Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 605 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SGK 01.01.2012 - 7201 s Kanuna Göre Teblig

Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    3 mesaja 4 teşekkür aldı

SGK 01.01.2012 - 7201 s Kanuna Göre Teblig

slm kardesler bana bu sene türkiye de bu yazi geldi , ne yapabilirim . ben almanyada yasiyorum ve almanya dogumluyum turkiye de ama SGK primlerimi hepsini 2018 yatirmisim.ben bunu iptal edersem veya ödemessem ödediyim SGK primlerim iptal olur mu.yardimci olursaniz sevinirim saygilarimla

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Sizin ikametinizi Türkiye olarak biliyor SGK onun icin de Saglik sigortasi borcu cikmis.
    E devlet internet üzeri girmis olsaniz daha önce görürdünüz.

Simdi ne yapabilirsiniz.
    LVA Verlauf ve Yabancilar dairesinden belediyeden nerede kaliyorsaniz melde bescheinigung.Sizin Almanya da ikamet ettiginizi kanitlayacak kanit belge lazim.
    Bunlari tercüme yaptirir. Dilekceyle SGK ya verirsiniz. Konsoloslugun da Sosyal hizmetler bölümü üzerinden de yapabiliyorsunuz.

Bunun icin sakin ödemis oldugunuz primi bozmayin.HAtta bu prime hic dokunmayin.O zaman da ödediginiz TL yi geri verirler onu da € vursaniz. degersiz bir miktar cikar.

Bunu düzelttikden sonra daha problem olmaz.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    3 mesaja 4 teşekkür aldı
    saoglasin murat39 kardes ben alman vatandasiyim bir ilgisi olur mu yani cifte vatandas

Ettiği Teşekkür
    2,253
    FArketmez Alman makamlarindan sizin ikametinizin Su seneden bu zamana kadar siz burada yasiyorsunuz diye melderegister almaniz gerekir.

Benim basimdan gecti ve birkac arkadas da da gördüm yardimci oldum.

Bu sekil cözeceksin.Izine gidersen direk SGK veya buradan dilekce veya Konsolosluk. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği bölümü mesela münihte konsoloslugun icerisinde degil baska yerde.Internetten bakin bulundugunuz konsolosluk icerisinde var mi,veya nerede olduguna.

Bu dedigim sekil düzelteceksin.Konsolosluga da gitmis ken E devlet sifresi al.Oradan takip edebilirsin.Borcunu da görürsün islem takibi.Cok seyler kayitli vergi borcu.
    Türk vatandasi veya mavi kart la e devlet sifresi alabilirsiniz.Türkiye de Postaneden ne aliniyor.

Bunu problem etme Meldebescheinigung ve LVA verlauf tercüme yaptir tahütlü olarak veya konsolosluk sosyal güvenlik bölümü üzeri kontaga gir.
    6 ay icerisinde silinir.

Geriye Dönük Borç Nasıl Sildirilir?

Peki, GSS reformunun gerçekleştirildiği 2012 yılının Ocak ayından beri bu işlemi gerçekleştirmemiş olan vatandaşlar adına çıkmış olan GSS borçları ne olacak?

Bu gibi durumda olan kişiler zaten ilk baştan beri GSS’li olmalarına gerek olmadığı için SGK’ya bir dilekçe ile başvurmaları halinde adlarına çıkan borç siliniyor.

Ancak SGK vatandaştan yurtdışında yaşamakta olduğunu belgelemesini istiyor.

Bunun için vatandaşın oturmakta olduğu ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti temsilciğine (büyükelçilik veya konsolosluk) başvurarak anılan ülkede ikamet ettiğine dair ikamet belgesi alması gerekmekte.

Keza yurtdışındaki Eğitim ve Çalışma Ateşeliklerinden alınacak çalışma veya eğitim belgeleri, yurtdışındaki okullardan alınacak öğrenci belgeleri ve diplomalar ile pasaport giriş ve çıkış kayıtları da SGK’ya yurtdışında yaşadığınız ispat etmede yararlı olacaktır.

https://www.erdogansanal.com/haberle...andaslarin-gss

https://www.google.de/search?q=alman...client=gws-wiz

Hekimoglu üstat bu konularin uzmani veya birkac arkadas bu konuda da bilgilerini yazacaklardir.Gördüklerinde.
    Sonuc benim yukarda yazdigim gibi cözülecek.Sakin Emeklilik primini bozmayin.Simdi emekli olayim deseniz 65.000€ larda tutar 9.000 is günü erkeklerde.
    Zamaninda 2012 lerde 23.000€ tutuyordu.

Bu borc cözmezsen devamli zamli sekilde eklenir. En yakin zamanda cözmeye bak. Emeklilik yatirdigin prime birsey olmaz.
    Konu murat39 tarafından (01 Ağustos 2022 Saat 23:09 ) değiştirilmiştir.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Durduk yere ikametgah Türkiye'de çıkmazki. Otomatik bilgi paylaşımı için mi yaptıydın?

