Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 417 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 8 Toplam 16 Sayfadan BirinciBirinci 12345678910111213141516 SonuncuSonuncu
Toplam 309 adet sonuctan sayfa basi 141 ile 160 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DEPREM 7,4 kahramanmarasta

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    evet arkadaslar tekrardan Basimiz Sag olsun

Allahim bir daha, böyle büyük bir felaketi hic bir millete yasatmasin.AMIN INSALLAH

Hayatini kaybedenlere Allah tan rahmet,,

Yarali kurtulup deva bekleyen insanlarada, acil $ifalar.

yakinlarina da Hz.Eyyub sabri dilerim.

----------------------------------------------------------------------

bu konuyu,,,,sayfalar arasinda gözden kacma olasiligi oldugu icin,,,diger acmis oldugum deprem konusunun icine katmak istemedim.

o yüzden ayri konu actim. MOD arkadaslar uygun görürse tabiki ???

-----------------------------------------------------------------------

deprem de hayatta kalma egitim videolarimizi bu baslik altinda paylasirsak,,bilgiye daha cabuk ulasiriz diye düsünüyorum.

Haluk Tatar kanali ile,,,,1999 depreminde göcük altindan 3 gün sonra cikartilan,,,Ufuk Kocak in tecrübeleri,,ile ben baslamak isterim.

2. 2 kişi MEGAbond üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Eğer İstanbul'da deprem olursa 50 yıl ekonomik olarak ger igideriz.

Ama bunda gelmiş geçmiş tüm hükümetler suçlu. İnsanları büyük şehirlere göçü meçbur bırakıyorlar.

Devletin hemen hemen tüm büyük yeni hizmetleri aynı 5-10 ile yapıyorlar. Misal hastane. İstanbul'da hergün yeni hastane açılıyor. İstanbulu cazibe edersen tabiki İstanbul'un nüfusu her sene artar ve yetmez hastaneler.

Örnek vereyim. Bazen babamın beli tutuluyor Uşak'da. Bir iğne ile geçiyor. Almanya'da bu iğneyi her ortopedi vuruyor. Uşak'da kos koca devlet hastanesi var yeni. 250.000 nüfusluk bir ilde sıradan bu iğneyi vurabilen ortopedi doktoru yok. Her halt için Afyon'a veya İzmir'e gitmen lazım diyorlar.

Yada yengem düşmüştü. Küçül bir çatlak vardı belinde. O beldeki kemiğe dolgu yapılması gerekir. Yapabilen ortopedi yok. Siz ya Afyon'a yada İzmir'e gidin.

Yada başka bir tanıdık. Açık kalp ameliyatı olması gerekiyor yine aynı.

Şimdi gelde vatanadaş olarak göç etme. Hastane sadece süs için var sanki.

Siyasetcinin ve halkın kafalarındaki düşünce tarzı değişmezse daha çok göç alır büyük şehirler, daha çok 20 katlı binalar yapılır. Herkes göç ediyor büyük şehire, sonra kalacak yerler az olunca kiralar fırlıyor. Fırlamaması için daha çok kiralık evler lazım. Onüne gelene mütahitlik izni veriliyor. Sonra adam 30 katlı bina yapıyor. İstanbula gidenler bilir. Bazı semtlerde göeüyoruz tüm dağa onlarca yamaça 20-30 katlı binalar yapılmış.

Ben 50 yıl dedim ama dahada fazla geriye gideriz.

1999 depreminde önümüzdeki 20-30 yıl içinde İstanbul depremi olacak. Aradan 24 sene geçti sayın. Şurad 6-7 kaldı korkarım. Ne değişecek 6-7 yılda? Hiç birşey. Şimdiden İstanbul'a gecmiş olsun. İnşAllah yanılırım.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Usta iyi guzel yazmisinda ailevi sikayetlerini yazmissin,bu sikayetler olmasa devletin sucu olmayacakmi demeye getiriyon ve ayrica idtanbula göcün tarihi 1980 lerde basladi..tasi topragi altin diye insanlari istanbula tasiyali 43 sene olmus.
    43 sene önce ne oldu?
    Terör hortladi ve devletin gizli istihbaratlari bugun feto gibi dun mesela jitem veya mesela mit in elemani öcalan gibi adamlar raydan cikti devleti ele gecirip köyleri bastilar.
    Vatandas hakli olarak firar etti,,istanbula veya batiya göcen vatandaslara ne oldu,,rusvet vererek devletin arsalari gecekondu yapildi,,carpik sehirler ortaya cikti,
    Kentsel dönüsüm projesine karsi cikanlar bugun ölenlerin sorumlulari,,deprem öldürmez cürük bina öldürür.
    Ne 1980 sonrasi veya öncesi nede 1990 sonrasi gelenlerden memnun degiliz,,ya vatandas olarak bizden kim memnun.
    Yazdiklarinda tabiki haklilik payi var ama insanlar hastaneleri begenmedigi icin göc etmedi..
    Hastaneler kamuya vatandasa hizmettir,,sanki almanyadaki hastaneler villa..
    Konu webci tarafından (13 Şubat 2023 Saat 15:10 ) değiştirilmiştir.

