Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 602 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye'den yeni pasaport cikartmak

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı

Türkiye'den yeni pasaport cikartmak

Arkadaslar 01/2023 pasaportum bitiyor.

Yarin sabah Allah'in izni ile Usak'a ucuyorum. Gitmisken pasaportu yenileyim dedim. Tecrübelerimi aktarayim. Belki birine faydasi olur.

Önce e-devlet üzerinden Usak'daki Nüfus dairesinden randevu aldim. Randevu almak mecbur degil. Ama bizim insanimizda randevu kültürü pek gelismis olmadigindan bakayim dedim hangi sürede randevu veriyor diye. Önümüzdeki pazartesi kendime ve hanima randevu aldim. Ayri ayri randevu almaya gerekmiyor. E-devletde soruyor kimler icin randevu istiyorsun diye. Esiniz, anneniz, babaniz ve cocuklariniz icin randevu alabiliyorsunuz.

Nüfus dairesi hemen size online bilgi veriyor. Pasaport harcini ve bedelini Vakifbank veya Ziraatbankasina yatirabilirsiniz gösteriyor. Yada diyor Usak Merkez vergi dairesi veya Internet vergi dairesine diye.

Ben Türkiye'de beklmemek istemedigim icin online yatirmak istedim. Secenek olarak yurt ici ve yurt disi kredikarti ve giropay olur gösteriyor. Alipay falanda var.

AWA7 kredi karti ile yatirmak istedim. Il olarak Usak sectim ve Vergi dairesi olarakda Usak Merkez.

Maalesef yatiramadim. Hemen ama uyari geliyor sorun bizden kaynaklanmiyor bankanizdan kaynaklaniyor diye.

Önce inandim. Bir kac kere denedim olmadi. Sonra Izmir-Selcuk vergi dairesi seceyim dedim. Selcuk'a yakin tatil yapacagim. Bir sorun olursa parayi gider ordaki vergi dairesinden geri isterim diye. Izmir-Selcuk'u dairesi olunca hemen ödeyebildim. Yani dedikleri gibi kendi bankamadan kaynaklanmiyor. Isleri gücleri yalan. Usak vergi dairesininden kaynaklaniyor bence sorun.

Dikkat etmek gerek harc ve degerlik evrak parasini ayni anda kesmiyor. Harci ayri ödeyeceksiniz (1480 TL) ve defter parasini ayri ödeyeceksiniz (225 TL). Ama bu konuda bir uyari gelmiyor.

Makbuz hemen barcodelu pdf olarak cikiyor. Makbuza gerek yok yaziyor sistemde gözükür yaziyor. Ben yinede bir ciktilarini aldim.

Yurt disi kredi karti kullandigim icin komisyon biniyor üstüne yaziyor. Harc ücretinde yaklasik 36-37 TL gibi bir rakam. Defter bedelinde 6 TL.

Gidip bankada ugrasmaktansa veya vergi dairesine gitmektense yinede yaptim. Sicakda ugrasmanin bir anlami yok diye.

AWA7 (Hanseatic) kredi kartimin Appinde hemen gösterdi. Harc 83,25 Euro, Defter ücretide icin 12,75 Euro kesilmis. Yani toplamda tam 96 Euro.

Münih konsolosluguna gitseydim hepsi 95 Euro tutuyordu. Yani bir nevi 1 Euro zarar etmis oluyorum. Konsolosluk bana tek yön 80 km oldugunu düsünürsek ve ayriyetnde Münihe birde pasaportu almaya gidecegimi ve bir gün Urlaub'da yiyecegimi düsünürsek zarar degil kara bile gecmis oluyorum. Münih konsoloslugu maalesef pasaportu eve yollamiyor. Diger konsolosluklar 4 Euro ücret karsiligi yolluyorlarmis.

Pasaport posta ile eve teslim ediliyormus. Illere 2-3 gün icinde, ilcede oturanlara 4 gün gibi ve köyde oturanlara 7 gün icinde teslim ediliyor yaziyor.

Cumartesi günü Usak'da vesikalik cektirecegiz. Aufenthaltskarte icinde lazim oldugunu düsünürsek Türkiye'de vesikalik Almanya'dan daha ucuz olabilir.

En büyük kerim ama Urlaub yememek. Ha pasaportu tarihinden 5-6 ay önce degistirmis oluyorum ama okadarda olsun.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (04 Ağustos 2022 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir.

2. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Usta sistemlar merkez servere bağlı

Bilgisayar sistemi nasıl yalan söylesin?

yoksa senin mantıkla biri pc nin başında duruyor sana yalan cevapmı veriyor
    Konu hOrOz tarafından (05 Ağustos 2022 Saat 10:00 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Vallah nasıl oluyor bende bilmiyorum. Burası ama Türkiye. Olmaz diye birşey yok.

Uşak vergi dairesini 7-8 kere denedim. Olmadı. Sonra Giropay deneyim dedim oda olmadı. Halbuki Postbank'da Giropay bende aktiv.

Tam pes ediyordum. İzmir-Selcuk vergi dairesi deneyince hersey birincide oldu.

Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    552 mesaja 3,594 teşekkür aldı
    Hemsehrim, önce iyi tatiller dilerim, bende yeni geldim usak tan.
    3 Hafta dolu dolu izin yaptim, güzeldi.
    Türkiye havasi, suyu cok ayri bir memleket insana yariyor orada insan hasta olmaz,
    ama ne yaparsin bizim nasibimize de Gurbet düsmüs.

Türkiye de Harc ödemeleri filan tam bir iskence, bundan 4 yil önce kimlik cikartmistim, bankamatiklerde
    ne cileler cektim, ödemeyi yaptirmamak icin bankamatik bana neler neler yapti, TC, numarasi ver islem
    numarasi ver miktar ver, hoop sistem hatasi, dön basa yanimda Türkiye de yasayan kardesim vardi o bile
    sasirdi bu islere, onlara kolay geliyor ama biz nedense kabullenemiyoruz, bir de her yerde ückagit olur diye
    korkuyoruz. orada onlar gibi yasamayi ögrenmemiz gerekiyor yoksa isimiz zor.
    Türkiye de Almanya yi unutarak yasa, burayla kiyaslayarak yasama cok zorlanirsin.

Kolay Gelsin, iyi Tatiller.

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı
    Ben bu yil Antalyada yeni kimlik Karti aldim hicde zorlanmadim.
    Internetten kaldigim yerin nufus müdürlügünden randevu aldim hatta Alo Randevu 182'den de alabiliyorsun.Fotografimi cektirdim Harcimi ödedim Randevu saatinde gittim
    ordaki calisan beni iceri aldi parmak izlerimi aldi islemi bitirdi.
    2 Gün sonrada yeni Kimlik PTT kargo ile eve geldi.
    Inanin bazi taraflari iyi Türkiyenin. Iste bölgeden bölgeye veya sehirden sehire, Memurdan memura degisiyor.
    Bir standartlari yok, standarlar olmayinca her sehirdeki Kurum veya kurumlardaki memurlar degisik davranabiliyor.
    Konu Acemibiri tarafından (05 Ağustos 2022 Saat 10:11 ) değiştirilmiştir.

8. 2 kişi Acemibiri üyemize teşekkür etti:

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Alıntı Acemibiri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu yil Antalyada yeni kimlik Karti aldim hicde zorlanmadim.
    Internetten kaldigim yerin nufus müdürlügünden randevu aldim hatta Alo Randevu 182'den de alabiliyorsun.Fotografimi cektirdim Harcimi ödedim Randevu saatinde gittim
    ordaki calisan beni iceri aldi parmak izlerimi aldi islemi bitirdi.
    2 Gün sonrada yeni Kimlik PTT kargo ile eve geldi.
    Inanin bazi taraflari iyi Türkiyenin. Iste bölgeden bölgeye veya sehirden sehire, Memurdan memura degisiyor.
    Bir standartlari yok, standarlar olmayinca her sehirdeki Kurum veya kurumlardaki memurlar degisik davranabiliyor.
    Aynen, Kastamonu/Cide de yeni kimlik cikartik (esime ve bana), ödemeyi de halk bank atm de 5 tus a tiklayarak isimizi hallettik..
    Faturayla nüfus dairesine gittik, parmak izilerine aldilar, gecici kimlik (din a4) verdiler vs..
    (Hepsi belki yarim saat sürdü)
    ertesi gün sms üzeri onay geldi.. simdi gelmesini bekliyoruz..
    Konu talo176 tarafından (05 Ağustos 2022 Saat 11:21 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Bunlar hep düz mantık düşünmeden kaynaklanıyor

Avrupa kredi kartları veya EC Kartları her banka sistemin de kabul görmüyor

Mesela ben Belçika da EC kart bazı restoranlarda ödeme, alışveriş yapamıyorum

Temazsız EC-Kart hiç çalışmıyor ..

GiroPay sistemi Alman Bankalarının kurduğu bir sistem Türkiye Bankalarında çalışmaz

Aynen Paypal çalışmadığı gibi.

Bugüne kadar Türkiye kredi veya banka kartlarıyla Vergileri, online siparişleri hepsini ödeyebildim.

Bu Almanya dada var Strassenverkehrsamt taki otomatlar kredi kartınnı kabul etmiyor

Sonra adam bağırıyor bu nasıl sistem diye

Başka bir ülkeye başka bir bankacılık sisteme girdiğinizi unutuyor hala Almanya daki aklınızla iş yapmaya çalışıyorsunuz
    Konu hOrOz tarafından (05 Ağustos 2022 Saat 10:31 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye resadiyeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya-Gaildorf
    Ettiği Teşekkür
    34
    38 mesaja 63 teşekkür aldı
    Selam,Ben yasadigim ilcede yaptirdim,randevu filan almadim, sadece vergi dairesine ücreti yatirdim,5 gün sonra pasaport geldi,Sunu belirteyim eger o kurumda tanidigin var ise hemen isin görülüyor.Müdür bey sagolsun evraka not düstü acildir diye 5 günde geldi.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bugün 13.45 nüfus dairesi Uşak'da randevum vardı. Gittik ve girişde bir numara çekmek için bir otomatik var. T. C. kimlik numaramı verdim. Hemen beni ve hanımı sistem tanıdı. Ve sıradaki numara hemen bizimdi.