Ettiği Teşekkür
    2,253
    Birbey bu Türkiye nin isleri.Ben de burada yasiyorum.45 senedir ama bende de oldu.
    Bir memur ikameti Türkiye ye tiklasa isi bitti.

Türkiye de bankaya gittim.Ben hic bir yere öyle ikametgah bildirmedim.Bankadaki memur TC kimlik numarasiyla girdiginde Ekrani da bana cevirdi.
    Benim kontakda oldugum yerlerin hepsi kayitliydi.
    Konsolosluk islem yaparken sisteme giriyor.Almanya adresi giriyor.Türkiyede alim satim varsa onlar da kayit sisteme giriyor.Nüfus cüzdani alimi muhtardan kagirt aliniyor.Beldiye sisteme giriyor.
    Bu sekilde adresler sistemde.

Bende 3 tane ikamet gözüküyor.
    Almanya 1 ci ikamet diye geciyor.
    Türkiye sehir ve köy.adresleri de kayitli sistemde.
    Konu murat39 tarafından (01 Ağustos 2022 Saat 23:18 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    3 mesaja 4 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birbey bu Türkiye nin isleri.Ben de burada yasiyorum.45 senedir ama bende de oldu.
    Bir memur ikameti Türkiye ye tiklasa isi bitti.

Türkiye de bankaya gittim.Ben hic bir yere öyle ikametgah bildirmedim.Bankadaki memur TC kimlik numarasiyla girdiginde Ekrani da bana cevirdi.
    Benim kontakda oldugum yerlerin hepsi kayitliydi.
    Konsolosluk islem yaparken sisteme giriyor.Almanya adresi giriyor.Türkiyede alim satim varsa onlar da kayit sisteme giriyor.Nüfus cüzdani alimi muhtardan kagirt aliniyor.Beldiye sisteme giriyor.
    Bu sekilde adresler sistemde.

Bende 3 tane ikamet gözüküyor.
    Almanya 1 ci ikamet diye geciyor.
    Türkiye sehir ve köy.adresleri de kayitli sistemde.
    Aynen öyle kardes ben hicbirsey yapmadim ikametgah turkiye de cikti

Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    3 mesaja 4 teşekkür aldı
    slm murat39 ve diger kardeslerim ben 2018 de Türkiye gittigim de Melderegister ve Rentenverlauf yanimda götürmüsdüm .
    ve 2018 de emeklimi yatirdigim da Melderegistersiz ve Rentenverlauf olmadan islem yapamiyorsun SGK da.
    bunlar 1995 den 2018 kadar primlerimi ödedigim halde görmüyorlar mi, bizi sif bunaltiyorlar baska yaptiklari is yok.
    yarin insallah bürgeramtdan bir termin für Melderegister ve Rente Dairesinden de Rentenverlaufu istegecegim ve sonra bu belgeleri YEMINli tercumanda türkce cevirecem dogrumu anladim.Türk Büyükelcilige gitecem bu da dogru mu.

Saygilarimla

Ettiği Teşekkür
    2,253
    Aynen bu sekil olay düzelir.

Sosyal güvenlik atesesine Konsoloslukda.Internetten arastirin hangi konsolosluga gidecekseniz.Bazen baska adres olabiliyor.
    Konsolosluk disinda yakin bir adres.

Mesela Münihte öyle Konsoloslugun icerisinde degil.3 km yakininda.
    Konu murat39 tarafından (02 Ağustos 2022 Saat 15:56 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Ergene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,559
    276 mesaja 883 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen bu sekil olay düzelir.

Sosyal güvenlik atesesine Konsoloslukda.Internetten arastirin hangi konsolosluga gidecekseniz.Bazen baska adres olabiliyor.
    Konsolosluk disinda yakin bir adres.

Mesela Münihte öyle Konsoloslugun icerisinde degil.3 km yakininda.
    Aynen Hocam,

TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yurt Dışı Teşkilatı Adresleri ve Telefon Numaraları:

TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Günaydın, geçenlerde Oktan Erdikmenin proğramında bu konu işlendi. E-devlete baktım, eşimin borcu sıfır, ben de 12 küsür bin borç gözüküyor.
    Belediyeden Melderegister ve LVA dan versicherungsverlauf aldım, tanıdık yeminli tercüman var, ona konuyu anlattım, o da şöyle diyor, konsolosluktan noter bölümünden tercüme edilen belge tasdik ediliyor ama noterden randevu almak en az üç ay sürürmüş.
    Konsolosluğa uğramadan tercüme edilen belgeleri direk SSK ya götürme imkanı var mı? Murat arkadaşımız sanki öyle yazmış.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)