6. webci üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Bunlar ailevi nedenler değil. Bu yazdıklarım küçük illerde yaşananlar.

Terör ile göç başlamış olabilir. Ama son 20 yıldaki göç ile alakası yok. Almanya'da küçük bir şehirdeki hastanede ömde gelen bir profesör bulursun. Bizde düzgün ameliyat yapan doktoru bulamıyorsun.

Türkiye'de küçük ilde yaşamak demek = 2. sınıf hizmet almak demek.

Ya Allah aşkına ülkedeki saçmalıklara bak. İstanbul'da tıpı bitir, Erzurumda bitir, ikinci sınıf doktor gözüyle bakılıyorsun. Neymiş İstanbul üniversitesi daha iyi eğitim veriyormuş. Bu açıkca devletin acizliğini gösteriyor. Ne demek orda okuduğun tıp ile Hakkari'de okuduğun aynı olması gerekmiyor? Gerekiyor. Ama öyleyken devlet buna önlem almıyor, eğitim düzeyini aynı noktaya çekmiyor.

Türkiye'mizde her konuda eksiğimiz var. Herzaman yazarım: Türkiye'de herşey var, ama hiç birşey tam yok.

Nedersek diyelim. Bilim diyork 6-7 yıl içinde İstanbulda büyük deprem olacak. Şimdiden ülkece geçmiş olsun. En az 2.000.000 ölü çıkar maalesef.

Bizde bu ahbap çavuş ilişkilri olduğu sürece hiçbirşey değişmez. Tek çare olayı Japonlara devredeceksin, aynı araç muayenesinde TÜV devrettiğimiz gibi. Biz maalesef herşeyi bu ahbap çavuş ilişkisi ile yüzümü bulaştırıyoruz.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Terör ile göç başlamış olabilir. Ama son 20 yıldaki göç ile alakası yok. Almanya'da küçük bir şehirdeki hastanede ömde gelen bir profesör bulursun. Bizde düzgün ameliyat yapan doktoru bulamıyorsun.

Ya Allah aşkına ülkedeki saçmalıklara bak. İstanbul'da tıpı bitir, Erzurumda bitir, ikinci sınıf doktor gözüyle bakılıyorsun. Neymiş İstanbul üniversitesi daha iyi eğitim veriyormuş. Bu açıkca devletin acizliğini gösteriyor. Ne demek orda okuduğun tıp ile Hakkari'de okuduğun aynı olması gerekmiyor? Gerekiyor. Ama öyleyken devlet buna önlem almıyor, eğitim düzeyini aynı noktaya çekmiyor.

Türkiye'mizde her konuda eksiğimiz var. Herzaman yazarım: Türkiye'de herşey var, ama hiç birşey tam yok.

Nedersek diyelim. Bilim diyork 6-7 yıl içinde İstanbulda büyük deprem olacak. Şimdiden ülkece geçmiş olsun. En az 2.000.000 ölü çıkar maalesef.

