Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 601 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyede 6 ay kalma süresi

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    1 mesaja 1 teşekkür aldı

Türkiyede 6 ay kalma süresi

Merhabalar,
    Almanyada oturum hakkına sahip emeklilerin 6 aydan fazla kalması yasak.Benim sorum;bir emeklinin Almanyaya gitmeden mesela Yunanistana gidip gelmesi yeterli oluyormu acaba?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,257
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Bir emekli süresiz oturum hakkina sahipse.Geliri yeterliyse yardim almiyorsa özel izin alip istedigi kadar kalabiliyor.

Burada izin aldikdan sonra problem yok.Istedigi kadar kalir geldiginde Alman gümrügünde fark ediyorlar uzun kalindigini .( Izin kagirdini gösterince hersey problemsiz)

Izin belgesi yoksa Senenin fazlasini Almanya da ikamet etmesi gerekiyor.Almanya gümrüklerde giris cikis kaydi na bakarlar.
    Yunanistana girip geri Türkiye ye gecmek olmaz.
    Konu murat39 tarafından (06 Ağustos 2022 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Alıntı BattalGazii Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    Almanyada oturum hakkına sahip emeklilerin 6 aydan fazla kalması yasak.Benim sorum;bir emeklinin Almanyaya gitmeden mesela Yunanistana gidip gelmesi yeterli oluyormu acaba?
    Usta yasak değil onu kim çıkardı.
    Gitmeden önce Ausländeramt ta bikdir onlar sana bir belge veriyorlar

6 aydan fazla Türkiye de kalabilirsin

tek sorun hastalık kasaları 6 aydan fazla Auslankrankenschein vermiyor

Niederlassungserlaubnis
    eğer kişi 15 sene Almanya da yaşamış ve geçimini temin etmişse silinmez

Aufenthaltserlaubnis
    Kişi 60 yaşını doldurduysa Almanya çıkıştan 6 ay sonra silinir, 6 aydan fazla süre eğer Almanya nın çıkarlarıne ters değilse tanılır

Aufenthaltserlaubnis

Eine Aufenthaltserlaubnis erlischt ab 6 Monaten nach der Ausreise aus Deutschland.

Eine längere Frist kann auf Antrag erlaubt werden, wenn der Aufenthalt im Ausland den Interessen der Bundesrepublik Deutschland dient. Dies ist zum Beispiel der Fall bei
    einem Aufenthalt als Entwicklungshelfer,
    als Familienangehöriger eines deutschen Diplomaten im Ausland ,
    als Studierender an einer hiesigen Hochschule gem. § 16 für ein oder zwei Gastsemester an einer ausländischen Hochschule,
    oder auch der Auslandseinsatz für ein international tätiges Unternehmens mit Sitz in Deutschland

Übrigens: Wenn Sie ausreisen, um im Ausland eine schulische oder universitäre Ausbildung zu beginnen, wird Ihre Aufenthaltserlaubnis bereits mit der Ausreise ungültig. Es ist dabei egal, ob Sie vor Ablauf der Frist von 6 Monaten zwischendurch nach Deutschland zurückkehren.

Niederlassungserlaubnis

Eine Niederlassungserlaubnis erlischt ab 6 Monaten nach der Ausreise aus Deutschland.

Eine Niederlassungserlaubnis erlischt ab 12 Monaten nach der Ausreise aus Deutschland
    wenn der Ausländer das 60. Lebensjahr vollendet hat
    und sich mindestens 15 Jahre rechtmäßig im Bundesgebiet aufgehalten hat.
    Dasselbe gilt dann auch für den mit ihm zusammenlebenden Ehegatten mit einer Niederlassungserlaubnis, wenn dieser auch mindestens 60 Jahre alt ist.

