araba su yakmıyor. Masrafı vergiden çıkıyor.

Lafın özü bizde herkes haşir neşir. Hep hatır gönül işleri.
    Düşünün bir yerden emir geliyor ve bu emir yasalara uygun olmasa bile yapmaya mecbursun. Yapmazsan sürgün yersin. Boşuna dememişler bizde emir demiri keser diye.

12. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Acemibiri çoğu keyiften. Arabalara bakasana milletin. Onun havası atmak için geliyor Türkiye'ye. Porsch Cayennen'de tut aklına ne gelirse var. 25000 Euro'nun altında araba yok. Deme ama şimdi eski araba yolda kalır falan. Arabanın bakımını düzgün yaptıkdan sonra eski araba ile ve yeni araba ile yolda kalma sansın aynı. İzin yolu grubuna bak Facebook'da. Yoda kalanların hiç biri eski arabamı.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    249 mesaja 364 teşekkür aldı
    benim zaten anlamadigim, sifir porsche cayenne alabilen ve masrafini ödeyebilen birisi niye iki gün yolda eziyet cekiyor?
    niye ucaga 2.000 € verip de türkiyeden ayni model veya bir düsük model araba kiralamiyor?

cünkü aslina o araba sifir degil ve zar zor masrafini ödiyebiliyor.
    ben mesela kendim hic arabayla türkiyeye gitmedim.
    atlarim burda ucaga ve bütceme göre arac kiralarim, lazim ise.

15. 2 kişi Cengiz Bond üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Konuya dönecek olursak, devlet TOGG pazarlamaya uğraşacağı yerde asla araba getirtmez. Seçimde olsa baskı yapmaz hükümete. Yine herkes bildiğine oyunu verir.

Ha şunu yapar belki devlet, ülkeye döviz gelsin diye TOGG'un biraz indirimli gurbetcilere pazarlayabilebilir.

Unutmayalım arabayı üretmek bir marifet müşteriyi almaya razı etmek öyle kolay değil.

Adam 25000 Euro para verecek en az, ama araba nasıl kimse bilmiyor. Porsche'den tut Suzukiye kadar hepsinin ne olduğunu biliyor vatandaş. Ama TOGG kapalı bir kutu. Yurt dışında kimse kolay kolay almaz.

Kim alacak TOGG'u ozaman? Devlet önce kendi üretecek, kendine mecbur satacak. Polis arabalarını, Jandarma araçlarını resmi araçlarla başlayacak. Halk önce görüp denenmesi lazım, sağlam olduğu görsün. Ha ondan sonra belki yurt dışındaki gurbetciler oturdukları ülkede alabilir. Ama oda çok zor.

Hergün sözde vatan için ölenler, yani sakalı salıp Alman arabası ile izine giden zengin hacı hocalar alırmı göreceğiz. Yada hani bizim Almanya'da gençler varya, her düğünde arabaları Türk bayrakları ile süslerler ve son sese "Ölürüm Türkiye" şarkısını açıp ama askerlik parası vermemek için Alman vatandaşlığa geçen Mercedesli Audili BMWli gençler acaba alırmı?

17. 4 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Normalinde izin vermezler, bende biliyorum.
    Ama secimler var önümüzde hani diyorum Yurtdisindan bayagi bir istek olursa belki olur diye düsünüyorum.
    Ama tabiki bayagi yogun bir istek olmali.
    Cünkü Gurbetci olarak sunlari söyleme Hakkimiz var:
    Gecen secimler Askerligi 1000 € indirmistiniz, sonra tekrar 5.300 € 'ya yükselttiniz.
    Yurtdisi borclanarak emekli olma hakkini bayagi arttirdiniz ve yasi ileriye cektiniz ve zorlastirdiniz.
    Bu secimlerde Yurtdisinda yasayan bizlere vaadiniz nedir?
    Konu Acemibiri tarafından (21 Temmuz 2022 Saat 15:58 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Tamam işte. Bende diyorumki vermese bile hükümeti yine etkilemez seçimi.

Yurt dışındaki seçmen ile Türkiye'deki seçmen aynı düşünmüyor. Türkiye'de seçmen daha çok ne gibi çıkarı olur diye düşünüyor. Gurbetci öyle değil. Misal diğelim kırmızı logolu muhalefet bu sözü verse kaç kişi ampül logolu partisini bırakırde oraya verir oyunu? 100 kişide belki 1 kişi. Bunu hükümet bildiği için zaten yapmasına gerek yok.