Bizde bu ahbap çavuş ilişkilri olduğu sürece hiçbirşey değişmez. Tek çare olayı Japonlara devredeceksin, aynı araç muayenesinde TÜV devrettiğimiz gibi. Biz maalesef herşeyi bu ahbap çavuş ilişkisi ile yüzümü bulaştırıyoruz.
    usta sen niye anlamak istemiyorsun,
    sanki turkiye son 20 yilda mi kurulduki bir depremde 2 milyon insan ölecek,,
    hem diyorsun insanlar istanbula göce zorlandi,bizde acikliyoruz neden göc etti,,sen hala 20 yildaki göcle alakasi yok diyorsun ve ilim sunu diyor, burda bu deprem olacak, 2 milyon ölecek,
    biz sana teknik acidan turkiyenin carpiklasmis kentsel duzenin alt gelisimini anlatiyoruz sen hastanelerin duzgun calismadigindan bahsediyorsun,,,
    depremle ne alaka.
    yani diyorsunki surada chatte millet zaten cahil iki kelime sokusturayimda beni alim sansinlar,
    seni tasvib acisindan yazmiyorum ama birseyi de ortaya acacaksak kitabin ortasindan oku.
    kitap niye ortadan okunmali?
    kafanin arkasindaki karadumani acik acik yaz,etrafinda dönmek seni karanlik yapar.
    Konu webci tarafından (13 Şubat 2023 Saat 15:36 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Ben anlatamıyorum sana.

Öz Türkce: Can çıkar, huy çıkmaz.

Tabiki ana neden çarpık kentleşme ve göçde bunun tuzu biberi.

Ama Türkiye kurtarmak için çok geç. Bugün tüm binaları yikıp sıfırdan yapsak Türkiye'de yine birşey değişmez. Huyumuz bu. Çalmadan çarpmadan yaşayamayan bir toplumuz. Hiç birşey değişmeyecek.

Onun için diyorum tek çare göçü durdurmak. Bunun içinde göçün cazibesini düşürmek lazım. İstanbul'dan insanları soğutması lazım devlet. İstanbul'daki işverenleri soğutman lazım. Bunun için diyeceksin, İstanbul'da 100% vergi verecek, misal Burdur'da 20% vergi. Gelen ilk yeni medikal cihazları İstanbul'a sunmayacaksın. Bilecik'e, Muş'a sunacaksın. Professörü İstanbul'da yaşatmayacaksın, Uşak'da yaşamasını teşvik edeceksin.

Anla. Bu carpık kentleşme huyumuz değişmez. Basarız rüşveti yine yaparız. Tek çare manevi yollar ile göçü durdurmak. Yoksa her sene İstanbul'un Nüfus 300.000 devam artar. Aynı şey Ankara, Konya, Kayseri ve Antlaya gibi yerler içinde geçerli.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (13 Şubat 2023 Saat 16:16 ) değiştirilmiştir.

10. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye cuno611 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    53
    23 mesaja 103 teşekkür aldı
    Allahım sabır versin geride kalanlara yardım eylesin. Sahipsiz çocukların başka ellere düşmeden Devletin koruması altına alınsın.
    Hala mucizeler gerçekleşiyor. Gördüğümüz duyduğumuz çocukların söyledikleri tüyleri diken diken ediyor.

Allahım birdaha böyle acı yaşatmasın.
    Allah Devletimize zeval vermesin.

Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Böyle birşey olamaz. Bizim doktorlarımız 2. Sınıf muamelesi görmüyor onu merden çıkarıyorsun?
    Ben herzaman devlet hastanesine gittiğimde özeldeymişim gibi ilgileniyorlar. Doğu Anadolu olsun veya başka iller olsun.
    Hepsi birinci sınıf kalitede doktorlar.

İstanbulu geç; almanyadan bile (almanlar veya yabancılar) türkiyedeki doktorları övüp bitiremiyor. İstanbuldan bahsetmiyorum. Kayseri olsun veya başka ilimiz olsun. Devletimiz 4 4lük iş çıkarıp Gençleri pırıl pırıl yetiştiriyor. Baksan hepsi bu almanyadaki doktorlardan bile daha iyi.

Yani cümleleri seçerken biraz dikkat etmemiz gerekiyor. Devletimiz bugüne kadar ne yaptıysa doğru yapmıştır.

