Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 630 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye'den yeni pasaport cikartmak

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı

Türkiye'den yeni pasaport cikartmak

Arkadaslar 01/2023 pasaportum bitiyor.

Yarin sabah Allah'in izni ile Usak'a ucuyorum. Gitmisken pasaportu yenileyim dedim. Tecrübelerimi aktarayim. Belki birine faydasi olur.

Önce e-devlet üzerinden Usak'daki Nüfus dairesinden randevu aldim. Randevu almak mecbur degil. Ama bizim insanimizda randevu kültürü pek gelismis olmadigindan bakayim dedim hangi sürede randevu veriyor diye. Önümüzdeki pazartesi kendime ve hanima randevu aldim. Ayri ayri randevu almaya gerekmiyor. E-devletde soruyor kimler icin randevu istiyorsun diye. Esiniz, anneniz, babaniz ve cocuklariniz icin randevu alabiliyorsunuz.

Nüfus dairesi hemen size online bilgi veriyor. Pasaport harcini ve bedelini Vakifbank veya Ziraatbankasina yatirabilirsiniz gösteriyor. Yada diyor Usak Merkez vergi dairesi veya Internet vergi dairesine diye.

Ben Türkiye'de beklmemek istemedigim icin online yatirmak istedim. Secenek olarak yurt ici ve yurt disi kredikarti ve giropay olur gösteriyor. Alipay falanda var.

AWA7 kredi karti ile yatirmak istedim. Il olarak Usak sectim ve Vergi dairesi olarakda Usak Merkez.

Maalesef yatiramadim. Hemen ama uyari geliyor sorun bizden kaynaklanmiyor bankanizdan kaynaklaniyor diye.

Önce inandim. Bir kac kere denedim olmadi. Sonra Izmir-Selcuk vergi dairesi seceyim dedim. Selcuk'a yakin tatil yapacagim. Bir sorun olursa parayi gider ordaki vergi dairesinden geri isterim diye. Izmir-Selcuk'u dairesi olunca hemen ödeyebildim. Yani dedikleri gibi kendi bankamadan kaynaklanmiyor. Isleri gücleri yalan. Usak vergi dairesininden kaynaklaniyor bence sorun.

Dikkat etmek gerek harc ve degerlik evrak parasini ayni anda kesmiyor. Harci ayri ödeyeceksiniz (1480 TL) ve defter parasini ayri ödeyeceksiniz (225 TL). Ama bu konuda bir uyari gelmiyor.

Makbuz hemen barcodelu pdf olarak cikiyor. Makbuza gerek yok yaziyor sistemde gözükür yaziyor. Ben yinede bir ciktilarini aldim.

Yurt disi kredi karti kullandigim icin komisyon biniyor üstüne yaziyor. Harc ücretinde yaklasik 36-37 TL gibi bir rakam. Defter bedelinde 6 TL.

Gidip bankada ugrasmaktansa veya vergi dairesine gitmektense yinede yaptim. Sicakda ugrasmanin bir anlami yok diye.

AWA7 (Hanseatic) kredi kartimin Appinde hemen gösterdi. Harc 83,25 Euro, Defter ücretide icin 12,75 Euro kesilmis. Yani toplamda tam 96 Euro.

Münih konsolosluguna gitseydim hepsi 95 Euro tutuyordu. Yani bir nevi 1 Euro zarar etmis oluyorum. Konsolosluk bana tek yön 80 km oldugunu düsünürsek ve ayriyetnde Münihe birde pasaportu almaya gidecegimi ve bir gün Urlaub'da yiyecegimi düsünürsek zarar degil kara bile gecmis oluyorum. Münih konsoloslugu maalesef pasaportu eve yollamiyor. Diger konsolosluklar 4 Euro ücret karsiligi yolluyorlarmis.

Pasaport posta ile eve teslim ediliyormus. Illere 2-3 gün icinde, ilcede oturanlara 4 gün gibi ve köyde oturanlara 7 gün icinde teslim ediliyor yaziyor.

Cumartesi günü Usak'da vesikalik cektirecegiz. Aufenthaltskarte icinde lazim oldugunu düsünürsek Türkiye'de vesikalik Almanya'dan daha ucuz olabilir.

En büyük kerim ama Urlaub yememek. Ha pasaportu tarihinden 5-6 ay önce degistirmis oluyorum ama okadarda olsun.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (04 Ağustos 2022 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir.

2. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)