Durumu izah ettim. Bana dedi Pasaport gelmesi 2aya kadar sürebilir. Ancak dedi acik buttonuna basarsam daha hızlı gelir. Ama 1,5 haftada gelirmi bilemem dedi. Ancak geçen cuma yaptım, bugün geldi pasaport. Acil buttonu için bir ispat gerekli dedi. Misal uçak bileti. Telefondan göstermem yeterli değildi. Çıktısı lazım dedi. O çıktı sisteme işlenmiyormuş. Acil nedeni falanda yazılmıyormuş. Herhalde rüşvet istiyor diye yanlış anlaşılmasın diye istiyorlar. Bilmiyorum ama.

Yani acil için tanıdığa ihtiyaç yok. Hemen nüfus dairesinde çıktım. 100 metre ilerde fotoğrafcı dükkanı. Biletleri çıkardım. Sonra sistem çöktü nüfus dairesinde. Bekledik memur hanım ile sohbet ettik.

Normalinde eski pasaportu iptal ediyorlar. Öyle bize ama geri verdi. Bence bilerek yaptı ne olur ne olmaz diye.

Memur hanım gayet nazikdi.

13. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bu arada bir kaç gündür temazsız Google Pay ile denedim oldu.

Tecrübeli Üye tolga1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal yuvasi
    Ettiği Teşekkür
    46
    63 mesaja 134 teşekkür aldı
    Anlamadığım, şurada yapacağınız 3 yada 4 hafta izin niye keyfini çıkartmıyor sunuz, yoksa yapmak istediğin kendini Türkiye şartlarına yada sistemine alıştırmak mı???

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Ne alaki? Bunlar yapılması gereken şeyler.

Bir kaç saatini ayırmış olmak ile tadını çıkarmaya engel değilki. Çok mu zaman alıyor internetden ödemeyi yapıp, e-devletden randevu alıp, sıra beklemeden işini halletmek.

Hem işlerimizi görüyoruz, hemde insanları bilgilendiriyoruz, hemde bütcemizin verdiği imkanlar içinde geziyoruz.

En kötü insan benim için bilgiye ihtiyacı olduğu zaman googlei açıp bilgi arayan, ama kendi elindeki bilgiyi kimse ile uğraşıp paylaşmayan.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (09 Ağustos 2022 Saat 23:07 ) değiştirilmiştir.

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Herkesin oturdugu sehir de konsolos yok malesef..
    Almanya da bu işlem için 250km yol yapmam lazim (toplam)..
    Burda toplam 3km yol yaptim ve sadece 30-45 dk sürdü hersey..

Zeit und geld gesparrt..
    Konu talo176 tarafından (10 Ağustos 2022 Saat 21:52 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Pazartesi öğleden sonra başvuru yapdım bugün postaya verilmiş. 320 km yol ve bir gün Urlaub'dan kurtuldum. Bugünde yabancılar dairesinden termini aldım 02.09. internetden.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bugün geldi pasaportlar.

Kısaca Pazartesi başvurduk öğleden sonra Perşemebe elimdeydi.

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Hayırlı olsun

10 yıllık pasaport 1.703 TL'den 3.837 TL'ye yükselecek.

Tecrübeli Üye esmerkral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    386
    129 mesaja 297 teşekkür aldı
    Alıntı atsiz77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun

10 yıllık pasaport 1.703 TL'den 3.837 TL'ye yükselecek.

bize su andaki kurla 211€ geliyor türk ekonomisini gurbetciye yüklediler

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Alıntı esmerkral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bize su andaki kurla 211€ geliyor türk ekonomisini gurbetciye yüklediler
    Yurtdışındaki Konsolos fiyatlarını Türkiye fiyatlarına göre Euro/dolar endeksliden daha fazla zam yaparlar diye tahmin ediyorum.

Tecrübeli Üye esmerkral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    386
    129 mesaja 297 teşekkür aldı
    ocak ayinda süresi bittiginden izindeyken bende cikarmak istedim nüfus dairesine basvuruda bulunmustum 4-5 ay hatta fazla sürecegini söylemislerdi bende basvuruda yapmadim

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Doğru bilgilendirmemişler abi seni.

Yukarıdada değim gibi, acil komut ile bir kaç güne geliyor. Ayrıca babamda başvurdu. Onunki acil değildi. Onunkide hemen geldi.

Ah şu bizim Türkiye'nin memurları varya, ayrı bir dünyadalar. Sabah daireyi 08.30 açar, 17.00'de kapatırsan, memura Schulung yapmazsan böyle oluyor. Önüne atıyorlar genelgeyi memurun, kendin oku diyorlar. Memurda ne zaman okuyacaksa. Boşuna Almanya'da hemen hemen tüm daireler Çarşamba ve Cuma erken kapatılmıyor. Eğitim görüyoruz.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (03 Kasım 2022 Saat 16:34 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)