12. cuno611 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    @ birbeygidisatin yanlis.
    biz seni basa getirelim sen yuzde 10 istanbula yuzde 20 ankaraya ve yuzde 50 izmire vergileri bas..
    degistirmemiz gereken tek sey varsa oda egitim sistemi,kendinde yazdin,insanimiz yine oyni yola gider,
    o halde insanlarin gidecegi yoldan anlayan bir egitim sistemi getir ve insanlar yamukluga bulasmasin,
    senin getirdigin vergi sistemi veya dayatmasi insanlari yola getirmez,
    neyse burda turkiye yi yeniden insa etme projelerini tartisacak degiliz,
    ben burada kisaca turkiyedeki carpik kentlesme ve insanlarin keyfinden göc etmediklerini anlattim,
    sayet zamaninda bunlara dikkat etseydik belki bugun japonya gibi depremlere dayanikli kentler insaa ederdik,
    ayrica ideolojik yaklasimlardan uzak ol ve ortaya yaz,
    acik ve mert ,devletini sev.
    Konu webci tarafından (13 Şubat 2023 Saat 16:42 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Pes ediyorum. Ama iyi oldu bu cevaplarınız. Bana niye yeterince kalkınamadığımızı yazdıklarınız ile teyit etmiş oluyorsunuz.

Cuno611 yazdığımdan hiç birşey anlamaşsın. Ben doktorlarımız 2. sınıf demedim. Dedimki, İstanbulda Tıp okumuş ile Hakkari'de tıp okumuş birisi aynı değeri görmüyor dedim! İnce noktayı anla. Devlet doktorları tayin ederken yüksek puanla bitirmiş doktoru Hakkari'ye yollamıyor. Büyük şehire yolluyor! Daha düşük puan ile bitirmiş doktoru daha küçük illere yolluyor. Sonuç olarakda yukarda yazdıklarım çıkıyor. Bir bel iğnesini vuracal doktor bulamıyorsun misal bizim Uşak'da.

Beyler bunum vatanı sevmek ile alakası yok. Şu bir gerçek. Biz çıkarcı ve kaotik bir toplumuz. Hergün kul hakkından konuşup ama sonra iftar açmak için trafikde kurallar uymayan ve böyle kul hakkına oruç ağıza giren bir toplumuz.

Bir koas ülkesiyiz...

...trafiğiniz kaos.

...futbolumuz kaos.

...eğitim sistemimi6 kaos.

....Yollarımız kaos.

...yaya kaldırımlarımız kaos.

...devlet dairesinden

Say say bitmez. Bunların hepsinin altında çıkar ve karaktersizlik var. Herhangi kahveye gidin ülkemizde, birine ceza kesil misal "herkes iyi etmiş devlet" der. Ama aynı ceza kendisine geline "el insaf m" diye yakınır.

Kimse kimsenin vatan sevgisini değerlendirmeye kalkmasın. Vatan sevgisi sırf bayrak sallamak ile bitmiiyor.

Bu çarpık kentleşme yine düzelmeyecek. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Çünkü bireysel çıkarımız herzaman topsul çıkardan önce geliyor. Bunda devletinde çok suçu var. Ya bir düşünüm imar affı gibi bir saçmalık var ülkemizde.

Bakın bazı mütahitler sırf bu imar affı yüzünden beraat edecek. Adam düzgün yapmamiş, cezasını ödemiş ve affedilmiş. Yani suçunu devlet affetdim diyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (13 Şubat 2023 Saat 18:18 ) değiştirilmiştir.

15. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    Tüm Afetzedelerin Allah rahmet eylesin geride kalanlara tekrar saBIR versin.

Bundan sonra ileriye bakmamiz sart. Toplu degisim olmali bilhassa SEHIRCILIK POLITIKASINDA..

Almanlar bile konuyu anlatiyor senelerdir.

Konu Ejderabi tarafından (13 Şubat 2023 Saat 19:53 ) değiştirilmiştir.

17. 2 kişi Ejderabi üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüm Afetzedelerin Allah rahmet eylesin geride kalanlara tekrar saBIR versin.

Bundan sonra ileriye bakmamiz sart. Toplu degisim olmali bilhassa SEHIRCILIK POLITIKASINDA..

Almanlar bile konuyu anlatiyor senelerdir.
    Almanlar anlatıyorda eğer bu büyüklükte bir deprem Almanya da olsa taş üzerine taş kalmaz

çoğu evler 50-60 lı senelerin evleri

benim oturduğum bina 70 lerde yapılmış daha şimdiden dağılıyor

Evlerin çoğu 2-3 katlı beton kirişler yok

Temel atıyorlar yan duvarları çıkıyorlar onun üzerine yine beton tavan yine diğer katı yine aynı şekilde çıkıyorlar

19. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanlar anlatıyorda eğer bu büyüklükte bir deprem Almanya da olsa taş üzerine taş kalmaz