Eine Niederlassungserlaubnis erlischt auch bei einem längeren Aufenthalt im Ausland nicht
    bei einem rechtmäßigen Aufenthalt in Deutschland von mindestens 15 Jahren und wenn der Lebensunterhalt gesichert ist (das gilt auch für den Ehegatten mit einem unbefristeten Aufenthaltstitel) oder
    bei einer ehelichen Lebensgemeinschaft oder eingetragenen Lebenspartnerschaft mit einem deutschen Staatsangehörigen
    Das Landesamt für Einwanderung oder die Bürgerämter stellen darüber eine Bescheinigung aus. Diese Bescheinigung kann für die Wiedereinreise nach Deutschland erforderlich sein.
    Mehr Informationen zu der Bescheinigung

In allen anderen Fällen kann eine längere Frist auf Antrag erlaubt werden, wenn
    der Aufenthalt im Ausland nur vorübergehend ist (zum Beispiel zur Pflege eines nahen Angehörigen, für ein Gastsemester während eines Studiums) oder
    wenn der Aufenthalt im Ausland den Interessen der Bundesrepublik Deutschland dient (siehe oben unter Aufenthaltserlaubnis).
    Ya bu 6 aya giriş çıkış hikayesi daha hala anlatılıyor

şunuda unutmayın giriş çıkış diye bir şey yok

185 gün o ülkede ikamet etmeniz gerek

Konu hOrOz tarafından (06 Ağustos 2022 Saat 20:46 ) değiştirilmiştir.

5. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta yasak değil onu kim çıkardı.
    Gitmeden önce Ausländeramt ta bikdir onlar sana bir belge veriyorlar

6 aydan fazla Türkiye de kalabilirsin

tek sorun hastalık kasaları 6 aydan fazla Auslankrankenschein vermiyor

Niederlassungserlaubnis
    eğer kişi 15 sene Almanya da yaşamış ve geçimini temin etmişse silinmez

Aufenthaltserlaubnis
    Kişi 60 yaşını doldurduysa Almanya çıkıştan 6 ay sonra silinir, 6 aydan fazla süre eğer Almanya nın çıkarlarıne ters değilse tanılır

Ya bu 6 aya giriş çıkış hikayesi daha hala anlatılıyor

şunuda unutmayın giriş çıkış diye bir şey yok

185 gün o ülkede ikamet etmeniz gerek

Bilgi için teşekkür ederim.
    Söz konusu benim kayınpederim.Almanya’dan giderken bir girişimde bulunmadı.Şimdi türkiyede ve fazla kalması gerekiyor.Belgeyi alması zor.Biraz karışık bir durum.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    35 mesaja 60 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir emekli süresiz oturum hakkina sahipse.Geliri yeterliyse yardim almiyorsa özel izin alip istedigi kadar kalabiliyor.

Burada izin aldikdan sonra problem yok.Istedigi kadar kalir geldiginde Alman gümrügünde fark ediyorlar uzun kalindigini .( Izin kagirdini gösterince hersey problemsiz)

Izin belgesi yoksa Senenin fazlasini Almanya da ikamet etmesi gerekiyor.Almanya gümrüklerde giris cikis kaydi na bakarlar.
    Yunanistana girip geri Türkiye ye gecmek olmaz.

aynen murat39 ustanin dedigi gibi.
    Ben annem icin izin kagidi aldim.
    Ausländeramt'a basvurmak gerekiyor, BaWü'de 10,- Euro istiyorlar. (yil 2018)

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Antrag auf Erteilung einer Bescheinigung gem. § 51 Abs. 2 AufenthG
    über das Nichterlöschen der erteilten Niederlassungserlaubnis

9. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Rookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    334
    57 mesaja 78 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Antrag auf Erteilung einer Bescheinigung gem. § 51 Abs. 2 AufenthG
    über das Nichterlöschen der erteilten Niederlassungserlaubnis
    Merhaba Arkadaslar
    Ben 3 sene önce böyle bir belge aldım.
    Şimdi bana ve çevremdeki insanlara yabancılar dairesi aşağıdaki yazıyı gönderdi, imzalayıp gönderin diye, bu ne anlama geliyor bilgisi olan varmı.
    Bayern

