Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 621 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hangi ulkeler de yurtdisindan borclanarak emeklilik var?

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı

Hangi ulkeler de yurtdisindan borclanarak emeklilik var?

Su anda Amerikada yasiyorum ve calistigim sirket bana Avrupada calisabilecegimi istedigim ulkeyi secmede ozgur oldugumu soyledi

Simdi benim merak ettigim gittigim bu Avrupa ulkesinde ben emekli olmak istiyorsam hangi ulkenin parasi guclu ve erken yasta emeklilik veriyor?

Ayrica ileride Amerikaya geri gelirsem buradaki calismisligimi atiyorum Isvicrede gosterip oradan da emekli olmak isterdim

Biraz karisik oldu ama konu hakkinda bilgisi olanlar varsa paylasirsaniz memnun olurum.

Burada amac en az calisarak mesela 1-2 sene sonra atiyorum 8 senesinide borclanarak toplam atiyorum 10 yilda bir Avrupa ulkesinden emekli olmak.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Belcikada daha erken emeklilik varmis..
    EYT ye takilirmisin onu bilmem

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,733 teşekkür aldı
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belcikada daha erken emeklilik varmis..
    EYT ye takilirmisin onu bilmem
    öyle bir şey yok şehir efsanesi

Bir kere Avrupa da erken emeklilik diye bir şey yok. Belçika da 45 seneyi doldurman gerek

Belçika 2025 itibaren 66 yaşına ,2030 dan itibaren 67 yaşına çıkaracak

Borçlanma diye bir şey yok sadece bizim memlekette öyle kolay emeklilik var

aşağı yükarı bütün Avrupa da emeklilik kasasına ne kadar ödediysen o kadar emeklilk maaşı

5. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,669
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öyle bir şey yok şehir efsanesi

Bir kere Avrupa da erken emeklilik diye bir şey yok. Belçika da 45 seneyi doldurman gerek

Belçika 2025 itibaren 66 yaşına ,2030 dan itibaren 67 yaşına çıkaracak

Borçlanma diye bir şey yok sadece bizim memlekette öyle kolay emeklilik var

aşağı yükarı bütün Avrupa da emeklilik kasasına ne kadar ödediysen o kadar emeklilk maaşı
    Evet usta aynen öyle ymisssss
    Belcikada yasayan tanidik srneler önce 35 yasinda normal emekli oldu..ordan kulagimda kaldi..
    Ayrica eyt isin girgiriydi..tabiki bunlar sadece bizde var,bizler yenilikleri kesfetmekte mükemmeliz..konuya biri müdahil olsun,arkadas yanliz kalmasin diye bir giris yaptim..

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Ilerde yüksek bir emekli istiyorsan sana Lüxemburg'u tavsiye ederim. Çok güzel emekli aylığı veriyor. Bir ay Lüxemburg'da çalışsan, sonra başka devlete gitsen bile isteğe bağlı devam sigorta Lüxemburg'da ödeyebiliyorsun. Lüxemburg sınırında oturan Almanlar bunu yapıyor.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ilerde yüksek bir emekli istiyorsan sana Lüxemburg'u tavsiye ederim. Çok güzel emekli aylığı veriyor. Bir ay Lüxemburg'da çalışsan, sonra başka devlete gitsen bile isteğe bağlı devam sigorta Lüxemburg'da ödeyebiliyorsun. Lüxemburg sınırında oturan Almanlar bunu yapıyor.
    Lüxemburg ta emekli yaşı 65 belirli koşullarda 57-60 yaşında erken emekli olabilirsin..

emekliler en az 1772€ (2018) ama en az 40 seneyi doldurman gerekli !!!

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    O 40 seneye bazı gelişmiş ülkelerde çalıştın süreler eş değer sayılıyor. Tabiki aylıkda kısmenn.

Yaş olayına gelince. Millet niye acele ediyor emekli olmak için anlamıyorum. Emekli demek, ölmeye yakın demek. 35 yaşında emekli demek, işin bitmiş demek.

10. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Ergene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,561
    276 mesaja 884 teşekkür aldı
    Emekli demek, ölmeye yakın demek. 35 yaşında emekli demek, işin bitmiş demek.
    Akşam akşam güldürdün hocam.

12. Ergene üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    O 40 seneye bazı gelişmiş ülkelerde çalıştın süreler eş değer sayılıyor. Tabiki aylıkda kısmenn.

Yaş olayına gelince. Millet niye acele ediyor emekli olmak için anlamıyorum. Emekli demek, ölmeye yakın demek. 35 yaşında emekli demek, işin bitmiş demek.
    Türkiye deki eski sisteme göre emeklilik cazipti ..

2008 den sonra 60 yaş ve 7100+ iş günü ve yaş sınırı geldi ..

