Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 638 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 46 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyede süresiz araba birakma konusu hakkinda

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Stuttgart / Almanya
    Ettiği Teşekkür
    210
    33 mesaja 42 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana biraz sallamaya gibi geldi bırak TÜV ü, Türke geçerli olan yasa Almanada aynı şekilde geçerli. 2 sene sonra arabanın 185 gün geldiği üikede kalması şartı var

Hadi arabanın plakasını değiştirdin şasi numarasını nasıl değiştireceksin
    Tam olarak senin dedigin gibi degil Horoz Ustam.

Arac yurt disina cikip ruhsat degisince tekrar iki sene hak kazaniyor yani tasit sahibinin de 185 gün sorunu yoksa….

Ruhsat degisiminden Kastim yani sahip degistirecek .

TÜV konusunda haklisiniz…

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    150 mesaja 335 teşekkür aldı
    Bencede Arabanin TR'de kalmasini uzatamazlar cünkü TR'de ki Arac Muayenesi Avrupada gecerli degil.
    Eger 4 yil süresi gelirsede söyle olabilir Arac TÜV icin Yurtdisina örnegin Almanyaya gelmesi gerektiginde izin verilir, Arac TR 'yi terk etti sayilmaz TÜV icin TR'den cikan Aractan 6 ay geldigi ülkede kalma sartini kaldirabilirler 4 yil süresince.
    Konu Haziran tarafından (11 Ekim 2022 Saat 13:06 ) değiştirilmiştir.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    520 mesaja 1,096 teşekkür aldı
    merak etmeyin secimler yaklastikca patron cildirdi modunda cok vaatler görecegiz, kimi gerceklesir kimi havada kalir ama her secim öncesi olur böyle seyler )

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,719 teşekkür aldı
    Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bencede Arabanin TR'de kalmasini uzatamazlar cünkü TR'de ki Arac Muayenesi Avrupada gecerli degil.
    Eger 4 yil süresi gelirsede söyle olabilir Arac TÜV icin Yurtdisina örnegin Almanyaya gelmesi gerektiginde izin verilir, Arac TR 'yi terk etti sayilmaz TÜV icin TR'den cikan Aractan 6 ay geldigi ülkede kalma sartini kaldirabilirler 4 yil süresince.
    Geçen hafta Denizli de çarşı da gezerken Alman plakalı bir araba gördüm

TÜV geçeli 6 ay olmuş. Sanırım polisler TÜV pek kontrol etmiyorlar

Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merak etmeyin secimler yaklastikca patron cildirdi modunda cok vaatler görecegiz, kimi gerceklesir kimi havada kalir ama her secim öncesi olur böyle seyler )
    O kadar fazla hayal kurmayın yurtdışı oyları o kadar zannettiğiniz kadar seçimlerde pek etki yapmıyor

sanırım toplam oy sayısı 1 milletvekili bile yapmıyor

son cumhurbaşkanı seçimlarinde

evet oy oranı %51,2 iken, yurt dışı oyları eklendiğinde %51,4’e yükseldi
    çok kişi zaten Alman Vatandaşı oldu oy verme hakkı bile yok

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    Benimde aklima birsey takildi.
    Simdi Arabamizi TR'ye götürdük, gümrükte 24 ay arabamizi TR'de birakacagimizi söyledik, ve Türkiyeye arabamizi gecirdik.Atiyorum 6-7 ay kaldik.
    Sonra arabayla tekrar almanyaya geldik 1-2 ay burda kaldik.
    Şimdi tekrar o arabayi TR'ye götürebiliyormuyuz? Geri kalan süremiz gecerlimi?
    Yoksa tekrar hem araba, hemde kendimiz burda 185 günü beklemek zorundamiyiz?
    Konu Haziran tarafından (22 Ekim 2022 Saat 23:04 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,719 teşekkür aldı
    Benimde aklima birsey takildi.
    Simdi Arabamizi TR'ye götürdük, gümrükte 24 ay arabamizi TR'de birakacagimizi söyledik, ve Türkiyeye arabamizi gecirdik.Atiyorum 6-7 ay kaldik.
    Sonra arabayla tekrar almanyaya geldik 1-2 ay burda kaldik.
    Şimdi tekrar o arabayi TR'ye götürebiliyormuyuz? Geri kalan süremiz gecerlimi?
    Yoksa tekrar hem araba, hemde kendimiz burda 185 günü beklemek zorundamiyiz?
    Usta geri kalan süreni kullanabilirsin

Önemli olan toplam 720 gün süreyi geçirmemek

Sanırım süreyi dolduranlara girişte 30 gün izin veriyorlar

E-Devletten günleri öğrenebilirsin https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-g...ikis-sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-y...klik-sorgulama
    Konu hOrOz tarafından (22 Ekim 2022 Saat 23:39 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Mesut64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fani Dünya
    Ettiği Teşekkür
    486
    552 mesaja 3,594 teşekkür aldı
    Evet Kanun teklifi netlesti, Götürdügümüz araci Türkiyede sizin belirlediginiz 3 kisi kullanabiliyor.
    Buda cok avantajli bir durum oldu.