Temel atıyorlar yan duvarları çıkıyorlar onun üzerine yine beton tavan yine diğer katı yine aynı şekilde çıkıyorlar
    Doğru belki, ama ben eleştirmem bunu. Adamlar sonunda kendi ülke şartlarına göre yeterince sağlam yapıyorlar. Almanya depre bölgesi olsa, eminim onlar göz göre göre insanları ölüme yollamazlar. Yasadan kitap çok korkuyorlar, çünkü bizdeki gibi bir suç işledinmi araya tanıdık sokup yırtamıyorsun. Belki küçük konularda, ama böyle hayati konularda kimse kimseyi tanımaz.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    70
    179 mesaja 581 teşekkür aldı
    Birbey 3.0 Usta az bile yazmis valla,her türlü pislik, ückagitcilik ,torpil ,rüsvet ,Insan kayirma yaz yaz bitmez,hepsi biz de maalesef.
    Oylar cogalsin diye kafana göre Imar Aff i cikar sahtekar mütaitleri affet sonra da binlerce insan mok dan yapilarin altinda can versin.
    Yazdiklarim i lütfen kimse siyaset e sokmaya calismasin,bu Cumhuriyet kuruldu böyle devam ediyor.
    Hep yapanin yanin a kar kaliyor ne yazikki!!!!!!!

22. 4 kişi satturko üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Mehmet Akif Ersoy avrupaya gitmiş.

Geri döndüğünde demişler anlat nasıl bir yer diye.

Demişki: "İşleri dinimiz gibi, dinleri işlerimiz gibi"

Aradan 100 sene geçti aynı söz halen uyuyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (13 Şubat 2023 Saat 21:03 ) değiştirilmiştir.

24. 7 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı

Horoz Usta evlerin kalitesinde haklı olabilirsin ama kıyaslama bence uygun değil.

Türkiyenin senelerdir deprem sorunu var ve evleri depreme dayanıklı yapılmalı. Bunu yapabilen muhteşem mühendislerimizde var ekte video daki gibi, ancak herkes herşeyi biliyor ama yapmıyorlar

https://youtu.be/tC8RhM97c1Q

Almanyanın enerji problemi var ve teşvikleri yasaları sene sene enerji tasarrufu sağlayan evlere yönelik yapıyorlar.
    Almanyanın deprem sorunu yok sadece Güneybatıda sınıra yakın bir fay hattı var. Ondan deprem derdi şimdiye kadar olmadı.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Tecrübeli Üye neco54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    523
    194 mesaja 470 teşekkür aldı

O şidette Almanyada bir deprem olsa bir tane bina kalmaz. Birtane kolon yok.Domino taslari gibi dagilir

27. 2 kişi neco54 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    20,727
    168 mesaja 482 teşekkür aldı
    Birbey usta , sen burada gizli siyaset yapiyorsun. Devlete kin kustugun belli ...
    Bazi arkadaslarin yazdigi gibi olaylar 40 ila 70 sene öncelerine götürüyor. Su an ülkemiz halk olarak devlet olarak ve dünyada yardimsever bir ülke olarak dost düsman ülkelerden de cok sükür büyük destek görüyoruz .
    Simdi seni rahatsiz eden noktalari yazda bizde bilgi sahibi olalim. Türkiye pandemi döneminde dünyaya en cok yardim eden ülkeydi.Bu yüzden hic bir ülke de bizi yanliz birakmadi.

29. 3 kişi steve üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    309
    100 mesaja 132 teşekkür aldı
    Alıntı neco54 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O şidette Almanyada bir deprem olsa bir tane bina kalmaz. Birtane kolon yok.Domino taslari gibi dagilir
    Benim oturduğum evde eski yapı şöyle bakıyorum hiç kolon göremedim. 3 katlı 6 hane olan ev. Artık kolonlar duvarın içine mi eklenmiş bilemiycem.

Gesendet von meinem SM-A528B mit Tapatalk

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Herşey çok güzel olacak ufak tefek aksaklıklar normaldir

32. moralist üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    59 mesaja 99 teşekkür aldı
    Ustalar Avrupadan giden yardımların akibeti ne oldu bilginiz varmı,birde hiç Avrupada yaşayan Türklerin yardımı dile getirilmiyor biraz üzücü,varsa yoksa ünlüler söyleniyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)