önceden 25 sene 5000 iş günü doldurdunmu 44 yaşında emekliydin

75 yaşına kadar yaşayacağını varsayarsak 30 sene emekli alacaktın

25 sene prim öde 30 sene tam emekli maaşı al

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    60 mesaja 103 teşekkür aldı
    Bence emeklilik işini kaldırsınlar,67-70 yaşından sonra emekli olsan ne yazar,oran buran tutmayacak,hastalıklar tavan yapmış,ölene kadar çalışsın insanlar,67 den sonra emeli olacaksın 3-5 sene sonra öbür dünyaya göçeçeksin ne anlamı kaşdı bu işin emekliliğini yaşayamadıktan sonra.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Alıntı torpido Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence emeklilik işini kaldırsınlar,67-70 yaşından sonra emekli olsan ne yazar,oran buran tutmayacak,hastalıklar tavan yapmış,ölene kadar çalışsın insanlar,67 den sonra emeli olacaksın 3-5 sene sonra öbür dünyaya göçeçeksin ne anlamı kaşdı bu işin emekliliğini yaşayamadıktan sonra.
    Zaten emeklilik ilk çıktığında Bismarck tarafında öyle çıkmıştı. Yani emeklinin zaten nedeni çalışamaz hale gelince para vermek. Emeklilik sistemi bir ödül sistemi değildir. Sadece bizim gönlümüz öyle istiyor.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Zaten emeklilik ilk çıktığında Bismarck tarafında öyle çıkmıştı. Yani emeklinin zaten nedeni çalışamaz hale gelince para vermek. Emeklilik sistemi bir ödül sistemi değildir. Sadece bizim gönlümüz öyle istiyor.
    Keşkeee öyle bir durum söz konusu olsa...

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    60 mesaja 103 teşekkür aldı
    Ben emeklilik kötü birşey demiyorum sadece emekli olma yaşını çok yüksek buluyorum.İnsanlar 67-70 yaşına kadar çalışacak doğru dürüst emekliliğini tadamadan göçüp gidecekler,demek istediğim bu.Yeni meslek öğrenenler bu yüzden iş bulamaz duruma gelecek,emekli yaşı biraz daha erken olsa gençlere iş imkanı açılır.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0

Arkadasim size ozelden yazdim cevaplarsaniz sevinirim

Alıntı torpido Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben amerikadayim burada 100 ve daha ustu yasayan insanlarin sayisinda patlama var

Dunya eski dunya degil

En son calistigim sirketteki mudurum 85 yasindaydi gunde 5km kosuyordu

bu harika bir haber. Istege bagli nasil olacak bunun internetten linkini atabilirmisiniz ayrintili bilgi icin. Kendim aradim ama bulamadim

Istege baglinin ingilizcesini bulamadim belki ondandir

Yani orada 1-2 ay calisip sonra borclanmak mantiklimi onu hesaplamak istiyorum

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Alıntı misterno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasim size ozelden yazdim cevaplarsaniz sevinirim

ben amerikadayim burada 100 ve daha ustu yasayan insanlarin sayisinda patlama var

Dunya eski dunya degil

En son calistigim sirketteki mudurum 85 yasindaydi gunde 5km kosuyordu

bu harika bir haber. Istege bagli nasil olacak bunun internetten linkini atabilirmisiniz ayrintili bilgi icin. Kendim aradim ama bulamadim

Istege baglinin ingilizcesini bulamadim belki ondandir

Yani orada 1-2 ay calisip sonra borclanmak mantiklimi onu hesaplamak istiyorum

Usta sen Avrupa daki emeklilik sistemini biraz yanlış anlıyorsun gibime geliyor

öyle Türkiye deki gibi primleri ödeyeyim emekli olayım olayı yok.

12 ay Lüksemburg ta ikamet etmen prim ödemen, sanırım 65 yaşınına kadar primleri dışarıdan ödeyebiliyorsun

emekli olman için ve 65 yaşını doldurman gerek

yani bir sürü prosüdürü var ..
    Konu hOrOz tarafından (18 Ağustos 2022 Saat 12:24 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0
    Usta sen Avrupa daki emeklilik sistemini biraz yanlış anlıyorsun gibime geliyor

öyle Türkiye deki gibi primleri ödeyeyim emekli olayım olayı yok.

12 ay Lüksemburg ta ikamet etmen prim ödemen, sanırım 65 yaşınına kadar primleri dışarıdan ödeyebiliyorsun

emekli olman için ve 65 yaşını doldurman gerek

yani bir sürü prosüdürü var ..
    Asagida bir beyin cevabini yapistirayim
    -----------------
    -------------------------------------

1 ay calisip sonra disaridan borclanma olayini merak ettim. Acaba ayni Turkiyedeki gibi mi?