5 sene olmasi cok muhtamel en kötü durumda ise 4 sene kesin gibi.

Hadi Gözümüz aydin.

Tecrübeli Üye Rookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    334
    57 mesaja 78 teşekkür aldı
    Alıntı Mesut64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet Kanun teklifi netlesti, Götürdügümüz araci Türkiyede sizin belirlediginiz 3 kisi kullanabiliyor.

Hadi Gözümüz aydin.
    Gözümüz aydın
    Telefonumuzu kullanamıyacağız ama, onun yerine arbamızı 5 yıl ve üç kişiye kullandırabileceğiz.
    Hadi hayırlısı

10. Rookie üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    Alıntı Mesut64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hadi Gözümüz aydin.
    Gercekten böyle bir kanun geliyor mu?
    Sosyal medyadan bayagi uzagim son zamanlarda bu haberi kacirdım galiba?
    Konu Haziran tarafından (23 Ekim 2022 Saat 10:42 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    36
    5 mesaja 9 teşekkür aldı
    Gercekten böyle bir kanun geliyor mu?
    Sosyal medyadan bayagi uzagim son zamanlarda bu haberi kacirdım galiba?

Yurt dışında yaşayan Türklerin araç çilesine son verecek kanun teklifi, iktidarın masasında
    TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Avrupalı Türklerin Türkiye’ye gelirken beraberinde getirdikleri araçlarının Türkiye’de kalma sürelerinin 2 yıldan en az 5 yıla çıkartılması için TBMM’de kanun teklifi verdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de araç alımında vergi indirimi vaadinin ardından, muhalefet yurt dışında yaşayan Türklerin araçlarını Türkiye’de kullanmalarına getirilen kısıtlamaların kaldırılması için de çalışma başlattı. TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Avrupalı Türklerin Türkiye’ye gelirken beraberinde getirdikleri araçlarının Türkiye’de kalma sürelerinin 2 yıldan en az 5 yıla çıkartılması için TBMM’de kanun teklifi verdi. Çakırözer, “Saray yönetimi ve AKP sadece ülke içindeki yurttaşların değil, gurbetteki milyonlarca yurttaşımızın da sıkıntılarına dertlerine karşı duyarsız. Yaz aylarında aileleriyle hasret gidermek ve tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelen yüzbinlerce Avrupalı Türk araç sıkıntısı yaşıyor. Kendi araçlarını Türkiye’de gönül rahatlığıyla kullanamıyorlar. Çünkü sadece 2 yıl Türkiye’de bulundurma ve ve bu 2 yıl içerisinde en az 185 gün yurt dışında kalmış olma zorunluluğu var. Bu sınırlamalar nedeniyle vatandaşlarımız çok sıkıntı çekiyor, onbinlerce lira ceza ödemeye zorlanıyor. Avrupalı Türkler bizim ayrılmaz parçamız. Onların her türlü taleplerinin karşılanması için CHP olarak biz hazırız. Avrupalı Türklerin araçlarını Türkiye’de 5 yıl bulundurabilmeleri için kanun teklifi verdik” dedi.

GURBETÇİNİN ARAÇ ÇİLESİ MECLİS’TE

CHP Türkiye’de araç alımında vergi indirimi sözünün ardından, Avrupalı Türklerin yurt dışından Türkiye’ye gelişlerde beraberinde getirdiği araçlarının Türkiye’de kalma süresine ilişkin sıkıntıların çözümü için de girişim başlattı.

TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yurt dışında yaşayan Türklerin Türkiye’ye gelişlerinde beraberinde getirdikleri araçların Türkiye’de kalma süresinin 5 yıla çıkartılması için kanun teklifi verdi.

2 YILLIK SÜRE 5 YILA ÇIKARILSIN

Yurt dışında yaşayan Türkler her yıl aileleriyle Türkiye’ye gelirken beraberinde getirdiği araçlarıyla Türkiye’de sadece 2 yıl kalabiliyor. Öte yandan Türkiye’ye araçlarıyla birlikte gelen Avrupalı Türklerin, ülkeye girmek istediği tarihten önceki bir yıl içerisinde en az 185 gün yurt dışında kalmış olma zorunluluğu var. Bu koşullar karşılanmadığı sürece Avrupalı Türklerin Türkiye’ye aracıyla giriş yapmasına izin verilmezken, kısıtlamaları ihlal eden herkese de onbinlerce ceza kesiliyor. Avrupalı Türklere her yıl kesilen cezaların toplamının milyonlarca liraya ulaştığı tahmin ediliyor. CHP’li Çakırözer özellikle yaz aylarında tatil için memleketi Türkiye’ye gelen Avrupalı Türklerin yaşadığı mağduriyetleri gündeme getirerek, bu mağduriyetlere çözüm için araçlarını Türkiye’de bulundurma süresinin 2 yıldan en az 5 yıla çıkarılmasını istedi.

“AKP GURBETTE KİMSESİZ BIRAKTI”

Çakırözer TBMM’de verdiği kanun teklifinde şu ifadelere yer verdi:

“Bizim ayrılmaz parçamız milyonlarca gurbetçi Türkiye'ye getirdikleri arabaları, kendileri uçakla ya da bir başka taşıtla geri dönseler bile sadece 2 yıla kadar ülkede tutabilirken, mevzuattın gerekliliklerini yerine getirmeyen birçok yurttaşımız da ağır para cezalarına mahkum edilmekte. Avrupalı Türkler birçok farklı nedenle yılın 6 ayını Türkiye’de geçirirken, Türkiye’de geçirdiği dönemlerde kullandıkları araçlarının en az 5 yıl boyunca ülkede bulunmalarını istemektedir. Kanun Teklifimizle, yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın Türkiye'de bulunan kişisel kullanıma mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarının sadece bir araç ile sınırlandırılması koşuluyla yurtta kalma süresinin 5 yıla çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu durum Avrupalı Türklerin Türkiye’de kaldıkları süre boyunca hayatlarını kolaylaştıracak ve yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldıracaktır.”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak yurt dışında yaşayan milyonlarca Türkün talep ve sıkıntılarının da takipçisi olduklarını aktaran Çakırözer, “Yurt dışındaki vatandaşlarımızın sorunlarıyla da yakından ilgileniyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını gerçekleştirdiği, Genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan’ın Başkanlığında ve tüm yurt dışı CHP örgütlerimizin katılımıyla CHP Yurt Dışı Örgütlenme Çalıştayımızı gerçekleştirdik. Maalesef yurt dışındaki Türklerin sorunlarına duyarsız bir iktidar ve saray yönetimi var. Ama yurt dışındaki kardeşlerimiz gurbette kendilerini yalnız ve kimsesiz hissetmesinler. Gurbetteki yurttaşlarımızın her türlü sıkıntı ve çözüme kavuşturulması için CHP olarak çözüm projelerimiz hazır” dedi.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Bu yasa gelmez. Muhalefet sunduğu için. Birde mantıksız. Zulassunh bir araç yılın 6 ayından fazla EU dışında kalırsa Zulassung iptal oluyor. Başta kimse bunu fark etmez. Ama kaza olunca sigorta fark eder.

Bana kimse demesin sigortacı kalabilirsin diye. Belge versin.

Birde TOGG'u pazarlayacaklar. Gurbetciler için TOGG'da bir güzellil yaparlar.

Ama dediğim gibi, yasa tasarısı muhalefetden = 0 ihtimal.

14. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Stuttgart / Almanya
    Ettiği Teşekkür
    210
    33 mesaja 42 teşekkür aldı
    Bu araba konusu tekrar ele alinir diye düsünüyorum.

Yasada bosluklar ve eksiklikler var.

Tecrübeli Üye neco54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    523
    194 mesaja 470 teşekkür aldı
    Gelmez ama gelsede, TÜV nasil olacak.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-y...klik-sorgulama

E-Devletteki bu adres bende hep 170 basarili gösteriyor.
    Bu normal mi?
    Bie kac gün üst üste baktim hep 170 gün gösteriyor.
    Ve bassrili yatiyor 185 gün olmasi gerekmez mi basarili demedi icin.

Yeni Üye BYsabir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Stuttgart--izmir
    Ettiği Teşekkür
    4
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Alıntı Rookie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gözümüz aydın
    Telefonumuzu kullanamıyacağız ama, onun yerine arbamızı 5 yıl ve üç kişiye kullandırabileceğiz.
    Hadi hayırlısı

Böyle bir yasa cikmadi ve cikmasida mümkün degil ?

Üye cinnah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    328
    20 mesaja 35 teşekkür aldı

Türkiye`ye araba cikarmak, orada birakmak

Merhaba arkadaslar,

Türkiye´ye 3 yasindan büyük arabayi nasil kayit yaptirabilrim?

Kanunen Türkiye`ye 3 yasindan büyük araba cikarma, olmuyor. Ama biliyorsunuz suan da Türkiye´de kayitli bir cok eski Alman arabasi var.
    Bu nasil oluyor?