Tecrübeli Üye Rookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    334
    57 mesaja 78 teşekkür aldı
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Normalinde izin vermezler, bende biliyorum.
    Ama secimler var önümüzde hani diyorum Yurtdisindan bayagi bir istek olursa belki olur diye düsünüyorum.
    Ama tabiki bayagi yogun bir istek olmali.
    Cünkü Gurbetci olarak sunlari söyleme Hakkimiz var:
    Gecen secimler Askerligi 1000 € indirmistiniz, sonra tekrar 5.300 € 'ya yükselttiniz.
    Yurtdisi borclanarak emekli olma hakkini bayagi arttirdiniz ve yasi ileriye cektiniz ve zorlastirdiniz.
    Bu secimlerde Yurtdisinda yasayan bizlere vaadiniz nedir?
    Avrupa yada Almanya ayrı bir seçim bölgesi olmazsa çok bir etkisi olmaz, bizim içimizden bizi temsil edecek millet vekilleri olmalıki, bizim sorunlarımızı meclis gündemine taşısınlar.
    Şimdiki sistemde verdiğimiz oyları genelin içine katıyorlar, bizi temsil eden kimse yok.

Tecrübeli Üye zirdeli79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HEDEF / TURAN
    Ettiği Teşekkür
    389
    83 mesaja 277 teşekkür aldı
    Türkiyede Bir Alman ile tanistim adam Türkiyede kaliyor ve baktim Alman plakali arabasi var dedim nasil yapyiorsun bunu ,Bana dediki Bulgarda tanidigin varsa dedi 2 yilda bir dedi Bulagara gidiyorum arabayi oraya birakiyorum dedi Almanyada ucakla zaten gidioyrum ordan dedi arabanin kagirlarini aliyorum dedi ummelden yapiyorum dedi hanimin üstüne ve vollmacht öyle her 2 sene yapiyorum dedi
    sadece bilgi amacli yazdim

Üye
    Ettiği Teşekkür
    199
    10 mesaja 12 teşekkür aldı
    Tüv isini nasil hallediyormus.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,412 mesaja 9,718 teşekkür aldı
    Alıntı nasip06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüv isini nasil hallediyormus.
    Bana biraz sallamaya gibi geldi bırak TÜV ü, Türke geçerli olan yasa Almanada aynı şekilde geçerli. 2 sene sonra arabanın 185 gün geldiği üikede kalması şartı var

Hadi arabanın plakasını değiştirdin şasi numarasını nasıl değiştireceksin

Sürenin tamamını kullanarak yurtdışına çıkarılan taşıt 185 gün yurtdışında kalmaksızın taşıt sahibinin eşi/çocukları/annesi/babası/arkadaşı tarafından vekâleten Türkiye’ye getirilebilir mi?

Cevap: Taşıtın tekrar Türkiye’ye vekâleten getirilebilmesi için en az 185 gün yurtdışında kalması gerekmektedir.
    Konu hOrOz tarafından (22 Temmuz 2022 Saat 09:30 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    55
    9 mesaja 10 teşekkür aldı
    Arkadaslar Mayis ayinda Arkadaslarla Günyedogu turu yaptik.Mardinde Konak gezisinde CALISMA BAKANI YARDIMCISINA denk geldik..Almanyadan geldigimizi ve sorunlarimizin oldugunu dile getirdik..sorunlari saydigimda saskin halde (sanki ilk defa duymuscasina) dinledi ve Ankarada Calisma bakanina iletecegini söyledi.
    bana: orada Ateseliklere veya STK lara iletmiyormusunuz sorunlarinizi dedi..
    yani kisacasi buraya gelip güya sorunlarimiza care oluyormus görünüp Ankaraya vardiginda unutuyorlar.
    en iyi tepki secimlerde vermek ama.....

Muhalefet partileri YURTDISI CALISTAYI hazirlamis..bunun icnde Yurtdisindan Arac getirme de var...secimden önce bazi müjdeler gelebilir umidiyle
    Hoscakalin

Yeni Üye
    Nereden
    uberall niergendswo
    Ettiği Teşekkür
    6
    3 mesaja 3 teşekkür aldı

26. Karaoglan99 üyemize teşekkür edenler:

Moderator bambumbam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya/Frankfurt am Main
    Ettiği Teşekkür
    395
    429 mesaja 1,263 teşekkür aldı
    Alıntı Karaoglan99 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelsin insallah gelir 3 haftaligina 700€ gitti

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Tüv olayından dolayı olması mümkün değil beklki altı kalma şartını kaldırırlar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    35 mesaja 82 teşekkür aldı
    o arkadas tüv olayini nasil yapiyor 2 senede bir bulgara birakiyormus arabayi o zaman havadan tüv aliyor arabaya kacak tüv baska aciklamasi olamaz Tüv alinirsa arabayi kimse sormaz mantikli

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)