"Erklärung zur Niederlassungserlaubnis

Ich wurde darüber belehrt, dass die Niederlassungserlaubnis erlischt, wenn ich aus der Bundesrepublik Deutschland ausreise und nicht innerhalb von 6 Monaten oder einer von der Ausländerbehörde bestimmten längeren Frist wieder einreise. Die Niederlassungserlaubnis erlischt auch, wenn ich das Bundesgebiet aus einem Grund verlasse, der nicht vorübergehender Natur ist. Nicht nur vorübergehend ist die Abwesenheit dann, wenn Wohnung und Arbeitsplatz in der Bundesrepublik Deutschland aufgegeben werden und ich mich in das erlischt die Niederlassungserlaubnis im Falle einer Ausweisung.

Ausland abmelde. Im Übrigen Ich bin darauf hingewiesen worden, dass ein Aufenthaltstitel widerrufen werden kann, wenn ich nicht mehr über einen gültigen Pass verfüge

. Ich werde daher immer für eine rechtzeitige Verlängerung der Gültigkeitsdauer meines Passes sorgen und dabei auch die Bearbeitungszeiten bei dem für mich zuständigen Konsulat meines Heimatstaates berücksichtigen. Die Verlängerung der Gültigkeitsdauer werde ich unaufgefordert der zuständigen Ausländerbehörde anzeigen.

(Unterschrift)"
    Konu Rookie tarafından (07 Aralık 2023 Saat 22:38 ) değiştirilmiştir.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    bayern bayern, bu bayernde herkesemi geliyor yoksa lokal bir sehremi ait? Bayern de kalan diger katilimcilar cevaplarsa memnun olurum.

12. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Toroslardan
    Ettiği Teşekkür
    203
    54 mesaja 78 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bayern bayern, bu bayernde herkesemi geliyor yoksa lokal bir sehremi ait? Bayern de kalan diger katilimcilar cevaplarsa memnun olurum.
    Bende Bayernde ikamet ediyorum.
    Ailece bizede geldi.

14. Murat01 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    64
    45 mesaja 66 teşekkür aldı
    arkadaslarin söylediklerine ek olarak sunu söyleyeyim 182 gün TR de kalip 183 gün almanyada kadiigniz sürece sorun yok ama kanunen bu saglik sikortasi icin gecerli ayni sey TR iicn de ayni dikkkat edin egerki yasal olarak 183 nerde klaiyorsaniz oranin sayglik sigortasindan yaralanmaniz gerekiyor bu yasal olarak böyle tabiki farkli yöntemler uygulamar yapan arkadaslarimiz vardir ben yasal olarak söyledim buna dikkat edin sonra saglik sigortasindan cikis veya farkli birsey gelince ah tüh etmeyin bilginize isterseniz gidin bagli oldugunuz saglik sigortasina sorun farkli birsey denirse illaki o diyen kisiden belge alin mutlaka yazili olsun yazili olmayan sey gecersiz bilirsiniz bu TR icinde gecerli arkadaslar kolayliklar dilerim kisa bilgi uzun kalmaya yardim almiyorlarsa kimse birsey demiyor sadece saglik sigortasini dikkate alin yardim herhangi bir yerdim varsa cok cok ayri bir konu onuda resmi yerlerden sorun tam olaarak belgelerle derim

16. antika üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Ergene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,559
    276 mesaja 883 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende Bayern'deyim, henüz bir şey gelmedi.

18. Ergene üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    15 seneden fazla Almanya da oturması olan ve Yabancılar Dairesinden izin alanların korkmasına gerek yok.

Son zamanlarda Alman Vatadaşliğına geçenlerden İsrail i tanıdıklarına, İsrail düşmalığı yapmayacaklarına dair dair kağıt imzalatıyorlarmış.

Bakalım daha neler göreceğiz

20. 3 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler