Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne kadar ödeyeceğini kimse bilemez hepsi alacağin brüt paraya göre orantılı

https://guichet.public.lu/en/citoyen...e.html#bloub-1
hocam cok tesekkurler zaman harciyorsun benim icin

Bu tur konularda yardimci olacak Turk avukat yada emeklilik danismani varmidir? Turk olmasi sart ama

Almanyada cok Turk avukat var bu konuda bilgili ama Luksemburg cok ufak bir yer nasil bulurum?

Mesela bu grupta luksemburg dan turkler varmidir?

Baya bi arastirma yaptim daha uzmanla falan konusamadim ama sunlari ogrendim

Emekli olmak icin ya 57 yasinda basvurman gerekiyor ve o sirada 40 yillik calismis olmak gerekiyor

birde old age retirement var oda 65 yasinda basvurabiliyorsunuz. Ama onda minimum gerekli calisma suresi 10 yil.

Bu 10 yilin en az 1 yili fiziki olarak Luksemburg da calismak zorundasiniz. Geri kalan 9 yili istege bagli parasini odeyerek calisma gosteriyorsunuz

Ne kadar sisteme odendigini bilmiyorum ama asgari ucret 2141 euro ve %30 isveren vergisi var. Yani kabaca ayda 600 euro bana maliyeti var aylik calisiyor gozukmem icin

Bunu 10 yil boyunca odesem 10x12x600= 72 bin euro eder

Su anda en dusuk emekli maasi 1200 euro. Yani emeklilige 65 yasinda basvuruyorsunuz odediginiz 72 bin euro yu 5 senede geri aliyorsunuz sonradan aldiginiz paralar bedava

72000 / 1200 = 60 ay yani 5 yil

cok kaba hesap yaptim

Ama bana cok mantikli geldi. Simdiden sisteme odesem 10 yil sonra 65 yasini beklesem emeklilige basvursam 70 yasindan sonra gelen paralar havadan gelmis olacak