Benim duydugum Gürcistan´da kayit (acma ve kapatma ) yaptirilip tekrarinda Türkiye´de kayit yaptiriliyormus, bu ne kadar gercek veya bu nasil oluyor?

Tesekkürler

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    266
    205 mesaja 532 teşekkür aldı
    Arkadaslar Benim Arabam su an Türkiyede Ve 2 Yil dolmadan Geri Almanya ya Getirecegim ve Getirdigimde Arabada Bende 186 Gün Almanya da bekleyecegiz ondan sonra tekrar 2 yil türkiyede birakabilirim

Anlatilanlarin Hepsi Hikaye Ben Kendim yasadim benden öndeki Araba Gümrügü girerken bildirim yapti bu araba 2 yil türkiyede kalacak diye memurlar olmaz dedi sen Türkiyede 185 Günden fazla kalmissin Almanya ya gideceksin 185 Gün kalacaksin o zaman o hak doguyor dediler adam itiraz etti ben ilk defa Araba sokacagim diye memur dediki sen türkiyede fazla kalmissin olmaz geri dön nokta .

Bir daha kisi gördüm o kisi yurtdisinda fazlaca kalmis sorun yok Aldigi arabayi ondan öncekis sahis 2 yil türkiyede birakmis oda okisiden almis oda Arabayi Türkiyeye sokamadi Sebeb Araba 6 ay Almanyada kalmamis Nokta .

Ali söyle yapmis veli böyle yapmis Emmimin oglu söyle yapmis dayim kuzenim böyle yapmislari Birakin Gümrügü geldinizde Sizin Kimlik bilgilerinizi bilgisayara girince bir lamya yaniyor yesil yanarsa arabayi Türkiyede Birakabiliyorsun Kirmizi yanarsa Nanay dön geri diyorlar yani kac gün Nerede yasadiginiz ÖNEMLI 6 Ay Kesiksiz ALmanyada yasadiysaniz Götürebiliyorsunuz
    Nokta .

Sunuda Belirtiyim Araba 24 ayi Doldurdu Ne olacak Sende Türkiyeden Arabayi cikaramadin Sorun Degil 3 Aya Kadar yani 27 Aya Kadar Süreleri Cezali Cikiyorsun Cezasi Gecen Yil 3 ayliligi 500 TL idi zaman uzadikca Ceza Yükseliyor Benim Bir Arkadas 4 Yil birakti bir sey Olmuyor Diye 118 Bin Tl Ceza yatirmak zorunda Kaldi .
    Konu haveri68 tarafından (18 Şubat 2023 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    328
    Mehaba Usta benim sorumu buraya kaydirmisin ama benim sorum buradaki konuyla alakali degil?

Herkes biliyor, Türkiye´de 3 yasindan büyük milyonlarca Alman arabasi var, ve hepside Türkiye plakali.

Bu eski arabalarin hepside yasal yollardan Türkiye´ye kayit yaptirldi.
    Benim ögretmen arkadasim var 2010 yilinda Türkiye´de kayit yaptirilmis ve o zamanin parasiyla 20.000 TL´ye aldigi benzinli 9 yasinda Opel Zafira A 2001 model kullaniyordu.

Duydugum Gürcistan üzerinden gibi, bu konuda fikri olan var mi? Özellikle Trabzon , Artvin civarindan gelenler böyle bir duyum alma ihtimali yüksek

Tesekkürler

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    266
    205 mesaja 532 teşekkür aldı
    Alıntı cinnah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mehaba Usta benim sorumu buraya kaydirmisin ama benim sorum buradaki konuyla alakali degil?

Herkes biliyor, Türkiye´de 3 yasindan büyük milyonlarca Alman arabasi var, ve hepside Türkiye plakali.

Bu eski arabalarin hepside yasal yollardan Türkiye´ye kayit yaptirldi.
    Benim ögretmen arkadasim var 2010 yilinda Türkiye´de kayit yaptirilmis ve o zamanin parasiyla 20.000 TL´ye aldigi benzinli 9 yasinda Opel Zafira A 2001 model kullaniyordu.

Duydugum Gürcistan üzerinden gibi, bu konuda fikri olan var mi? Özellikle Trabzon , Artvin civarindan gelenler böyle bir duyum alma ihtimali yüksek

Tesekkürler
    Ben o yasayi da biliyorum ama sen daha bilmeden cin olup cin carpmaya kalkiyorsun o yasa kendini isveren olarak yurdisinda gösterenler icin .

Ettiği Teşekkür
    328
    Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben o yasayi da biliyorum ama sen daha bilmeden cin olup cin carpmaya kalkiyorsun o yasa kendini isveren olarak yurdisinda gösterenler icin .
    Anlat bakalim ne gibi bir yasaymis , yada yasanin adi ne.
    Tek basima olsad bende burada isverenim, Türk vatandasiyim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)