Cunku ben TR de 1 ay calismisligim olmasina ragmen gerisini borclandim. 5375 gun Amerikadan calismisligimi gosterdim parasini odedim emekli oldum

Acaba Luksemburg da aynimi?

Bir de Birbey adli arkadasin bahsettigi Almanlar bunu yapiyor demis burada neyi kastetmis acaba? Ozelden de yazdim umarim geri doner ogreniriz

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Alıntı misterno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Asagida bir beyin cevabini yapistirayim
    -----------------
    -------------------------------------

1 ay calisip sonra disaridan borclanma olayini merak ettim. Acaba ayni Turkiyedeki gibi mi?

Cunku ben TR de 1 ay calismisligim olmasina ragmen gerisini borclandim. 5375 gun Amerikadan calismisligimi gosterdim parasini odedim emekli oldum

Acaba Luksemburg da aynimi?

Bir de Birbey adli arkadasin bahsettigi Almanlar bunu yapiyor demis burada neyi kastetmis acaba? Ozelden de yazdim umarim geri doner ogreniriz

Usta @Birbey in bahsettiği bir ay çalışıp primlerini 65 yaşına kadar devamlı düzenli cepten ödeyenler için

birde Grenzgänger dedikleri sınır bölgesinde oturan ve Lüksemburg da çalışanları kapsayan düzenleme var

Daha da önce yazdığım gibi hiç bir Avrupa Ortak Pazar ülkesinde Türkiye de olduğu gibi primleri yatırayım emekli olayım olayı yok

Bütün Ortak Pazar ülkelerinin emeklilik sistemleri aşağı yukarı aynısı

Bu saçmalık sadece Türkiye de vardı onuda kısmen iptal ettiler .. Avrupa da böyle bir lüks yok
    Konu hOrOz tarafından (18 Ağustos 2022 Saat 15:44 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0
    Usta @Birbey in bahsettiği bir ay çalışıp primlerini 65 yaşına kadar devamlı düzenli cepten ödeyenler için
    Bizdeki istege baglinin aynisi bu. Aydan aya oduyorsun toplu odeme yok. Peki bunun hakkinda daha fazla bilgi nereden bulurum? Bu yukarida bahsettigin 1 ay calisip sonrasindaki primleri cepten odeme olayinin ayrintilari nedir? Yalnizca luksemburg dami oluyor? Mesela ayda kac para prim minimum verilmesi gerekiyor karsiliginda maas ne oluyor mesela? Internetten link verebilirmisiniz?
    Konu misterno tarafından (18 Ağustos 2022 Saat 15:54 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Ne kadar ödeyeceğini kimse bilemez hepsi alacağin brüt paraya göre orantılı

https://guichet.public.lu/en/citoyen...e.html#bloub-1
    Konu hOrOz tarafından (18 Ağustos 2022 Saat 17:28 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0
    Ne kadar ödeyeceğini kimse bilemez hepsi alacağin brüt paraya göre orantılı

https://guichet.public.lu/en/citoyen...e.html#bloub-1
    hocam cok tesekkurler zaman harciyorsun benim icin

Bu tur konularda yardimci olacak Turk avukat yada emeklilik danismani varmidir? Turk olmasi sart ama

Almanyada cok Turk avukat var bu konuda bilgili ama Luksemburg cok ufak bir yer nasil bulurum?

Mesela bu grupta luksemburg dan turkler varmidir?

Baya bi arastirma yaptim daha uzmanla falan konusamadim ama sunlari ogrendim

Emekli olmak icin ya 57 yasinda basvurman gerekiyor ve o sirada 40 yillik calismis olmak gerekiyor

birde old age retirement var oda 65 yasinda basvurabiliyorsunuz. Ama onda minimum gerekli calisma suresi 10 yil.

Bu 10 yilin en az 1 yili fiziki olarak Luksemburg da calismak zorundasiniz. Geri kalan 9 yili istege bagli parasini odeyerek calisma gosteriyorsunuz

Ne kadar sisteme odendigini bilmiyorum ama asgari ucret 2141 euro ve %30 isveren vergisi var. Yani kabaca ayda 600 euro bana maliyeti var aylik calisiyor gozukmem icin

Bunu 10 yil boyunca odesem 10x12x600= 72 bin euro eder

Su anda en dusuk emekli maasi 1200 euro. Yani emeklilige 65 yasinda basvuruyorsunuz odediginiz 72 bin euro yu 5 senede geri aliyorsunuz sonradan aldiginiz paralar bedava

72000 / 1200 = 60 ay yani 5 yil

cok kaba hesap yaptim

Ama bana cok mantikli geldi. Simdiden sisteme odesem 10 yil sonra 65 yasini beklesem emeklilige basvursam 70 yasindan sonra gelen paralar havadan gelmis olacak

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)